Komunikaty PR

Zimowe wieczory w przytulnym domu, czyli zalety ocieplenia styropianem

2020-12-04  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Ale u was ciepło, w domach zazwyczaj jest zimno. No właśnie, czy w domu musi być chłodno? Wysokie koszty ogrzewania skłaniają wiele osób do manewrowania temperaturą, i choć potem portfel to wytrzymuje, to komfort na tym cierpi. By realnie zmienić sytuację, trzeba zacząć od podstaw.

- Ustawianie temperatury to wisienka na torcie. Nie od tego zależy, czy w domu będzie ciepło i komfortowo. Jeśli chcesz zarządzać temperaturą, najpierw musisz mieć ciepło do dyspozycji, musi zatrzymać to ciepło w domu – podkreśla Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej płyty styropianowe, najpopularniejszy materiał ociepleniowy.

By dom był ciepły, musi być dobrze chroniony od zewnątrz. Tę funkcję pełni termoizolacja lub inaczej ocieplenie domu. Bez warstwy ocieplenia, którą najczęściej stanowi styropian, dom w niewystarczającym stopniu zatrzymuje ciepło w środku. W domach, które nie mają izolacji lub są zaizolowane nieprawidłowo, ciepło ucieka nie tylko przez otwory (czyli okna i drzwi), ale po prostu przez ściany.

W starych domach, które najczęściej borykają się z problemem braku termoizolacji, mieszkańcy muszą się dogrzewać, a jeśli chcą oszczędzić, muszą zgodzić się na chłód. Tymczasem w dłuższej perspektywie realne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie (nawet do 30 proc.), nie mówiąc o większej wygodzie życia, przyniesie inwestycja w termoizolację domu. Owszem, jest to wydatek, ale obecnie można skorzystać z rządowego dofinansowania oraz odliczyć przynajmniej część kosztów w ramach ulgi podatkowej, tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Dom – centrum naszego świata

- Obserwujemy zwiększone zainteresowanie termomodernizacją w ostatnim czasie. Po części na pewno jest to związane z programami dopłat, ale zwróciłbym też uwagę na zmianę z ostatnich kilku miesięcy, gdy pandemia „zamknęła” tak wiele osób w domach. Zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków w domu, w którym i mieszkamy i pracujemy – wskazuje Dariusz Pruszkowski.

Pierwszym krokiem przy planowaniu termoizolacji domu jest wykonanie tzw. audytu energetycznego, który pokaże słabe punkty (te, przez które ucieka najwięcej ciepła) i pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaka izolacja będzie optymalna – zarówno pod względem efektów, jak i kosztów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że do wyboru jest styropian uniwersalny lub pasywny. Za ich pomocą można uzyskać ten sam efekt, ale warstwa styropianu uniwersalnego będzie zazwyczaj grubsza niż pasywnego, bo ten ostatni ma lepsze parametry izolacyjne.

Jaki to może mieć praktyczny wymiar? Np. małe okna w starym domu „znikną”, jeśli po położeniu izolacji okaże się, że warstwa styropianu jest tak gruba, że wręcz przysłania otwory.  – Przy planowaniu ocieplania trzeba brać pod uwagę takie rzeczy, jak wielkość i rozmieszczenie okien i drzwi, położenie domu względem stron świata itd. Styropian pasywny – taki, jak np.  nasz Passive PRO 31 – jest coraz częstszym wyborem nie tylko w przypadku nowo budowanych domów energooszczędnych, ale właśnie w przypadku termomodernizacji już istniejących budynków – mówi doradca techniczny w firmie Styropmin. Montaż płyt styropianowych, zarówno uniwersalnych, jak i pasywnych, jest prosty, a izolacja będzie trwała.

Komu 20 stopni?

Dopiero w domu, w którym jest ciepło, można praktycznie gospodarować tym ciepłem. Wiele osób, które w tym roku spędzają w domu więcej czasu niż wcześniej, stanęło przed koniecznością dostosowania optymalnej temperatury do nowych pór przebywania w domu. Warto się nad tym chwilę zastanowić i odpowiedzieć na kilka pytań: kiedy lubię, jak jest ciepło, kiedy naprawdę potrzebuję, żeby było ciepło, kiedy wietrzę dom itd.

Zbyt duży chłód jest niedobry, ale przegrzewanie domu też ma wady. Gdy jest zbyt ciepło, stajemy się ospali. Również w tym przypadku, tak jak w przypadku wyziębienia, wzrasta ryzyko infekcji, śluzówki są bowiem wysuszone, a to one odpowiadają za usuwanie z nosa i gardła wirusów i bakterii. Warto zainwestować w system grzewczy, który pozwoli ustawiać różne temperatury dla różnych pomieszczeń. Optymalne temperatura w pokojach dziennych (salonie, pokojach, w których przebywają dzieci) wynosi 20-22 st. Celsjusza, w łazience powinno być cieplej (do 24 stopniu), zaś w kuchni i w sypialni chłodniej (ok. 16-19 stopni).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Dwa światy uchwytów meblowych Biuro prasowe
2024-03-28 | 01:00

Dwa światy uchwytów meblowych

Świat uchwytów meblowych dzieli się na dwie części. Jedna to modele dyskretne, nie rzucające się w oczy i minimalistycznie skromne. Choć dekoracyjne, pozostają jakby na drugim
Dom OMNIRES debiutuje na 62. edycji targów Salone del Mobile
2024-03-27 | 10:40

OMNIRES debiutuje na 62. edycji targów Salone del Mobile

Na tegorocznych targach Salone del Mobile, odbywających się w dniach 16-21 kwietnia, po raz pierwszy zagości polska marka OMNIRES, specjalizująca się w rozwiązaniach przeznaczonych do
Dom Wineo 600 wood XL: podłoga w WIELKOmiejskim stylu
2024-03-27 | 10:07

Wineo 600 wood XL: podłoga w WIELKOmiejskim stylu

Fundamentem każdej spójnej aranżacji jest odpowiednio dobrana podłoga. Wineo 600 wood XL to panele winylowe dostępne w 12 dekorach o synchronicznej powierzchni oddającej naturalny

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner Serwisu Zdrowie

Viatris

Gwiazdy

Gwiazdy

Marcin Bosak: Mam to szczęście, że nie dostaję nietrafionych prezentów. Sam bardzo lubię je dawać

Aktor zaznacza, że lubi wręczać prezenty i obserwować reakcję osób, którym je wręcza. Raczej nie zdarzyło mu się w tej kwestii nieprzyjemnie kogoś zaskoczyć. On sam również nie dostał czegoś, co szybko wylądowało w koszu.

Gwiazdy

Enej: Wielkanoc musi być w rodzinnym gronie. Nie jesteśmy fanami wyjazdów do hoteli, żeby spędzać święta z obcymi ludźmi

Muzycy zespołu Enej przyznają, że lubią i celebrują święta, dlatego cieszą się na nadchodzącą Wielkanoc. Zamierzają wtedy zwolnić tempo, odłożyć na bok pracę i poświęcić czas rodzinie. Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha zdradzają, że ich popisowym, a jednocześnie ulubionym świątecznym przysmakiem jest sałatka jarzynowa. Sami też z przyjemnością ją przygotowują.