Komunikaty PR

Czy maluch może być na „dorosłej” diecie? Poznaj zdanie eksperta

2023-01-26  |  13:10
Biuro prasowe

W drugim półroczu życia jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej urozmaicony, a maluch z radością poznaje nowe smaki. To świetna wiadomość! Warto jednak przy tym pamiętać, że jego menu nie powinno być takie samo, jak menu rodziców. Dlaczego? Zarówno niemowlę, jak i małe dziecko mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż osoba dorosła. W trosce o prawidłowy rozwój malucha mama i tata powinni dobierać produkty dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Na pytania, czym się kierować wybierając żywność dla najmłodszych, odpowiada Mariola Darzycka, ekspert BoboVita.

1000 pierwszych dni – dlaczego ten okres w życiu człowieka jest wyjątkowy?

To przede wszystkim kluczowy czas dla prawidłowego rozwoju dziecka. W ciągu pierwszych trzech lat życia wiele narządów stopniowo kształtuje swoje funkcje. Na przykład wątroba czy nerki wciąż dojrzewają, a układ odpornościowy dopiero nabiera zdolności do obrony przed patogenami. Jednocześnie zapotrzebowanie na energię i różne składniki odżywcze u niemowlęcia czy małego dziecka jest kilkakrotnie wyższe w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż u osoby dorosłej. W przypadku 8-miesięcznego niemowlęcia zapotrzebowanie na energię jest 3 razy większe, a na witaminę D aż 6 razy większe niż u jego mamy czy taty[1]. Zarówno intensywny rozwój organizmu, wyższe tempo metabolizmu, jak i niedojrzałość narządów w tym okresie życia sprawiają, że dieta najmłodszych powinna być komponowana ze szczególną starannością.

Jaki wpływ ma rodzaj spożywanej żywności na organizm niemowlęcia?

Ze względu na to, że wiele narządów wciąż dojrzewa i nie pracuje jeszcze tak wydajnie, organizm niemowlęcia czy małego dziecka jest bardziej narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Badania dowodzą, że obecność zanieczyszczeń w żywności może niekorzystnie wpływać na zdrowie dzieci, a także zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób w przyszłości[2]. Z tego powodu podawana maluchowi żywność powinna spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące zanieczyszczeń żywności, a także nie powinna zawierać dodatków do żywności niedozwolonych w żywieniu niemowląt i dzieci. Ponadto zarówno rodzaj pokarmu, jego konsystencja, jak i sposób karmienia powinny być dopasowane do wieku i umiejętności rozwojowych dziecka.

Jaka żywność jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci?

Odpowiednia żywność dla najmłodszych to taka, w której zawartość czynników mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia jest kontrolowana i nie przekracza prawnie określonych norm bezpieczeństwa[3]. Aby rodzic mógł mieć pewność, że wybierana dla dziecka żywność będzie dopasowana do jego potrzeb żywieniowych, a jej jakość i skład będą spełniały szczególne wymagania dotyczące bezpieczeństwa, warto sięgać po produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. W takiej żywności ustalone najwyższe dopuszczalne poziomy poszczególnych zanieczyszczeń są bardziej restrykcyjne niż te określone dla żywności ogólnego przeznaczenia, spożywanej przez dorosłych czy starsze rodzeństwo. Na przykład dla pestycydów w warzywach normy te są do 5000 razy bardziej restrykcyjne, a dla pestycydów w owocach – 3000 razy bardziej restrykcyjne[4]. Żywność dla niemowląt i małych dzieci można z łatwością rozpoznać po wskazaniu wieku na opakowaniu, np. po 7. czy 9. miesiącu życia, co jest gwarancją dopasowania zarówno składu, jak i konsystencji do potrzeb dziecka na określonym etapie rozwoju.
 

Jakie produkty przeznaczone dla najmłodszych są dostępne na polskim rynku?

To szeroki asortyment – obiadków i zupek, przecierów owocowych, musów owocowych czy kaszek – w wielu wariantach smakowych. Przykładem takich produktów są te od BoboVita. Warto po nie sięgać, ponieważ charakteryzuje je jakość potwierdzona na 100%. Świadczy o tym spełnienie ściśle określonych norm dla żywności dla niemowląt i małych dzieci. Posiłki BoboVita zawierają 100% mięs bez hormonów oraz 100% ryb z certyfikowanych połowów. To różnorodne i smaczne propozycje, które zgodnie z przepisami prawa są bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. Oprócz tego, że uwzględniają potrzeby rozwijającego się dziecka, są  odpowiednie dla wciąż dojrzewającego organizmu.


Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 


[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewskiej, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2020.

[2] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz  dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

[3] Tamże.

[4] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz  dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Rozmowa lepsza od kar i nagród Biuro prasowe
2024-04-25 | 12:00

Rozmowa lepsza od kar i nagród

Żyjemy w czasach, kiedy wszystko pędzi do przodu, a to z kolei sprawia, że wielu z nas wychowując swoje dzieci korzysta z systemów kar i nagród, które przynoszą
Dziecko Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze
2024-04-24 | 13:00

Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze

W najbliższy czwartek – 25 kwietnia 2024 roku, w Auli im. Kazimierza Lepszegow budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach o godz. 11.00
Dziecko Przygoda – nie może jej zabraknąć podczas zabawy z dzieckiem
2024-04-24 | 01:00

Przygoda – nie może jej zabraknąć podczas zabawy z dzieckiem

Otaczający nas świat to obszar nieograniczonych możliwości, który najlepiej poznawać poprzez małe i duże przygody! Poszukiwanie skarbów, podchody, biwaki czy wycieczki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.