Komunikaty PR

Jak zapewnić dziecku bezpieczny powrót do szkoły?

2021-01-19  |  10:11

W poniedziałek 18 stycznia uczniowie klas I-III wrócili do zajęć w szkole. Placówki otrzymały wytyczne, jak ma wyglądać nauczanie w reżimie sanitarnym. Postępując zgodnie z nimi, mają zapewnić bezpieczeństwo w szkole zarówno uczniom, jak i personelowi. Mimo to, jako rodzic, całkiem słusznie możesz się nadal martwić, czy Twoje dziecko będzie odpowiednio chronione. Zobacz, co sam możesz zrobić, by dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swojego dziecka.

 

O ile uczniowie gimnazjów i liceów mogą sobie radzić lepiej z nauką na odległość, młodsze dzieci zdecydowanie najlepiej uczą się w szkole. W związku z tym, jako rodzic ucznia wracającego do szkoły, musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy - swoje potrzeby związane z pracą, edukacją i opieką nad dzieckiem, korzyści płynące z uczenia się dziecka w szkole, ale także zdrowie i bezpieczeństwo swojej rodziny. Oto co możesz zrobić, by maksymalnie zadbać o bezpieczny powrót swojego dziecka do szkoły.

 

Czy powrót dziecka do szkoły to na pewno dobry pomysł?

To pytanie nurtuje zapewne niejednego rodzica. Eksperci twierdzą, że chodzenie do szkoły z zachowaniem odpowiednich zabezpieczeń, pomaga chronić uczniów i zmniejsza ich szanse na zarażenie się wirusem. WHO zaleca zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, gdzie trudno jest uniknąć bliskiego kontaktu z innymi. Szkoły nie są wyjątkiem. Osoby z COVID-19 mogą przenosić wirusa, zanim zorientują się, że go mają. Dlatego noszenie maseczek lub przyłbic w szkołach jest konieczne. Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, którym trudno jest zachować dystans społeczny, na przykład podczas wchodzenia do budynku. Martwisz się, że Twojemu dziecku będzie niewygodnie? Wyjątkowo lekka przyłbica ochronna firmy Etisoft ma jednocześnie szerokie pole widzenia i odpowiednią trwałość. Tarczę można łatwo unosić i opuszczać, co pozwoli dziecku bez problemu zjeść kanapkę lub napić się wody podczas przerwy szkolnej czy zabawy. To także doskonałe rozwiązanie dla dzieci noszących okulary.

 

Jakie wskazówki warto przekazać dziecku?

Poćwicz mycie rąk w domu z dzieckiem i wyjaśnij, dlaczego ważne jest, aby myć ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie przed i po jedzeniu. Wyjaśnij również, że powinno się powstrzymać przed dotykaniem oczu, nosa i ust. Aby uniknąć pośpiechu, sugeruj mycie rąk tak długo, jak będzie to potrzebne, np. do dwukrotnego zaśpiewania piosenki „Wlazł kotek na płotek”.

Jeśli dziecko nosi maskę z materiału, poćwicz jej prawidłowe zakładanie i zdejmowanie, unikając dotykania jej w miejscach, gdzie styka się z twarzą. W przypadku młodszych dzieci to może być trudne. Podobnie jak zapobieganie wkładania maseczki do kieszeni, czy pozostawiania jej np. na brzegu umywalki itp. Zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem są przyłbice ochronne. Nadają się do wielokrotnego użytku i można je łatwo dezynfekować środkami czystości na bazie alkoholu. Te produkowane przez firmę Etisoft, mają kolorowy design - stworzony specjalnie z myślą o młodszych użytkownikach. Uczul swoje dziecko, że przyłbica to jego osobista ochrona – unikalna, jak w przypadku super bohaterów - którą nie można się dzielić, zamieniać itp.

 

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego dziecka?

Pamiętaj, że w powrocie do szkoły nie chodzi tylko o kwestie bezpieczeństwa i higieny. Posłuchaj obaw swojego dziecka. Jako rodzic odgrywasz niezwykle ważną rolę nie tylko jako zaufane źródło informacji, ale także jako powiernik. Ważne jest, aby Twoje dziecko czuło się swobodnie, wyrażając wszelkie obawy lub lęki, jakie mogą mu towarzyszyć w związku z powrotem do szkoły podczas pandemii. Niezależnie od tego, co trapi Twoje dziecko – czy obawia się konieczności zakrywania nosa i ust przez cały dzień czy też może tego, że samo zachoruje - upewnij się, że słuchasz uważnie, często współczujesz i pomagasz dziecku radzić sobie z jego uczuciami w pełen zrozumienia sposób.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze Biuro prasowe
2024-04-24 | 13:00

Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze

W najbliższy czwartek – 25 kwietnia 2024 roku, w Auli im. Kazimierza Lepszegow budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach o godz. 11.00
Dziecko Przygoda – nie może jej zabraknąć podczas zabawy z dzieckiem
2024-04-24 | 01:00

Przygoda – nie może jej zabraknąć podczas zabawy z dzieckiem

Otaczający nas świat to obszar nieograniczonych możliwości, który najlepiej poznawać poprzez małe i duże przygody! Poszukiwanie skarbów, podchody, biwaki czy wycieczki
Dziecko Dziś obchodzimy Dzień Ziemi. Zaszczepmy w dzieciach miłość do ekologii
2024-04-23 | 01:00

Dziś obchodzimy Dzień Ziemi. Zaszczepmy w dzieciach miłość do ekologii

Ochrona środowiska i poszerzanie świadomości ekologicznej to główne postulaty dzisiejszego święta. Jak zaś przekonać nasze dzieci do dbania o przyrodę przez cały rok? Jak pokazać

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.