Komunikaty PR

O czym trzeba pamiętać, troszcząc się o prawidłowy rozwój najmłodszych?

2020-08-12  |  10:24
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.04 MB )

Opieka nad dzieckiem i dbanie o jego prawidłowy rozwój oraz zapewnienie szczęścia to priorytet dla każdego rodzica. Opiekunom zależy, aby maluch doświadczał w życiu wszystkiego, co najlepsze i czuł się przy tym bezpiecznie. Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę, troszcząc się o przyszłość malucha?

Pozytywne relacje rodziców – bo szczęście mamy i taty to również szczęśliwe dzieciństwo

W momencie, kiedy dziecko przychodzi na świat, życie rodziców odwraca się do góry nogami i nabiera zupełnie innego tempa. Zmieniają się priorytety, wartości, a ilość obowiązków zabiera czas wolny i zaburza podstawowe czynności, takie jak sen czy wspólne relacje. Choć troska o malucha staje się najważniejszym elementem życia codziennego, to niezwykle ważne, aby mama i tata pamiętali także o własnych potrzebach i wspólnie dbali o związek. Dobry kontakt opiekunów przekłada się na jakość życia rodzinnego, stabilność emocjonalną, a także uczy malucha pozytywnych zachowań w przyszłości. Skupianie uwagi na drugiej osobie oraz dostrzeganie jej potrzeb pokazuje dziecku, że relacje z innymi ludźmi i wzajemny szacunek są w życiu istotne.

Codzienna dawka ruchu – bo w aktywnym ciele sprawny umysł

Aktywność fizyczna to bardzo ważny czynnik, który kształtuje organizm i wiele zachodzących w nim procesów. Człowiek każdego dnia potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu – podobnie jak pożywienia czy powietrza. Niezwykle istotne jest, aby dbanie o aktywny styl życia rozpocząć się już w okresie wczesnego dzieciństwa. Ruch odgrywa ważną rolę w stymulacji mózgu – pobudza zmysły, wpływa na inteligencję czy emocje. Dzięki codziennym aktywnościom maluch może odkrywać otaczający go świat, zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać samodzielność. Niemowlęta chętnie poruszają się przy każdej napotkanej okazji – w łóżeczku, podczas karmienia czy zabawy – warto dawać im do tego okazje, a także angażować do innych kreatywnych zabaw ruchowych, które wpłyną na ich rozwój. Dobrym przykładem będzie np. chodzenie z niemowlęciem na basen.

Wieczorne rytuały – bo powtarzalność czynności przynosi maluchowi wyciszenie przed snem

Aby zadbać o jakość życia niemowlęcia, warto przyjrzeć się środowisku oraz czynnościom, które towarzyszą jego zasypianiu. Stworzenie optymalnych warunków snu może w dużej mierze wpłynąć na odpoczynek malucha, a co za tym idzie – jego samopoczucie i harmonijny rozwój. W przypadku niemowląt i małych dzieci bardzo istotna jest powtarzalność pewnych wydarzeń. Postępowanie według określonego schematu, wypełnionego relaksującymi czynnościami, będzie kojarzyć się dziecku z przyjemnością i ukojeniem. Do takich rytuałów można zaliczyć wieczorną kąpiel, karmienie piersią, masaż czy śpiewanie kołysanek. Bardzo istotne jest wyciszenie, dlatego należy unikać głośnych dźwięków czy intensywnych zabaw. Cenne dla snu malucha okaże się również przytłumione światło i umiarkowana temperatura otoczenia.

Jakość i bezpieczeństwo w codziennej diecie – w trosce o prawidłowy rozwój

Okres wczesnego dzieciństwa to wyjątkowy czas w życiu człowieka, a kluczową rolę odgrywa w nim właściwy sposób żywienia. Wiele procesów w młodym organizmie wciąż się rozwija, a układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dostosowany do obrony przed czynnikami pochodzącymi ze środowiska – dotyczy to również tych pochodzących z pożywienia. Warto wtedy zwrócić uwagę na odpowiednią jakość wybieranych dla dziecka produktów – nie świadczy o niej bowiem ładny wygląd, smak czy zapach. Właśnie dlatego żywność spożywana przez rodziców może nie być odpowiednim wyborem dla malucha i należy sięgać po takie produkty, które zostały stworzone z myślą o potrzebach najmłodszych. To żywność, która spełnia surowe normy jakości, a zawarte w niej składniki przechodzą nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa. Przykładem są posiłki, przeciery owocowe czy kaszki ze wskazaniem wieku na opakowaniu (np. po 6. czy 8. miesiącu życia) od BoboVita. Oznaczenie na ich opakowaniu stanowi potwierdzenie, że skład i konsystencja produktów uwzględnia wymagania żywieniowe niemowląt i małych dzieci na różnych etapach rozwoju. Zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku, a ich jakość i bezpieczeństwo jest potwierdzone na 100% – świadectwem tego jest:

  • 100% mięsa bez hormonów i antybiotyków[1] od sprawdzonych dostawców,
  • 100% dziko żyjących ryb z certyfikowanych połowów z Atlantyku lub Pacyfiku[2],
  • 100% warzyw z kontrolowanych upraw, których normy jakości na zawartość pestycydów są nawet 5000 razy bardziej restrykcyjne w porównaniu do warzyw ogólnodostępnych[3],
  • 100% owoców z kontrolowanych upraw, których normy jakości na zawartość pestycydów są nawet 1000 razy bardziej restrykcyjne w porównaniu do owoców ogólnodostępnych[4].

 

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 


[1] Zgodnie z limitami i zakazami określonymi prawem.

[2] Ryby są poławiane zgodnie z zasadami zrównoważonego rybołówstwa i pochodzą z certyfikowanych połowów z Atlantyku lub Pacyfiku.

[3] Żywność dla niemowląt i małych dzieci spełnia normy wynikające z przepisów prawa europejskiego i krajowego, które są o wiele bardziej restrykcyjne w porównaniu z żywnością ogólnego przeznaczenia.

[4] Żywność dla niemowląt i małych dzieci spełnia normy wynikające z przepisów prawa europejskiego i krajowego, które są o wiele bardziej restrykcyjne w porównaniu z żywnością ogólnego przeznaczenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Primark obniża ceny setek letnich artykułów dla dzieci Biuro prasowe
2024-04-15 | 16:00

Primark obniża ceny setek letnich artykułów dla dzieci

NISKIE CENY DLA NAJMŁODSZYCH: Primark obniża ceny setek letnich artykułów dla dzieci Primark nieustannie oferuje rodzinom najlepszy wybór produktów, obniżając ceny
Dziecko Do egzaminu ósmoklasisty i matury pozostał mniej niż miesiąc
2024-04-15 | 01:00

Do egzaminu ósmoklasisty i matury pozostał mniej niż miesiąc

Odpoczywaj i wysypiaj się Neurobiolodzy informują na temat korzyści płynących ze świadomego odpoczynku. Kiedy łączymy intensywną naukę z aktywnym odpoczynkiem, nasz mózg
Dziecko Odpowiedź na pilną potrzebę działań dla cyfrowego dobrostanu młodzieży
2024-04-12 | 12:35

Odpowiedź na pilną potrzebę działań dla cyfrowego dobrostanu młodzieży

Wieloletnie obserwacje ekspertów uczestniczących w programie „Cyfrolatki” pozwoliły na przeprowadzenie szczegółowej analizy wpływu cyfrowego świata na życie dzieci

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Teatr

Joanna Trzepiecińska: W polskim kinie nie ma już ról dla kobiety w moim wieku. Weszło już inne pokolenie, które ma swoją widownię i są inne oczekiwania

Aktorka podkreśla, że na razie nie widzi dla siebie miejsca w polskich produkcjach. Z jej obserwacji wynika, że reżyserzy skupiają się teraz na innej grupie wiekowej i właśnie dlatego dużo pracy ma młode pokolenie. Joanna Trzepiecińska nie ubolewa jednak z tego powodu, bo choć nie dostaje propozycji od twórców filmów i seriali, to dużo występuje na teatralnych scenach – w spektaklach i recitalach.

Farmacja

Bioinformatyczne narzędzia ułatwiają diagnostykę opartą na danych genetycznych. W Polsce dostęp do niej wciąż jest niewystarczający

Głównie na rynek amerykański trafiają rozwiązania z zakresu diagnostyki genetycznej opracowywane na całym świecie, również w Polsce. Na rodzimym rynku wciąż brakuje spójnych działań na rzecz przeprowadzania takich badań i ich wykorzystywania w praktyce klinicznej. Strategia powinna obejmować m.in. stworzenie ram prawnych, odpowiednią wycenę i kształcenie kadr. Jak się okazuje, choć teoretycznie możemy w leczeniu nowotworów sięgać już po terapie celowane, to nakłady na badania umożliwiające ich odpowiedni dobór stanowią zaledwie ułamek procenta wydatków na onkologię.