Komunikaty PR

ODWAGA, WIZJA, JAKOŚĆ ZNAMY FINALISTÓW KONKURSU ZŁOTA NITKA 2023

2023-10-16  |  15:00
Biuro prasowe

ODWAGA, WIZJA, JAKOŚĆ

ZNAMY FINALISTÓW KONKURSU ZŁOTA NITKA 2023

To oni powalczą o nagrody, rozpoznawalność i uznanie świata mody. Znamy nazwiska finalistów konkursu Złota Nitka 2023, organizowanego przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Eksperckie jury zdecydowało, że w gali finałowej swoje kolekcje zaprezentują: Julia Burak, Maria Czarnecka, Robert Geserick, Natalia Kowalska, Monika Łuczak, Oliwia Matlak, Gabriela Nowak, Sandra Skórka, Tomasz Umbras, Hanna Wojciechowska, Anastasiya Zaretskaya i Dominik Żyża.

Złota Nitka – konkurs uchodzący za najważniejsze w Polsce wydarzenie dla debiutantów świata mody – od 30 lat otwiera drzwi do kariery utalentowanym projektantom. Wśród laureatów poprzednich edycji są tak głośne nazwiska jak Łukasz Jemioł, projektanci z duetu Paprocki & Brzozowski, Mikołaj Żurek czy Adrian Krupa.

Nic dziwnego, że do tegorocznej edycji napłynęło ponad 100 zgłoszeń z całego kraju. Wyboru 12 najlepszych podjęło się jury w którego skład weszli niezależni eksperci branży mody: Marcin Świderek – szef działu mody magazynu „Elle”; Karolina Limbach – stylistka magazynu „Elle”; Dawid Tomaszewski – projektant mody; Tomasz Ossoliński – projektant mody; Rafał Michalak i Ilona Majer – projektanci mody tworzący duet MMC; Robert Kupisz – projektant mody; Agnieszka Ścibior – dyrektorka kreatywna „Viva Moda”; Aleksandra Szol – dyrektorka marketingu i e-commerce w Modivo, Maurycy Zylber – projektant mody, laureat Złotej Nitki 2022 oraz Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi i dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni – Dziekana Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi. I to właśnie jurorzy w czasie gali finałowej konkursu, 18 listopada, w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP zdecydują, do kogo trafi statuetka Złotej Nitki.

– Projektanci, których kolekcje zobaczymy w finale, czerpią inspirację z różnych źródeł, sięgają po odmienne materiały, eksperymentują z konstrukcją, ale to, co ich łączy, to odwaga w kreowaniu oraz prezentowaniu autorskiej wizji mody oraz przekonanie, że moda ma moc, by zmieniać świat – podkreśla Katarzyna Wróblewska, dyrektorka artystyczna Łódź Young Fashion, w ramach którego Akademia Sztuk Pięknych i Stowarzyszenie Pola Designu organizują konkurs przy wsparciu Miasta Łódź.

Swego rodzaju manifestem jest kolekcja Julii Burak zatytułowanaPrze-żarty, czyli jak osoby z otyłością są postrzegane przez społeczeństwo”, w której projektantka łączy ubrania plus-size z elementami nawiązującymi do artykułów spożywczych po to, by jak najdosłowniej ukazać problem. 

Z kolei Maria Czarnecka w kolekcji „CUT UP” zderza zachodnią branżę fashion ze stylem japońskim, tworząc projekty oparte na prostokątnych wzorach i technikach origami, które pozwalają ograniczyć ilość ścinków i odpadków. 

Po inne inspiracje sięga Robert Geserick, który w kolekcji „Buntprächtigerlebensverlauf” odwołuje się do własnych berlińskich wspomnień i barwnego świata popkultury. W konkursie prezentuje sylwetki męskie, wyróżniające się drukami transferowymi czy przestrzennymi splotami dziewiarskimi. 

Natalia Kowalska kolekcją „Womanhood” zaciera granicę między tym, co kobiece, a tym, co dziewczęce. Inspiracją była dla niej sztuka i ubiór okresu romantyzmu oraz sielankowy, idealizowany styl życia, który reprezentuje sobą stylistyka cottage core. 

Kobiecy przekaz ma równieżForbidden Body” – feministyczny manifest Moniki Łuczak, inspirowany wstrząsającą historią uprowadzenia Junko Furuty. Kraj Kwitnącej Wiśni zostaje tu obdarty z majestatycznego piękna i zestawiony z brutalnością uprzedmiatawiającego kobietę rynku erotycznego. 

Oliwia Matlak podejmuje temat bliskości jako podstawowej ludzkiej potrzeby, która często jednak łączy się z uczuciem lęku. Przez otulające ciało duże, miękkie formy, jej ubrania mają dawać poczucie ciepła, tworzyć strefę komfortu i namiastkę bliskości. 

Gabriela Nowak stworzyła „FutuREE Work Today", futurystyczną kolekcję inspirowaną ubiorem roboczym w kontekście nowoczesnej architektury dla młodych i odważnych osób, którzy nie boją się skupiać na sobie spojrzenia. 

Zaś Sandra Skórka zainspirowana twórczością A. Makoto proponuje kolekcję „Giardino", w której istotną rolę odgrywa rzemiosło i naturalne materiały: wełna, jedwab i skóra.

Surrealistyczną stronę natury eksploruje Tomasz Umbras. Jego kolekcja „Return of the Witch” czerpiąca inspiracje z historii czarownic, to zupełnie bezszwowe ubrania o rzeźbiarskich formach. 

Riqueza del Sur” Hanny Wojciechowskiej to podróż do Ameryki Łacińskiej, podkreślająca piękno tradycyjnych wzorów i rzemiosła oraz hołdująca historii i naturze. 

Anastasiya Zaretskaya w kolekcji „Adaptacja” odwołuje się do stylu życia swojego taty, który nie odnajduje się we współczesnym technologicznym świecie, wybierając autentyczny, ekologiczny i zrównoważony styl życia. 

Ostatni z finalistów – Dominik Żyża, tworząc kolekcję damską „Nigdy o Tobie nie zapomnę”, inspirował się sztuką Władysława Hasiora. Projektant przeplata motywy ludowości, religijności oraz elementy polskiego designu typowe dla epoki, w której tworzył rzeźbiarz. 

Nazwisko laureata lub laureatki ogłoszone zostanie w czasie gali finałowej konkursu, kiedy to jury będzie mogło ocenić kolekcje „na żywo” podczas widowiskowych pokazów. Zwycięzca otrzyma statuetkę Złotej Nitki oraz 30 000 złotych, ufundowane przez miasto Łódź. 

Organizatorami Łódź Young Fashion oraz konkursu Złota Nitka są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu. 

Szczegóły: www.lodzyoungfashion.com

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Moda Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji Biuro prasowe
2024-12-23 | 12:00

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Wybór między okularami a soczewkami na sylwestra zależy od kilku czynników, takich jak komfort, styl  i okoliczności.  Jeśli planujemy przetańczyć całą noc,
Moda Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
2024-12-19 | 12:10

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Buty bardzo Black W tym sezonie warto mieć w szafie czarne botki z rockowym, grunge’owym lub wojskowym sznytem. Można je zestawiać zarówno z jeansami i oversize’ową
Moda Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
2024-12-19 | 12:10

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper

Zimowe buty z futerkiem wkraczają na salony, a raczej na utwardzone ścieżki i miejskie chodniki. Czasy, kiedy śniegowce nosiło się tylko na stokach, a trapery jedynie na szlakach, odeszły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Karolina Malinowska: Wraca zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. To jednoczy pokolenia i rozwija więzi rodzinne

Była modelka przekonuje, że czas spędzony wspólnie z dziećmi przy książce na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest nie tylko czytanie maluchom, ale także zachęcanie ich do tego, by w kolejnych latach nie smartfon czy tablet, ale książka była ich najlepszym przyjacielem. W obliczu rozwoju nowoczesnych technologii Karolina Malinowska dostrzega ich potencjał w promowaniu czytelnictwa. Umożliwiają one na przykład tworzenie spersonalizowanych publikacji skrojonych na miarę naszych potrzeb.

Problemy społeczne

Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia

Celem pracodawców stają się samodzielne, zmotywowane, wydajne i kreatywne zespoły. W przeciwieństwie do tradycyjnych te samozarządzające się teamy pracują autonomicznie bez ciągłej kontroli, a każdy pracownik jest właścicielem swoich celów, zadań i obowiązków, aby osiągnąć wyniki. – W organizacjach, które wprowadzają koncepcje samoorganizujących się zespołów, niewątpliwie możemy mówić o zwiększeniu zaangażowania – ocenia Tina Sobocińska, doradczyni strategiczna HR i założycielka HR4future.

Media

Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka

Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.