Şirince na liście „Najlepszych wiosek turystycznych na świecie” w 2023 r.
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Wioska Şirince, położona niedaleko miasta Selçuk w prowincji Izmir, została w 2023 roku uznana przez Światową Organizację Turystyki ONZ (UNWTO) za jedną z „Najlepszych wiosek turystycznych na świecie”. Şirince to bujna oaza, słynąca z bogatej przyrody, historii, kultury i doskonałej kuchni, położona w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na wybrzeżu Morza Egejskiego w Türkiye (Turcji).
W zachwycającej wiosce Şirince, nasyconej niepowtarzalną atmosferą, ciągle można zgłębiać bogactwo jej wielowiekowej historii. Do tej niewielkiej osady wzniesionej 350 metrów nad poziomem morza prowadzi kręta, górska droga. Odwiedzających wita malowniczy widok drzew mandarynkowych, figowych i oliwnych, śpiew ptaków oraz sympatyczne psy i koty, które są dokarmiane przez mieszkańców i turystów. Şirince pełne jest wspaniałych rezydencji zbudowanych na zboczach, z których każda została zaprojektowana tak, aby miała zapewnione wspaniałe widoki i dostęp do naturalnego światła. Wokół znajdują się drzewa owocowe, gaje oliwne i winnice, które od wieków stanowiły źródło utrzymania i sposób na życie lokalnej społeczności.
Oprócz naturalnego piękna, Şirince stało się znane dzięki słodkim winom owocowym, wytwarzanym z prawie wszystkich owoców uprawianych w okolicy. W rezultacie coraz więcej odwiedzających wybiera Şirince, aby móc spędzić spokojny weekend z dala od zgiełku miasta. Wiele kamiennych domów w wiosce zostało przekształconych w przytulne hotele butikowe, gdzie goście mogą zrelaksować się przy kominku. Restauracje oferujące specjały kuchni egejskiej i wyśmienite wina owocowe z Şirince uczyniły ten obszar ulubionym miejscem turystów. Z uwagi na te i wiele innych powodów, umieszczenie Şirince przez UNWTO na liście „Najlepszych wiosek turystycznych na świecie 2023” jest w pełni zasłużone.
Wielowiekowa egejska tradycja: Zbiory oliwek i winogron
Powstałe na żyznej glebie regionu Egejskiego, Şirince zachowało swoją autentyczność. Życie w wiosce płynie dzisiaj tak samo, jak miało to miejsce w przeszłości – lokalna społeczność nadal uprawia ziemię i zajmuje się hodowlą owiec. Mieszkańcy produkują dżemy i wina z owoców ze swoich ogrodów, a potok przepływający przez tę miejscowość dostarcza krystalicznie czystej wody do picia nieprzerwanie od setek lat. Jednocześnie, w miarę rosnącej popularności Şirince, miejscowi przedsiębiorcy poszerzają swoją działalność, oferując odwiedzającym różnorodne produkty. Urokliwe stragany stawiane w wąskich uliczkach wioski to miejsce, gdzie można nabyć domowej roboty dżemy, sorbety, wina owocowe, a także unikatowe rękodzieło i pamiątki charakterystyczne dla regionu egejskiego. Te oryginalne produkty są bardzo cenione przez odwiedzających.
Łagodny klimat w Şirince dodaje miejscowości wyjątkowego uroku. Wiosną przyroda ożywa, zmieniając wioskę w zielony raj, podczas gdy jesień nadaje okolicy zupełnie inny rytm. Dzwony ogłaszające czas żniw zwiastują pracowity okres w gajach oliwnych i winnicach. To miesiące intensywnej działalności dla mieszkańców Şirince, którzy pielęgnują swoje uprawy oliwek i produkują wysokiej jakości egejską oliwę. Winobranie odgrywa kluczową rolę w lokalnym życiu społecznym, podtrzymując bogatą historię i dziedzictwo kulturowe wioski. Zimą, która w Şirince jest spokojniejszą porą roku, odwiedzający mogą zrelaksować się przy kominku i rozkoszować się egejskimi smakami oraz grzanym winem.
W samym sercu ziemskich cywilizacji
Położona w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, Şirince to magiczna wioska leżąca nieopodal miasta Selçuk, w prowincji Izmir, która zasłużenie znalazła się na liście najlepszych kierunków podróży na 2024 rok według wydawnictwa Lonely Planet. Ta malownicza miejscowość otoczona jest kilkoma miejscami, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co dodaje jeszcze większego uroku temu wyjątkowemu zakątkowi.
Şirince znajduje się zaledwie 8 km od Selçuk, w którym zachowały się ruiny Świątyni Artemidy, jednego z siedmiu cudów świata antycznego oraz 12 km od starożytnego miasta Efez, jednego z najważniejszych ośrodków tej epoki. Obszar ten był zamieszkiwany nieprzerwanie przez około 9000 lat, począwszy od okresu prehistorycznego, poprzez hellenistyczny, rzymski, wschodniorzymski, czasy panowania księstw i Imperium Osmańskiego. W okolicach Efezu można podziwiać unikatowe budowle i artefakty z okresu wczesnego chrześcijaństwa, takie jak m.in. Dom Najświętszej Maryi Panny, Bazylika św. Jana i Jaskinia Siedmiu Śpiących.

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.