Komunikaty PR

Wszystkie plany Popławskiej

2020-01-09  |  16:50
Biuro prasowe

Rano plan zdjęciowy w Opolu, po południu spotkanie na temat nowego projektu, a wieczorem spektakl teatralny w Warszawie. W tym zabieganiu znalezienie chwili dla siebie zdaje niemal niemożliwe. Przykład Aleksandry Popławskiej pokazuje jednak, że można połączyć profesjonalną pasję z rodzinnym spokojem. Aktorka i reżyserka jak mało kto potrafi znaleźć balans między karierą a życiem prywatnym. Oto sekret jej powodzenia.

Od chwili ukończenia wrocławskiego Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST w 2000 roku Aleksandra Popławska dała się poznać jako aktorka w bardzo zróżnicowanych rolach, od Małej Metalowej Dziewczynki w kultowym spektaklu „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej, przez prokurator Igę Dobosz w serialu „Wataha”, po rolę Niny, której porywają córkę, w filmie „Underdog”.

Tak opowiada o pracy nad rolami: – Każdy artysta poza bardzo wrażliwą duszą, dużą wyobraźnią i ciekawością świata powinien mieć twardą skórę– przyznaje Aleksandra Popławska. – Korzystamy z jakiś pokładów emocji i zawsze dla mnie dzień zdjęciowy, szczególnie pierwszy, jest takim chrztem, wkroczeniem w jakąś inną przestrzeń i wyjściem poza strefę własnego komfortu. Aktorzy pracują bardzo intensywnie nad rolami, moją adrenaliną są emocje. Dopiero w momencie, kiedy oddaję rolę publiczności, opadają emocję i czuję się spełniona...

Jak przyznaje aktorka w wyzwaniach artystycznych pomagają dobrze zgrana ekipa filmowa lub teatralna, partnerujący profesjonaliści z różnych działów produkcji, którzy pozwalają nie tylko wczuć się w emocje bohaterów, ale i wyjść z roli po zakończonym spektaklu lub nagraniu. Praca aktorki i reżyserki pociąga jednak za sobą poważne wymagania praktyczne wymagane ciągłym przemieszczaniem się między planami zdjęciowymi, salami prób, castingami i scenami teatrów. To zawód wymagający utrzymania ciągłej uwagi i wrażliwości, a czasami nieprzerwanego zaangażowania przez 24 godziny. Wygospodarowanie przestrzeni na życie prywatne okazuje się wtedy wyzwaniem, z którym nie każdy potrafi się zmierzyć.

Metody na plany zdjęciowe

Aleksandrze Popławskiej w utrzymaniu równowagi między karierą a czasem dla bliskich pomaga przede wszystkim kalendarz, prowadzony z żelazną konsekwencją. – W sytuacji, gdy jednego dnia jestem na planie zdjęciowym na południu kraju, a następnego ranka muszę dojechać na sesję zdjęciową w Warszawie, muszę pilnować każdej godziny– przyznaje aktorka. –Wprowadziłam w swoim kalendarzu rozróżnienie ważności spotkań. Mam takie, w których muszę wziąć udział, czyli na przykład castingi, ale równie ważne są wypady na koncerty czy wystawy z córką. To moje priorytety. Drugą grupą spotkań są te, z których mogę zrezygnować. Często wpadają tam bankiety, imprezy i „ściankowe” eventy, bo nie jestemtypem miejskiej imprezowiczki. Jeśli mam wybór, wolę zostać w moim domu na skraju Puszczy Kampinoskiej i zagrać w scrabble.                                                     

Jak zaznacza aktorka, ta metoda nie zapewnia całkowitej skuteczności: – W moim zawodzie zdarzają się opóźnienia, na które nie mamy żadnego wpływu. Wystarczy, że w dniu, na który planujemy scenę słonecznego chodzenia po górach, nagle pojawią się chmury burzowe. Dynamika mojego zawodu nauczyła mnie akceptować to, że nawet najlepiej zaplanowany dzień może rozbić się o drobny szczegół.

Świadomość i intuicja

W przypadku Aleksandry Popławskiej wiązanie pracy zawodowej z obowiązkami prywatnymi jest tym trudniejsze, że artystka od wielu lat spełnia się również jako reżyserka teatralna. W 2012 roku otrzymała wyróżnienie za reżyserię spektaklu „Generał” w Teatrze IMKA w Warszawie w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej, a na przyszły rok planowana jest premiera spektaklu pt. „Kimberly” w jej reżyserii w Teatrze Starym w Lublinie.

– Cenię ten czas, kiedy mogę zostawić aktorkę Aleksandrę Popławską i stać się reżyserem, stanąć po drugiej stronie i wykreować swój świat– przyznaje artystka. – Może nie jest on doskonały, ale jest mój, poza znakomitymi aktorami ważna jest dla mnie oprawa plastyczno- muzyczna.

Aleksandra Popławska angażuje się również w inne projekty artystyczne, jak choćby album fotograficzny „CUPRA #createthepath” przedstawiający jej przygotowania do kolejnych ról. Wygospodarowanie czasu wolnego dla najbliższych przy tak wielu projektach wymaga uwagi, konsekwencji, ale i umiejętności dostosowania się do zmiennych warunków. Jak zaznacza aktorka, to zadanie, którego podejmuje się z pasją, bo rodzinę stawia na pierwszym miejscu: – Jestem aktorką i reżyserką, ale jestem też mamą, partnerką, córką i siostrą. Wierzę, że miłość jest bazą. Miłość, ciepło i zaufanie to coś, z czym możemy ruszyć w świat, by budować swoje świadome człowieczeństwo. Pomaga odnaleźć szczęście w życiu, a to wcale nie jest takie proste.

                                                                                                                                                              

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Jak testy bezpieczeństwa budują zaufanie rodziców Biuro prasowe
2024-05-24 | 10:00

Jak testy bezpieczeństwa budują zaufanie rodziców

W świecie motoryzacji, niemiecka organizacja ADAC od lat stanowi podstawowe źródło informacji na temat standardów bezpieczeństwa w transporcie dzieci. Wyniki tych testów
Motoryzacja Nittera rozwija strategię wirtualnych wyścigów
2024-05-23 | 11:00

Nittera rozwija strategię wirtualnych wyścigów

Od czasu uruchomienia pierwszego wirtualnego wyścigu Esports Cup w 2022 roku, firma Niterra związana jest z ekscytującym światem SimRacing. Po kolejnych dwóch mistrzostwach w regionie
Motoryzacja Prawo jazdy dla 14-latka? Tak, ale pod pewnymi warunkami
2024-05-23 | 08:00

Prawo jazdy dla 14-latka? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Polskie przepisy dają możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych już osobom powyżej 14 r.ż.  Kategoria AM uprawnia młodzież do kierowania motorowerami oraz lekkimi pojazdami

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Kiedy odchodziłam z TVP, to była to taka rodzinna telewizja. Teraz to już jest porządna fabryka, ale ja się szybko przestawiłam

Prezenterka nie ukrywa, że telefon z propozycją prowadzenia „Pytania na śniadanie” bardzo ją ucieszył, bo ma do tego programu duży sentyment i zna go od podszewki. Pamięta, jak powstawał, jak wyglądały pierwsze wydania, miała też przyjemność być już jego gospodynią razem z Jolantą Fajkowską. Teraz więc z przyjemnością ponownie zasiadła na kanapie w studiu TVP i jak zaznacza, bardzo brakowało jej formatu realizowanego na żywo, który jest dla prowadzących prawdziwym sprawdzianem i wyzwaniem, zwłaszcza gdy trwa cztery godziny. Katarzyna Dowbor chwali organizację pracy w redakcji, bo z doświadczenia wie, że ze zgranym zespołem można tworzyć nawet najbardziej wymagające projekty.

Zdrowie

Tomasz Ciachorowski: Publiczna służba zdrowia wymaga reform. Kiedy chciałem zapisać się do gastrologa, to okazało się, że na wizytę muszę czekać pół roku

Zdaniem aktora publiczna służba zdrowia w wielu kwestiach rzuca pacjentom kłody pod nogi. Aby bowiem zadbać o swoje zdrowie, korzystając z usług lekarzy mających podpisane umowy z NFZ, trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości. Jego samego najbardziej męczą kolejki do rejestracji i długi czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Tomasz Ciachorowski zaznacza, że kiedy koniecznie musiał się skonsultować z gastrologiem, to okazało się, że taka możliwość jest dopiero za pół roku.

Handel

Rynek zastępników mięsa jest pełen wysoko przetworzonych produktów. Wkrótce mogą one zniknąć ze sklepowych półek

Wysoko przetworzone produkty pochodzenia roślinnego, które są substytutem tych pochodzenia zwierzęcego, zaczną znikać z rynku. Zrobią w ten sposób na sklepowych półkach miejsce dla produktów 2.0, które nie będą tak mocno przetworzone, a do tego będą się cechowały dużo lepszymi walorami odżywczymi i smakowymi. To szansa również dla polskich firm spożywczych, które już dziś stawiają na innowacyjność.