Komunikaty PR

Opiekun dla psa i kota w czasie wakacji - poradnik

2022-08-12  |  08:00

Czworonogi to ważni członkowie naszych rodzin i chociaż często chcielibyśmy zabrać ich ze sobą na długi weekend czy też urlop, to jednak nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji Polacy najczęściej decydują się zostawić swojego pupila pod opieką najbliższych osób. Jak przygotować tymczasowego opiekuna, aby zarówno on, jak i nasze ukochane zwierzę, czuli się w tym czasie komfortowo? Podpowiadamy.

Jak wynika z ogólnopolskiego badania ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami”[1] zrealizowanego na zlecenie firmy Mars Polska, Polacy podchodzą odpowiedzialnie do opieki nad psami i kotami podczas wakacji, kierując się potrzebami czworonogów. Oto siedem wskazówek, dzięki którym Twój pupil będzie pod troskliwą opieką, a Ty w pełni skorzystasz z wakacyjnego relaksu.

1. Wybierzmy odpowiedniego tymczasowego opiekuna

Jeśli decydujesz się zostawić swojego ulubieńca pod opieką innej osoby, ważne jest, aby był to ktoś kogo zwierzę zna i komu ufa. Dzięki temu będzie mu łatwiej zaakceptować Twoją nieobecność. Jak pokazuje badanie Marsa, aż siedmiu na dziesięciu Polaków (71%)[2] w tej sytuacji zostawia psa lub kota pod opieką kogoś z rodziny lub znajomego. Równie istotnym aspektem przy wyborze tymczasowego opiekuna jest upewnienie się, że taka osoba ma pełną świadomość potrzeb zwierzęcia, a nowe zadania nie będą kolidowały z jego pracą lub innymi zobowiązaniami.

2. Ustalmy najlepsze miejsce pobytu zwierzęcia

Psy i koty to zwierzęta o odmiennych potrzebach. Koty najlepiej czują się w znanym otoczeniu, mają silny instynkt terytorialny, a zmiana środowiska może wiązać się u nich ze stresem. Dlatego koty lepiej będą czuły się w swoim domu. Dobrze więc, aby tymczasowy opiekun wprowadził się do naszego domu lub regularnie odwiedzał zwierzę, dbając o jego potrzeby. Z kolei psy to zwierzęta przywiązane bardziej do osób niż miejsc, lubiące poznawać nowe terytoria, dlatego tymczasowy opiekun może zabrać naszego psa do swojego domu. Wyjątkiem może być pies senior, który zdecydowanie lepiej będzie się czuł w dobrze sobie znanych czterech kątach.

3. Szczegółowe informacje – im więcej wiemy, tym lepszą opiekę możemy zapewnić

Niezwykle ważne jest przekazanie tymczasowemu opiekunowi jak najwięcej informacji o zwierzęciu, które pomogą im poczuć się komfortowo. Opowiedzmy, jak wygląda rozkład dnia pupila, co lubi, a czego nie, czy jakie zabawy preferuje. Jeśli przyjmuje leki, to przekażmy instrukcje, jak je podawać. Utrzymanie znanej zwierzęciu rutyny i brak zmian w harmonogramie umożliwi nam zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Zostawmy kontakt do naszego lekarza weterynarii i upewnijmy się, że będzie w tym czasie dostępny. Przekażmy też książeczkę zdrowia z historią leczenia, zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie, żeby tymczasowy opiekun miał je przy sobie w razie potrzeby.

4. Nie zmieniajmy diety

Pies i kot potrzebują odpowiednio zbilansowanej i stabilnej diety, dlatego zadbajmy o odpowiedni zapas jedzenia na czas naszej nieobecności. Tymczasowy opiekun powinien karmić czworonoga zgodnie z tym samym rytmem - podając to samo jedzenie i w tych samych proporcjach, co na co dzień. Dzięki temu unikniemy zaburzeń pokarmowych u pupila i niepotrzebnego stresu jego opiekuna. Pamiętajmy także, aby w miseczkach czworonogów zawsze czekała świeża i czysta woda.

Prawidłowe żywienie jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia każdego zwierzęcia. Dieta psa i kota powinna być kompletna i zbilansowana, a także stała pod względem składu. Pies powinien jeść 2-3 razy dziennie o ustalonych porach. Z kolei kot potrzebuje mniejszych porcji podawanych kilka razy dziennie. Dodatkowo, atrakcyjnym elementem diety są specjalne przysmaki, które mogą pomóc w zabawie i adaptacji do nowych warunkach, a także w budowaniu więzi z tymczasowym opiekunem – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

5. Akcesoria Twojego ulubieńca

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać jest wyposażenie tymczasowego opiekuna w akcesoria m.in.: miski, smycz, szczotki, woreczki higieniczne, legowisko, a także ulubione zabawki psa lub kota. Wszystko to będzie potrzebne, aby odpowiednio sprawować opiekę i zapewnić dobre samopoczucie czworonoga.

6. Co z tęsknotą?

Aby ułatwić poradzenie sobie z tęsknotą zwierzęcia w czasie tymczasowej opieki, warto zapewnić mu warunki, jak najbardziej zbliżone do tych, znanych mu na co dzień. Oprócz zachowania rutyny, pomogą w tym zabawki lub posłanie, których znajomy zapach sprawi, że pies lub kot poczuje się bezpiecznie. Wspólna zabawa również wypełni czas i pozwali na chwilę zapomnienia. Pies ucieszy się także ze spaceru, który ukoi emocje i ułatwi uspokojenie się. Ulubione przysmaki, w tym te do żucia i gryzienia, pomogą zwierzęciu rozładować stres wywołany nową sytuacją.

Korzyści płynące z przebywania ze zwierzęciem

Opieka nad zwierzętami to nie tylko odpowiedzialność i zobowiązanie, ale także wielka radość i wiele korzyści dla człowieka. Badania naukowe przeprowadzone m.in. przez ekspertów z Instytutu Nauki o Zwierzętach WALTHAM potwierdzają, że obecność zwierząt w naszym życiu ma pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie i zdrowie fizyczne. Zostając tymczasowym opiekunem, nie tylko pomagasz bliskiej Ci osobie, ale też czerpiesz benefity z niezwykłej relacji z czworonogiem. Być może będzie to zachęta, aby również do swojej rodziny przyjąć nowego czworonożnego przyjaciela. 

 


[1]Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-26.05.2022 r., na zlecenie firmy Mars Polska.  Analizą objęto grupę 1015 Polaków będących opiekunami psów i kotów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Głównym celem badania było poznanie zwyczajów w opiece nad zwierzętami domowymi podczas wyjazdów wypoczynkowych opiekunów.

[2] Badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków, a opieka nad zwierzętami” przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-26.05.2022 r., na zlecenie firmy Mars Polska.  Analizą objęto grupę 1015 Polaków będących opiekunami psów i kotów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Głównym celem badania było poznanie zwyczajów w opiece nad zwierzętami domowymi podczas wyjazdów wypoczynkowych opiekunów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Zamień swój dom w salon pielęgnacji z Maxi Zoo Biuro prasowe
2024-04-10 | 01:00

Zamień swój dom w salon pielęgnacji z Maxi Zoo

Przekształcenie domu w salon pielęgnacji dla Twojego psa lub kota jest łatwiejsze, niż myślisz! Skorzystaj ze wskazówek Maxi Zoo i podaruj zwierzakowi najlepsze zabiegi. Każdy
Zwierzęta Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?
2024-03-28 | 12:55

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny czas. Mazurki, czekoladowe babeczki, ciasta, pieczone
Zwierzęta Kocury, kotki i kocięta, czyli pokaz kotów rasowych w Magnolia Park
2024-03-21 | 17:30

Kocury, kotki i kocięta, czyli pokaz kotów rasowych w Magnolia Park

Koty, które potrafią aportować, zachwycają puszystością lub zupełnym brakiem sierści. Bengalskie, rosyjskie, brytyjskie, a nawet z maseczką. Nie lada gratka dla wszystkich kociarzy,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.