Komunikaty PR

Bakal pyta, dietetyk odpowiada - ,,smart” słodycze, jak je wybierać?

2020-07-14  |  18:35

Polacy uwielbiają słodkie przekąski i  sięgają po nie nawet kilka razy w tygodniu[1]. Warto jednak pamiętać, iż nadmierne spożywanie cukru może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia oraz być przyczyną zwiększenia masy ciała. Co zatem spożywać, aby ,,małe co nieco” nie tylko zaspokoiło głód, ale także było pożywne i wartościowe dla organizmu? Dietetyk medyczny, Anna Słomkowska odpowiada.

Zbyt częste spożywanie słodyczy jest bezpośrednią przyczyną nadwagi, powoduje próchnicę, a długoterminowo może nawet prowadzić do cukrzycy. Dlatego zaleca się szukanie substytutów, które wprowadzą do diety nie tylko przyjemny, słodki smak, ale staną się także źródłem np. witamin, minerałów czy błonnika - zdrowe odżywianie zaczyna się od mądrych wyborów, np. tych dotyczących tzw. smart słodyczy.

- mówi Anna Słomkowska, dietetyk medyczny.

Czy bakalie możemy traktować jako substytut słodkich niezdrowych przekąsek?


Tak. Zawierają one cenny dla jelit błonnik, niezbędne witaminy i minerały. Z tego powodu są lepszym wyborem niż tradycyjne słodycze. W tym przypadku poleciłabym np. suszone figi i morele oraz śliwki i orzechy. Warto pamiętać, że suszone owoce poza wspomnianymi wartościami, mają także cukieri z tego powodu warto po nie sięgać z głową. 

Czy wskazane jest podawanie dzieciom bakalii? Jeśli tak, to od jakiego wieku mogą je spożywać? 


Bakalie w diecie dziecka, to smaczne i cenne produkty dostarczające błonnik, witaminy i ważne dla wzrostu minerały. Warto jednak wziąć pod uwagę skład bakalii i kupować te bez konserwantów (tj. bez dwutlenku siarki), które mogą wywołać uczulenie. Miękkie rodzynki, brązowe niesiarkowane morele czy słodkie daktyle, będą świetnym dodatkiem do owsianki lub zdrowym deserem po obiedzie. Ponadto, bakalie pomagają regulować pracę przewodu pokarmowego. Warto je wprowadzić z tego powodu do diety dzieci, zwłaszcza tych, które mają problem z zaparciami. Jeśli chodzi zaś o wiek – można już je podawać w małych ilościach po 8. miesiącu życia. To jednak dość indywidualny wybór – decyzję tę należy dostosować do możliwości jedzenia przez dziecko. Na początek warto wybrać miękkie owoce tj. morele i rodzynki, można je także rozmiękczyć w wodzie. Dzieci starsze mogą spożywać również orzechy i bakalie jako przekąskę do szkoły.

Czy nieodparta chęć zjedzenia czegoś słodkiego, może być oznaką niedoborów w organizmie? 


Tylko w przypadku cukrzyków może to sugerować niedobory chromu, ale u zdrowych osób niedobory tego pierwiastka to rzadkość. Nieodparta chęć na słodycze może mieć natomiast silny związek ze stylem życia i dietą. Zaburzony sen i zbyt mała ilość ruchu, powodują zmianę poziomu hormonów regulujących apetyt tj.: grelina i leptyna oraz poziomu cukru we krwi, którym steruje insulina. Czasami przyczyna leży w niewłaściwej pracy cukru we krwi, ale wtedy dla pewności należy się skonsultować z lekarzem.

Gdzie szukać „smart słodyczy”?


Zachęcam do szukania ich w sklepach spożywczych, ale też na półkach ze zdrową żywnością. Popularne staje się także zakup ich przez Internet na stronie wybranej przez nas marki. Jak się okazuje – osoby, które często spożywają słodycze, mogą zmienić swoje nawyki żywieniowe i wybierać bakalie. Mają one słodki smak, a przy tym niosą wiele dobrego dla naszego organizmu. Są także odpowiednie dla dzieci i świetnie sprawdzające się dla nich jako samodzielna przekąska.

Bakalie dostępne są na stronie: bakalsklep.pl

[1] https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polacy-jedza-slodycze-impulsywnie-i-kilka-razy-w-tygodniu, dostęp: 22.06.2020 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Czasowa głodówka jako sposób na uzdrawianie - komunikat prasowy Biuro prasowe
2024-04-25 | 15:00

Czasowa głodówka jako sposób na uzdrawianie - komunikat prasowy

Czasowa głodówka jako sposób na uzdrawianie Według wielu ekspertów, współczesny model jedzenia zakładający trzy posiłki dziennie i przekąski nie ma podstaw
Żywienie Warto ją poznać! Danusia Malinowa Beauty
2024-04-25 | 12:40

Warto ją poznać! Danusia Malinowa Beauty

Produkcja pierwszej MINIczekolady Danusia rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy to krakowski Mistrz Czekolady - Adam Piasecki - stworzył wyjątkową recepturę, a sam produkt nazwał
Żywienie Przepisy na dobry dzień! 24 kwietnia – Europejski Dzień Śniadania
2024-04-24 | 11:00

Przepisy na dobry dzień! 24 kwietnia – Europejski Dzień Śniadania

24 kwietnia przypada Europejski Dzień Śniadania. Jest to doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważną rolę odgrywa ten poranny posiłek w naszym życiu oraz przygotować pyszne, zdrowe i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.