EKO-PIKNIK pod Bramą Główną FSO!
7 września 2024 r. (sobota) na placu należącym do OKAM przed Bramą Główną b. FSO, przy ul. Jagiellońskiej 88, odbędzie się EKO-PIKNIK zorganizowany wspólnie z LokalnyRolnik.pl. Podczas wydarzenia będzie można zrobić zakupy świeżej i zdrowej żywności bezpośrednio od producentów-rolników czy skorzystać z oferty zdrowych foodtrucków a wszystko z muzyką w tle. Przewidziana została również strefa relaksu w zieleni. EKO-PIKNIK odbędzie się w godzinach 13:00-20:00. Udział w wydarzeniu jak również parking dla gości jest bezpłatny.
- EKO-PIKNIK będzie doskonałą okazją, aby spotkać się ‘po sąsiedzku’ na Pradze Północ i spędzić wspólnie popołudnie. Jako, że ekologia i zrównoważony rozwój są nam bliskie, chcielibyśmy, aby wpisał się on w cykliczne wydarzenia organizowane w tym miejscu. Formuła EKO-PIKNIKU nawiązuje do wartości, które chcemy w przyszłości pielęgnować w inwestycji F.S.O. PARK – czyli wspólnoty, spędzania czasu razem, edukacji na temat zdrowego trybu życia. Stąd też współpraca z LokalnyRolnik.pl - od lat pomagają w dotarciu do nieprzetworzonej, naturalnej żywności od lokalnych producentów. Zapraszamy całe rodziny, młodzież i seniorów z naszej dzielnicy, ale także warszawiaków mieszkających w innych częściach stolicy, na sobotę pełną atrakcji - podkreśla Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City oraz Liderka Projektu F.S.O. PARK
Kilkunastu lokalnych rolników i producentów zaprezentuje swoje wyroby - będzie można nabyć u nich zdrową i smaczną żywność, w tym nabiał, warzywa i owoce, wędliny i mięso, konfitury czy zioła. W asortymencie znajdą się także produkty posiadające eko certyfikat, wśród nich miody, makarony i kasze czy mięso.
- Temat zdrowej żywności i edukacji na temat jej znaczenia jest nam szczególnie bliski. Od dziesięciu już lat budujemy społeczność, która ceni sobie jakość, lokalność i naturalność. Obecnie regularnie współpracujemy z ponad 60 rolnikami i producentami, którzy dostarczają świeże warzywa, owoce, a także żywność, która często powstaje zgodnie z tradycyjnymi recepturami w małych przetwórstwach bezpośrednio w gospodarstwie. Idea EKO-PIKNIKU oraz edukacja o zdrowiu jest więc nam niezwykle bliska i niezwykle cieszymy się, na możliwość wyjścia z edukacją jeszcze szerzej - mówi Mateusz Bucko z LokalnyRolnik.pl.
Poza zrobieniem zakupów u lokalnych dostawców, będzie można skorzystać z oferty foodtrucków ze zdrowymi daniami, lodami i napojami. Do odpoczynku przewidziana została strefa relaksu w otoczeniu zieleni i z muzyką w tle, będzie można posłuchać muzyki a nawet zatańczyć.
Piknik na terenie przyszłej inwestycji
EKO-PIKNIK odbędzie się przed Bramą Główną do byłej Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskiej Pradze Północ. W tym miejscu na przestrzeni ok. 25 lat OKAM stworzy wielofunkcyjne i ekologiczne Miasto Przyszłości – F.S.O. PARK, w którym wartości takie jak: wspólnota, edukacja, ekologia, zdrowy styl życia, szacunek dla historii zostały postawione jako punkt nadrzędny przy kreacji tego miejsca. F.S.O. PARK łączyć będzie funkcję mieszkaniową, handlowo-usługową, edukacyjną, biurową czy rekreacyjną. Planowana jest również przestrzeń pod eko targ. Aż 20 ha stanowić będą tereny zielone, z czego 10 ha - centralny park, zastosowany zostanie również szereg rozwiązań ekologicznych. Etap I ma szansę rozpocząć się na przełomie 2025/2026 r., a cała inwestycja potrwa około 25 lat.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.