Newsy

Mamed Khalidov: Żona jest nieodłącznym elementem mojego życia sportowego. Bardzo mocno mnie w tym wspiera

2018-07-18  |  06:45

Robię to, co kocham i żona o tym wie – mówi zawodnik. Podkreśla też, że Ewa Khalidov nie tylko nie sprzeciwia się sportowej pasji męża, lecz także wspiera go czynnie w przygotowaniach do walk. Zawodnik nie ukrywa, że najtrudniejszym momentem w jego jedenastoletniej karierze w KSW była operacja kręgosłupa, po której obawiał się o powrót na ring.

Mamed Khalidov rozpoczął karierę sportową jeszcze w rodzinnej Czeczenii od treningów karate, zdobywając czarny pas. Po przyjeździe do Polski w drugiej połowie lat 90. zainteresował się także takimi sportami jak boks, taekwondo oraz zapasy w stylu shotokan. W 2004 roku zaczął trenować mieszane sztuki walki, a 3 lata później dołączył do organizacji Konfrontacja Sztuk Walki. Trafił tam za sprawą jednego z jej założycieli.

W 2007 roku Maciej Kawulski zaciągnął mnie do KSW i jestem z tego powodu zadowolony, do dziś nam się fajnie współpracuje – mówi Mamed Khalidov agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

KSW powstała w 2004 roku, od tego czasu stała się jedną z wiodących organizacji MMA w Polsce oraz cieszącą się rosnącą renomą w Europie. W ubiegłym roku zdobyła nawet nominację do prestiżowej nagrody World MMA Awards, przyznawanej przez czasopismo „Fighters Only”. KSW organizuje kilka wydarzeń rocznie w takich obiektach, jak Tauron Arena w Krakowie czy katowicki Spodek, a nawet Wembley Arena w Londynie. Wiosenna gala KSW w 2017 roku zgromadziła rekordową liczbę ponad 55 tys. widzów.

– Pamiętam początki KSW, jak robili pierwszą galę, trochę inaczej to wyglądało, trochę amatorsko, dziwnie, ale dzisiaj jesteśmy tam, gdzie jesteśmy. Jesteśmy na najwyższym poziomie MMA na świecie, w Europie, więc coś fajnego – mówi Mamed Khalidov.

W ramach KSW zawodnik stoczył ponad czterdzieści walk, z czego trzydzieści cztery wygrane. Ma na koncie takie sukcesy jak tytuł międzynarodowego mistrza Polski w kat. 90 kg organizacji Full Contact Prestige, międzynarodowego mistrza KSW w wadze półciężkiej oraz w wadze średniej. Podobnie jak wielu jego kolegów po fachu Khalidov spróbował swoich sił także w show biznesie – w 2012 roku pojawił się gościnnie w serialu TVP „M jak miłość”. Zapewnia jednak, że nie myśli o karierze w przemyśle rozrywkowym.

Mnie kręci atmosfera w KSW, walki. Są ludzie, którzy biorą udział w show-biznesie, jak najbardziej to popieram, dlaczego nie, to pomaga tej dyscyplinie, dodatkowo ją promuje. Gdzieś obok jeżeli jest show-biznes. Myślę, że to jest w tych czasach jak najbardziej wskazane – mówi sportowiec. 

Zawodnik twierdzi, że najtrudniejszym momentem w jego karierze była operacja, którą przeszedł w 2014 roku. Była to konieczność po poważnym urazie, sam zabieg i późniejsza rehabilitacja wiązała się jednak z lękiem, że nie będzie mógł wrócić na ring. Zarówno wtedy, jak i w czasie całej drogi zawodowej sportowca wspierała żona Ewa.

Moja żona jest nieodłącznym elementem w moim życiu sportowym. Bierze czynny udział w moich przygotowaniach, ona wie, co ja robię, pomaga mi w tym, bardzo mocno mnie w tym wspiera, wie, że robię to, co kocham, dlatego jest ze mną w tym, co robię – mówi Mamed Khalidov.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Media

Joanna Jędrzejczyk: Gosia Rozenek-Majdan jest tytanem pracy. Konsekwentnie realizuje swoje cele, pokonując wszelkie słabości

Zdaniem trenerki Małgorzata Rozenek-Majdan to osoba niezwykle charyzmatyczna i wyrazista, która nie boi się ryzyka i śmiało stawia czoła swoim ograniczeniom. W nowym reality show „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz” podejmuje więc wyzwania w sześciu różnych dyscyplinach i rywalizuje z mężczyznami. Joanna Jędrzejczyk, która przygotowywała prezenterkę do określonych zadań, zauważa, że ten program kosztował ją dużo poświęcenia, energii i zaangażowania. Ma jednak nadzieję, że taką postawą zainspiruje do działania innych.

Edukacja

Polskie uczelnie są coraz bliższe wprowadzenia mikropoświadczeń. Dla studentów takie certyfikaty to szansa na wzmocnienie pozycji na rynku pracy

Coraz więcej absolwentów i studentów inwestuje w kursy i szkolenia, aby zdobyć praktyczne umiejętności i stać się bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych pracodawców. Jedną z odpowiedzi edukacji na te wymagania są mikropoświadczenia, czyli dowód na określone umiejętności. W Polsce są stosunkowo mało popularne, jednak wdrożenie ich przez uczelnie mogłoby przynieść szereg korzyści – zarówno szkołom, jak i studentom i absolwentom.