Newsy

Monika Zamachowska: Planeta jest tylko jedna. Wszyscy musimy wziąć za nią odpowiedzialność

2018-10-03  |  06:12

Prezenterka przyznaje, że temat ekologii jest jej bliski i stara się propagować zachowania służące ochronie środowiska. Według niej nawet prozaiczne czynności mogą wiele zmienić.

– Nie bierzemy plastikowych toreb ze sklepu, tylko przychodzimy z własnymi siatkami, nie pijemy drinków ze słomką ani napojów, staramy się ekologicznie ubierać, oddajemy rzeczy zużyte po to, żeby zostały wykorzystane jeszcze raz. Robimy to, co możemy na naszym małym, czteroosobowym polu – mówi agencji Newseria Monika Zamachowska.

Zamachowska podkreśla, że często bardzo trudno jest zmienić czyjeś nawyki. I o ile dzieci mają wpajaną określoną wiedzę proekologiczną już od najmłodszych lat, o tyle to dorosłym zwykle trudno się jest przestawić.

– Mam niedużo narzędzi, żeby w pewien sposób wesprzeć ruch ekologiczny, ale na moją małą miarę robię, co mogę. W naszym budynku na Żoliborzu mieszkają bardzo starsi ludzie, którzy są przyzwyczajeni do tego, że zawsze było tak, jak było i nic nie będziemy ruszali. Więc akcje informacyjne uświadamiające takie kwestie, jak recykling, segregowanie śmieci czy oszczędzanie energii elektrycznej muszą być przeprowadzane drobnymi kroczkami, ponieważ często są dla lokatorów rewolucją. Mieszkamy tam w sumie od 3 lat, ale wydaje mi się, że sporo się udało zrobić w tej kwestii i jeszcze mam nadzieję sporo się uda – mówi Monika Zamachowska.

Zamachowska podkreśla, że drzemie w niej duch społecznika i swoimi proekologicznymi działaniami chce też zachęcać do zmiany sposobu myślenia inne osoby.

– Myśmy się z mężem poznali na wyjeździe dla programu „SOS dla świata”, który był sponsorowany przez WWF, i można powiedzieć, że połączyła nas trochę ta ekologia. Pojechaliśmy na rajską wyspę, która była całkowicie pokryta śmieciami, notabene z Polski również, bo znaleźliśmy szampon polskiej marki i to nam chyba trochę uświadomiło, że ta planeta jest tylko jedna, że wszyscy musimy wziąć za nią odpowiedzialność i że ktoś musi zacząć – mówi Monika Zamachowska.

Coraz gorsza jakość powietrza, kurczące się zasoby wody pitnej, rabunkowa gospodarka leśna, góry śmieci oraz ginące gatunki roślin i zwierząt. Skutki bezmyślnego działania człowieka coraz dotkliwiej odczuwać będą przyszłe pokolenia. Dlatego oprócz pracy nad własną postawą wobec natury niezbędna jest także edukacja proekologiczna dzieci.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.