Mówi: | lek. med. Dariusz Starczewski |
Funkcja: | anestezjolog |
Firma: | Centrum Medyczne MML |
Rekordowa liczba Polaków zachorowała w tym roku na boreliozę
Lekarze zalecają stosowanie środków odstraszających kleszcze podczas każdej wycieczki poza miasto. Do zakażenia chorobą dochodzi już w momencie ukłucia, gdy ma miejsce bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Najczęstsze choroby to odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, tularemia i borelioza.
– Borelioza jest chorobą, którą zaraża nas kleszcz w trakcie gryzienia. Kleszcze atakują nas dość podstępnie, potrafią na ciele swojego żywiciela spędzić kilka, kilkanaście godzin, a nawet kilkanaście dni. W tym czasie w trakcie zasysania krwi dochodzi do infekcji człowieka – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle dr Dariusz Starczewski z Centrum Medycznego MML.
– To jest bardzo podstępna choroba, której objawy potrafią imitować inne choroby. Są to zapalenia stawów, zapalenia mięśni, występują także objawy neurologiczne, które często z racji odległości czasowej są zupełnie nie wiązane z tą infekcją. Dopiero badania immunologiczne, serologiczne pozwalają nam rozpoznać podłoże tej choroby i wdrożyć stosowne leczenie – tłumaczy dr Dariusz Starczewski.
Aby zapobiec zakażeniu, należy unikać kontaktu z kleszczami oraz stosować odpowiednią ochronę podczas spacerów w miejscach ich występowania. Podstawą jest ubranie: w jasnym kolorach, aby łatwo zobaczyć kleszcza, z długimi rękawami i nogawkami, stosowanie nakrycia głowy. Warto stosować także repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze. W przypadku znalezienia kleszcza na skórze jedyną metodą jest mechaniczne usunięcie go przy pomocy pęsety. Miejsce ugryzienia należy dobrze zdezynfekować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową. Lekarze odradzają natomiast smarowanie kleszcza masłem i czekanie, aż sam wyjdzie.
– W tym momencie ten kleszcz jest właśnie dla nas najgroźniejszy. Ponieważ kleszcz, który wtedy się dusi pod warstwą tłuszczu, będzie wymiotował, a zawartość jego żołądka zawierająca potencjalnie te wirusy bądź bakterie znajdzie się w ranie, którą kleszcz wykonał. W związku z czym jest to bardzo niewskazana metoda – radzi dr Dariusz Starczewski.
Należy pamiętać, że kleszcze są niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i zwierząt. Psy powinny być przez cały sezon aktywności kleszczy zabezpieczone specjalnymi preparatami lub obrożą nasączoną substancją o działaniu kleszczobójczym.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.