Newsy

45 proc. mężczyzn ma problem z powiększonymi gruczołami piersiowymi. Coraz więcej z nich decyduje się na ich chirurgiczną korektę

2014-06-10  |  06:25
Mówi:dr n. med. Elżbieta Radzikowska
Funkcja:specjalista chirurgii plastycznej, specjalista chirurgii ogólnej
Firma:Klinika Chirurgii Plastycznej La Perla
  • MP4
  • Powiększone gruczoły piersiowe u mężczyzn, czyli tzw. ginekomastia, najczęściej są wynikiem zaburzeń hormonalnych, stosowania sterydów lub nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach sutków. Rozwiązaniem mogą być odpowiednie ćwiczenia i dieta, a także zabieg chirurgiczny. Z problemem zmaga się 45 proc. mężczyzn. 

     – Ginekomastia to jest  powiększenie gruczołów, które pojawia się w okresie dojrzewania, i jeżeli ono nie przekracza pewnych rozmiarów i cofa się do 21. roku życia, to może być uznawana jako fizjologia. Natomiast, jeżeli utrzymuje się w późniejszych latach i gruczoł piersiowy jest jeszcze dodatkowo powiększony przez nagromadzenie tkanki tłuszczowej czy też przez ćwiczenia mięśni, to nie wygląda to dobrze i panowie szukają pomocy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med Elżbieta Radzikowska, specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej z Kliniki Chirurgii Plastycznej La Perla.

    W walce z ginekomastią może pomóc aktywność fizyczna i odpowiednie ćwiczenia pod okiem trenera. Lekarze radzą także, by wzbogacić dietę o cynk, który zwiększa poziom testosteronu, a zrezygnować z produktów, które zawierają estrogeny. Jeśli jednak zmiana trybu życia nie przynosi oczekiwanych efektów, mężczyzna powinien zdecydować się na specjalistyczny zabieg.
     
    Jeżeli jest to tylko powiększenie związane z przewagą tkanki tłuszczowej, można zastosować zabieg liposukcji i odessać tkankę tłuszczową, pozostawić gruczoł. Natomiast, jeżeli jest to drugi, trzeci stopień powiększenia, który jest związany nie tylko z powiększeniem samego gruczołu, lecz także z większą ilością skóry, to wtedy wymagany jest zabieg chirurgiczny, który można porównać do zabiegu usuwania guza gruczołu piersiowego u kobiet. Wtedy usuwa się zarówno ten gruczoł, jak i nadmiar skóry. Panowie wolą mieć blizny niż piersi – tłumaczy dr n. med. Elżbieta Radzikowska.

    Lekarze podkreślają, że mężczyźni nie powinni lekceważyć ginekomastii.

    Często jest to związane z jakimś czynnikiem chorobowym i ważna jest diagnostyka. Przed takim zabiegiem powinno być wykonane USG, tak jak u kobiet. Powinny być wykonane badania hormonalne, czy nie ma jakichś zaburzeń. Często wysyłam panów na taką diagnostykę, żeby mieli zbadane również jądra, bo często nowotwór piersi u mężczyzn, który występuje rzadko, ale występuje, jest związany właśnie z innymi nowotworami narządów rodnych i trzeba to po prostu zdiagnozować – wyjaśnia dr n. med. Elżbieta Radzikowska.

    Zabieg ginekomastii kosztuje ok. 6 tysięcy złotych.
     

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Żywienie

    Prawie 60 proc. Polaków podejmowało próby odchudzania. U większości efekty były krótkotrwałe i powodowały problemy zdrowotne

    Trzech na pięciu Polaków ma za sobą próby odchudzania, a w tej grupie więcej jest kobiet – wynika z raportu Centrum Respo. Odchudzamy się z różnym skutkiem, najczęściej osiągamy efekty, ale okazują się one krótkotrwałe. Może o tym świadczyć informacja, że 54 proc. odchudzających się Polaków w ostatnich pięciu latach podchodziło do diety między dwa a pięć razy, a co 10. nawet częściej. Jak podkreślają autorzy raportu, to, że wielu Polaków się odchudza, nie jest niczym niepokojącym, ale jest kilka czynników, które czynią kulturę dietetyczną toksyczną. Jednym z nich jest wczesny wiek rozpoczynania odchudzania, ale też negatywne skutki diet, również dla zdrowia psychicznego.

    Edukacja

    Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

    Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

    Muzyka

    Luna: Trochę podupadłam na zdrowiu i mój głos nie działa tak, jak bym chciała. Czuję się bezradna i bezsilna

    Przed wyjazdem na Konkurs Eurowizji reprezentantka Polski nie ukrywa, że boryka się z problemami zdrowotnymi, a bezradność i zwątpienie mieszają się z nadzieją i chęcią pokonania swoich słabości. By jak najlepiej zadbać o swoje struny głosowe, na jakiś czas zrezygnowała z koncertów. Teraz robi wszystko, by jej głos wrócił do formy i by mogła godnie się zaprezentować na scenie w Malmö.