Newsy

Dorota Osińska: jak tylko usłyszałam piosenkę „Universal”, to wiedziałam, że na Eurowizję zgłoszę albo tę, albo żadną

2016-03-01  |  06:45

Dorota Osińska nie zgadza się z opinią, że Eurowizja to festiwal muzycznego kiczu. Jej zdaniem ambitna muzyka wciąż jest tam ceniona. Wokalistka nie boi się więc zaprezentować w Sztokholmie ballady „Universal”, którą skomponował kanadyjski muzyk i producent Rick Allison. Twierdzi, że już w chwili, gdy ją usłyszała po raz pierwszy, wiedziała, że nie zgłosi do preselekcji innego utworu.

Dorota Osińska jest jednym z dziewięciu kandydatów w polskich preselekcjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Na koncercie preselekcyjnym, który odbędzie się 5 marca, wokalistka zaśpiewa utwór „Universal”. Piosenkę skomponował Rick Allison, kanadyjski muzyk i producent muzyczny, który współpracował m.in. z Michaelem Sardou i Larą Fabian. Dorota Osińska twierdzi, że od dawna marzyła o pracy z Allisonem. Kilka miesięcy temu wysłała mu więc e-mail z pytaniem, czy zgodziłby się skomponować dla niej piosenkę.

Odpisał jeszcze tego samego dnia albo następnego. I to w taki sposób, że ja cały czas trzymam tego e-maila w komórce. Jak tylko mi się robi smutno i przestaję w siebie wierzyć, to go czytam, żeby sobie poprawić humor – mówi Dorota Osińska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Menadżerka wokalistki do e-maila załączyła linki do kilku jej piosenek. Zachwyciły one Ricka Allisona, który zdecydował się skomponować dla Doroty Osińskiej piosenki na cały album. Obecnie trwają prace nad tym krążkiem. Będzie to czwarta płyta w artystycznym dorobku wokalistki. Gdy Osińska została wybrana do dziewiątki potencjalnych reprezentantów Polski na konkursie Eurowizja 2016, także postawiła na piosenkę autorstwa Kanadyjczyka.

Zadzwoniłam do Ricka na Skype i zapytałam, co on myśli o tym, żeby się zgłosić. Odpowiedział: poczekaj, rozłączę się i wyślę Ci coś, posłuchaj tego dwa razy i oddzwoń. Wysłał mi piosenkę „Universal”. Jak ją usłyszałam, to wiedziałam, że zgłoszę albo tę piosenkę, albo żadną – mówi Dorota Osińska.

„Universal” to ballada, a to gatunek, z którego słynie Rick Allison. Prace nad jej nagraniem przebiegły błyskawicznie. W ciągu kilku dni Dorota Osińska nie tylko nagrała samą piosenkę, lecz także promujący ją teledysk. Wokalistka nie boi się zaprezentować tego kawałka na konkursie w Sztokholmie. Nie zgadza się bowiem z opiniami, że Eurowizja to festiwal muzycznego kiczu. Jej zdaniem wciąż cenione są tam także ambitne piosenki.

Jest dużo piosenek, które pracują dosyć skutecznie na taką opinię, że ten festiwal to cyrk, gdzie piosenki się nie liczą. Na te dwadzieścia kilka piosenek każdego roku pokazywanych jest jednak co najmniej 10, które są po prostu fantastyczne. Sporo pięknej muzyki odkryłam dzięki Eurowizji – mówi Dorota Osińska.

Rywalami wokalistki podczas koncertu preselekcyjnego będą: Edyta Górniak, Margaret, Michał Szpak, Natalia Szroeder, Taraka, Aleksandra Gintrowska, Kasia Moś oraz Napoli, czyli białoruska wokalistka Olga Shimanskaya.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Gwiazdy

Agata i Tomasz Wolni: Jest w nas głęboka potrzeba dzielenia się tym, co dostaliśmy od życia. Bliskie naszemu sercu są inicjatywy wspierające rodzinę

Prezenterzy mają świadomość, że nikt i nic nie zastąpi dziecku kochających, opiekuńczych i odpowiedzialnych rodziców, ale każdy człowiek o dobrym sercu może choć trochę poprawić jego los, przywrócić mu uśmiech i dać nadzieję na lepszą przyszłość. Agata Tomaszewska-Wolna i Tomasz Wolny z podziwem patrzą na zaangażowanie osób współpracujących ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, które zastępują podopiecznym mamę i tatę oraz stwarzają godne warunki do życia, nauki i rozwoju. Dziennikarze zapewniają, że oni sami również chętnie wyciągają dłonie do potrzebujących i wspierają różne akcje charytatywne. Jak zaznaczają, warto pomagać, bo najlepszym podziękowaniem jest radość na twarzach tych, którym odmienili los.

Konsument

Gabinety stomatologiczne dostosowują się do specjalnych potrzeb pacjentów. Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię

Polacy wciąż w zdecydowanej większości korzystają z usług prywatnych klinik stomatologicznych i mają wobec nich coraz wyższe wymagania. Liczy się nie tylko nowoczesność i kompleksowy zakres usług, ale też to, czy gabinet stomatologiczny jest przyjazny i komfortowy. – Ważne jest też to, żeby gabinety były dostępne dla osób, które borykają się także z innymi problemami zdrowotnymi, np. z otyłością – mówi Alicja Chowaniec-Prażuch, dyrektor LUX MED Stomatologia.