Newsy

Medytację dobrze rozpocząć z pomocą trenera. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć błędów i osiągnąć cel

2020-09-18  |  05:45

Medytacja pozwala się zrelaksować i odprężyć. Trenerka neuromedytacji Kamila Orlińska tłumaczy, że jej regularne praktykowanie przyczynia się również do poprawy odporności oraz ogólnego wzmocnienia organizmu. Ekspertka zaznacza także, że chociaż medytowanie można rozpocząć samemu w domu, spotkania z trenerem pomagają uniknąć istotnych błędów. Pomoc może okazać się przydatna szczególnie na początku drogi, gdy nie wiemy jeszcze, jak zareagujemy na ćwiczenia.

– Z medytacją jest podobnie jak ze sportem. Można trenować samemu albo z pomocą eksperta. Wybór powinien zależeć głównie od tego, w jakim stopniu jesteśmy przygotowani oraz co chcemy osiągnąć. Jeżeli nasza psychika nie jest gotowa do tego, żeby zacząć medytację, ponieważ mamy bardzo dużo lęków czy problemów, warto, żeby ktoś wskazał nam drogę – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Kamila Orlińska.            

Zdaniem ekspertki samodzielna nauka medytacji jest dużo trudniejsza. Ponadto osoby początkujące mogą zagubić się w ilości informacji dostępnych w internecie. Stosowanie technik relaksacyjnych nie wymaga zbyt dużej wiedzy, więc łatwo rozpocząć samemu. Jednak jeśli pragniemy, aby praktyka medytacji wpłynęła na nasze życie, dobrze jest skorzystać z rady specjalisty, który odpowie na nurtujące nas pytania.

– Trener medytacji czuwa nad tym, żebyśmy nie popełnili błędów. Jednym z nich jest uciekanie w medytację. Gdy opacznie zrozumie się nauki, które są przekazywane wraz z medytacją, można stać się zbyt pasywnym człowiekiem, który akceptuje wszystko, co dzieje się wokół. To jeden z najczęstszych błędów, który można zaobserwować – zaznacza.

Kamila Orlińska tłumaczy, że podczas medytacji oczyszczony umysł często wysyła informacje dotyczące tego, co naprawdę chcielibyśmy robić w życiu. Do głosu mogą również dojść wspomnienia, które dotąd wypieraliśmy, na przykład traumy z dzieciństwa.            

– Skutkiem ubocznym może być retraumatyzacja. Jeżeli wyciszymy umysł oraz zdecydujemy się na bodyscan, czasami mogą ujawnić się emocje i odczucia głęboko skrywane. Każdy z nas ma przecież różne przeżycia za sobą. Wtedy dobrze jest mieć kogoś, kto powie, co z tym zrobić, wesprze nas i nie zostawać z tym samemu – zwraca uwagę.

Ekspertka zaznacza, że w czasie głębokiej medytacji zdarzają się niesamowite efekty. Jeżeli wyciszymy umysł, codzienne myśli, a także tak zwany default mode network, czyli sieć związaną z ciągłym analizowaniem własnej osoby, do głowy przychodzą kreatywne pomysły, które wcześniej były uśpione i przytłumione codziennymi problemami.  

– Są różne sposoby trenowania medytacji. Jedni mówią: siadaj i medytuj, inni prowadzą całe programy mindfulness. Ze mną trening medytacji wygląda jeszcze inaczej. Jest wsparty mierzeniem fal mózgowych i innych bioparametrów w czasie rzeczywistym. W konsekwencji, kiedy medytujemy, oprogramowanie podpowiada, czy dobrze nam idzie, czy też oddalamy się od celu, który powinniśmy osiągnąć – tłumaczy.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.

Prawo

Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli

W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.