Newsy

Michał Kwiatkowski: Mój brat jest moim przyjacielem, nie rywalizujemy ze sobą

2014-10-21  |  06:55

Mam nadzieję, że osiągnę w Polsce przynajmniej część tego, co osiągnął mój brat mówi Michał Kwiatkowski. Wokalista podkreśla, że młodszego brata Dawida traktuje jak przyjaciela, a nie muzycznego rywala. Dawid bardzo wspierał go, gdy kilka miesięcy temu publicznie wyznał, że jest gejem. Zdaniem Michała Kwiatkowskiego coming out nie wpłynął w najmniejszym stopniu na jego karierę, a był potrzebny, żeby szczerze mówić o tolerancji i równości dla osób homoseksualnych.

Nie rywalizuję z bratem w ogóle. Jestem bardzo dumny z jego sukcesu, nie jestem też głupi, zdaję sobie sprawę z tego, że to, że ta płyta nagle teraz wychodzi i w tej samej wytwórni, to zapewne jemu to zawdzięczam i to jest fajne. Dawid jest moim bratem, jest moim przyjacielem. Robimy zupełnie inną muzykę, nie wiem, dlaczego powinniśmy rywalizować. Mam nadzieję, że w Polsce osiągnę chociaż jakąś tam część tego, co jemu się udało. Ale z drugiej strony życzę jemu, żeby on kiedyś osiągnął to, co ja osiągnąłem we Francji mówi Michał Kwiatkowski.

14 października w Polsce miała miejsce premiera nowej płyty Michała Kwiatkowskiego Chopin Etc.. Album został wydany przez wytwórnie MyMusic, tę samą, która wydaje płyty Dawida Kwiatkowskiego. To nie pierwszy przejaw współpracy muzycznej braci. W lutym Dawid poleciał do Francji, gdzie pojawił się jako gość specjalny podczas koncertu Michała. Bracia wykonali razem utwór w języku francuskim. Michał Kwiatkowski przyznaje, że brat, podobnie jak pozostali członkowie rodziny, był dla niego ogromnym wsparciem, gdy rok temu w rozmowie z francuskim „Tele Loisir” wyznał, że jest gejem.

– Moja orientacja seksualna nigdy nie sprawiła nikomu problemów ani w mojej rodzinie, ani w środowisku moich przyjaciół, ani w Polsce, ani we Francji. I przyznam, że zawsze jestem dumny, kiedy mówię o tym w polskich mediach, dlatego że uważam, że jest taka ogromna potrzeba. Uważam, że jako artysta na dodatek homoseksualny, mam wręcz obowiązek mówić o tym otwarcie. Dlatego że mam taką szansę, że teraz tutaj Pani jest przede mną z mikrofonem, jest kamera, a tam jest jakiś młody homoseksualista, który płacze, bo go wyrzucono z domu albo koledzy go pobili w szkole, albo coś – mówi Michał Kwiatkowski.

Wokalista uważa, że osoby publiczne, nie tylko homoseksualne, powinny mówić o tolerancji, aby uwrażliwiać ludzi na problem równych praw dla osób o odmiennej orientacji seksualnej. Jest też zdania, że publiczny coming out nie był z jego strony aktem odwagi, ponieważ orientacja seksualna w żaden sposób nie wpływa na jego karierę muzyczną ani popularność wśród fanek.

– Seksapil i seksualność tak naprawdę nie wynika z tego, z kim chodzimy do łóżka, tylko z tego, jak się zachowujemy, jak mówimy, jak się ubieramy. Wierzę i mam nadzieję, że dalej mogę być pożądany przez dziewczyny, które wiedzą, że jestem gejem, ale mimo wszystko mnie lubią i uważają, że jestem seksowny. Nie uważam, że by przeszkadzało w czymkolwiek – mówi Michał Kwiatkowski.

Michał Kwiatkowski urodził się 1983 w Gorzowie Wielkopolskim. W 2002 roku wyjechał do Paryża, aby studiować literaturę. Rok później wystąpił we francuskim talent show Star Academy, gdzie zajął drugie miejsce, nieznacznie przegrywając z Élodie Frégé. Wokalistka postanowiła jednak podzielić się wygraną z Michałem Kwiatkowskim. W 2004 roku wydał swoją pierwszą płytę De l'or et des poussières. Śpiewa w języku francuskim. W 2009 roku wziął udział w polskiej edycji programu Taniec z gwiazdami, gdzie zajął III miejsce.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Edyta Herbuś: Rozmawiałam z produkcją na temat mojej ewentualnej roli w „Tańcu z gwiazdami”. Wierzę, że stworzą taką, która będzie dla mnie inspirująca

Tancerka przyznaje, że kiedy dostała propozycję udziału w ostatniej edycji „Tańca z gwiazdami”, to choć miała apetyt na powrót do tej produkcji, po rozważeniu wszystkich za i przeciw jednak ją odrzuciła. Z jednej strony miała już inne zobowiązania zawodowe, a z drugiej – zależało jej na tym, by powrócić do show nie tylko w charakterze instruktorki, ale zaprezentować się widzom z nieco innej strony. Edyta Herbuś wierzy, że w przyszłości program przejdzie pewną metamorfozę i znajdzie się w nim rola skrojona właśnie dla niej. Nie ukrywa też, że ta edycja wyjątkowo przyciągnęła jej uwagę, bo skupiła bardzo charyzmatycznych uczestników.

Prawo

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w produkcję muzyczną. Artyści i odbiorcy chcą jasnego oznaczania utworów generowanych przez takie narzędzia

Dziesięciokrotny wzrost przychodów rynku sztucznej inteligencji w tworzeniu muzyki przewidują analitycy w ciągu najbliższych 10 lat. Wokół tematu narasta coraz więcej kontrowersji, związanych m.in. z uczeniem się algorytmów na już skomponowanych dziełach czy wykorzystywania głosów wokalistów do tworzenia coverów śpiewanych przez SI. Jednocześnie ponad jedna trzecia muzyków przyznaje już, że wspierali się w swojej pracy sztuczną inteligencją. Artyści oczekują jednak jasno wytyczonych ram regulacyjnych dla tego typu narzędzi. Przede wszystkim miałyby one dotyczyć zgód na wykorzystanie własności intelektualnej i wyraźnego oznaczania muzyki komponowanej przez SI.

Handel

Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.