Newsy

Renata Kaczoruk: nie jeździłam samochodem do trzydziestego roku życia. To z dbałości o środowisko

2018-07-16  |  06:13

Jako dwudziestolatka gwiazda nie przyjęła prezentu w postaci starego samochodu swojego ojca. Chciała w ten sposób zademonstrować troskę o środowisko naturalne i pokazać, że nie zamierza żyć jak jej rówieśnicy. Nie ukrywa, że często odczuwa bezsilność wobec ludzkiej ignorancji w zakresie ekologii.

Renata Kaczoruk wyraża duże zaniepokojenie stanem środowiska naturalnego na całym świecie. Jej zdaniem winę za tę sytuację ponosi przede wszystkim nadmierne przywiązanie ludzi do konsumpcyjnego stylu życia. Podkreśla, że na świecie jest zbyt wiele samochodów, które poprzez emisję spalin poważnie szkodzą przyrodzie. Uważa też, że polskie społeczeństwo nie potrafi efektywnie przeciwstawić się postępującej degradacji środowiska.

– Niszczymy Ziemię w takim stopniu, że ona nie może się odbudować. To jest naprawdę przerażające, kiedy się w to zagłębię, naprawdę odczuwam momentami bezsilność – mówi Renata Kaczoruk agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Działania mające chronić środowisko naturalne od dawna stanowią stały element stylu życia modelki. Już jako nastolatka była świadoma wagi proekologicznych zachowań, choć nie ukrywa, że jej postawa nie zawsze spotykała się ze zrozumieniem wśród najbliższych znajomych.

– Wielokrotnie byłam nazywana przez swoich znajomych półwariatką, bo nie jeździłam samochodem do 30. roku życia, mimo że dostałam samochód od swojego taty na 20. urodziny, jego stary samochód, ale ja nie chciałam go przyjąć – mówi Renata Kaczoruk.

Modelka twierdzi, że odmowa przyjęcia takiego prezentu stanowiła jej świadomą, samodzielną decyzję. Nie ukrywa, że miał to być rodzaj manifestu jej proekologicznego sposobu myślenia i sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu prowadzącego do zniszczenia środowiska naturalnego. Gwiazda jest przekonana, że ludzie przyzwyczaili się do wygodnego życia, nie zdając sobie sprawy z jego konsekwencji dla przyrody.

– Chciałam w ten sposób zakomunikować, że nie chcę żyć jak większość świata, że oczywiście należy mi się samochód, należy mi się masa ubrań, plastikowych sprzętów, opakowań – nie, to nie jest prawda, przyzwyczajamy się do tego, a toniemy w śmieciach, w plastiku, który się nie rozkłada w takim tempie, w jakim powinien mówi Renata Kaczoruk.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.