Newsy

Stroiki i ozdoby świąteczne z odzysku. Upcykling ratuje środowisko

2013-12-18  |  06:20

Upcykling to forma wtórnego przetwarzania odpadów. W okresie świątecznym można wykorzystać kartony, stare gazety lub inne odpady na wykonanie ozdób świątecznych, stroików, opakowań na prezenty oraz kartek z życzeniami. Dbając o środowisko i stosując recykling ratuje się drzewa, które wytwarzają niezbędny do życia tlen.

Dzięki upcyklingowi z kartonów lub gazet można stworzyć małe dzieła sztuki, które w dodatku ratują środowisko. Wtórne przetwarzanie odpadów w domu stało się modne. Podobnie jak recykling, który różni się od upcyklingu tym, że dzięki odpowiedniej segregacji śmieci, niektóre z nich zostaną ponownie przetworzone i oddane do użytku.

Obecnie w sieci oraz telewizji pojawia się coraz więcej blogów, programów oraz poradników zachęcających do wtórnego wykorzystywania zużytych przedmiotów oraz uczące odpowiedniej segregacji śmieci. Ozdoby na choinkę, łańcuchy, opakowania na prezenty to tylko nieliczne z zastosowań. Wszystko zależy od wyobraźni i chęci.

Opakowanie na prezent nie zawsze musi być robione z nowiutkich bibuł, które kupujemy w sklepach. Ale gdy patrzymy na to z perspektywy środowiska, to jest też inny papier, który można wykorzystać - na przykład gazetę. Starą kolorową gazetę, którą wykorzystamy w sposób sprytny, ładnie zawijając i tworząc tego nową wartość – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Paweł Herman, Project Specialist w Stena Recycling.

Z kartonów, starych gazet i innych odpadów można zrobić także kartki świąteczne, stroiki, a nawet tace na jedzenie. Odzyskiwanie papieru jest bardzo ważne dla środowiska, ponieważ bez drzew nie byłoby tlenu niezbędnego do życia.

Musimy oddychać, ażeby oddychać potrzebujemy drzew. Każde 70 kg odzyskanego papieru to jest ekwiwalent zaoszczędzonej jednej sosny. Dzięki czemu wyobraźmy sobie, że każdy z nas cały rok zbiera papier i jeżeli uzbieramy tego 70 kg albo i więcej, to oszczędzimy jedno drzewo. A jedno drzewo wyprodukuje w ciągu roku tyle tlenu, ile potrzebuje 10 osób do oddychania podsumowuje Herman ze Stena Recycling.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Nadmierne połowy dotyczą już blisko 38 proc. stad ryb na świecie

Według najnowszych danych ONZ FAO nadmierne połowy dotyczą 37,7 proc. wszystkich stad ryb i ten odsetek stale rośnie. W niektórych akwenach, takich jak Morze Śródziemne i Czarne, ponad 60 proc. stad jest przełowionych. Może to prowadzić nie tylko do degradacji ekosystemów morskich, ale także mieć poważne konsekwencje dla milionów ludzi na świecie. – Gdyby wszystkie stada na świecie były poławiane w  zrównoważony sposób, pozwoliłoby to wygenerować o 16 mln t więcej ryb i owoców morza rocznie, co z kolei przełożyłoby się na możliwość wyżywienia dodatkowych 72 mln ludzi – wskazuje Joanna Ornoch z organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council).

Media

Magdalena Boczarska: Tantiemy z internetu to jest należna nam wypłata za naszą pracę. Te pieniądze pozwoliłyby nam spokojnie przeżyć od pierwszego do pierwszego

Magdalena Boczarska była w gronie aktorów, którzy we wtorek protestowali przed Sejmem. Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu odbywało się bowiem pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mateusz Banasiuk podkreśla, że środowisko twórców filmowych już od wielu miesięcy z determinacją walczy o stosowne zapisy, które jak najszybciej powinny być dostosowane do norm europejskich. Platformy cyfrowe i sieci kablowe rozpowszechniające filmy i seriale czerpią bowiem ogromne zyski z pracy artystów i pozostałych wykonawców, dlatego też powinny płacić im za to należne wynagrodzenie. Szacuje się, że każdego roku tracą oni z tego tytułu ponad 41 mln zł.

Media

Anna Kalczyńska: Ostatni rok dał mi duży oddech i dziś już oglądam „Dzień Dobry TVN” z dystansem. Zmiany doceniamy po jakimś czasie

Prezenterka nie ukrywa, że na początku trudno było się jej pogodzić ze zmianami kadrowymi w „Dzień Dobry TVN”,  bo dobrze czuła się w tym formacie śniadaniowym i wiązała z nim duże nadzieje. Teraz jednak, patrząc na wszystko z perspektywy czasu, zdążyła się już przekonać, że ta zmiana na ścieżce zawodowej była jej potrzebna, bo dała motywację do działania na innych płaszczyznach. Anna Kalczyńska ma już nową pracę. Wkrótce na portalu Goniec.pl będzie miał premierę jej autorski program o tematyce geopolitycznej.