Komunikaty PR

Czystość otoczenia jest gwarancją szczęścia

2019-12-03  |  12:30
Biuro prasowe

Szczęście jest sumą składową wielu czynników, bez których osiągnięcie wewnętrznego spokoju byłoby wyzwaniem. Należy pamiętać, że można mu pomóc poprzez wprowadzanie zmian w środowisku, które nas otacza. To ważne, by w codziennym życiu dążyć do zaspokojenia własnych potrzeb i osiągać zadowolenie, wyzwalając przy tym pozytywne nastawienie i emocje. Raport na temat wpływu otoczenia na człowieka1 zlecony przez markę Electrolux i przeprowadzony m.in. w 5 państwach Unii Europejskiej, wykazuje pewną regularność. Okazuje się, że niezależnie od szerokości geograficznej, reakcje są podobne, a ludzie potrzebują czystego otoczenia, by doznać pełni szczęścia. Aż 95%2 badanych twierdzi, że jest ono głównym celem ich życia.

Relaks na ulicy w zestawieniu z relaksem w domu…

Okazuje się, że potrzeba spędzania czasu w czystej przestrzeni jest dla mieszkańców Europy bardzo istotna. 90%2  badanych przyznało, że czystość ulic wpływa pozytywnie na ich humor. Znaczna część badanych (94%2) podkreśla też, że w zadbanej przestrzeni publicznej są bardziej zrelaksowani. W trakcie przebywania na zewnątrz, bardziej od plakatów, banerów i graffiti drażni nas zaśmiecanie ulic. Ostatecznie, to jednak w naszych czterech kątach, człowiek potrafi się w pełni zrelaksować i osiągnąć spokój ducha. Szczególnie ważna dla ankietowanych jest także czystość w mieszkaniu – aż 94%2 z nich odczuwa radość płynącą z czystego domu, a dla 96%2 badanych jest to powiązane z poczuciem odprężenia.

Zadbane ulice - komfort zapewniający szczęście

Do szczęścia potrzeba tak niewiele. Posprzątane ulice, świeże i czyste powietrze, wygląd drzew i zapach kwiatów. Środowisko może wywierać olbrzymi wpływ na wzrost odczuwanej przez mieszkańców radości życia. Wielu z badanych, bo aż 92%2 wskazało wpływ czystości ulic na wzrost poczucia szczęścia. Czyste otoczenie jest szczególnie ważne dla Polaków - aż 95% ankietowanych z Polski podkreśliło jego znaczenie w kontekście lepszego samopoczucia. Poprawa aspektów wizualnych przestrzeni, choćby w ujęciu posprzątanych ulic, pobudza respondentów do działania i podtrzymuje ich stan zadowolenia.

Domowe zacisze szczęścia

Każdy dom czy mieszkanie zdaje się funkcjonować jak żywy organizm. Trzeba o nie odpowiednio dbać, sprzątać, ogrzewać, by czuć się w nim dobrze. To tam człowiek może prawdziwie wypocząć i się zrelaksować. Aż 95%2 respondentów odpowiedziało, że w wysprzątanym domu czują się szczęśliwsi, a 93%2 z nich wskazało, że czyste mieszkanie wpływa pozytywnie także na samopoczucie całej rodziny i domowników. Warto dodać, że czystość w domu jest bardziej istotna w kontekście ogólnego zadowolenia niż czystość ulic, co wiąże się z przyczynami psychologicznymi. To w tym miejscu można pozwolić sobie na pełną swobodę, tworzyć indywidualną przestrzeń i być prawdziwym sobą. Jak wskazują badania, jeżeli czystość mieszkania nas satysfakcjonuje, to o wiele chętniej chcemy spotykać się w nim z przyjaciółmi czy bliskimi. 

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

Porządek ma wpływ także na jakość naszego snu, na co zwraca uwagę aż 93%2 respondentów. Świeżość w sypialni oznacza lepsze wysypianie się i dobre samopoczucie w ciągu dnia. Pomaga także w zwalczaniu bezsenności, która niesie za sobą negatywne skutki dla naszego zdrowia. Lepszy i spokojniejszy sen w czystym otoczeniu, skutkuje zatem pozytywnym nastawieniem do życia i odczuwaniem komfortu osobistego.

Czyste otoczenie = oaza spokoju

Funkcjonowanie w czystej przestrzeni jest też odzwierciedleniem komfortu i bezpieczeństwa. 88%2 badanych twierdzi, że czułoby się niekomfortowo na niesprzątniętych ulicach, a 95%2 podkreśliło, że wysprzątane ulice wyglądają na bezpieczniejsze. Tyczy się to także domu – 87%2 respondentów odpowiedziało, że czuje się niekomfortowo, kiedy w ich mieszkaniu jest bałagan. Nie jest niczym dziwnym, że negatywne odczucia kumulują się w nieuporządkowanym otoczeniu. Poczucie dyskomfortu w zaniedbanym środowisku, czy to ulicy, czy domu, może wpływać na ogólny poziom naszego życia. Ponadto, nieład może być też przyczyną wstydu i unikania wizyt znajomych i przyjaciół. Wywołuje to uczucie zaniepokojenia, że coś jest nie w porządku, co z kolei prowadzi do martwienia się o przyszłość i rozpamiętywania przeszłości.

Czystość w domu, czystość w głowie

Kobiety poświęcają zdecydowanie więcej uwagi na zachowanie porządku w domu niż mężczyźni. Jest to zależność nie mająca związku z krajem pochodzenia. Z psychologicznej perspektywy można stwierdzić, że znaczenie czystego domu dla kobiet nie odnosi się jedynie do przesłanek fizycznych, ale również psychicznych. Zapewnia to kontrolę behawioralną, czyli czysty dom odnosi się nie tylko do czystszej przestrzeni, ale również jasnego umysłu. Fizyczny proces sprzątania pozwala oczyścić umysł ze strachu, niepokoju i zwątpienia, wyhamowuje stany negatywne, takie jak strach o finanse, rodzinę, krewnych i inne niepokojące sprawy. Porządek zwiększa też atrakcyjność samej przestrzeni dla rodziny i odzwierciedla „ja” gospodyni.

#

Raport Hunting Dynasty, Clean Environment’s Impact on People’s Happiness został opracowany w maju 2019 roku. Miał na celu zbadanie, jaki wpływ na jakość życia i szczęście wśród społeczeństwa ma czyste otoczenie. Jako metody badawcze zastosowano ankietę internetową oraz wywiady domowe. Ankietę online przeprowadzono w 7 krajach: w Niemczech, Francji, Polsce, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej. W badaniu wzięło udział łącznie 2800 respondentów (50:50 mężczyzn/ kobiet) w różnym wieku.

W ramach raportu został przeprowadzony także eksperyment społeczny dotyczący czystości ulic. Na zlecenie Electrolux, w jedną noc posprzątano jedną z popularnych ulic Sztokholmu, a następnie zapytano ludzi, którzy tam mieszkają i bywają, czy dzięki temu czują się inaczej. Okazało się, że po sprzątnięciu ulicy, mieszkańcy czuli się tu nie tylko szczęśliwiej, ale też bezpieczniej i swobodniej.   

W ramach projektu powstał filmik dostępny pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=4eOk92iTbcY

1 Raport Hunting Dynasty, Clean Environment’s Impact on People’s Happiness, May 2019

2 W materiale zostały wykorzystane dane dot. 5 państw europejskich (Niemcy, Francja, Polska, Szwecja, Wielka Brytania). Całościowy raport uwzględnia także dane dotyczące 2 państw z regionu Azji i Pacyfiku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia 100. rocznica Bitwy Warszawskiej bez pokazu sztucznych ogni - komentarz Biuro prasowe
2020-08-14 | 05:50

100. rocznica Bitwy Warszawskiej bez pokazu sztucznych ogni - komentarz

Aneta Siwarga – wiceprezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej Tegoroczne Święto Wojska Polskiego zbiega się z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej, co sprawia, że jest to okazja
Styl życia Beg Lepes otwiera cykl „WorldBOX People Outside the Box” o specjalistach marki
2020-08-12 | 09:00

Beg Lepes otwiera cykl „WorldBOX People Outside the Box” o specjalistach marki

Ciekawe historie są tworzone przez ludzi z pasją, dlatego w cyklu WorldBOX People Outside the Box to ludzie są na pierwszym planie. Marka WorldBOX stworzyła cykl wywiadów w formie
Styl życia Jarmark Regionalny w Porcie Łódź
2020-08-12 | 01:00

Jarmark Regionalny w Porcie Łódź

Od środy 19 sierpnia do soboty 22 sierpnia w Porcie Łódź ponownie gościć będzie Jarmark Regionalny. Stoiska wystawców zostaną zlokalizowane tradycyjnie obok sklepu Media

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Moda

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Zdrowie

Katarzyna Pakosińska: Gruzini są pełni nadziei, wspierają się i trzymają za ręce. Mentalnie uporają się z pandemią szybciej niż Polacy

Aktorka przyznaje, że w rodzinnej Gruzji nie była już bardzo długo. Tęskni za przyjaciółmi, którzy tam mieszkają. Nie może jednak ich odwiedzić, ponieważ państwo bardzo rozważnie podchodzi do otwierania granic po pandemii – robi to powoli i stopniowo, by na nowo nie dopuścić do rozprzestrzenienia się koronawirusa. Katarzyna Pakosińska zwraca uwagę, że mentalność Polaków i Gruzinów znacznie się od siebie różnią. Ludzie w naszym kraju często nadmiernie się zamartwiają i nie potrafią cieszyć z drobnych przyjemności. To nie wpływa pozytywnie na jakość życia mieszkańców Polski.

Media

Patrycja Strzałkowska: Media bardzo często wykorzystują uczestników show. Ich kosztem chcą wzbudzić kontrowersje i zyskać popularność danego programu

Rozpoznawalność Patrycja Strzałkowska zyskała dzięki udziałowi w takich programach rozrywkowych jak: „Ex na plaży” i „Królowe życia”. Wystąpiła ponadto w piątym odcinku programu telewizyjnego „Przyjaciel do zadań specjalnych” emitowanego w TVP1. Tłumaczy, że decyzje o byciu częścią powyższych projektów podyktowane były głównie młodym wiekiem i brakiem doświadczenia. Gdyby dziś dostała podobną propozycję, zdecydowanie odmówiłaby producentom. Wie bowiem, jak wygląda tworzenie reality show oraz jak traktuje się ich uczestników.

Finanse

Koronawirus może zwiększyć świadomość finansową Polaków. Większość nie jest przygotowana na kolejny kryzys

Z powodu pandemii koronawirusa prawie co 10. Polak stracił pracę, a blisko połowa wciąż obawia się jej utraty. Co istotne, ponad połowa nie ma planu awaryjnego na taką okoliczność – wynika z badania InterviewMe.pl „Życie bez pensji”. Kryzys związany z COVID-19 może jednak zmienić sposób zarządzania finansami. – To może być pewnego rodzaju otrzeźwienie. Ludzie będą bardziej przyszłościowo planować, co może się stać, jeżeli stracą pracę – ocenia Piotr Sosnowski, współzałożyciel InterviewMe.pl.