Komunikaty PR

Dieta chorego na łuszczycę równie ważna jak leczenie

2014-05-21  |  08:01
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Skupieńska
Skupieński Marketing Sp. z o.o.

Czarnkowska 4/48
91-013 Łódź
kontakt|skupienskimarketing.pl| |kontakt|skupienskimarketing.pl
+48 507 810 462
www.skupienskimarketing.pl
Do pobrania doc ( 0 MB )

Badania nad łuszczycą prowadzone na przestrzeni lat wykazały, że w jednych regionach świata ta choroba występuje częściej, w innych pojawia się rzadko. Mówił o tym na konferencji prasowej w Warszawie doktor Michael Tirant, australijski biochemik i twórca preparatów z linii Dr Michaels. Jako regiony z największą liczą przypadków Dr Tirant wymienił Syberię i Skandynawię (tam choruje nawet do 12% populacji), zaś do tych, w których łuszczyca pojawia się rzadko należą na przykład Polinezja i Japonia (zaledwie 0,1% zachorowań). Skąd takie różnice w różnych krajach? Doktor Tirant wskazuje dwa czynniki. Pierwszy to słońce – tam, gdzie jest go więcej, zachorowania są rzadsze. Drugiej przyczyny australijski naukowiec szuka w diecie. Na Syberii głównym elementem diety jest mięso, a niewielką grupę spożywanych pokarmów stanowią zielone warzywa, które zawierają ważny dla zdrowia skóry kwas foliowy. W Japonii – przeciwnie, mięsa jada się mało, ale w diecie jest dużo zup, warzyw i ryb.

Doktor Tirant uczula swoich pacjentów na to, by – walcząc z łuszczycą – zachowywali odpowiednią dietę. Co powinien zawierać jadłospis łuszczyka, a czego należy unikać? Oto najważniejsze zasady:

Składniki pożądane:

- Zielone warzywa w dużej ilości: szpinak, brokuły, sałata (zawierają kwas foliowy).

- Inne warzywa, które pozytywnie wpływają na stan skóry: marchewka, dynia, seler.

- Mięso, które po ugotowaniu łatwo odchodzi od kości, a więc kurczak, indyk, ale także ryby.

Czego unikać w diecie?

- Czerwone mięso, które zawiera dużo wiązań siarkowych (trzyma się mocno kości), a więc wymaga od naszego organizmu większego wysiłku przy trawieniu. Organizm produkuje więc sole kwasu siarkowego, żeby mięso strawić, a to ma negatywny wpływ na naszą skórę. Jeśli jemy czerwone mięso, trzeba pamiętać, by pić dużo wody i wypłukać z organizmu niekorzystne produkty uboczne metabolizmu.

- Zabronione warzywa: fasolka i groch, które mają dużo związków siarki.

- Problemem mogą być pokarmy, które wywołują produkcję histaminy (pomidory, jagody, truskawki, pomarańcze, ananasy). Histamina powoduje swędzenie, które jest głównym problemem pacjentów z łuszczycą.

- Pokarmy odwadniające – kawa, alkohol, ostre potrawy. Spożywając je trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu – koniecznie wodą! Doktor Tirant zwraca szczególną uwagę na to,  by dostarczać organizmowi właśnie wody, a nie innych płynów, bo to z wody głównie składa się ciało człowieka.

- Cukier także znajduje się na liście pokarmów zakazanych.

Dlaczego odpowiednia dieta u chorego na łuszczycę jest tak ważna? Jedzenie ryb czy szpinaku nie wyleczy choroby, ale zapobiegnie nasilaniu się objawów i przedłuży okres remisji, a to znacząco wpływa na jakość życia chorego.

Opracowanie: Agnieszka Wyrzykowska

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Do zakochania jeden… łyk! LOVE - nowy smak waterdrop® Biuro prasowe
2020-08-12 | 01:00

Do zakochania jeden… łyk! LOVE - nowy smak waterdrop®

Producent mikrodrinków waterdrop® prezentuje kolejny smak w ofercie marki. Kostki pod nazwą LOVE to niecodzienne połączenie roślinnych składników: słodko – kwaśnych
Żywienie Roślinny Majonez Kielecki w ofercie WSP „Społem”!
2020-08-12 | 01:00

Roślinny Majonez Kielecki w ofercie WSP „Społem”!

Brytyjski tygodnik The Economist okrzyknął rok 2019 rokiem weganizmu. Trend ten jest bardzo wyraźnie zauważalny. Coraz więcej ludzi całkowicie rezygnuje z produktów pochodzenia
Żywienie Lekkie menu na upalne dni - Sałatka ze Szpinakiem młodym marki Eisberg
2020-08-11 | 12:15

Lekkie menu na upalne dni - Sałatka ze Szpinakiem młodym marki Eisberg

Gdy upał nie odpuszcza, także apetyt nam nie dopisuje. Istnieje jednak wyjście z sytuacji – lekka, a zarazem pożywna sałatka na bazie wartościowego młodego szpinaku. Kolorowa,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Podróże

Agnieszka Hyży: Nie myślę teraz o wakacjach, ponieważ mam inne priorytety. Jeśli się zdecydujemy, to będzie to Polska, bo boję się wyjeżdżać z dziećmi gdzieś dalej

Dziennikarka zajmuje się obecnie nowymi projektami zawodowymi. Nie ma więc zbyt wiele czasu wolnego, ponieważ intensywnie pracuje. W konsekwencji najprawdopodobniej nie uda jej się wyjechać na rodzinne wakacje. Przyznaje jednak, że jeśli nadarzyłaby się ku temu okazja, z przyjemnością wybrałaby się gdzieś z mężem oraz dziećmi. Z racji na trwającą pandemię koronawirusa najprawdopodobniej byłaby to Polska. Długie loty oraz skupiska ludzi nadal budzą w niej lęk, a nie chciałaby narażać dzieci na niebezpieczeństwo.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Olga Bończyk: Działalność na TikToku stała się dla mnie antidotum na pandemię. Dzięki niej mogłam gdzieś ulokować moją kreatywność

Aktorka niedawno rozpoczęła przygodę z aplikacją TikTok. Na swoim profilu regularnie umieszcza krótkie filmiki. Wciela się w rolę Grażyny – kobiety, która w przewrotny i zabawny sposób komentuje rzeczywistość i opowiada anegdoty ze swojego życia. Pomysł szybko okazał się sukcesem. Olgę Bończyk obserwuje już spore grono fanów, a liczba ta z dnia na dzień staje się coraz większa. Artystka zaznacza, że działalność miała być formą oderwania się od smutnej codzienności.

Seriale

Wiktoria Filus: Na początku bardzo się stresowałam dołączeniem do obsady serialu „Usta usta”. W obsadzie są nazwiska, które bardzo cenię

Aktorka debiutuje w serialu „Usta usta” i jak zapowiada, wnosi do produkcji nową energię. Wciela się bowiem w postać pewnej siebie i stanowczej Sary, która będzie nową narzeczoną Adama (Paweł Wilczak). Czas szybko jednak pokaże, że nie jest to relacja usłana różami. Z pewnością ten wątek wzbudzi więc wśród widzów spore zainteresowanie. Aktorka nie ukrywa też, że miała obawy, jak zostanie przyjęta w środowisku doświadczonych kolegów po fachu.