Komunikaty PR

Jak sprostać wyzwaniom związanym z wprowadzaniem produktów zbożowych?

2019-10-14  |  12:40
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.05 MB )

W pierwszych miesiącach życia pokarmem najlepiej dopasowanym do potrzeb niemowlęcia jest mleko mamy. Z upływem czasu wymagania żywieniowe młodego organizmu zmieniają się, dlatego ważne jest rozpoczęcie rozszerzania diety maluszka. Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających jadłospis niemowlęcia. Ich wprowadzanie do menu małego smakosza może wiązać się z wieloma pytaniami, a nawet obawami. Zupełnie niepotrzebnie! Poznaj kilka praktycznych wskazówek, jak wybierać zboża dla malucha.

Kiedy maluch jest gotowy na pierwsze zboża?

Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi, rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu[1]. Warto pamiętać, że na tym etapie mleko mamy wciąż powinno stanowić podstawę jadłospisu dziecka, a rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie go z nowymi smakami i konsystencjami. Jako pierwsze w menu maluszka powinny pojawić się warzywa, po około 2. tygodniach owoce, a w następnej kolejności – produkty zbożowe.
 

Wskazówka:

Kiedy rodzice podejmą decyzję o wprowadzaniu nowych smaków do menu niemowlęcia, warto uzbroić się w cierpliwość. Akceptacja nowości może zająć dziecku trochę czasu – niekiedy potrzeba nawet kilku lub kilkunastu prób zanim maluch przyzwyczai się do nieznanego dotąd smaku. Warto pamiętać, że to rodzic decyduje, co i kiedy dziecko zje, ale to dziecko decyduje, czy posiłek zje i w jakiej ilości.


Kiedy wprowadzać gluten do diety niemowlęcia?

Produkty zawierające gluten eksperci zalecają wprowadzać do diety po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia i przed ukończonym 12. miesiącem życia[2]. Choć gluten to popularny alergen, nie należy zwlekać z jego podaniem – nawet jeśli w rodzinie występuje związana z nim alergia lub jego nietolerancja[3]. Tak jak każdy produkt należy rozpocząć wprowadzać go do jadłospisu w niewielkich ilościach, przy jednoczesnej obserwacji reakcji niemowlęcia[4].  
 

Wskazówka:

Gluten warto wprowadzać do diety niemowlęcia pod postacią glutenowych kaszek przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych. Na samym początku zapoznawania malucha z produktami zbożowymi sprawdzi się np. kaszka manna. Wprowadzanie glutenu należy rozpocząć od podawania zaledwie kilku łyżeczek – z czasem maluch będzie gotowy na całą porcję.


Które zboża są odpowiednie dla najmłodszych?

W okresie wczesnego dzieciństwa młody organizm bardzo intensywnie się rozwija i rośnie, kształtują się jego narządy, układy, programuje się metabolizm. Bardzo ważna na tym etapie jest prawidłowo skomponowana dieta, która będzie zawierała bezpieczne produkty oraz dostarczy dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych, niezbędnych do procesów dynamicznie zachodzących w jego organizmie. Produkty zbożowe w postaci kaszek przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci to posiłki o zbilansowanym składzie, które powstały z myślą o potrzebach najmłodszych. Zawierają zboża, których każda partia przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa, a ich wartość odżywcza jest dopasowana do wymagań maluchów na różnych etapach rozwoju.
 

Wskazówka:

Porcja kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi dla niemowlęcia pełnowartościowy posiłek[5], który sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Produkty zbożowe w postaci kaszek pozwalają dziecku przejść z diety opartej wyłącznie o mleko do pokarmów o bardziej stałej konsystencji.


Dlaczego kaszki zajmują ważne miejsce w codziennym menu niemowlęcia?

Kaszki ze wskazaniem wieku na opakowaniu to produkty, które uzupełniają zapotrzebowanie młodego organizmu na energię i składniki odżywcze. Przykładem kaszek dopasowanych do szczególnych potrzeb niemowląt i małych dzieci są propozycje od BoboVita. Oto 3 powody, dla których warto podawać je maluchowi każdego dnia:

  • zawierają cenne witaminy* (A, C, D, E, B1, B6, biotynę),
  • zawierają ważne składniki mineralne*, takie jak wapń, żelazo i jod,
  • są dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.

* Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita, które zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminy A, D i wapń. Bezmleczne kaszki BoboVita zawierają cynk, żelazo i wapń. Kaszka ryżowa owoce leśne zawiera wapń i żelazo, a kaszka zbożowa jabłko śliwka zgodnie z przepisami prawa zawiera tylko witaminę B1.


[1] Szajewska H., Socha P., Horvath A., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne /Pediatria 2014; 11: 321-338.

[2] Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.

[3] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.

[4] Ibidem.

[5] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta, dodatek mleka i owoców w proszku w zależności od rodzaju kaszki.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Rodzisz podczas pandemii? Spakuj się z głową! Biuro prasowe
2020-07-03 | 17:00

Rodzisz podczas pandemii? Spakuj się z głową!

Poród w czasie pandemii to nie lada wyzwanie. Obecnie o możliwości porodu rodzinnego decydują dyrektorzy szpitali, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów,
Dziecko Jak oszczędzać wodę i jak zaangażować w to dzieci?
2020-07-03 | 11:20

Jak oszczędzać wodę i jak zaangażować w to dzieci?

Woda wpływa na niemal każdy aspekt naszego życia i jest nam niezbędna do egzystencji. Choć jej światowe rezerwy wydają się ogromne, słodka woda pitna stanowi zaledwie kilka procent całej
Dziecko Interaktywna wystawa robotów w Atrium Reduta
2020-07-02 | 11:40

Interaktywna wystawa robotów w Atrium Reduta

Atrium Reduta ponownie opanowały roboty! Do 9 sierpnia w centrum handlowym odbywa się międzynarodowa wystawa Robopark. To okazja do doskonałej zabawy dla całej rodziny i przyjemnej nauki o

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Ewa Szabatin: Nie zaszczepiłam się na grypę i nie zaszczepię się na koronawirusa. Wierzę, że na niego nie zachoruję

Tancerka sceptycznie podchodzi do pomysłu wdrożenia szczepień ochronnych przeciwko koronawirusowi. Jej zdaniem szczepionka – w której poszukiwanie zaangażowanych jest obecnie wiele firm farmaceutycznych – może okazać się niebezpieczna. Skutki tego typu leczenia są bowiem nieznane i trudne do przewidzenia. Według Ewy Szabatin najważniejsze jest, żeby w sytuacjach kryzysowych wykazywać się zdrowym rozsądkiem i nie ufać wszystkim informacjom podawanym przez media.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Problemy społeczne

Zainteresowanie koloniami i obozami kilkukrotnie mniejsze niż rok temu. Ze zorganizowanego wypoczynku skorzysta 240 tys. dzieci

Obawa przed koronawirusem i problemy finansowe sprawiają, że rodzice masowo rezygnują z wysyłania dzieci na kolonie i obozy. – Jeszcze w marcu mieliśmy sprzedanych w branży 40–50 proc. miejsc. Teraz, jeżeli osiągniemy sprzedaż na poziomie 20 proc. tego co w ubiegłym roku, będzie to można uznać za sukces – ocenia Krzysztof Maziński z Biura Usług Turystycznych BUT, przedstawiciel Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej. Z szacunków MEN wynika, że w 2019 roku ze zorganizowanego wypoczynku skorzystało 1,3 mln uczniów, w tym roku będzie to zaledwie 240 tys.

Sport

Polacy tłumnie ruszyli w góry. W wakacje liczba turystów może być rekordowa

Z roku na rok polskie góry cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów. Tatrzańskimi szlakami podczas ubiegłorocznych wakacji wędrowało blisko 1,7 mln osób – wynika z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego. Branża turystyczna spodziewa się, że w wakacje 2020 padnie nowy rekord. Do pieszych wycieczek po górach należy się jednak odpowiednio przygotować. Joanna Stępińska, przewodniczka tatrzańska i ambasadorka kampanii edukacyjnej Trzeźwo Myślę, podpowiada, jak to zrobić. Tłumaczy też, dlaczego w górach najważniejsze jest zachowanie rozwagi i uważności.