Komunikaty PR

Jak sprostać wyzwaniom związanym z wprowadzaniem produktów zbożowych?

2019-10-14  |  12:40
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.05 MB )

W pierwszych miesiącach życia pokarmem najlepiej dopasowanym do potrzeb niemowlęcia jest mleko mamy. Z upływem czasu wymagania żywieniowe młodego organizmu zmieniają się, dlatego ważne jest rozpoczęcie rozszerzania diety maluszka. Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających jadłospis niemowlęcia. Ich wprowadzanie do menu małego smakosza może wiązać się z wieloma pytaniami, a nawet obawami. Zupełnie niepotrzebnie! Poznaj kilka praktycznych wskazówek, jak wybierać zboża dla malucha.

Kiedy maluch jest gotowy na pierwsze zboża?

Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi, rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu[1]. Warto pamiętać, że na tym etapie mleko mamy wciąż powinno stanowić podstawę jadłospisu dziecka, a rozszerzanie diety ma na celu zapoznanie go z nowymi smakami i konsystencjami. Jako pierwsze w menu maluszka powinny pojawić się warzywa, po około 2. tygodniach owoce, a w następnej kolejności – produkty zbożowe.
 

Wskazówka:

Kiedy rodzice podejmą decyzję o wprowadzaniu nowych smaków do menu niemowlęcia, warto uzbroić się w cierpliwość. Akceptacja nowości może zająć dziecku trochę czasu – niekiedy potrzeba nawet kilku lub kilkunastu prób zanim maluch przyzwyczai się do nieznanego dotąd smaku. Warto pamiętać, że to rodzic decyduje, co i kiedy dziecko zje, ale to dziecko decyduje, czy posiłek zje i w jakiej ilości.


Kiedy wprowadzać gluten do diety niemowlęcia?

Produkty zawierające gluten eksperci zalecają wprowadzać do diety po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia i przed ukończonym 12. miesiącem życia[2]. Choć gluten to popularny alergen, nie należy zwlekać z jego podaniem – nawet jeśli w rodzinie występuje związana z nim alergia lub jego nietolerancja[3]. Tak jak każdy produkt należy rozpocząć wprowadzać go do jadłospisu w niewielkich ilościach, przy jednoczesnej obserwacji reakcji niemowlęcia[4].  
 

Wskazówka:

Gluten warto wprowadzać do diety niemowlęcia pod postacią glutenowych kaszek przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych. Na samym początku zapoznawania malucha z produktami zbożowymi sprawdzi się np. kaszka manna. Wprowadzanie glutenu należy rozpocząć od podawania zaledwie kilku łyżeczek – z czasem maluch będzie gotowy na całą porcję.


Które zboża są odpowiednie dla najmłodszych?

W okresie wczesnego dzieciństwa młody organizm bardzo intensywnie się rozwija i rośnie, kształtują się jego narządy, układy, programuje się metabolizm. Bardzo ważna na tym etapie jest prawidłowo skomponowana dieta, która będzie zawierała bezpieczne produkty oraz dostarczy dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych, niezbędnych do procesów dynamicznie zachodzących w jego organizmie. Produkty zbożowe w postaci kaszek przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci to posiłki o zbilansowanym składzie, które powstały z myślą o potrzebach najmłodszych. Zawierają zboża, których każda partia przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa, a ich wartość odżywcza jest dopasowana do wymagań maluchów na różnych etapach rozwoju.
 

Wskazówka:

Porcja kaszki, przygotowana zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowi dla niemowlęcia pełnowartościowy posiłek[5], który sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Produkty zbożowe w postaci kaszek pozwalają dziecku przejść z diety opartej wyłącznie o mleko do pokarmów o bardziej stałej konsystencji.


Dlaczego kaszki zajmują ważne miejsce w codziennym menu niemowlęcia?

Kaszki ze wskazaniem wieku na opakowaniu to produkty, które uzupełniają zapotrzebowanie młodego organizmu na energię i składniki odżywcze. Przykładem kaszek dopasowanych do szczególnych potrzeb niemowląt i małych dzieci są propozycje od BoboVita. Oto 3 powody, dla których warto podawać je maluchowi każdego dnia:

  • zawierają cenne witaminy* (A, C, D, E, B1, B6, biotynę),
  • zawierają ważne składniki mineralne*, takie jak wapń, żelazo i jod,
  • są dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.

* Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita, które zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminy A, D i wapń. Bezmleczne kaszki BoboVita zawierają cynk, żelazo i wapń. Kaszka ryżowa owoce leśne zawiera wapń i żelazo, a kaszka zbożowa jabłko śliwka zgodnie z przepisami prawa zawiera tylko witaminę B1.


[1] Szajewska H., Socha P., Horvath A., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne /Pediatria 2014; 11: 321-338.

[2] Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.

[3] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.

[4] Ibidem.

[5] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta, dodatek mleka i owoców w proszku w zależności od rodzaju kaszki.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Robótki na paluszkach – warsztaty w Empiku Silesia Biuro prasowe
2019-12-06 | 18:00

Robótki na paluszkach – warsztaty w Empiku Silesia

Chcesz dać swoim bliskim coś wyjątkowego? A może zastanawiasz się, jak przystroić swoje mieszkanie? Przyjdź na warsztaty i zrób coś wyjątkowego! Wbrew temu, co może się wydawać
Dziecko Nela Mała Reporterka odwiedzi Empik w Supersamie
2019-12-06 | 13:00

Nela Mała Reporterka odwiedzi Empik w Supersamie

Przez Norwegię, Argentynę, aż na Antarktydę – taką podróż będzie można odbyć z Nelą Małą Reporterką. Podczas spotkania autorskiego podróżniczka opowie o orkach,
Dziecko Przyszła mamo, czy wybrałaś już swoją położną?
2019-12-06 | 08:00

Przyszła mamo, czy wybrałaś już swoją położną?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, któremu – nie ulega wątpliwości – towarzyszy wiele emocji. Choć czas oczekiwania na narodziny maluszka zwykle wypełniony jest

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Maja Frykowska: Nie domagam się odszkodowania od Quentina Tarantino. Jego film mnie wzruszył

Jakiś czas temu w mediach pojawiły się informacje, jakoby Maja Frykowska miała się domagać odszkodowania od Quentina Tarantino, za przedstawienie postaci jej dziadka – Wojciecha Frykowskiego – w sposób niezgodny z prawdą. Maja Frykowska jednak dementuje plotki. Uważa, że amerykański reżyser ukazał historię morderstwa z 1969 roku w ciekawy i nieoczywisty sposób. Wyznaje również, że film „Pewnego razu w Hollywood” bardzo ją wzruszył.

Gwiazdy

Marta Wiśniewska: Taniec jest dla mnie wszystkim. Bez niego nie żyję

Mandaryna przyznaje, że taniec jest jej największą życiową pasją i motorem napędowym. Sama czerpie z niego przyjemność, a dodatkowo zaszczepia tę miłość w innych. Marta Wiśniewska od wielu lat z powodzeniem prowadzi szkołę tańca i dzieli się swoim doświadczeniem z ludźmi w różnym wieku.

Teatr

Małgorzata Kozłowska: Na planie filmowym czuję się jak ryba w wodzie. Jestem otwarta na wszystkie propozycje

Zdaniem Małgorzaty Kozłowskiej w zawodzie aktora ekscytujące jest zarówno występowanie w filmach i serialach, jak i gra na deskach teatru. Chce więc spełniać się na każdej z tych płaszczyzn, bo wie, że niosą one ze sobą zupełnie inne emocje i wyzwania, ale kluczową kwestią jest intrygujący scenariusz.

 

CES Las Vegas 2020