Komunikaty PR

Monika Perkowska: zadaniem niani jest profesjonalna opieka nad dzieckiem

2019-05-22  |  11:56
Biuro prasowe

Wybór niani to bardzo trudne zadanie. Rodzice muszą zdecydować, komu powierzą opiekę nad swoją pociechą. Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, radzi, czym kierować się przy zatrudnianiu niani oraz na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach współpracy.  

Czym kierować się przy wyborze niani?

Decydując się na nianię warto rozpoznać nasze potrzeby, jak również potrzeby dziecka. Potem własne potrzeby konfrontujemy z rynkiem pracy i możemy zastanowić się, co będzie dla nas priorytetem. Oczywiście z punktu widzenia dziecka, najistotniejsza jest relacja niani z dzieckiem. Jako pracodawcy powinniśmy zastanowić się nad formą zatrudnienia, naszymi wymaganiami co do opieki, wieku niani, czasu pracy. Warto zwrócić uwagę na doświadczenia i rekomendacje bliskich nam osób.

Czy dziecko powinno mieć wpływ na wybór niani?

To rodzice decydują o zatrudnieniu niani i ją wybierają. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na relację budującą się między pociechą a nianią - czy jest pełnia bliskości, zaufania i bezpieczeństwa.

Jakie tematy powinny zostać poruszone na początku współpracy?

Na początku współpracy powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o naszych potrzebach i spisać je. Warto zastanowić się nad naszymi wymaganiami, np. czy niania ma mówić w obcym języku, jeździć samochodem, czy tylko odbierać dziecko z przedszkola. Każdy ma indywidualne potrzeby i powinien na pierwszym spotkaniu je przedstawić. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej słuchajmy też niani - czego oczekuje i jak wyobraża sobie swoją pracę.

Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Jak się zorientować, że dziecko źle dogaduje się z nianią, jeśli pociecha nam o tym nie mówi?

Pierwszych kilka dni z nianią możemy zorganizować w obecności rodzica w domu - nie chodzi o to, aby patrzeć niani na ręce, ale budować nić porozumienia, rozwiewać wątpliwości dziecka i niani. Wtedy też zaobserwujmy, jak wygląda relacja między opiekunką a pociechą. Do niepokojących sygnałów należy reagowanie nadmiernym lękiem i gniewem na widok niani. Warto uwzględnić w codziennej rutynie rozmowy z nianią, jak przebiegał dzień. 

Gdzie leży granica bliskości niani i dziecka? Czy zbytnia zażyłość niani i dziecka powinna nas zaniepokoić?

Niezmiernie rzadko zdarza się, aby niania miała zbyt bliską więź z dzieckiem. Częściej natomiast widać rywalizację między nianią a rodzicami w zakresie posiadania lepszej pozycji w oczach dziecka i na to uważamy, ponieważ taka sytuacja jest szkodliwa dla utworzenia prawidłowych relacji. Więź powinna być najbliższa między dzieckiem a rodzicami. Niania ma za zadanie profesjonalnie opiekować się dzieckiem, przestrzegać ustaleń z rodzicami i kierować się sympatią oraz akceptacją w relacji z maluchem. Nie może to być jednak relacja nacechowana rywalizacją z rodzicami, bądź zawłaszczaniem dziecka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Czego dzieci uczą się od ulubionych postaci? Biuro prasowe
2019-06-25 | 13:00

Czego dzieci uczą się od ulubionych postaci?

Dzieciństwo to czas największej wrażliwości. To właśnie wtedy dzieci obserwują zachowania i schematy, które same będą powielać w przyszłości. Dlatego tak ważne jest uczenie ich
Dziecko Potrzeby żywieniowe rocznego dziecka – czy umiesz na nie odpowiadać?
2019-06-25 | 11:00

Potrzeby żywieniowe rocznego dziecka – czy umiesz na nie odpowiadać?

Dziecko po 1. urodzinach potrzebuje do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż mama czy tata – np. aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia i żelaza![1]
Dziecko Sprawdzone sposoby na wprowadzanie nowych produktów do diety niejadka
2019-06-25 | 08:00

Sprawdzone sposoby na wprowadzanie nowych produktów do diety niejadka

Bez względu na to, czy niemowlę karmione jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym, nie wcześniej niż po ukończeniu przez nie 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu

Gwiazdy

Martyna Wojciechowska: Mam mocny kręgosłup moralny, nikogo nie udaję. Dzięki temu cieszę się dobrą reputacją

Dziennikarka otrzymała tytuł Osoby Wysokiej Reputacji Premium Brand 2019. Podkreśla, że na swój pozytywny, wzbudzający zaufanie społeczne wizerunek pracowała przez wiele lat, kierując się jasnymi zasadami moralnymi i nie udając przed widzami i współpracownikami osoby innej niż jest w rzeczywistości. Gwiazda zauważa również, że zaufanie ze strony publiczności to równie wielkie wyróżnienie, co odpowiedzialność. 

Gwiazdy

Edyta Herbuś: Czasami widzę paparazzi łypiących na mnie zza drzewa. To część mojej rzeczywistości zawodowej, akceptuję to

Tancerka wychodzi z założenia, że walka z paparazzi nie ma najmniejszego sensu. Dlatego nie ucieka przed fotoreporterami, tylko zachowuje się tak, jakby ich nie było – załatwia swoje sprawy, spotyka się ze znajomymi i korzysta z życia. Przyznaje, że popularność ma swoją cenę i jeżeli jest już zmęczona show-biznesem, to wyjeżdża na kilka dni, żeby złapać oddech. Teraz marzy o podróży do Indii.

Infrastruktura

Polskie miasta opanowują elektryczne hulajnogi, współdzielone samochody i skutery. Nowe przepisy zrewolucjonizują sposób poruszania się miejskimi pojazdami

W dobie narastającego problemu zakorkowania ulic polskich miast współdzielony transport może się okazać przydatnym narzędziem do usprawnienia systemów komunikacyjnych. Po samochodach, skuterach i rowerach wynajmowanych na minuty przyszedł czas na popularyzację elektrycznych hulajnóg. Polskie miasta zapełniają się tymi pojazdami, co rodzi problemy – pozostawiane są często w nieodpowiednich miejscach, nierzadko także dochodzi do wypadków z udziałem jadących po chodnikach. Nowe przepisy mają zrewolucjonizować sposób poruszania się elektrycznymi pojazdami miejskimi.

Finanse

Na wakacje wybiera się ponad 40 proc. Polaków. Średnio na wypoczynek przeznaczymy 3,4 tys. zł

Ponad 40 proc. Polaków planuje wakacyjne wyjazdy. Co czwarty z nich wybierze polskie morze, a co trzeci – zagraniczną wycieczkę. Średnio na wypoczynek przeznaczymy 3,4 tys. zł – to o 670 zł więcej niż rok wcześniej – wynika z Barometru Providenta. Ponad połowa Polaków zaczyna oszczędzać na ten cel kilka miesięcy wcześniej, a co trzeci sfinansuje wypoczynek z bieżących dochodów. To właśnie względy finansowe są najczęściej wskazywanym powodem, dla którego 38 proc. rodaków spędzi urlop w domu.