Komunikaty PR

Monika Perkowska: zadaniem niani jest profesjonalna opieka nad dzieckiem

2019-05-22  |  11:56
Biuro prasowe

Wybór niani to bardzo trudne zadanie. Rodzice muszą zdecydować, komu powierzą opiekę nad swoją pociechą. Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży, radzi, czym kierować się przy zatrudnianiu niani oraz na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach współpracy.  

Czym kierować się przy wyborze niani?

Decydując się na nianię warto rozpoznać nasze potrzeby, jak również potrzeby dziecka. Potem własne potrzeby konfrontujemy z rynkiem pracy i możemy zastanowić się, co będzie dla nas priorytetem. Oczywiście z punktu widzenia dziecka, najistotniejsza jest relacja niani z dzieckiem. Jako pracodawcy powinniśmy zastanowić się nad formą zatrudnienia, naszymi wymaganiami co do opieki, wieku niani, czasu pracy. Warto zwrócić uwagę na doświadczenia i rekomendacje bliskich nam osób.

Czy dziecko powinno mieć wpływ na wybór niani?

To rodzice decydują o zatrudnieniu niani i ją wybierają. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na relację budującą się między pociechą a nianią - czy jest pełnia bliskości, zaufania i bezpieczeństwa.

Jakie tematy powinny zostać poruszone na początku współpracy?

Na początku współpracy powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o naszych potrzebach i spisać je. Warto zastanowić się nad naszymi wymaganiami, np. czy niania ma mówić w obcym języku, jeździć samochodem, czy tylko odbierać dziecko z przedszkola. Każdy ma indywidualne potrzeby i powinien na pierwszym spotkaniu je przedstawić. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej słuchajmy też niani - czego oczekuje i jak wyobraża sobie swoją pracę.

Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Jak się zorientować, że dziecko źle dogaduje się z nianią, jeśli pociecha nam o tym nie mówi?

Pierwszych kilka dni z nianią możemy zorganizować w obecności rodzica w domu - nie chodzi o to, aby patrzeć niani na ręce, ale budować nić porozumienia, rozwiewać wątpliwości dziecka i niani. Wtedy też zaobserwujmy, jak wygląda relacja między opiekunką a pociechą. Do niepokojących sygnałów należy reagowanie nadmiernym lękiem i gniewem na widok niani. Warto uwzględnić w codziennej rutynie rozmowy z nianią, jak przebiegał dzień. 

Gdzie leży granica bliskości niani i dziecka? Czy zbytnia zażyłość niani i dziecka powinna nas zaniepokoić?

Niezmiernie rzadko zdarza się, aby niania miała zbyt bliską więź z dzieckiem. Częściej natomiast widać rywalizację między nianią a rodzicami w zakresie posiadania lepszej pozycji w oczach dziecka i na to uważamy, ponieważ taka sytuacja jest szkodliwa dla utworzenia prawidłowych relacji. Więź powinna być najbliższa między dzieckiem a rodzicami. Niania ma za zadanie profesjonalnie opiekować się dzieckiem, przestrzegać ustaleń z rodzicami i kierować się sympatią oraz akceptacją w relacji z maluchem. Nie może to być jednak relacja nacechowana rywalizacją z rodzicami, bądź zawłaszczaniem dziecka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Maluch zasługuje na 100% Biuro prasowe
2019-09-16 | 12:00

Maluch zasługuje na 100%

Posiłki BoboVita to jakość, której możesz zaufać na 100% – warzywa z kontrolowanych upraw, mięsa bez hormonów i antybiotyków[1], dziko żyjące ryby z
Dziecko W SP w Wielu powstanie największa w Polsce kolorowa mozaika z kartonów
2019-09-16 | 06:00

W SP w Wielu powstanie największa w Polsce kolorowa mozaika z kartonów

Z inicjatywy Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Wicka Rogali w Wielu już 28 września 2019 roku w ramach wydarzenia Dzień Szkoły „Wiele
Dziecko Poznaj 4 powody, dla których warto zapisać dziecko na basen
2019-09-13 | 10:45

Poznaj 4 powody, dla których warto zapisać dziecko na basen

Lato to już praktycznie wspomnienie - świeże, ale coraz większy chłód i kapryśna pogoda za oknem nie pozostawiają złudzeń. Wszyscy fani rodzinnego pluskania się nad wodą muszą

Gwiazdy

Kinga Rusin: moje córki raczej nie wiążą swoich planów zawodowych z dziennikarstwem

Gwiazda „Dzień dobry TVN” nie zamierza wpływać na decyzje córek odnośnie do ich zawodowej przyszłości. Przypuszcza, że żadna z dziewcząt nie wiąże planów z dziennikarstwem, obie interesują się bowiem przede wszystkim stosunkami międzynarodowymi. Młodsza odbyła jednak staż w prestiżowym portalu należącym do Economist Group, zajmującym się polityką międzynarodową.

Gwiazdy

Agnieszka Więdłocha: Wybieram tylko kosmetyki naturalne, z jak najmniejszą ilością chemii i nietestowane na zwierzętach

Aktorka bardzo ceni sobie codzienną pielęgnację skóry i ma swoje ulubione rytuały. By jej cera mogła odpocząć i zregenerować się po ciężkim makijażu z planu filmowego, aktorka stosuje chociażby sok z aloesu, peeling z płatów owsianych lub z fusów kawy. Jej zdaniem pielęgnację skóry należy wspomagać preparatami bogatymi w witaminy i substancje odbudowujące naskórek. Na półce w łazience nie może więc zabraknąć jej ulubionych kosmetyków – na bazie naturalnych składników, bez sztucznych zapachów i barwników.

 

Zdrowie

Coraz większe wsparcie dla innowacji medycznych w Polsce. Ich rozwój przyspieszy także dzięki zaangażowaniu prywatnych firm

Na rozwój medycyny w najbliższych latach największy wpływ będą mieć technologie m.in. z obszaru immunoterapii i leczenia biologicznego, a także nowoczesny sprzęt medyczny – podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wiele z tych innowacji będzie opartych na danych i ich analizie. Praca nad usprawnianiem i unowocześnianiem systemu ochrony zdrowia wymaga jednak ścisłej współpracy państwowych instytucji, przemysłu i środowiska naukowego.

Zdrowie

Ewa Drzyzga: Jak kończymy pięćdziesiątkę to myślimy sobie: chusteczka na głowę i druty. My pokazujemy, że można żyć pełnią życia

Dziennikarka zapowiada, że w programie „Raport life” zostaną zaprezentowane felietony oraz najnowsze wiadomości z dziedziny medycyny. Naukowcy i lekarze podzielą się z widzami sposobami na walkę z różnymi chorobami, przedstawią najnowsze odkrycia medyczne i opowiedzą, jak przeprowadza się rewolucyjne operacje. Program emitowany będzie na kanale Discovery Life (TVN Discovery Polska). W nowej formule stacja stawia bowiem właśnie na tematy związane ze zdrowiem.