Komunikaty PR

Przyszła mamo, czy wybrałaś już swoją położną?

2019-12-06  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.4 MB )

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, któremu – nie ulega wątpliwości – towarzyszy wiele emocji. Choć czas oczekiwania na narodziny maluszka zwykle wypełniony jest radością, może wiązać się również z wieloma wyzwaniami. Wybór miejsca i sposobu porodu czy decyzja, który lekarz poprowadzi ciążę to tylko niektóre dylematy przyszłej mamy. Nie każda kobieta przygotowująca się do porodu wie, że może skorzystać również z opieki położnej od początku do końca trwania ciąży. Na czym zatem polega taka opieka?

Czy opieka położnej jest tym samym, co opieka lekarza ginekologa?

Każda mama, która spodziewa się dziecka, potrzebuje szczególnej opieki nad zdrowiem zarówno swoim, jak i maluszka. W tym celu ciężarna zwykle zwraca się do lekarza ginekologa – warto jednak, by wiedziała, że może skorzystać również z opieki położnej. Położna, która posiada odpowiednie kwalifikacje, ma bowiem pełne kompetencje do pełnienia nadzoru nad przebiegiem ciąży, może przyjmować poród, a także troszczyć się o kobietę i nowo narodzone dziecko. Wcześniej świadczenia te były wykonywane tylko odpłatnie, a położna nie mogła kierować na badania diagnostyczne, takie jak badanie moczu czy morfologia krwi. Od 2017 r. położna, tak samo jak lekarz ginekolog, ma pełne kompetencje do rozpoznania ciąży, zakładania karty ciąży, pobierania materiału do badań czy badań fizykalnych. Posiada również uprawnienia do analizy badań laboratoryjnych czy przygotowania planu porodu i kierowania na konsultacje do specjalistów (w tym ginekologa). Jeśli położna dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i sprzętem, może również wykonywać badania ultrasonograficzne (USG) – jednak procedura ta zwykle realizowana jest przez lekarza ginekologa, u którego kobieta musi odbyć 3 konsultacje w trakcie trwania ciąży. Warto wiedzieć, że cały przebieg prowadzenia ciąży nie różni się od tego, który nadzorowany jest przez ginekologa – choć zawsze wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga, opiekę nad ciężarną przejmuje lekarz.

Co jeszcze warto wiedzieć o prowadzeniu ciąży przez położną?

Zgodnie z aktualnym standardem opieki okołoporodowej pierwsza wizyta u położnej powinna odbyć się do 10. tygodnia trwania ciąży. Przez cały dalszy okres – aż do 40. tygodnia – kobieta ma w planie jeszcze 7 wizyt, natomiast po 41. tygodniu może zostać skierowana do szpitala. Bez względu na to, kto sprawuje opiekę nad przyszłą mamą, osoba ta powinna dwukrotnie zlecić wykonanie badania przesiewowego dotyczącego ryzyka wystąpienia depresji w ciąży. Zarówno lekarz, jak i położna są zobowiązani do zlecania dodatkowych badań lub skierowań do odpowiednich ośrodków w sytuacji, jeśli istnieją wątpliwości odnośnie stanu zdrowia kobiety lub dziecka. Każda podejmowana decyzja powinna być szczegółowo omawiana i rejestrowana na karcie pacjenta w dokumentacji medycznej. To, co istotne – osoba sprawująca opiekę zawsze powinna wyjaśniać wszystkie obawy i wątpliwości, które pojawią się w głowie ciężarnej.

 

Mamy mają prawo

W trakcie planowania ciąży i porodu każda przyszła mama wraz z lekarzem lub położną może stworzyć osobisty plan opieki okołoporodowej. Kobieta ma prawo do określonych oczekiwań zarówno w trakcie trwania ciąży, jak i tych dotyczących porodu. Plan opieki prenatalnej zawiera kalendarz wizyt, wszystkich nadchodzących świadczeń i badań medycznych, obejmuje również miejsce porodu oraz procedury, które mogą czekać kobietę w momencie, kiedy maluszek będzie przychodzić na świat. Jest to dokument o mocy prawnej (będący elementem dokumentacji medycznej), który warto omówić odpowiednio wcześnie. Jeśli wszystko będzie przebiegać prawidłowo, każda mama może oczekiwać, aby plan był w pełni respektowany przez personel medyczny. Jeśli stan zdrowia lub kwestie organizacyjne uniemożliwiają wypełnienie planu, kobieta powinna otrzymać informację zwrotną, dzięki której będzie wiedziała, jakie działania i decyzje może podjąć.

 

Położna środowiskowa

Pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży położna (tak samo jak lekarz ginekolog) powinna skierować kobietę do położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Osoba ta zajmie się mamą i maluszkiem po porodzie i powrocie do domu. Dokonując wyboru, warto pamiętać, że nie musi to być położna z pobliskiej przychodni rodzinnej – najlepiej, jakby była to osoba z „polecenia”. Pierwsze tygodnie po porodzie nie zawsze należą do najłatwiejszych, dlatego indywidualna opieka położnej może okazać się nieoceniona i stanowić dodatkowe wsparcie w codziennych obowiązkach nad dzieckiem.

Wsparcie dla przyszłej mamy

Okres oczekiwana na dziecko to czas, w którym przyszła mama poszukuje rzetelnych informacji zarówno na temat porodu, jak również tych dotyczących zalecanej diety w trakcie ciąży, karmienia piersią czy zasad właściwego żywienia dziecka. Pisane przez ekspertów poradniki w przystępnej formie, które zawierają sprawdzone informacje na temat najbardziej nurtujących zagadnień, można znaleźć na stronie edukacyjnego programu www.1000dni.pl.

Konsultacja merytoryczna: Anna Majda-Sandomierska, położna i instruktorka szkoły rodzenia, www.poloznamama.pl

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Dlaczego szczęście maluszka zależy od pracy brzuszka? Biuro prasowe
2020-01-22 | 13:40

Dlaczego szczęście maluszka zależy od pracy brzuszka?

Ciepło rodziców, przytulanie i okazywanie czułości jest bardzo ważne, a każdy uśmiech malucha to dla rodziców bezcenny skarb. Kiedy brzuszek kształtuje się i pracuje
Dziecko Pierwsze ferie poza domem
2020-01-20 | 12:00

Pierwsze ferie poza domem

Na cebulkę Trudno przewidzieć, jaka aura będzie panowała na stoku, zwłaszcza że ostatnio pogoda w zimie zaskakuje plusowymi temperaturami. Dlatego warto spakować do plecaka ubrania o
Dziecko Kaszki dla niemowląt okiem eksperta – poznaj 6 faktów na ich temat!
2020-01-17 | 08:00

Kaszki dla niemowląt okiem eksperta – poznaj 6 faktów na ich temat!

W okresie wczesnego dzieciństwa tempo wzrostu i rozwoju młodego organizmu jest bardzo intensywne, a kluczowym wsparciem w tym zakresie jest prawidłowo skomponowany jadłospis. Czy wiesz, że

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Natalia Janoszek: Nie potępiam ludzi, którzy noszą ubrania wykończone futrzanymi elementami. Nie możemy popadać ze skrajności w skrajność

Aktorka uważa, że bardzo trudno jest odróżnić naturalne futro od sztucznego zamiennika. W konsekwencji nie potępia osób, którym podczas zakupów zdarzy się pomyłka. Natalia Janoszek przyznaje, że jest przeciwna produkcji naturalnych futer, która przyczynia się do cierpienia niewinnych zwierząt. Stara się również minimalizować ilość spożywanego mięsa. Tłumaczy, że sama nie byłaby w stanie skrzywdzić żywej istoty.

Film

Anna Maria Sieklucka o filmie „365 dni”: Nie zgadzam się z porównaniami do „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. To będzie zupełnie inny film

W lutym trafi do kin ekranizacja powieści erotycznej Blanki Lipińskiej „365 dni”. Zdaniem Anny Marii Siekluckiej, odtwórczyni głównej roli, film może okazać się przełomem i wprowadzić dyskusję społeczną dotyczącą seksu na zupełnie inny poziom. Chociaż często mówi się o nim jako o polskiej wersji „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, aktorka nie zgadza się z tymi porównaniami. Twierdzi, że produkcja ma inny rodzaj energii i jest zrobiona w odmienny sposób.

Film

Arkadiusz Jakubik: Znalazłem w rock’n’rollu coś, czego nie doświadczam na innych obszarach. Podczas koncertów odrywam się od ziemi

– Zdarza się, że podczas koncertów unosimy się kilka centymetrów nad ziemią – mówi Arkadiusz Jakubik i podkreśla, że scena – zwłaszcza ta kameralna – jest jego żywiołem, dzięki któremu może przekazać odbiorcom swoje emocje, przeżycia i wrażenia. Artysta każdy swój koncert traktuje tak, jakby miał być ostatnim w jego życiu, i tłumaczy, że nie można tego porównywać do spektaklu teatralnego, w którym są zainscenizowane sceny, teksty i reakcje. Występy na żywo to przede wszystkim energia, spontaniczność i szybka reakcja na to, co dzieje się na widowni.

 

Problemy społeczne

W USA potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym typem wirusa z Chin. Chiński Nowy Rok może zwiększyć ryzyko jego rozprzestrzeniania

W środę odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego Światowej Organizacji Zdrowia, który ma zdecydować, czy w związku z rozprzestrzenianiem się nowego typu koronawirusa z Chin należy wprowadzić stan globalnego zagrożenia dla zdrowia publicznego. Jak dotąd stwierdzono 300 przypadków zakażenia i sześć zgonów, a wczoraj oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na 2019-nCoV w Stanach Zjednoczonych. Samoloty z Polski wciąż jednak latają do Chin, a Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, a wszystkie europejskie instytucje na bieżąco ze sobą współpracują. Europa jest dobrze przygotowana na rozpoznanie i leczenie wirusa, który pod wieloma względami przypomina SARS.