Komunikaty PR

Scenarzysta Józef Hen – pokazy i spotkania podczas Warszawy Singera

2019-08-22  |  15:00
Biuro prasowe

Józef Hen – pisarz, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta, rocznik 1923, będzie bohaterem filmowego programu tegorocznego, XVI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.  Na pokazy i rozmowy z autorem scenariusza do filmów i seriali takich jak: „Krzyż Walecznych”, „Kwiecień”, „Ja, Michał z Montaigne”, „Życie Kamila Kuranta” czy „Don Gabriel” między 24 sierpnia a 1 września zaprasza kino Iluzjon.    

Józef Hen urodził się 8 listopada 1923 roku w rodzinie żydowskiej w Warszawie, a pierwotne nazwisko – Józef Henryk Cukier, zmienił w 1944 roku. Debiutował w „Małym Przeglądzie” Janusza Korczaka, a wspomnienia z dzieciństwa spędzonego na warszawskim Muranowie opisał w adresowanej do wnuków opowieści „Nowolipie”. W późniejszym czasie wielokrotnie wykorzystywał wątki autobiograficzne w pisanych przez siebie dziełach. W swoim bogatym literackim dorobku Hen porusza głównie tematykę wojenną, biograficzną i historyczną, wykazując się niezwykłą zdolnością do barwnego ujęcia fabuły i przykładając wagę do realizmu psychologicznego. W latach 50. zaczął pisać scenariusze według własnej prozy, później także do ekranizacji polskiej prozy obyczajowej oraz seriali telewizyjnych i spektakli teatralnych.

 

Przegląd w kinie Iluzjon, towarzyszący XVI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera obejmie sześć projekcji, a wszystkie filmy zostaną wyświetlone z taśmy 35 mm.

 

Każdy z pokazów będzie też niezwykłą szansą spotkania Józefa Hena. Rozmowy z tym wyjątkowym gościem kina Iluzjon poprowadzi Monika Wasowska. Będzie to też okazja do zakupu aż ośmiu tytułów autorstwa Józefa Hena, które ukazały się nakładem wydawnictwa Sonia Draga, wśród nich wznowione niedawno „Nowolipie. Najpiękniejsze lata”, a także „Królewskie sny”, „Powrót do bezsennych nocy”, „Bruliony Profesora T.”, „Mój przyjaciel król”, „Błazen-wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim”, „Oko Dajana. Pingpongista”, „Ja, deprawator”.

 

W programie przeglądu w kinie Iluzjon znalazł się „Krzyż Walecznych” (1958), debiutancki film Kazimierza Kutza będący adaptacją opowiadań Hena o II wojnie światowej i jej następstwach, ukazanych jednak zupełnie odmiennie od romantycznej maniery polskiej szkoły filmowej spod znaku „Popiołu i diamentu”. Hen i Kutz w głównych rolach obsadzają everymanów z klasy robotniczej, dla których wojna jest wyzwaniem egzystencjalnym, a nie historycznym czy tożsamościowym. Kolejny prezentowany w Iluzjonie film to „Kwiecień” w reż. Witolda Lesiewicza (1961). To filmowa adaptacja powieści wojennej Józefa Hena opowiadającej o dylematach dowódców II Armii WP podczas ostatnich dni wojny. Przegląd będzie też okazją do przypomnienia pierwszych odcinków seriali: „Życie Kamila Kuranta” (1983) oraz „Królewskich snów” (1988) w reż. Grzegorza Warchoła. Akcja pierwszego rozpoczyna się w roku odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentując losy młodego bohatera (w tej roli debiutujący na ekranie czternastoletni Olaf Lubaszenko) na tle wstydliwego oblicza epoki: biedy, która prowadzi do chorób i niemoralnych wyborów. Z kolei w „Królewskich snach” Hen portretując pierwszego władcę z dynastii Jagiellonów nie tylko prowadzi nas przez świat politycznych intryg i militarnych zmagań, ale także pokazuje ludzką, przyziemną twarz królewskiego dworu. Właśnie ta, uciekająca od koturnowości i patosu wielowymiarowość postaci, miała przekonać Gustawa Holoubka do wcielenia się w rolę Władysława Jagiełły. Wreszcie uczestnicy przeglądu będą mogli zobaczyć telewizyjną inscenizację sztuki zrealizowanej na podstawie biografii Michela de Montaigne’a („Ja, Michał z Montaigne”, reż. Grzegorz Warchoł, 1993) autorstwa Hena z 1978 roku. W roli tytułowej wystąpił Gustaw Holoubek, w roli Margaryty Joanna Trzepiecińska. Na koniec – „Don Gabriel” w reż. Ewy i Czesława Petelskich (1966). Pierwowzorami scenariusza do filmu były opowiadania „Czyn” Gabriela Karskiego oraz „Ten i tamten brzeg” Jerzego Putramenta. W przededniu II Wojny Światowej miłośnik kultury niemieckiej, profesor Gabriel Tomicki, nazywany „don Gabrielem” (Bronisław Pawlik), inicjuje zacięty spór ze znawcą kultury francuskiej, profesorem Dogiem-Leśniewskim. Tomicki podważa możliwość niemieckiej okupacji.  

 

 

Szczegółowy program przeglądu:

24.08 ǀ godz. 19:00 „Krzyż Walecznych”, reż. Kazimierz Kutz, 1958, 84 minuty

26.08 ǀ godz. 19:00 „Kwiecień”, reż. Witold Lesiewicz, 1961, 92 minuty

28.08 ǀ godz. 19:00 „Życie Kamila Kuranta” (odc. 1), reż. Grzegorz Warchoł, 1982, 58 minut; „Królewskie sny” (odc. 1), reż. Grzegorz Warchoł, 1988, ok. 70 minut

30.08 ǀ godz. 19:00 „Ja, Michał z Montaigne”, reż. Grzegorz Warchoł, 1993, 82 minuty

01.09 ǀ godz. 19:00 „Don Gabriel”, reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, 1966, 92 minuty

 

Każdej z projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z Józefem Henem, które poprowadzi Monika Wasowska. Przegląd jest wydarzeniem towarzyszącym XVI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który w tym roku odbędzie się w dniach 24.08-1.09.

 

Więcej o przeglądzie na: www.iluzjon.fn.org.pl

Więcej informacji o festiwalu na www.festiwalsingera.pl.    

 

Kontakt dla mediów:

e-mail: [email protected]  

M. +48 723 510 077

T. 22 380 49 75

 

Festiwal Warszawa Singera to inicjatywa Fundacji Shalom, której celem jest przywrócenie, choć na kilka dni, atmosfery przedwojennej Warszawy, prezentacja kultury jidysz, jej znakomitej literatury i dorobku. Książki, muzyka, teatr, kuchnia, rozmowy z twórcami i artystami – tego nie mogłoby zabraknąć na festiwalu. Prezentujemy naszym widzom pisarzy, muzyków, artystów różnych formacji i pokoleń i ich innowacyjne projekty. Dajemy też szansę poznania żydowskiej historii i zwyczajów. Rozmawiamy z ekspertami, historykami, naukowcami, umożliwiamy dyskusję i wymianę poglądów, staramy się być wydarzeniem, dzięki któremu dialog historii z współczesnością jest możliwy i efektywny – zapewniają organizatorzy. Festiwal, odbywający się w tym roku w dniach 24.08-01.09, prezentuje różne przejawy żywej, polsko-żydowskiej tradycji. Na scenach wystąpią wybitni muzycy, m.in.: Adrienne Haan (Luksemburg), Frank London (USA), Yaakov Lemmer (USA), Christian Dawid (Niemcy), Noam Vazana (Izrael), Polish String Quartet (Niemcy), Erodoto Project (Włochy), Marek Dyjak, Janek Młynarski i Marcin Masecki, zespół Sawars Tango Orquesta. Nie zabraknie najnowszych osiągnięć artystycznych Teatru Żydowskiego z Warszawy, m.in. premierowego „Śpiewaka Jazzbandu” a także spektakli teatrów z Włoch i Hiszpanii. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie międzynarodowej sławy skrzypek Nigel Kennedy. Więcej: www.festiwalsingera.pl.   

KINO ILUZJON – Muzeum Sztuki Filmowej – kino z „muzeum” w nazwie, znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), obecnie położone przy ul. Narbutta 50a w Warszawie, w przepięknej części Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica. Iluzjon proponuje ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. ILUZJON cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”.  Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Polskie marki partnerami hollywoodzkiej produkcji „Dolina Bogów” Biuro prasowe
2019-09-16 | 13:10

Polskie marki partnerami hollywoodzkiej produkcji „Dolina Bogów”

Polsko-hollywoodzka produkcja „Dolina Bogów” zakwalifikowana została do głównego konkursu na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W ramach
Film Węgrzyn, Zbuku, RX, Bajorson. 44 FPFF w Gdyni | Empik Riviera
2019-09-16 | 09:00

Węgrzyn, Zbuku, RX, Bajorson. 44 FPFF w Gdyni | Empik Riviera

„Proceder” to najnowszy film młodego reżysera, który ukazuje poruszającą historię rapera Tomasza Chady - jednego z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli polskiego
Film Finał kina letniego na placu Europejskim
2019-08-28 | 15:00

Finał kina letniego na placu Europejskim

Ostatni tydzień funkcjonowania kina letniego w tym roku to ostatnia okazja do obejrzenia kapitalnych produkcji filmowych docenionych przez krytyków i widzów na całym świecie.

Gwiazdy

Maciej Dowbor: W wyniku pewnych zbiegów okoliczności stałem się człowiekiem estrady. Ale nie rezygnuję z dziennikarstwa

Gospodarz „Twoja twarz brzmi znajomo” nie chce ograniczać się do prowadzenia programów rozrywkowych. Podkreśla, że z wykształcenia jest dziennikarzem i wciąż żywi ambicje związane z tym zawodem. Obecnie realizuje je w programie „SuperLudzie”, którego bohaterami są osoby niepełnosprawne, przełamujące stereotypy i bariery.

Muzyka

Margaret: Jako jurorka jestem bardzo wyrozumiała. Nam też często nie wychodzi i nie jest to koniec świata

Wokalistka podkreśla, że chce jak najlepiej wykorzystać szansę pokierowania swoją drużyną wokalną w „The Voice of Poland”. Chwali swoich podopiecznych i docenia to, że są nastawieni na rozwój i szlifowanie umiejętności wokalnych. Jej zdaniem, dzięki takim programom można odkryć wiele muzycznych perełek. Żałuje też, że regulamin formatu nie pozwolił, by do drugiego etapu można było zakwalifikować znacznie więcej osób.

 

Robotyka i SI

Przyszłość kardiochirurgii to roboty wykonujące operacje. Medycyna czeka też na urządzenia ograniczające komplikacje w trakcie i po zabiegach

W ciągu ostatnich lat tylko kilka innowacyjnych urządzeń kardiochirurgicznych trafiło na sale operacyjne. Większość z nich pojawia się na rynku po kilku lub nawet kilkunastu latach ze względu na długi proces certyfikacji, obejmujący m.in. szereg badań klinicznych. Przyszłością kardiochirurgii są zdalne operacje wykonywane przez roboty, jednak do tej pory ich obsługą zajmuje się jedynie kilkunastu lekarzy na całym świecie.

Gwiazdy

Katarzyna Vu Manh: Bycie pogodynką to nie lada wyzwanie. Siedzę w książkach do geografii jak licealistka

Tancerka została prezenterką pogody i jeszcze we wrześniu ma zadebiutować na antenie Telewizji Polskiej. Twierdzi, że nowa rola jest dla niej dużym wyzwaniem, głównie ze względu na wiedzę, którą musi opanować. Gwiazda na dłużej dołączy też do obsady serialu „Policjantki i policjanci”.