Komunikaty PR

Jak świecić dobrze na drodze?

2016-09-23  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania doc ( 2.21 MB )

W Polsce istnieje obowiązek jazdy na światłach dziennych przez całą dobę. Przepis ten ma za zadanie zapewnić kierowcom większe bezpieczeństwo. Zanim wyruszymy w drogę pamiętajmy, że prawidłowo ustawione światła mają wpływ na widoczność samochodu na drodze, bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz komfort jazdy. Jak samemu poradzić sobie z odpowiednim ustawieniem świateł?


Światła samochodowe to element, który ze względu na obowiązujące prawo musi być sprawny w pojazdach przez cały rok. Dzięki nim widzimy to, co się dzieje przed nami na drodze. Ponadto, w trudnych warunkach atmosferycznych to one są pierwszym elementem w naszym aucie, które rozpoznają inni uczestnicy ruchu drogowego. Oświetlają one drogę oraz pobocze w ograniczonym zakresie. Od czego zależy ich prawidłowe funkcjonowanie? Zasięg zależny jest przede wszystkim od stanu technicznego, ustawienia, czystości oraz rodzaju zastosowanych żarówek. Suma tych czynników wpływa w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników ruchu drogowego. W drugiej – na większy lub mniejszy komfort prowadzenia auta.


Bezpieczeństwo i komfort jazdy przede wszystkim

Odpowiednie ustawienie świateł samochodowych pozwala na komfortowe podróżowanie nie tylko nam, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. – Nieprawidłowo ustawione reflektory mogą doprowadzać do oślepiania innych kierowców. Z taką sytuacją spotykamy się na drogach dość często. Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo zwiększa w ten sposób zagrożenie na drodze mówi Zenon Rudak, kierownik działu technicznego HELLA Polska.Równie niebezpieczna jest jazda przed samochodem z nieprawidłowo ustawionymi reflektorami. Wiązki świateł płynące z takiego samochodu odbijają się w naszym lusterku i przedniej szybie. Prowadzi to do oślepienia i może być przyczyną spowodowania wypadku – dodaje.


Jak kontrolować?

Najbardziej pewnym sposobem jest oddanie sprawy specjalistom. Ci, podczas obowiązkowych badań okresowych, powinni sprawdzić odpowiednie funkcjonowanie świateł w naszych samochodach. Wpływ na odpowiednie oświetlenie drogi ma cykliczna wymiana i dobór odpowiedniej jakości żarówek. Zawsze należy wymieniać je parami, gdyż obie żarówki muszą pochodzić od jednego producenta i być tego samego typu w celu zachowania wymaganej przepisami symetrii oświetlenia.

Każdy z nas może w bardzo łatwy sprawdzić ustawienie świateł w swoim samochodzie. – Wystarczy dokładnie zaobserwować jak wygląda wiązka świateł naszego pojazdu na płaskiej powierzchni prostopadłej do jezdni i naszego auta. Może to być zwykła ściana budynku czy brama garażowa. Jeśli światła naszych reflektorów tworzą dwa trójkąty znajdujące się na tej samej wysokości, to możemy być pewni, że są one odpowiednio ustawione. W przypadku, gdy jedna strona świeci zbyt wysoko, za nisko lub krzywo, musimy udać się do specjalisty w celu dokonania korekty ustawień  – radzi Zenon Rudak z HELLA Polska.


Jak kierowca może na bieżąco zatroszczyć się o maksymalną wydajność swojego oświetlenia? Powinien dbać o czystość wszystkich urządzeń świetlnych w samochodzie. Zwłaszcza wtedy, gdy czeka nas dłuższa podróż autem. Dbając o pozorne detale zwiększamy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i wszystkich uczestników ruchu.

 

Więcej informacji:
Biuro Prasowe:
Katarzyna Starczewska
tel. 530 979 039
e-mail: katarzyna.starczewska@corepr.pl

 

HELLA to globalna, niezależna, rodzinna firma notowana na giełdzie, która posiada około 32 tysięcy pracowników w 100 oddziałach zlokalizowanych w ponad 35 krajach na całym świecie. Grupa HELLA rozwija i produkuje wysokiej klasy systemy oświetlenia oraz elektronikę samochodową. Koncern jest jednym z największych detalicznych dystrybutorów części samochodowych, akcesoriów, diagnostyki i usług dla branży motoryzacyjnej w Europie. Działając w ramach spółek joint venture, produkuje kompletne moduły samochodowe, systemy klimatyzacji i pokładowe instalacje elektryczne. Z zespołem ponad 6 tys. pracowników zatrudnionych w działach badań i rozwoju, HELLA jest jednym z najważniejszych koncernów na rynku, który jest motorem napędowym tworzenia innowacyjnych rozwiązań w swojej branży. Osiągając w roku obrotowym 2014/2015 sprzedaż na poziomie ok. 5,8 mld. euro, HELLA znalazła się wśród 40 największych dostawców w branży samochodowej na świecie i wśród 100 największych niemieckich przedsiębiorstw przemysłowych. Więcej informacji: http://www.hella.com/hella-pl/index.html?rdeLocaleAttr=pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Gamers IS - samochód stworzony przez Lexusa i graczy Biuro prasowe
2021-02-26 | 10:00

Gamers' IS - samochód stworzony przez Lexusa i graczy

Lexus pokazał nowego koncepcyjnego sedana IS dla graczy, który stanowi idealną przestrzeń do grania. Koncept jest efektem współpracy marki z użytkownikami serwisu Twitch –
Motoryzacja Kto kupuje samochody używane w Internecie?
2021-02-24 | 16:00

Kto kupuje samochody używane w Internecie?

Przenoszenie decyzji zakupowych do Internetu to dominujący trend rynkowy, który w ostatnim czasie został przyśpieszony przez pandemię koronawirusa. Ta tendencja widoczna jest także na
Motoryzacja Jak zmienia się Toyota GT86 Kuby Przygońskiego zimą
2021-02-23 | 16:00

Jak zmienia się Toyota GT86 Kuby Przygońskiego zimą

“Przerwa zimowa to najważniejszy moment w rozwoju technologicznym, bo wtedy wprowadzamy wszystkie duże zmiany. I tak się dzieje w każdej dziedzinie motorsportu” - mówi Kuba

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Media

Gabi Drzewiecka: Należę do grona szczęśliwców, którzy w trakcie pandemii mieli pracę. Nie dotknęło mnie to aż tak bardzo pod względem finansowym

Prezenterka zapewnia, że pandemia nie odbiła się negatywnie na jej sprawach zawodowych. Co prawda w połowie ubiegłego roku po sześciu latach zakończyła współpracę z radiem Chillizet, ale nie wyklucza, że niedługo pojawi się w innej stacji radiowej. Na razie swoją autorską audycję „Gabinet dźwięku” kontynuuje online i jak podkreśla, nadal spotyka się ona z dużym zainteresowaniem odbiorców. Dziennikarkę można też oglądać na antenach telewizji TVN i Canal+, a jednym z największych wyzwań w najbliższych tygodniach będzie udział w programie Music MasterClass Fundacji Fabryki Norblina.

Finanse

Branża muzyczna dotkliwie odczuwa przedłużające się zamknięcie. Odbicie może potrwać co najmniej trzy lata

Polska branża muzyczno-festiwalowa przeżywa trudny okres w związku z pandemią COVID-19. Koncerty na żywo nie odbywają się już od wielu miesięcy, a artyści stracili dochody ze sprzedaży biletów, które są dla nich jednym z głównych źródeł przychodów. W jeszcze trudniejszej sytuacji ekonomicznej znalazły się też tysiące pracowników backstage’owych, takich jak dźwiękowcy, oświetleniowcy, choreografowie czy ekipy scenograficzne. Dziennikarz muzyczny Piotr Metz podkreśla jednak, że publiczność jest spragniona możliwości pójścia na tradycyjny koncert i obcowania z muzyką, dzięki czemu – po zakończeniu przymusowego przestoju – branża muzyczna może przeżyć prawdziwy boom.