35 lat Konwencji o prawach dziecka
Monika Kacprzak
UNICEF
Towarowa 25a
00-869 Warszawa
mkacprzak|unicef.org| |mkacprzak|unicef.org
604226866
www.unicef.org/eca/poland
WARSZAWA, Polska, 20 listopada 2024 roku — Od 35 lat Konwencja o prawach dziecka wyznacza kierunki realizacji, ochrony i poszanowania praw najmłodszych oraz jest fundamentem działania Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Dziś przyszłość dzieci stoi przed szeregiem wyzwań, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania w celu ochrony ich praw w zmieniającym się świecie.
Dokładnie 35 lat temu, 20 listopada 1989 roku, z inicjatywy Polski, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących praw człowieka – Konwencję o prawach dziecka.
W tym szczególnym dniu, obchodzonym jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, UNICEF w Polsce zaprosił miasta, organizacje pozarządowe, szkoły i instytucje do włączenia się do obchodów tej wyjątkowej rocznicy poprzez podświetlenie budynków na niebiesko, organizowanie wydarzeń edukacyjnych dotyczących Konwencji czy działania w mediach społecznościowych. Dla placówek edukacyjnych organizacja przygotowała coroczną akcję edukacyjną „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”.
„Wydawałoby się, że po 35 latach od uchwalenia Konwencji świat powinien już wiedzieć, że każdemu dziecku, niezależnie od miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania przynależą się takie same prawa. I choć wiele udało nam się osiągnąć, żeby ta świadomość stała się powszechna, trudna rzeczywistość pokazuje, że wiele jeszcze przed nami” – ocenia Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska. – “Każde dziecko ma prawo do wyrażania swojego zdania, bycia traktowanym poważnie i uczestnictwa w decyzjach, które wpłyną na ich teraźniejszość i przyszłość. Poszanowanie praw dziecka jest kluczowe dla urzeczywistnienia przyszłości, której wszyscy pragniemy. Najwyższy czas, abyśmy wsłuchali się w tą przyszłość!” – dodaje.
„Świętując Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, ważniejsze niż kiedykolwiek jest prawdziwe ‘słuchanie przyszłości’, które jest hasłem przewodnim tegorocznych obchodów. Głosy dzieci, ich potrzeby i prawa powinny znajdować się w centrum uwagi i pracy nas wszystkich” – powiedziała Nona Zicherman, Koordynatorka Krajowa Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. „Dla dzieci poszkodowanych na skutek kryzysów, w tym tych, które uciekły przed wojną w Ukrainie, to zobowiązanie oznacza więcej niż tylko słowa - oznacza to zapewnienie realnej, zmieniającej życie pomocy i budowanie systemów, które chronią ich przyszłość. Kontynuując naszą współpracę z partnerami, zapewniamy, że każde dziecko, niezależnie od okoliczności, ma równe szanse na rozwój” - dodaje.
Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka jest jednak nie tylko okazją do celebracji, ale i refleksji. 35 lat później w wielu miejscach świata, w trakcie konfliktów zbrojnych czy kryzysów humanitarnych jej zapisy niestety wciąż nie są respektowane. Dlatego UNICEF działa w ponad 190 krajach świata, zwłaszcza tam, gdzie potrzeby dzieci są największe, aby nieść ratującą życie pomoc oraz stać na straży praw dziecka w każdej sytuacji.
Nasze działania oznaczają nie tylko doraźne wsparcie w sytuacjach bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu dzieci, ale też prowadzanie długofalowych programów pozwalających najmłodszym osiągać pełnię potencjału oraz rozwijać się w bezpiecznym i przyjaznym środowisku – niezależnie od przeciwności, kraju pochodzenia, religii czy statusu materialnego.
Współpracując z lokalnymi partnerami i władzami na całym świecie i w Polsce, skupiamy się na promowaniu przestrzegania praw dzieci i idei partycypacji młodych ludzi w życiu publicznym, wspieramy rodziny uciekające z terenów objętych wojną, realizujemy działania edukacyjne i zdrowotne, prowadzimy wieloletnie programy mające poprawiać warunki życia dzieci i młodzieży.
Przyszłość dzieci jest bowiem zagrożona, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania w celu ochrony ich praw w zmieniającym się świecie. To główny wniosek z właśnie opublikowanego raportu UNICEF The State of the World’s Children 2024. Wybiegając w przyszłość, do roku 2050, wskazuje na potencjalny wpływ na dzieci trzech megatrendów– zmian demograficznych, kryzysu klimatycznego i środowiskowego oraz rozwoju nowych technologii. Według dokumentu szczególnym zagrożeniem dla zdrowia i rozwoju najmłodszych w przyszłości będzie stanowić ekspozycja na zagrożenia klimatyczne oraz kurczące się zasoby.
Zbliżając się do 2050 r. stoimy przed wyborem. Możemy kontynuować podążanie dotychczasową ścieżką, ryzykując przyszłość, w której miliony dzieci pozostaną w tyle, ich potencjał nie zostanie wykorzystany, a prawa nie będą przestrzegane. Możemy też obrać inny kurs, w którym każde dziecko będzie się rozwijać i kształtować otaczający je świat. Raport UNICEF, uznając Konwencję o prawach dziecka za kluczowy element w stawianiu czoła wyzwaniom, nie tylko wzywa do działania już teraz, ale też do myślenia w szerszej perspektywie oraz lepszego identyfikowania wyzwań i możliwości, aby zapewnić lepszą przyszłość dla każdego dziecka.
Jak rozmowa z dzieckiem może uratować komuś życie?
Niemal 90% nauczycieli poleca „Stację Galaxy” innym edukatorom [raport]
Magiczna podróż do Świętego Mikołaja w Galerii Dominikańskiej już od 25 listopad
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Nowe technologie
Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
Aktor nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na zawody artystyczne, w tym aktorstwo, dubbing i lektorstwo. Zaznacza też, że może wprowadzać ludzi w błąd, bo na przykład kiedyś na jego temat wygenerowała nieprawdziwe informacje. Dlatego też podkreśla potrzebę stworzenia ram prawnych, aby chronić ludzi przed nieautoryzowanym używaniem ich wizerunku i tożsamości.
Gwiazdy
Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
Prezenter podkreśla, że szczególne miejsce w jego sercu zajmują dwa pupile: Lola i Kiko, ale teraz więcej czasu psiaki spędzają u jego rodziców, bo liczne obowiązki rodzinne i zawodowe nie pozwalają mu na to, by poświęcił im tyle uwagi, ile potrzebują. Tomasz Tylicki zapewnia jednak, że gdy synek trochę podrośnie, a on zrealizuje pewien życiowy plan, to w przyszłości znajdzie sposób na to, aby czworonogi były z nimi na stałe.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.