Komunikaty PR

Kto buduje szklany sufit kobiet?

2019-03-14  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Paulina Sadowska
Walk PR

Dzielna 60
01-029 Warszawa
paulina.sadowska|walk.pl| |paulina.sadowska|walk.pl
501323864
www.walk.pl

Kto buduje szklany sufit kobiet?

Czym jest niewidzialna bariera i czy można o niej mówić w kontekście rozwoju zawodowego kobiet?

 

Rozwój kariery zawodowej kobiet coraz częściej staje się tematem do dyskusji. Rynek pracy oferuje większe możliwości, a pracodawcy doceniają kompetencje i umiejętności pań. Dlaczego w takim razie tak często poruszamy temat szklanego sufitu w karierze kobiet? Agencja People we współpracy z Kolektywem Badawczym przeprowadziła badania, które przybliżają odpowiedzi na to pytanie. 

 

Zajwisko szklanego sufitu

Niewidzialna bariera blokująca możliwość awansu i zajęcia kierowniczyć stanowisk. W definicjach opisujących zjawisko szklanego sufitu podaje się, że dotyka ono przede wszystkim kobiet. 

 

Kobietom wciąż przypisuje się rolę opiekunek ogniska domowego, macierzyństwo i wykonywanie obowiązków domowych angażuje je w istotnym wymiarze. I choć dzięki wielozadaniowości panie rozwijają kompetencje związane z organizacją, samodyscypliną oraz efektywnym wykorzystaniem czasu, to jednak w percepcji społecznej właśnie od kobiet oczekuje się większej odpowiedzialność za sukces rodziny. Może to niekiedy powodować wątpliwości, czy nadmierne zaangażowanie w karierę nie sprawi, że osobista sfera życia w jakimś stopniu może ucierpieć- podkreśla Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu People.

 

Widzimy jednak, że tradycyjny podział ról zmienia się, co teortycznie daje kobietom większe możliwości rozwoju kariery zawodowej i samorealizacji. A jak jest w praktyce?

 

Kobiety mają predyspozycje do bycia liderkami

Agencja doradztwa personalnego People przeprowadziła badania, których celem było sprawdzenie, jak kobiety postrzegają możliwości rozwoju swojej kariery zawodowej. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentki wynika, że kobiety są świadome swoich kompetencji i jest to związane nie tylko z ich wykształceniem (70% badanych posiada wykształcenie wyższe), ale także z doświadczeniem zawodowym (w przypadku ponad połowy ankietowanych staż pracy wynosi od 6 do 20 lat). Ponad to wyniki badania pokazują, że 86% respondentek uważa, iż kobiety bardzo dobrze sprawdzają się w roli liderek. Co w takim razie sprawia, że nadal nieczęsto sięgają po kierownicze stanowiska?

 

Role społeczne i dwa etaty

Wydawać by się mogło, że odpowiedź leży w przyjętym przez społeczeństwo podziale ról. Stosunkowo częściej to kobiety wykonują opiekuńcze i domowe obowiązki, które – jak pokazują badania People, stanowią barierę w ich rozwoju zawodowym. Przyczyniają się do rozproszenia uwagi pomiędzy realizowanie zadań czy obowiązków w ramach kilku pełnionych funkcji. Co ciekawe, odpowiedzi kobiet pokazują jednocześnie, że posiadanie dzieci (ponad połowa ankietowanych to mamy) motywuje do lepszej organizacji swojego czasu, a co za tym idzie – przekłada się na lepsze wykonywanie swoich obowiązków na wielu płaszczyznach, w tym tej zawodowej.

 

Niewidzialne bariery mają swoje źródło gdzie indziej?

47% respondentek nie posiada dzieci, dlatego w ich przypadku obowiązki opiekuńcze nie stanowią przeszkody. Z drugiej strony kobiety będącę mamami dobrze odnajdują się w pełnionych przez siebie kilku rolach i potrafią świetnie zorganizować swój czas. Skąd biorą się w takim razie niewidzialne na pierwszy rzut oka bariery, stające na drodze do zostania liderką? Część badanych uważa, że kobiety same stwarzają sobie bariery w zdobywaniu kierowniczych stanowisk. Wynika to np. z mniejszej odwagi w negocjowaniu lepszych warunków pracy i ubieganiu się o awans. 

 

Kobiety mają duże predyspozycje i kompetencje do tego, aby być liderkami, są też coraz bardziej świadome swoich talentów. Dlatego powinny sięgać po wysokie stanowiska i dbać o posiadanie korzystnych warunków pracy. Rolą rekruterów i pracodawców jest dostrzeganie ich potencjału i wspieranie w sięganiu po wyższe stanowiska. Z całą pewnością inspirowanie i motywowanie kobiet do ubiegania się o awans zawodowy poprawiłoby statystyki dotyczące maskulinizacji stanowisk zarządczych- mówi Lucyna Pleśniar.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Zastanawiasz się nad wyborem studiów? Poznaj kierunki, które zapewnią Ci lepszy Biuro prasowe
2019-05-21 | 16:00

Zastanawiasz się nad wyborem studiów? Poznaj kierunki, które zapewnią Ci lepszy

Maj, bez względu na pogodę za oknem, to dla uczniów wyjątkowo gorący okres  – jest to nie tylko czas matur, ale również moment wyboru studiów.
Kariera Absolwent w Roche - Rusza 7 edycja programu stażowego w Roche Polska
2019-05-21 | 13:00

Absolwent w Roche - Rusza 7 edycja programu stażowego w Roche Polska

Absolwent Roche to płatny program stażowy, skierowany do absolwentów studiów licencjackich i magisterskich. Absolwenci otrzymają umowę o pracę na okres 12 miesięcy, pakiet
Kariera Lagardère Duty Free Polska zaprasza na bezpłatną konferencję sprzedażową
2019-04-26 | 15:00

Lagardère Duty Free Polska zaprasza na bezpłatną konferencję sprzedażową

8 maja br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się konferencja „Sprzedaż oparta na wartościach” zorganizowana przez Lagardère Duty Free Polska. Spotkanie jest

Gwiazdy

Dorota Wellman o hejterach: Nie czytam czegoś, co jest wylaniem czyichś kompleksów. Nie interesuje mnie to

Dziennikarka przyznaje, że na co dzień spotyka się z ogromnym hejtem, ale za nic ma tego typu krytykę. Negatywne komentarze anonimowych osób nie są dla niej w żaden sposób konstruktywne, bo mają na celu tylko obrażanie i poniżanie. Uprzedzając ataki, w swojej najnowszej książce „I ty możesz być modelką” dziennikarka z góry zastrzegła, że poprzez tę publikację nie promuje otyłości.

Seriale

Danuta Stenka: kręcenie scen erotycznych nie należy do przyjemności

Wszystkie sytuacje, które w życiu sprawiają przyjemność, na planie filmowym są koszmarem  mówi gwiazda. Ma na myśli m.in. sceny erotyczne, których kręcenie zawsze wywołuje w niej napięcie nerwowe. Aktorka podkreśla jednak, że dyskomfort ten może zmniejszyć nastrojowe oświetlenie planu oraz umiejętności operatora.

Motoryzacja

Młodych kierowców gubi brawura i małe doświadczenie. Powodują najwięcej wypadków drogowych

Młodzi kierowcy w wieku 18–24 lata stanowią największą grupę zarówno sprawców, jak i ofiar wypadków drogowych. Tylko w Polsce w 2018 roku z 31,7 tys. wypadków ponad 5 tys. spowodowali właśnie młodzi kierowcy. Gubi ich szybka jazda i skłonność do brawury w połączeniu z brakiem doświadczenia oraz stosunkowo niewielkimi umiejętnościami. Niezbędną wiedzę mogą zdobyć na szkoleniach z zawodowymi kierowcami.

Motoryzacja

Rafał Jonkisz: W samochodach dla mnie najważniejsze są aspekty wizualne. Auto musi mieć jeszcze sportowy pazur

Model nie ukrywa, że jest estetą, dlatego dla niego najważniejszy jest niebanalny design samochodu. Najlepiej, by pojazd jednocześnie miał opływowe kształty, bogato wyposażone wnętrze i dużo koni mechanicznych pod maską. Jeśli chodzi o rodzaj nadwozia, to w grę wchodzi wersja sedan albo coupé.