Komunikaty PR

Kto buduje szklany sufit kobiet?

2019-03-14  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Paulina Sadowska
Walk PR

Dzielna 60
01-029 Warszawa
paulina.sadowska|walk.pl| |paulina.sadowska|walk.pl
501323864
www.walk.pl

Kto buduje szklany sufit kobiet?

Czym jest niewidzialna bariera i czy można o niej mówić w kontekście rozwoju zawodowego kobiet?

 

Rozwój kariery zawodowej kobiet coraz częściej staje się tematem do dyskusji. Rynek pracy oferuje większe możliwości, a pracodawcy doceniają kompetencje i umiejętności pań. Dlaczego w takim razie tak często poruszamy temat szklanego sufitu w karierze kobiet? Agencja People we współpracy z Kolektywem Badawczym przeprowadziła badania, które przybliżają odpowiedzi na to pytanie. 

 

Zajwisko szklanego sufitu

Niewidzialna bariera blokująca możliwość awansu i zajęcia kierowniczyć stanowisk. W definicjach opisujących zjawisko szklanego sufitu podaje się, że dotyka ono przede wszystkim kobiet. 

 

Kobietom wciąż przypisuje się rolę opiekunek ogniska domowego, macierzyństwo i wykonywanie obowiązków domowych angażuje je w istotnym wymiarze. I choć dzięki wielozadaniowości panie rozwijają kompetencje związane z organizacją, samodyscypliną oraz efektywnym wykorzystaniem czasu, to jednak w percepcji społecznej właśnie od kobiet oczekuje się większej odpowiedzialność za sukces rodziny. Może to niekiedy powodować wątpliwości, czy nadmierne zaangażowanie w karierę nie sprawi, że osobista sfera życia w jakimś stopniu może ucierpieć- podkreśla Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu People.

 

Widzimy jednak, że tradycyjny podział ról zmienia się, co teortycznie daje kobietom większe możliwości rozwoju kariery zawodowej i samorealizacji. A jak jest w praktyce?

 

Kobiety mają predyspozycje do bycia liderkami

Agencja doradztwa personalnego People przeprowadziła badania, których celem było sprawdzenie, jak kobiety postrzegają możliwości rozwoju swojej kariery zawodowej. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentki wynika, że kobiety są świadome swoich kompetencji i jest to związane nie tylko z ich wykształceniem (70% badanych posiada wykształcenie wyższe), ale także z doświadczeniem zawodowym (w przypadku ponad połowy ankietowanych staż pracy wynosi od 6 do 20 lat). Ponad to wyniki badania pokazują, że 86% respondentek uważa, iż kobiety bardzo dobrze sprawdzają się w roli liderek. Co w takim razie sprawia, że nadal nieczęsto sięgają po kierownicze stanowiska?

 

Role społeczne i dwa etaty

Wydawać by się mogło, że odpowiedź leży w przyjętym przez społeczeństwo podziale ról. Stosunkowo częściej to kobiety wykonują opiekuńcze i domowe obowiązki, które – jak pokazują badania People, stanowią barierę w ich rozwoju zawodowym. Przyczyniają się do rozproszenia uwagi pomiędzy realizowanie zadań czy obowiązków w ramach kilku pełnionych funkcji. Co ciekawe, odpowiedzi kobiet pokazują jednocześnie, że posiadanie dzieci (ponad połowa ankietowanych to mamy) motywuje do lepszej organizacji swojego czasu, a co za tym idzie – przekłada się na lepsze wykonywanie swoich obowiązków na wielu płaszczyznach, w tym tej zawodowej.

 

Niewidzialne bariery mają swoje źródło gdzie indziej?

47% respondentek nie posiada dzieci, dlatego w ich przypadku obowiązki opiekuńcze nie stanowią przeszkody. Z drugiej strony kobiety będącę mamami dobrze odnajdują się w pełnionych przez siebie kilku rolach i potrafią świetnie zorganizować swój czas. Skąd biorą się w takim razie niewidzialne na pierwszy rzut oka bariery, stające na drodze do zostania liderką? Część badanych uważa, że kobiety same stwarzają sobie bariery w zdobywaniu kierowniczych stanowisk. Wynika to np. z mniejszej odwagi w negocjowaniu lepszych warunków pracy i ubieganiu się o awans. 

 

Kobiety mają duże predyspozycje i kompetencje do tego, aby być liderkami, są też coraz bardziej świadome swoich talentów. Dlatego powinny sięgać po wysokie stanowiska i dbać o posiadanie korzystnych warunków pracy. Rolą rekruterów i pracodawców jest dostrzeganie ich potencjału i wspieranie w sięganiu po wyższe stanowiska. Z całą pewnością inspirowanie i motywowanie kobiet do ubiegania się o awans zawodowy poprawiłoby statystyki dotyczące maskulinizacji stanowisk zarządczych- mówi Lucyna Pleśniar.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Walutomat nagrodzi za prace dyplomowe o tematyce walutowej Biuro prasowe
2019-03-20 | 14:00

Walutomat nagrodzi za prace dyplomowe o tematyce walutowej

Walutomat.pl, największa platforma wymiany walut w Polsce, zapowiedział kontynuację Konkursu na najlepszą pracę dyplomową o rynkach walutowych. Zwycięzca zdobędzie 5 tys. zł! Do konkursu
Kariera JAK ZNALEŹĆ PRACĘ MARZEŃ?
2019-03-07 | 16:00

JAK ZNALEŹĆ PRACĘ MARZEŃ?

Idealna praca to marzenie wielu osób. Pojęcie „idealny” jest jednak mocno względne i przede wszystkim subiektywne. Choć w większości przypadków to zarobki stanowią
Kariera CHCESZ SPĘDZAĆ MIŁO CZAS W PRACY?
2019-02-26 | 11:30

CHCESZ SPĘDZAĆ MIŁO CZAS W PRACY?

W obecnych czasach młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy i podejmujący pierwszą pracę, nie wiedzą, czego dokładnie mogą się spodziewać po zatrudnieniu. Mają wysokie wymagania, a

Zdrowie

Marcin Łopucki: Coraz mniej chodzimy i używamy naszych mięśni. Ważne, aby zachować higienę sportową

Czterokrotny mistrz świata w kulturystyce klasycznej od lat przywiązuje szczególną wagę do zdrowego stylu życia. Regularnie dba o formę, włącza do swojego menu zdrowe, nieprzetworzone produkty, celebruje posiłki z najbliższymi i podejmuje regularną aktywność fizyczną. Jego zdaniem najważniejsze jest znalezienie życiowej równowagi. Po męczącej pracy zawsze trzeba wygospodarować też czas na odpoczynek i nie powinien on polegać tylko na leżeniu na kanapie. Więcej pożytku przynosi bowiem sport.

Gwiazdy

Alżbeta Lenska: Mam dzieci, rodzinę, dom i dużo pracy. Doceniam to i wiem, że trzeba się cieszyć każdym dniem

Aktorka podkreśla, że jej satysfakcja zawodowa przekłada się na udane życie prywatne i odwrotnie – radość z czasu spędzanego razem z rodziną daje jej motywację i chęci do pracy. Aktorka dzieli swój czas pomiędzy wychowywanie dzieci, prowadzenie domu, spektakle teatralne i prace przy realizacji programu „Pozytywka. SuperMagazyn”. To właśnie ten projekt daje jej teraz najwięcej energii. 

Edukacja

Polityka zagraniczna mężczyznami stoi. Kobiety są w mniejszości, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach

Kobiety wciąż stanowią mniejszość wśród polityków, dyplomatów czy posłów do Parlamentu Europejskiego, których wybierać będziemy już za dwa miesiące. Dysproporcja płci widoczna jest zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych, ale także wśród wypowiadających się w mediach ekspertów ds. stosunków międzynarodowych. Pomóc mogłyby m.in. kwoty płci, edukacja i wsparcie instytucjonalne, które ułatwiłoby łączenie roli matki z obowiązkami zawodowymi – wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

 

Handel

Włoska kuchnia od lat króluje w polskim rankingu ulubionych zagranicznych kuchni. Włosi też coraz chętniej sięgają po polskie specjały

Mięsa, zupy i słodkie wypieki to dania kuchni polskiej, na które są gotowi skusić się Włosi. Polacy za to wciąż lubują się w pizzy, sałatce caprese czy makaronach i coraz częściej używają do ich przygotowania oryginalnych produktów sprowadzanych z Półwyspu Apenińskiego. Wymiana handlowa produktów spożywczych między Polską a Włochami rośnie.