Komunikaty PR

Bo trzeba żyć. Gabrynia - o miłości z historią w tle

2020-02-13  |  20:00
Biuro prasowe
Do pobrania fragment ( 0.02 MB )

Bo trzeba żyć. Gabrynia”, która ukazała się 1 lutego nakładem Wydawnictwa Szara Godzina, to drugi tom rodzinnej sagi pióra Ewy Szymańskiej, rozgrywającej się na Podlasiu w pierwszej połowie XX stulecia. „Bo trzeba żyć...” jest opowieścią o kobietach, które wbrew społecznym normom, przewrotności losu i dramatom historii, walczą o swoje szczęście.

Mała wieś Olendy nieopodal Białegostoku. To tutaj, po śmierci ukochanego Franciszka, Apolonia układa swoje życie u boku nowego mężczyzny. Dni, wypełnione pracą i opieką nad dziećmi, biegną w swoim stałym rytmie, wyznaczanym przez pory roku. A jednak nie opuszcza jej poczucie niespełnienia i niepokój. Czy to dlatego, że każdy zakątek domu przypomina jej pierwszego męża? A może niepokoi się o dzieci, które dorastają i dokonują własnych wyborów?

Gabrysia, najstarsza z rodzeństwa, przeżywa młodzieńczą miłość i erotyczną fascynację. Mimo miłosnego zawodu nie porzuca swoich marzeń i kontynuuje naukę w łukowskim gimnazjum. Łuków staje się jej domem. Tutaj odnosi zawodowe sukcesy, tutaj też poznaje Tomasza, tutaj… Wszystkie plany i marzenia burzy wojna. Tłumy uciekinierów, bombardowania, przemarsze wojsk, okupacyjny terror, wszechobecna śmierć stawiają Gabrysię i jej bliskich wobec trudnych wyborów. Czy im sprostają? Jak potoczą się ich losy?

Ewa Szymańska w powieści „Bo trzeba żyć. Gabrynia” kreśli przedwojenne i wojenne życie na Podlasiu z troską o szczegóły. Niejeden mieszkaniec tego regionu odnajdzie w książce cień swojej rodzinnej historii. Traktuje swoich, niedoskonałych przecież, bohaterów ze zrozumieniem i sympatią. Snuje opowieść, jakby powiedziała Olga Tokarczuk, z czułością. „Bo trzeba żyć. Gabrynia” to pełna ciepła lektura – idealna na spokojne popołudnie i wieczór.

Ewa Szymańska urodziła się i wychowała na Podlasiu. Jest nauczycielem. Pasjonuje się historią, zwłaszcza tą ,,małą”, lokalną, i jej wpływem na losy zwyczajnych ludzi.

Wydawnictwo Szara Godzina i autorka powieści Ewa Szymańska zapraszają do czytania „Bo trzeba żyć. Gabrynia”. Książka jest dostępna w internetowych i stacjonarnych księgarniach w całej Polsce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka Dramatyczne, pełne emocji i trudnych wspomnień – poznaj 5 nowości z literatury o Biuro prasowe
2020-02-25 | 01:00

Dramatyczne, pełne emocji i trudnych wspomnień – poznaj 5 nowości z literatury o

Literatura obozowa przeżywa obecnie swój prawdziwy renesans. Historie z czasów drugiej wojny światowej chwytają za serce, tym bardziej że wiele z nich opartych jest na
Książka Na sukcesie Wiedźmina zyskuje cała fantastyka
2020-02-25 | 01:00

Na sukcesie Wiedźmina zyskuje cała fantastyka

Serial Wiedźmin wyprodukowany przez Netflix pobił historyczny rekord oglądalności. Na fali jego sukcesu na czołówki list bestsellerów ponownie trafiły więc książki Andrzeja
Książka Marcin Margielewski | Empik Galeria Bałtycka
2020-02-24 | 09:00

Marcin Margielewski | Empik Galeria Bałtycka

Marcin Margielewski poznał człowieka, który przez większą część życia pracował na dworach saudyjskich władców. O tym, co widział opowiedział w pełnym emocji akcie

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Monika Zamachowska: Moja kariera jest na bocznym torze od wielu lat. Moje poletko to była telewizja śniadaniowa, a to nie jest szczególnie ambitna działka

Dziennikarka podkreśla, że choć prowadzenie programu śniadaniowego nie było szczytem jej zawodowych ambicji, to jednak dobrze odnajdywała się w tej roli i lubiła tempo, jakie narzuca produkcja realizowana codziennie i do tego „na żywo”. Dzięki temu była w centrum bieżących wydarzeń, mogła spotykać się z ciekawymi ludźmi i poszerzać swoją wiedzę na różne tematy. Teraz bardzo jej tego brakuje, ale jak tłumaczy – na razie nie dojrzała do tego, by podjąć współpracę z inną stacją.

Muzyka

Marcelina Szlachcic: Eurowizja to marzenie większości artystów. Ja oczywiście też bym chciała

Wokalistka przyznaje, że gdyby w przyszłości dostała propozycję reprezentowania Polski w konkursie Eurowizji, przyjęłaby ją. Byłby to na pewno ważny krok w jej karierze. Młoda artystka bowiem wytrwale dąży do wytyczonego celu, jej utwory zbierają świetne recenzje, a ona wciąż pracuje nad nowym materiałem muzycznym.

Robotyka i SI

Sztuczna inteligencja ułatwi zasypianie i łagodne wybudzenie. Polski zespół pracuje nad specjalną matą dbającą o jakość snu

Najnowsze technologie zadbają nie tylko o poprawny sen, lecz także o łagodne wybudzenie. Specjalna lampa zastąpi działanie wschodzącego słońca, a inteligentna pościel nie tylko sama się rozłoży, ale także zapewni idealną temperaturę. Tymczasem zaprojektowana przez zespół Polek mata zapewni optymalne warunki dla procesu budzenia i pozwoli użytkownikom uwolnić się od stresu związanego z gwałtownym wyrwaniem z głębokiego snu.

 

Uroda

Smog powoduje powstawanie zmarszczek i przebarwień. Najważniejsze jest prawidłowe oczyszczanie skóry

Smog i wchodzące w jego skład metale ciężkie przyśpieszają starzenie się skóry. Na rynku kosmetycznym dostępne są specjalne produkty antysmogowe, jednak nic nie jest w stanie zastąpić dokładnej i systematycznej pielęgnacji. Aby uchronić się od szkodliwych zanieczyszczeń, należy skrupulatnie oczyszczać cerę, na przykład regularnie stosując maski.