Komunikaty PR

Od amatorki do znawczyni – jak zyskać wiedzę o swoim samochodzie?

2019-03-13  |  16:00
Biuro prasowe

Decydując się na zakup samochodu warto znaleźć czas, by poznać tajniki jego funkcjonowania. Nawet podstawowa wiedza pozwala błyskawicznie wykryć drobne usterki i dzięki temu uniknąć kosztownych awarii. Co więcej, znając procesy zachodzące w jednostce napędowej, zawieszeniu, a nawet elektryce możemy bardziej świadomie dbać o nasz pojazd. Podstawowe rozeznanie w dziedzinie motoryzacji ułatwia również rozmowę w warsztacie samochodowym, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Skąd więc czerpać wiedzę pomocną nam w codziennym życiu kierowcy?

Mechanika pojazdowa to ogromna dziedzina, dlatego na początku warto skoncentrować się na podstawowych aspektach. Naukę najlepiej zacząć od własnego auta lub samochodu, który zamierzamy kupić, co pozwoli nam zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. W kolejnych etapach możemy poszerzać naszą wiedzę o bardziej szczegółowe, specjalistyczne zagadnienia. Zdobycie podstawowych informacji o konkretnym modelu nie jest skomplikowane i czasochłonne. Wystarczy odrobina samozaparcia i wolnego czasu.

– Specjalistyczna wiedza dotycząca na przykład silników hybrydowych, planowania głowic czy regeneracji turbiny w większości przypadków nie ma dla zwykłego użytkownika samochodu żadnego zastosowania w praktyce. Podczas poważnych awarii auta trudno obejść się bez wizyty w specjalistycznym zakładzie naprawczym.  Nowoczesne samochody, wyposażone w skomplikowane systemy redukcji emisji CO2 coraz trudniej jest naprawiać samodzielnie. Jednak każdy użytkownik samochodu powinien mieć podstawową wiedzę dotyczącą pojazdu, którym się porusza– mówi Patrycja Rzoska, koordynatorka akcji „Warsztaty przyjazne kobietom – Kobiety przyjazne warsztatom”. Dodaje: Sprawny technicznie pojazd zapewnia bezpieczeństwo nie tylko kierowcy i pasażerom, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Podstawowa wiedza na temat układu hamulcowego, zawieszenia oraz silnika pojazdu jest łatwa do przyswojenia i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Do podstaw dbałości o auto zaliczyć należy regularną wymianę olejów. Zmniejsza to zużywanie się podzespołów auta, zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii oraz znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Warto też wiedzieć, jakie rodzaje oleju zaleca producent auta do stosowania w silniku, skrzyni biegów czy wspomaganiu oraz przestrzegać odpowiednich interwałów ich wymiany.

Skąd czerpać wiedzę na temat mechaniki pojazdowej?

Połączenie teorii z praktyką zazwyczaj daje najlepsze rezultaty. Tak jest i tym razem. Na początku warto zacząć studiować instrukcję obsługi swojego auta. Zawarte w niej informacje posłużą jako baza do dalszej nauki. Z tej lektury można dowiedzieć się m.in. o częstotliwości wymiany elementów eksploatacyjnych. Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta przedłuża żywotność pojazdu.

Kolejną skarbnicą wiedzy są czasopisma motoryzacyjne. Informacje dotyczące ekskluzywnych limuzyn i sportowych samochodów warto traktować jako ciekawy przerywnik pomiędzy zdobywaniem praktycznej wiedzy o swoim samochodzie. Warto również zarejestrować się na forach dedykowanych konkretnej marce lub modelowi. Zrzeszenie właścicieli takich samych pojazdów owocuje nieocenionymi poradami praktyków. W takim miejscu można dowiedzieć się o typowych usterkach oraz, co najważniejsze, sposobach radzenia sobie z nimi. Użytkownicy szczegółowo opisują, jak rozwiązać dany problem oraz do czego może doprowadzić jego zignorowanie.

W zdobywaniu wiedzy pomocne są również programy motoryzacyjne typu „zrób to sam”, w których prowadzący pokazuje, jak samodzielnie naprawić lub wymienić poszczególne podzespoły. Choć niektóre modele różnią się konstrukcją, zasada działania układów i mechanizmów jest zbliżona. Naukę należy podzielić na części, aby świeżo zdobyta wiedza była gruntownie zapamiętana. Przechodząc do kolejnego układu, niezmiernie ważne jest, aby poszczególne elementy i sposoby łączenia zobaczyć na żywo.

Więcej informacji:

https://www.ravenol.pl

https://professionals.ravenol.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Podręczna apteczka, czyli co warto spakować na wyjazd Biuro prasowe
2019-07-09 | 14:00

Podręczna apteczka, czyli co warto spakować na wyjazd

  Wakacje to czas wzmożonych wyjazdów, które wiążą się nie tylko z planowaniem trasy, miejsc do zwiedzenia czy wyboru hoteli, ale także z pakowaniem walizek. Ostatnią
Motoryzacja Nowa Toyota Hilux GR Sport debiutuje w RPA
2019-07-02 | 13:00

Nowa Toyota Hilux GR Sport debiutuje w RPA

Na rynek Republiki Południowej Afryki wchodzi limitowana edycja Hiluxa, firmowana przez Toyota Gazoo Racing, sportowe ramię Toyoty. Pick-up Hilux GR Sport otrzymuje trenowe wyposażenie i
Motoryzacja Lexus zrobił crossovera z… czekolady
2019-06-27 | 15:00

Lexus zrobił crossovera z… czekolady

Czy samochód może być słodki? Ależ oczywiście. I do tego wcale nie musi być filigranowym hatchbackiem. Wystarczy, że zostanie zrobiony z czekolady. Właśnie taki jest wyjątkowy UX

Kalendarium

Gwiazdy

Blanka Lipińska: Uwielbiam słodycze i to jest mój największy problem życiowy. Gdybym ich nie lubiła, tobym pewnie była połowę chudsza

Pisarka przyznaje, że ma wielką słabość do słodyczy. Dlatego czasami, żeby nie dokładać organizmowi zbyt wielu dodatkowych kalorii, przygotowuje ich wersje fit przy użyciu zamienników cukru. Zdradza też, że ostatnio, by pozbyć się zbędnych kilogramów, stawia na intensywne ćwiczenia w kombinezonie z elektrostymulacją.

Gwiazdy

Katarzyna Dziurska: Po zaręczynach czujemy z Emilianem, że jeszcze bardziej się kochamy. Jesteśmy non stop ze sobą i nie mamy siebie dosyć

Trenerzy Katarzyna Dziurska i Emilian Gankowski wspominają, że kiedy spotkali się za pierwszym razem, zupełnie między nimi nie zaiskrzyło. Nie przypuszczali nawet, że po kilku latach połączy ich tak gorące uczucie. Po nagraniach do programu „Dance, dance, dance” para wyjechała do Pragi i tam kulturysta oświadczył się swojej wybrance. Obydwoje podkreślają, że to magiczne wydarzenie jeszcze bardziej umocniło ich miłość. 

Farmacja

Pacjenci onkologiczni mogą być leczeni szybciej i skuteczniej. Walka z nowotworami wymaga jednak zmiany podejścia

Medycyna potrzebuje przejścia z systemu opartego na płatności za usługę na system płatności za wartość tej usługi dla pacjenta – podkreślają eksperci. Wdrożenie modelu value based healthcare umożliwi m.in. dalszy postęp w walce z nowotworami. Pacjenci nie będą musieli stać w długich kolejkach, tylko będą leczeni szybciej i skuteczniej, również dzięki terapiom personalizowanym. W tym zakresie dużą rolę do odegrania mają nowe technologie oraz współpraca szpitali, lekarzy i firm technologicznych. Przykładem takiej współpracy może być podpisanie listu intencyjnego między firmą Philips a warszawskim Centrum Onkologii Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Handel

Polacy stawiają na gotowe dania. Sięga po nie 85 proc. konsumentów, a rynek jest wart ponad 1 mld zł

Coraz szybsze tempo życia przekłada się na szybki rozwój rynku dań gotowych. Według Kantar Millward Brown po dania instant w kubeczkach sięga niemal 85 proc. Polaków, a cały rynek jest wart ponad 1 mld zł i rośnie w tempie blisko 7-proc. rocznie. Polacy coraz chętniej włączają do menu także te smaki, które poznają w trakcie podróży, stąd rosnący udział dań orientalnych, np. kuchni azjatyckiej. Producenci dostosowują swoją ofertę także do potrzeb wegan i wegetarian.