Komunikaty PR

Od amatorki do znawczyni – jak zyskać wiedzę o swoim samochodzie?

2019-03-13  |  16:00
Biuro prasowe

Decydując się na zakup samochodu warto znaleźć czas, by poznać tajniki jego funkcjonowania. Nawet podstawowa wiedza pozwala błyskawicznie wykryć drobne usterki i dzięki temu uniknąć kosztownych awarii. Co więcej, znając procesy zachodzące w jednostce napędowej, zawieszeniu, a nawet elektryce możemy bardziej świadomie dbać o nasz pojazd. Podstawowe rozeznanie w dziedzinie motoryzacji ułatwia również rozmowę w warsztacie samochodowym, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Skąd więc czerpać wiedzę pomocną nam w codziennym życiu kierowcy?

Mechanika pojazdowa to ogromna dziedzina, dlatego na początku warto skoncentrować się na podstawowych aspektach. Naukę najlepiej zacząć od własnego auta lub samochodu, który zamierzamy kupić, co pozwoli nam zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. W kolejnych etapach możemy poszerzać naszą wiedzę o bardziej szczegółowe, specjalistyczne zagadnienia. Zdobycie podstawowych informacji o konkretnym modelu nie jest skomplikowane i czasochłonne. Wystarczy odrobina samozaparcia i wolnego czasu.

– Specjalistyczna wiedza dotycząca na przykład silników hybrydowych, planowania głowic czy regeneracji turbiny w większości przypadków nie ma dla zwykłego użytkownika samochodu żadnego zastosowania w praktyce. Podczas poważnych awarii auta trudno obejść się bez wizyty w specjalistycznym zakładzie naprawczym.  Nowoczesne samochody, wyposażone w skomplikowane systemy redukcji emisji CO2 coraz trudniej jest naprawiać samodzielnie. Jednak każdy użytkownik samochodu powinien mieć podstawową wiedzę dotyczącą pojazdu, którym się porusza– mówi Patrycja Rzoska, koordynatorka akcji „Warsztaty przyjazne kobietom – Kobiety przyjazne warsztatom”. Dodaje: Sprawny technicznie pojazd zapewnia bezpieczeństwo nie tylko kierowcy i pasażerom, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Podstawowa wiedza na temat układu hamulcowego, zawieszenia oraz silnika pojazdu jest łatwa do przyswojenia i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Do podstaw dbałości o auto zaliczyć należy regularną wymianę olejów. Zmniejsza to zużywanie się podzespołów auta, zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii oraz znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Warto też wiedzieć, jakie rodzaje oleju zaleca producent auta do stosowania w silniku, skrzyni biegów czy wspomaganiu oraz przestrzegać odpowiednich interwałów ich wymiany.

Skąd czerpać wiedzę na temat mechaniki pojazdowej?

Połączenie teorii z praktyką zazwyczaj daje najlepsze rezultaty. Tak jest i tym razem. Na początku warto zacząć studiować instrukcję obsługi swojego auta. Zawarte w niej informacje posłużą jako baza do dalszej nauki. Z tej lektury można dowiedzieć się m.in. o częstotliwości wymiany elementów eksploatacyjnych. Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta przedłuża żywotność pojazdu.

Kolejną skarbnicą wiedzy są czasopisma motoryzacyjne. Informacje dotyczące ekskluzywnych limuzyn i sportowych samochodów warto traktować jako ciekawy przerywnik pomiędzy zdobywaniem praktycznej wiedzy o swoim samochodzie. Warto również zarejestrować się na forach dedykowanych konkretnej marce lub modelowi. Zrzeszenie właścicieli takich samych pojazdów owocuje nieocenionymi poradami praktyków. W takim miejscu można dowiedzieć się o typowych usterkach oraz, co najważniejsze, sposobach radzenia sobie z nimi. Użytkownicy szczegółowo opisują, jak rozwiązać dany problem oraz do czego może doprowadzić jego zignorowanie.

W zdobywaniu wiedzy pomocne są również programy motoryzacyjne typu „zrób to sam”, w których prowadzący pokazuje, jak samodzielnie naprawić lub wymienić poszczególne podzespoły. Choć niektóre modele różnią się konstrukcją, zasada działania układów i mechanizmów jest zbliżona. Naukę należy podzielić na części, aby świeżo zdobyta wiedza była gruntownie zapamiętana. Przechodząc do kolejnego układu, niezmiernie ważne jest, aby poszczególne elementy i sposoby łączenia zobaczyć na żywo.

Więcej informacji:

https://www.ravenol.pl

https://professionals.ravenol.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Powody, dla których warto kupić samochód klasy premium Biuro prasowe
2019-04-24 | 15:00

Powody, dla których warto kupić samochód klasy premium

Kosztują więcej, ale oferują sporo w zamian. Auta luksusowe zapewniają prestiż, bardzo wysoki komfort i przyjemność z jazdy. Ich właściciele mogą także spodziewać się wyjątkowego
Motoryzacja Ott Tänak i Toyota po zwycięstwo w Argentynie
2019-04-24 | 13:00

Ott Tänak i Toyota po zwycięstwo w Argentynie

Zespół Toyota Gazoo Racing WRT jest gotowy na południowoamerykańskie przystanki w rajdowych mistrzostwach świata. Ott Tänak, Jari-Matti Latvala i Kris Meeke doskonale wiedzą,
Motoryzacja Podarować emocje
2019-04-18 | 01:00

Podarować emocje

Kupowanie doświadczeń to trend, który świetnie wpisuje się we współczesny styl życia. Żyjemy szybko i intensywnie, ale szaleństwo nabywania powoli ustępuje miejsca nurtom,

Gwiazdy

Partner sekcji zdrowie

Gwiazdy

Magda Steczkowska: Wspieram nauczycieli całym sercem. Moi rodzice byli nauczycielami i wiem, jak trudną pracę wykonywali

Wokalistka murem staje za nauczycielami, wspiera wszystkich strajkujących pracowników oświaty i wierzy, że ich oczekiwania zostaną spełnione. Piosenkarka wspomina, że w dzieciństwie u niej w domu się nie przelewało, choć rodzice – właśnie nauczyciele  – spędzali w pracy bardzo dużo czasu. Jej zdaniem, choć od tamtego czasu sporo się zmieniło, to jedno pozostało takie samo – niskie pensje. 

Firma

Polski rynek pracy czeka dalszy odpływ pracowników. Firmy już zabezpieczają sobie kadrę poprzez współpracę ze szkołami zawodowymi

Ponad połowa pracodawców w Polsce zgłasza problemy ze znalezieniem pracowników o pożądanych kwalifikacjach – wynika z badania Manpower. Problem będzie się pogłębiał m.in. przez niż demograficzny, otwarcie niemieckiego rynku na pracowników ze Wschodu i rozwój Przemysłu 4.0, który powoduje, że powstają stanowiska wymagające nowych umiejętności. W tej sytuacji firmy muszą się angażować w pozyskanie pracowników już na etapie ich edukacji. Współpraca ze szkołami zawodowymi zapewnia stały dopływ wykwalifikowanej kadry i zabezpiecza przyszły rozwój, a absolwentom pozwala wejść na rynek pracy z konkretną branżową wiedzą i doświadczeniem.

Muzyka

Majka Jeżowska: Wiosną jestem bardzo aktywna zawodowo. Wkrótce reedycja mojej płyty „Wibracje”, wystąpię też na dwóch dużych festiwalach muzycznych

Na najbliższe tygodnie Majka Jeżowska ma sporo planów koncertowych. Piosenkarka wystąpi m.in. na Festiwalu w Opolu i podczas „Pol’and’Rock” w Kostrzynie nad Odrą. Czeka ją także promocja nowego wydawnictwa muzycznego. W styczniu ukazała się bowiem zremasterowana wersja cyfrowa albumu zatytułowana „Wibracje” z 1987 roku, która w maju pojawi się także w wersji fizycznej.