Komunikaty PR

Najczęstsze kontuzje pracowników biurowych

2013-12-11  |  15:00

Mogłoby się wydawać, że osoby pracujące umysłowo, spędzające często więcej niż osiem godzin dziennie w biurze, nie są narażone na kontuzje fizyczne. Wbrew pozorom jednak, statyczny tryb pracy może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka.Na jakie kontuzje są zatem najbardziej narażeni pracownicy biurowi?

Głównym problemem każdej osoby uprawiającej statyczny tryb pracy, jest potencjalne ryzyko schorzeń kręgosłupa, odczuwalne m.in. w formie bólu odcinka lędźwiowego. Kręgosłup, jako najważniejsza podpora układu kostnego, jest zbudowany z myślą o aktywności człowieka. W sytuacji, w której przez ponad osiem godzin dziennie znajduje się on w statycznej pozycji, dochodzi do przeciążenia układu mięśniowego oraz więzadłowego, który stabilizuje odcinek lędźwiowy. Objawia się to m.in. promieniującym bólem, przenoszącym się na inne kończyny. Częstym objawem jest również ból stawów kolanowych, a także kręgosłupa na odcinku szyjnym.

Takich przypadków nie należy bagatelizować, nawet jeżeli ból jest do wytrzymania, ponieważ w przyszłości mogą one prowadzić do dużo poważniejszych schorzeń – mówi Krzysztof Ruszkiewicz, ekspert ds. rehabilitacji w Chaos Gold Team. Jednym z głównych zagrożeń statycznego trybu pracy jest zwyrodnienie stawów międzykręgowych, znacznie ograniczające zdolności motoryczne. Warto z wyprzedzeniem skupić się na profilaktyce i poświęcić przerwę w pracy na dowolną formę aktywności fizycznej – np. krótką gimnastykę.

Dotyczy to głównie osób, które duży odsetek swojej pracy spędzają przy komputerze. Kiedy pracownik nie ma możliwości przeprowadzenia krótkiej gimnastyki w biurze, a uskarża się na bóle, należy umówić wizytę u specjalisty, który dobierze indywidualny zestaw ćwiczeń, pozwalających zminimalizować ryzyko wystąpienia poważniejszego schorzenia i przywrócić sprawność fizyczną organizmu.

Należy mieć na uwadze, że kręgosłup nie jest przystosowany do utrzymywania długotrwałej pozycji statycznej. Brak aktywności może być dla niego bardzo szkodliwy. Należy zadbać, by otrzymał to, czego potrzebuje, czyli ruch. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby uprawiające sporty, np. sztuki walki. Regularna aktywność prowadzi do znacznego spowolnienia i ograniczenia potencjalnych objawów – konkluduje Krzysztof Ruszkiewicz.

Więcej informacji na temat Chaos Gold Team, można znaleźć na stronie www.chaosgoldteam.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2021-02-26 | 15:00

Dzień Chorób Rzadkich - czy 2021 przyniesie przełom?

Ostatniego dnia lutego przypada międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Za rzadkie uznaje się blisko 8 tysięcy schorzeń. Większość z nich trudno się diagnozuje, na wiele nie wynaleziono jeszcze leków lub dostęp do leczenia
Zdrowie 6 powodów, dla których powinieneś unikać olejów rafinowanych
2021-02-26 | 07:00

6 powodów, dla których powinieneś unikać olejów rafinowanych

Wśród przyczyn stale rosnących wskaźników chorób przewlekłych, eksperci niejednokrotnie wymieniają cukry i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. W diecie milionów
Zdrowie Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych uratuje chorego z mukowiscydozą?
2021-02-25 | 14:05

Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych uratuje chorego z mukowiscydozą?

Czy po raz pierwszy chory na mukowiscydozę otrzyma leki ratujące życie w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Medycznych? Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych po raz pierwszy

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Media

Gabi Drzewiecka: Należę do grona szczęśliwców, którzy w trakcie pandemii mieli pracę. Nie dotknęło mnie to aż tak bardzo pod względem finansowym

Prezenterka zapewnia, że pandemia nie odbiła się negatywnie na jej sprawach zawodowych. Co prawda w połowie ubiegłego roku po sześciu latach zakończyła współpracę z radiem Chillizet, ale nie wyklucza, że niedługo pojawi się w innej stacji radiowej. Na razie swoją autorską audycję „Gabinet dźwięku” kontynuuje online i jak podkreśla, nadal spotyka się ona z dużym zainteresowaniem odbiorców. Dziennikarkę można też oglądać na antenach telewizji TVN i Canal+, a jednym z największych wyzwań w najbliższych tygodniach będzie udział w programie Music MasterClass Fundacji Fabryki Norblina.

Finanse

Branża muzyczna dotkliwie odczuwa przedłużające się zamknięcie. Odbicie może potrwać co najmniej trzy lata

Polska branża muzyczno-festiwalowa przeżywa trudny okres w związku z pandemią COVID-19. Koncerty na żywo nie odbywają się już od wielu miesięcy, a artyści stracili dochody ze sprzedaży biletów, które są dla nich jednym z głównych źródeł przychodów. W jeszcze trudniejszej sytuacji ekonomicznej znalazły się też tysiące pracowników backstage’owych, takich jak dźwiękowcy, oświetleniowcy, choreografowie czy ekipy scenograficzne. Dziennikarz muzyczny Piotr Metz podkreśla jednak, że publiczność jest spragniona możliwości pójścia na tradycyjny koncert i obcowania z muzyką, dzięki czemu – po zakończeniu przymusowego przestoju – branża muzyczna może przeżyć prawdziwy boom.