Komunikaty PR

Ponad 70 procent uczniów cierpi na wady postawy

2016-09-22  |  21:24
Biuro prasowe
Kontakt
Janusz Mroczkowski
Opublikowani Creative Communication Advisors

Modrzewiowa 9/3
15-238 Białystok
janusz|opublikowani.pl| |janusz|opublikowani.pl
501035853
www.opublikowani.pl

Ponad połowa uczniów z białostockich podstawówek cierpi na poważne wady postawy. Obiegową opinię na temat problemów ze zdrowiem wśród najmłodszych potwierdzili w wyniku przeprowadzonych badań specjaliści z Familijnego Centrum Medycznego Fundacji „Pomóż Im”. Przed wakacjami przebadali niemal pół tysiąca młodych ludzi z sześciu białostockich szkół podstawowych. Fizjoterapeuci biją na alarm.

 

W opinii Agnieszki Stepanczuk kierującej  Ośrodkiem Rehabilitacji im. Sue Ryder działającym w FCMed, która koordynowała projekt badawczy, uzyskane wyniki potwierdzają powszechnie panujące przekonanie, że ze zdrowiem najmłodszych nie jest najlepiej.

 

- Zbyt ciężkie tornistry, brak ruchu, zbyt długi czas spędzany przed telewizorem czy komputerem, problemy z wagą, niewłaściwa pozycja siedząca – przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Ale niezależnie od nich, zgromadzone przez nas dane dobitnie pokazują, że problem ma charakter masowy i należy jak najszybciej mu przeciwdziałać – uważa.

 

W jej opinii brak reakcji ze strony rodziców będzie skutkował jeszcze większymi kłopotami ze zdrowiem w przyszłości. - Nie ma możliwości, aby ujawnione dziś wady postawy u 8 czy 10 – latków, po prostu same zniknęły i się cofnęły. Należy skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią formę terapii – przekonuje przedstawicielka FCMed.

 

W ramach programu „Trzymaj się prosto” przebadano łącznie 498 uczniów (w tym 254 dziewczynki i 244 chłopców)  ze szkół podstawowych numer: 8, 12, 19, 20, 50 i STO przy ul. Mieszka I. Analiza wyników potwierdziła obecność wad postawy w obrębie tułowia oraz kończyn badanych dzieci.

 

Do najczęściej występujących odchyleń od norm fizjologicznych należy ustawienie barków w protrakcji, wykryte u 75,3% badanych w tym u 67,7% dziewczynek i 83% chłopców. Kolejnym najpowszechniejszym problemem, który został ujawniony w trakcie przeprowadzonych badań było obniżenie napięcia mięśniowego w obrębie brzucha, które dotyczy 70,5 % badanych, w tym 72,2% dziewczynek i 68% chłopców.

 

Na asymetrię w ustawieniu łopatek cierpi 63,3% badanych, w tym 57,9% dziewczynek i 69% chłopców. Tzw. komponentę rotacyjną w kręgosłupie posiada 62,7 % badanych, w tym 62,6% dziewczynek i 63% chłopców. Z kolei nieprawidłowe ukształtowanie stóp to problem 62,2 % badanych (59,9% dziewczynek i 64% chłopców) a asymetrię w obrębie obręczy barkowej ujawniono u 58,5% badanych- u 50,8% dziewczynek oraz 67% chłopców.

 

Na zniekształcenie krzywizn kręgosłupa cierpi 55% przebadanych dzieci, z czego problem ten dotyka 57% dziewczynek i 53% chłopców. Nieprawidłowości w obrębie ustawienia kolan ma 40,3% uczniów, w tym 38,6% dziewczynek i 42% chłopców, a nieprawidłowości w obrębie ustawienia głowy – 39,4 % badanych, w tym 39,4% dziewczynek i 39% chłopców.

 

Jak informuje Agnieszka Stepanczuk, w celu przeprowadzenia dodatkowej diagnostyki do Familijnego Centrum Medycznego zgłosiło się zaledwie 17 uczniów. Jej zdaniem z uwagi na ogromny problem, jaki stanowią wady postawy wśród dzieci z naszego województwa, istnieje konieczność umożliwienia łatwiejszego dostępu do diagnostyki w celu wczesnego wykrycia wad. Według specjalistki, problemem jest też poziom świadomości rodziców, którzy zwyczajnie nie mając wiedzy na ten temat, nie zwracają uwagi na istniejące problemy zdrowotne, które dotykają ich pociechy.

 

- Kompleksowa diagnostyka, możliwa m.in. w Familijnym Centrum Medycznym Fundacji „Pomóż Im”, jednym z najnowocześniejszych ośrodków rehabilitacyjnych w regionie, jest podstawą profilaktyki i leczenia nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo – stawowego – mówi Agnieszka Stepanczuk, kierująca Ośrodkiem Rehabilitacji im. Sue Ryder działającym w FCMed.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Biały nalot, ból i dyskomfort w jamie ustnej? Sprawdź czy to coś poważnego! Biuro prasowe
2021-03-06 | 12:00

Biały nalot, ból i dyskomfort w jamie ustnej? Sprawdź czy to coś poważnego!

  Niewielkie ale bolesne, pojawiają się na języku, podniebieniu, gardle oraz na wewnętrznej części policzków i warg. Pleśniawki, bo o nich mowa, potrafią być prawdziwą
Zdrowie Ćwicz dla zdrowia i przyjemności!
2021-03-04 | 13:15

Ćwicz dla zdrowia i przyjemności!

Dziś doświadczamy licznych ograniczeń w wielu sferach życia – jednak nie stanowią one żadnej przeszkody dla naszej aktywności. Ćwiczyć można wszędzie – również w
Zdrowie Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wstydliwy problem kobiet
2021-03-04 | 08:00

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wstydliwy problem kobiet

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wstydliwy problem kobiet     Do tej krępującej sytuacji może dojść podczas kichania, kaszlu, szybkiego marszu, wchodzenia po schodach

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Seriale

Anna Dereszowska: Cezary Pazura jest człowiekiem anegdotą i bardzo zdolnym aktorem. Mogłabym jeść go garściami

Niedawno na antenie TVN pojawił się nowy serial zatytułowany „Tajemnica zawodowa”. W jedną z głównych ról wciela się w nim Anna Dereszowska. Aktorka tłumaczy, że jej bohaterka to skrzywdzona kobieta, która mimo przeciwności losu pragnie walczyć o utraconą miłość. Zaznacza, że bardzo kibicuje swojej postaci i ma nadzieję, że jej historia spodoba się również widzom. W serialu zagra u boku Cezarego Pazury. Przyznaje, że cieszy się z tej współpracy, ponieważ bardzo ceni zarówno talent, jak i humor aktora.

Media

Agnieszka Mielczarek: Dzięki TVP Kobieta mogłam pokazać wszystko, co umiem, czuję i w co wierzę. Miałam dużą wolność dotyczącą tematyki programu

Dietetyczka zapowiada, że dzięki jej pełnemu inspirujących porad kulinarnych programowi „Pięknie przyprawiona” widzowie dowiedzą się, jak jeść smacznie, a co najważniejsze – zdrowo. I choć kieruje swoje propozycje przede wszystkim do kobiet, to wierzy, że w tych nowatorskich przepisach zakochają się również mężczyźni. Dzięki temu cała rodzina może powoli zmienić złe nawyki żywieniowe. Kanał TVP Kobieta startuje 8 marca, a pierwszy odcinek jej programu będzie można zobaczyć już dwa dni później, o godz. 19.00.

Internet

Blisko 330 warszawskich skrzyżowań automatycznie wykrywa pieszych. Radary i inteligentne czujniki zwiększają bezpieczeństwo i płynność ruchu

W stolicy jest już ponad 330 skrzyżowań wyposażonych w detekcję ruchu pieszych, a każdego roku przybywa ich kilkadziesiąt. Przejścia wyposażone w czujniki ruchu, systemy termowizyjne oraz radary sygnalizują gotowość wejścia pieszych na pasy. Dzięki temu nie muszą czekać na zielone światło, pojawia się ono w momencie, kiedy podchodzą do przejścia. System działa też z korzyścią dla kierowców, ponieważ sygnalizacja dostosowuje się do ruchu w trybie wahadłowym, przez co nie trzeba czekać na zielone światło dla kierujących, kiedy przejście dla pieszych jest puste.