Komunikaty PR

Rakietowe warsztaty w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym

2014-12-08  |  21:04
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl

To efekt współpracy szkoły i organizatora zajęć - Polskiego Towarzystwa Rakietowego, które ma swoją siedzibę w BPN-T.

 – W naszej szkole pojawił się Piotr Sewastianik z PTR,  prawdziwy pasjonat i entuzjasta – opowiada Ewa Drozdowska, dyrektorka szkoły przy Fabrycznej. – na spotkaniu z młodzieżą liceum i gimnazjum opowiadał o historii polskiej myśli technicznej związanej z napędem rakietowym i wspólnie namawialiśmy młodzież do budowania modeli rakiet - na początek tych najmniejszych, a docelowo także dużych dwumetrowych wehikułów. Park zgodził się, by warsztaty mogły odbyć się w jego pomieszczeniach, co jest bardzo ważne, bo tam są naprawdę znakomite warunki do przeprowadzenia takich zajęć.

W pierwszych warsztatach wzięło udział 14  gimnazjalistów. Korzystając z instrukcji i zestawów modeli do samodzielnego montażu, uczniowie przez kilka godzin składali najprostsze kartonowe rakiety, wyposażone w małe silniczki. A wszystko pod okiem instruktorów Towarzystwa.

– Wcześniej składałem i malowałem figurki z klocków, kleiłem niewielkie modele samolotów, ale to, co mówił pan Piotr o modelarstwie rakietowym zafascynowało mnie – mówi pierwszoklasista Krzysztof  Łazarski. - Myślę, że to będzie moją prawdziwą pasją.

- Zaczynamy od najprostszych modeli, nabieramy doświadczenia i umiejętności, a na kolejnych warsztatach będziemy konstruowali coraz bardziej zaawansowane rakiety o większych możliwościach, wyposażone nawet w kamerki pokładowe, które sfilmują lot – dodaje Dawid Krutul.

Jak ważne jest prawidłowe wykonanie modelu,  uczestnicy warsztatów przekonali się już podczas prób odpalania rakietek. Niektóre nie wzbiły się w powietrze za pierwszym razem. Po poprawkach jednak startowały świszcząc, dymiąc i budząc entuzjazm młodych adeptów sztuki modelarskiej.

- Własnoręcznie zbudować rakietę, a potem, patrzeć, jak pokonując grawitację model wzbija się w powietrze, to bezcenne – zachwyca się Filip Jatel. - Teraz widzę jakiej precyzji, cierpliwości i skupienia  wymaga to hobby. Ale godziny tu spędzone są tego warte.

Szkolenie młodzieży to jedna z edukacyjnych form działania PTR.

- Modelarstwo kosmiczne to pierwszy etap do inżynierii kosmicznej, - mówi Piotr Sewastianik. – Dzięki tym zajęciom uczniowie dowiadują się, że mogą więcej – zaczynają od małych modeli, na trzymetrowych rakietach, wyposażonych w elektronikę pokładową  kończąc. Kto wie – może ci młodzi ludzie wezmą udział w najbardziej zaawansowanych kosmicznych projektach, bo przecież jako kraj uczestniczymy w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Warsztaty budowy rakiet to pomysł dyrekcji Zespołu Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej na uzupełnienie programu Interblok, prowadzonego w tej szkole.

- Własnoręczne zbudowanie modelu rakiety, a potem jej uruchomienie nie tylko wprowadza w arkana aeronautyki, ale może stać się impulsem do zastanowienia się nad szerokim spektrum zastosowań takiego modelu do badania świata w górę od nas – mówi Ewa Drozdowska. - Nie zdziwiłabym się, gdyby za kilka lat to nasz uczeń był pokazany wśród zespołu NASA w telewizyjnym sprawozdaniu ze startu rakiety niosącej ludzi na Marsa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie TEF1106P-4-63W - najnowszy przełącznik marki Tenda Biuro prasowe
2020-01-28 | 01:00

TEF1106P-4-63W - najnowszy przełącznik marki Tenda

TEF1106P-4-63W to najnowszy, 6-portowy, niezarządzalny switch PoE z 2 portami uplink, zaprojektowany przez Tenda. Funkcjonalność Tenda TEF1106P-4-63W jest zgodny ze standardami IEEE
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2020-01-17 | 13:30

Nagroda 8K QLED TV Gold Award na targach CES 2020 TCL

    Nagroda 8K QLED TV Gold Award na targach CES 2020 dla TCL wyrazem uznania za innowacyjność firmy   Las Vegas, 8 stycznia 2020 r. – TCL Electronics, jedna z wiodących firm w światowej branży producentów telewizorów, została wyróżniona przez International Data Group (IDG) na targach CES 2020 wysokiej rangi nagrodą „8K QLED TV Gold Award 2019-2020” za serię telewizorów premium X91. Częścią serii jest model X915, który wkrótce będzie dostępny w Europie. Nagroda dla TCL jest wyrazem uznania za imponujący poziom konkurencyjności produktów firmy i zastosowanie najnowszych w branży, innowacyjnych technologii.   Wyróżnienie zostało wręczone podczas ceremonii Global Top Brands Award, wydarzenia sponsorowanego przez IDG, które odbyło się 8 stycznia bieżącego roku w hotelu Wynn & Encore w Las Vegas.  Jury złożone ze światowych ekspertów i przedstawicieli najważniejszych mediów wybrało zwycięzców po przeanalizowaniu różnych cech poszczególnych marek. Firmy wyróżnione nagrodą muszą wykazywać duży potencjał innowacyjności i być liderami w swojej branży.     TCL QLED TV 8K Seria X91   „TCL wykorzystuje innowacyjną technologię, by umożliwić wdrażanie inteligentnych rozwiązań i zapewnić naszym klientom na całym świecie najlepsze wrażenia wizualne.” – powiedział Kevin Wang, dyrektor generalny TCL Industrial Holdings i TCL Electronics.   Seria X91 to najnowsze modele QLED firmy TCL we flagowej Serii X, zapewniające użytkownikom najwyższej jakości rozrywkę dzięki zastosowaniu przełomowych technologii wyświetlania. Seria X91, która w Europie reprezentowana jest przez model 75, to telewizory TCL QLED o rozdzielczości 8k, z technologią wyświetlania Quantum Dot oraz obrazowanie Dolby Vision® HDR. Seria ta dysponuje także technologią miejscowego ściemniania obrazu (Local Dimming Technology), umożliwiającą precyzyjną kontrolę podświetlenia, dzięki czemu obraz jest wyjątkowo wyraźny i kontrastowy. Seria X91 posiada certyfikat IMAX Enhanced®, który gwarantuje najwyższą jakość rozrywki w domu. Seria X91 zapewnia również wrażenie immersyjnego dźwięku dzięki systemowi audio Onkyo oraz Dolby Atmos®, który dostarcza niezwykłe doznania słuchowe, otacza widza zapierającym dech w piersiach realizmem i wypełnia pomieszczenie.   * Specyfikacje i rozmiary produktów różnią się w poszczególnych regionach. Dostępność produktów może się różnić w zależności od lokalnych planów wprowadzenia na rynek. * Dolby, Dolby Atmos i Dolby Vision są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Dolby Laboratories, Inc.  
IT i technologie #FreshEnergy od Green Cell na targach CES 2020
2020-01-17 | 01:00

#FreshEnergy od Green Cell na targach CES 2020

Najważniejsze i największe targi elektroniki użytkowej już za nami. Swoją obecność na nich zaznaczył również Green Cell, prezentując trzy nowe produkty. Targi CES (Consumer

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Gwiazdy

Macademian Girl: Jakby przyszedł właściwy moment i właściwa osoba, tobym już dawno była żoną i miała dziecko

Zdaniem blogerki na wszystko w życiu przychodzi odpowiedni moment, więc jeśli do tej pory nie udało jej się założyć rodziny, to widocznie nie jest to jeszcze jej czas. Macademian Girl wierzy, że w przyszłości będzie dobrą żoną i matką. Na razie dba o to, by przez liczne projekty zawodowe nie ucierpiały jej stosunki z rodziną i przyjaciółmi. Nie przejmuje się kolejnymi urodzinami, bo jak podkreśla, dopiero po trzydziestce, a nawet po czterdziestce zaczyna się prawdziwe życie.

Gwiazdy

Milena Sadowska: Ta moja wymarzona korona wcale nie była taka lekka, jakby się mogła wydawać. Spłynęło na mnie mnóstwo obowiązków

Miss Polonia 2018 podsumowuje rok dzierżenia korony najpiękniejszej Polki i z całą stanowczością przyznaje, że te miesiące nie należały do najłatwiejszych. Tytuł Miss Polonia wiąże się bowiem nie tylko z przyjemnościami, ale również z wieloma obowiązkami.

 

Sprzęt i gadżety

Opracowano oczyszczacz powietrza w formie naszyjnika. Usuwa niemal wszystkie cząstki PM2,5 i alergeny

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do śmierci nawet ok. 8,8 mln osób rocznie. Dla porównania palenie odpowiada za nieco ponad 7 mln zgonów. Rośnie więc popularność filtrów powietrza, w miastach pojawiają się antysmogowe chodniki, ulice czy farby. Powstały także przenośne oczyszczacze powietrza w formie naszyjników czy bransoletek. Ible Technology stworzyło rozwiązanie oparte na olbrzymiej ilości ujemnych jonów, które łączą się z zanieczyszczonymi cząsteczkami i opadają na ziemię.