Komunikaty PR

Rakietowe warsztaty w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym

2014-12-08  |  21:04
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl

To efekt współpracy szkoły i organizatora zajęć - Polskiego Towarzystwa Rakietowego, które ma swoją siedzibę w BPN-T.

 – W naszej szkole pojawił się Piotr Sewastianik z PTR,  prawdziwy pasjonat i entuzjasta – opowiada Ewa Drozdowska, dyrektorka szkoły przy Fabrycznej. – na spotkaniu z młodzieżą liceum i gimnazjum opowiadał o historii polskiej myśli technicznej związanej z napędem rakietowym i wspólnie namawialiśmy młodzież do budowania modeli rakiet - na początek tych najmniejszych, a docelowo także dużych dwumetrowych wehikułów. Park zgodził się, by warsztaty mogły odbyć się w jego pomieszczeniach, co jest bardzo ważne, bo tam są naprawdę znakomite warunki do przeprowadzenia takich zajęć.

W pierwszych warsztatach wzięło udział 14  gimnazjalistów. Korzystając z instrukcji i zestawów modeli do samodzielnego montażu, uczniowie przez kilka godzin składali najprostsze kartonowe rakiety, wyposażone w małe silniczki. A wszystko pod okiem instruktorów Towarzystwa.

– Wcześniej składałem i malowałem figurki z klocków, kleiłem niewielkie modele samolotów, ale to, co mówił pan Piotr o modelarstwie rakietowym zafascynowało mnie – mówi pierwszoklasista Krzysztof  Łazarski. - Myślę, że to będzie moją prawdziwą pasją.

- Zaczynamy od najprostszych modeli, nabieramy doświadczenia i umiejętności, a na kolejnych warsztatach będziemy konstruowali coraz bardziej zaawansowane rakiety o większych możliwościach, wyposażone nawet w kamerki pokładowe, które sfilmują lot – dodaje Dawid Krutul.

Jak ważne jest prawidłowe wykonanie modelu,  uczestnicy warsztatów przekonali się już podczas prób odpalania rakietek. Niektóre nie wzbiły się w powietrze za pierwszym razem. Po poprawkach jednak startowały świszcząc, dymiąc i budząc entuzjazm młodych adeptów sztuki modelarskiej.

- Własnoręcznie zbudować rakietę, a potem, patrzeć, jak pokonując grawitację model wzbija się w powietrze, to bezcenne – zachwyca się Filip Jatel. - Teraz widzę jakiej precyzji, cierpliwości i skupienia  wymaga to hobby. Ale godziny tu spędzone są tego warte.

Szkolenie młodzieży to jedna z edukacyjnych form działania PTR.

- Modelarstwo kosmiczne to pierwszy etap do inżynierii kosmicznej, - mówi Piotr Sewastianik. – Dzięki tym zajęciom uczniowie dowiadują się, że mogą więcej – zaczynają od małych modeli, na trzymetrowych rakietach, wyposażonych w elektronikę pokładową  kończąc. Kto wie – może ci młodzi ludzie wezmą udział w najbardziej zaawansowanych kosmicznych projektach, bo przecież jako kraj uczestniczymy w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Warsztaty budowy rakiet to pomysł dyrekcji Zespołu Szkół Społecznych STO przy Fabrycznej na uzupełnienie programu Interblok, prowadzonego w tej szkole.

- Własnoręczne zbudowanie modelu rakiety, a potem jej uruchomienie nie tylko wprowadza w arkana aeronautyki, ale może stać się impulsem do zastanowienia się nad szerokim spektrum zastosowań takiego modelu do badania świata w górę od nas – mówi Ewa Drozdowska. - Nie zdziwiłabym się, gdyby za kilka lat to nasz uczeń był pokazany wśród zespołu NASA w telewizyjnym sprawozdaniu ze startu rakiety niosącej ludzi na Marsa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2020-09-24 | 11:00

Lexmark dostosowuje i rozszerza swoją ofertę usług w chmurze

Lexmark, światowy lider rozwiązań w zakresie przetwarzania obrazu, rozszerza swoją ofertę usług w chmurze o nowe funkcje, dostosowując ją do dzisiejszych potrzeb swoich partnerów. Nowe funkcje pozwolą partnerom na wydajniejszą,
IT i technologie Lewiatan startuje z aplikacją lojalnościową „Mój Lewiatan”
2020-09-22 | 11:30

Lewiatan startuje z aplikacją lojalnościową „Mój Lewiatan”

PSH Lewiatan uruchamia własną aplikację mobilną dla swoich klientów. „Mój Lewiatan” umożliwi im m.in. dostęp do informacji na temat aktualnych promocji, wgląd do
IT i technologie Tinder Plus za darmo przez pół roku za pobranie aplikacji z Huawei AppGallery
2020-09-18 | 11:25

Tinder Plus za darmo przez pół roku za pobranie aplikacji z Huawei AppGallery

Użytkownicy urządzeń Huawei, którzy pobiorą aplikację Tinder ze sklepu AppGallery, otrzymają 6-miesięczny bezpłatny dostęp do Tinder w wersji Plus. Oferta dotyczy wszystkich

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Patronat Newserii

Media

Kinga Sawczuk: Kiedyś nie potrafiłam marzyć i miałam kompleksy. W szkole czasami słyszałam, że mi się nie uda i że wstawiam głupie filmiki

Influencerka poprzez swoją działalność w social mediach stara się zmotywować ludzi do spełniania marzeń. Tłumaczy, że jeszcze parę lat temu nie wierzyła w siebie i brakowało jej odwagi. Postanowiła jednak stawić czoła wewnętrznym słabościom i lękom. Decyzja okazała się słuszna. Obecnie obserwuje ją na Instagramie ponad milion osób. Kinga Sawczuk chce wykorzystać popularność jak najlepiej. Niedawno premierę miała jej książka pod tytułem „Kompleksiara. Jak zaistnieć w necie i być sobą?”.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Media

Mariusz Pudzianowski: Zawsze miałem do siebie dystans. Podchodzę do programu „Anything Goes. Ale Jazda!” na luzie i dobrze się bawię

Zawodnik MMA bierze udział w nowym programie telewizyjnym emitowanym na TVP2  „Anything Goes. Ale Jazda!”. Tłumaczy, że jego formuła jest bardzo specyficzna i dlatego z pewnością nie każdy dobrze się w niej odnajdzie. Gwiazdy mają za zadanie rozbawić publiczność oraz widzów przed telewizorami. W konsekwencji muszą wykazać się kreatywnością, ale także sporym poczuciem humoru. Strongman zaznacza, że na planie produkcji czuje się bardzo komfortowo, ponieważ do życia podchodzi z dystansem i nie boi się nowych wyzwań.

Gwiazdy

Agata Załęcka: Preferuję minimalistyczny tryb życia. Oduczyłam się zbieractwa. Gromadzić należy jedynie wspomnienia

Aktorka stara się dbać o środowisko naturalne. Zaznacza, że ekologia w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Agata Załęcka nie kupuje niepotrzebnych rzeczy, ponieważ nie lubi otaczać się nadmiarem produktów. Gdy otoczenie urządzone jest w minimalistycznym stylu, znacznie łatwiej jest się jej odnaleźć oraz skupić na poszczególnych zajęciach. Przyznaje, że coraz częściej rezygnuje również z mięsa. Jadłospis artystki przepełniają głównie warzywa i owoce, które pozwalają jednocześnie zadbać o sylwetkę oraz generować mniej plastiku.