Komunikaty PR

Ryzyko przetrenowania. Zdrowe podejście do biegania

2019-10-22  |  17:30
Biuro prasowe
Kontakt
Bartosz Sosnówka
2pr

ul. Kopernika 34/7
00-336 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.04 MB )

Bieganie niesie za sobą szereg realnych korzyści zdrowotnych, które w dłuższej perspektywie pozytywnie wpływają nie tylko na organizm, ale również nastawienie mentalne do codziennych obowiązków i zajęć. Na początku liczy się sam ruch. Z biegiem czasu intensywność rośnie, a pokonywane dystanse wydłużają się. Starty w zawodach i chęć poprawiania własnych wyników stanowią świetną motywację do nieustannego rozwoju. Trenować należy jednak nie tylko ciężko, ale przede wszystkim mądrze.

Przygoda z bieganiem dla wielu stanowi doskonałą odskocznię od codzienności. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia, nawet gdy sportowy rozwój zaczyna się zupełnie od zera. Większość pasjonatów chce biegać szybciej, poprawiać swoje wyniki na poszczególnych dystansach, a z czasem podnosi sobie poprzeczkę, przygotowując się do startów w zawodach ultra. Trenować można przez cały rok, w tym zakresie nic nas nie ogranicza. Wyzwanie stanowi natomiast uniknięcie przeciążenia, aby skutecznie dążyć do uzyskania jak najlepszych efektów.

Przetrenowanie jest zaburzeniem równowagi pomiędzy samym treningiem a właściwą regeneracją. Stanowi długofalowe zmęczenie organizmu, który zwyczajnie nie ma czasu na odpowiednią odbudowę. Zbyt ciężki i intensywny trening może być wyniszczający dla ciała nawet najbardziej zaawansowanego biegacza. Należy również pamiętać o codziennych obowiązkach i nie zaburzaniu swojego rytmu dnia. Wysiłek ponad normę, który jest zbyt wymagający, może przynieść zupełnie inne efekty od zamierzonych. Warto zachować zdrowy rozsądek, ponieważ w parze ze zmęczeniem z reguły idzie demotywacja, a najważniejsza jest przecież radość z biegania – mówi Patryk Muzyk, ambasador Saucony Polska oraz ultramaratończyk.

Antidotum na zbyt duże oczekiwania w stosunku do samego siebie może być optymalny plan treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Każdy ma jednak inną pozycję wyjściową, predyspozycje, doświadczenia sportowe czy tryb dnia. Nie istnieje jeden uniwersalny plan, który powinien być realizowany przez wszystkich biegaczy. Osoby uprawiające aktywność dla relaksu i poprawy kondycji wcale nie muszą wprowadzać dedykowanych środków treningowych. Z ich perspektywy najważniejszy jest ruch, możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz urozmaicenie swojej codzienności. Plan sprawdza się przede wszystkim w przypadku tych biegaczy, którzy zamierzają wspiąć się na wyższy poziom. Punktem wyjścia jest określenie realnego celu, liczby zajęć na przestrzeni tygodnia oraz ich długości. Muszą być one dopasowane do aktualnych możliwości z uwzględnieniem czasu na odpoczynek. Regeneracja to podstawa każdego treningu niezależnie od dyscypliny. Odbudowa z nadwyżką utraconych sił umożliwia sportowy rozwój i minimalizuje ryzyko przetrenowania.

Świadomość własnych potrzeb jest kluczowa na każdym etapie planowania treningu. Nie każdy ma predyspozycje do pokonywania długich dystansów, począwszy od półmaratonu, ale dla wszystkich najważniejsze musi być zdrowie oraz poczucie własnego komfortu. Ważne, aby wiedzieć, kiedy odpuścić. Bez przemyślanej regeneracji organizmu czy odpowiedniej diety progres będzie niemożliwy, ponieważ składa się na niego również wiele pozatreningowych czynników  – dodaje Patryk Muzyk.

Ważniejsza od częstych treningów, jest ich właściwa realizacja. Na przetrenowanie wpływ mają zarówno aspekty fizjologiczne, jak i psychologiczne. Bieżące monitorowanie wysiłku, a także odpowiednie nastawienie mentalne pozwolą czerpać satysfakcję z kolejnych przebiegniętych kilometrów, a także ułatwią start w nawet najbardziej wymagających zawodach.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Przełajowe Mistrzostwa Europy: Zacięta walka Bogdana Czarnoty Biuro prasowe
2019-11-12 | 15:40

Przełajowe Mistrzostwa Europy: Zacięta walka Bogdana Czarnoty

Bardzo dobre 5. miejsce w kategorii masters (45-49) zajął Bogdan Czarnota podczas przełajowych Mistrzostw Europy we Włoszech. Warunki były tak trudne, że zawodnicy przez długie fragmenty
Sport BMC Polska rusza z projektem BMC Labs
2019-11-08 | 20:00

BMC Polska rusza z projektem BMC Labs

BMC Polska rusza z nowym projektem – BMC Labs. W ramach tej inicjatywy oferowany jest cały szereg różnych usług dostosowanych do potrzeb kolarskiej społeczności, w tym m.in.
Sport Pudzianowski vs Jun. Kto faworytem bukmacherów?
2019-11-08 | 13:00

Pudzianowski vs Jun. Kto faworytem bukmacherów?

Młody wilk kontra stary wyga. Energia vs doświadczenie. Siła kontra siła. W sobotę na gali KSW 51 w Zagrzebiu dojdzie do walki MMA, w której Erko Jun zmierzy się z Mariuszem

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Lider zespołu Łzy: Zawsze mi mówiono: nie zakładaj rodziny, bo osierocisz dzieci. Teraz dzięki leczeniu mogę funkcjonować jak zdrowy człowiek

W najgorszych dniach zmagałem się z krwotokami płucnymi. Płuca po prostu nie wytrzymywały, pękały tkanki w płucach i były zalewane krwią, dusiłem się nią. To było po prostu straszne – mówi Adam Konkol, lider zespołu Łzy, który od dziecka choruje na rzadką chorobę – tętnicze nadciśnienie płucne. Kardiolodzy odradzali mu założenie rodziny i przygotowywali do jednoczesnego przeszczepu serca i płuc. Ratunkiem okazało się jednak nowoczesne leczenie farmakologiczne, dzięki któremu dzisiaj muzyk prowadzi całkiem normalne życie.

Gala Złote Spinacze 2019

Psychologia

Natalia Kukulska: Jako rodzice często przenosimy nasze problemy na dzieci. One idą do szkoły z głową pełną tego, co dzieje się w domu

Ze statystyk przedstawionych przez SOS Wioski Dziecięce wynika, że aż 41 proc. dzieci w wieku szkolnym doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby, a ponad milion wychowuje się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. Oznacza to, że w każdej klasie jest przynajmniej jedno skrzywdzone dziecko. Natalia Kukulska, ambasadorka Stowarzyszenia, podkreśla, że odbudowanie dziecięcego świata, który runął jak domek z kart, jest niezwykle trudne. W tych dramatycznych sytuacjach ogromne znaczenie ma wsparcie i zrozumienie – zarówno ze strony najbliższych, jak i nauczycieli i wychowawców.

Robotyka i SI

Coraz bliżej komercjalizacji polskiego robota kardiochirurgicznego. Ma być konkurencją dla robota Da Vinci

Coraz więcej procedur przeprowadzanych na salach operacyjnych może być wykonywanych z użyciem robotów chirurgicznych. Ich zaletą jest m.in. wysoka precyzja, co pozwala na stosowanie ich w najbardziej ryzykownych zabiegach. Polacy są już coraz bliżej komercjalizacji robota kardiochirurgicznego, nad którym prace trwają od dwóch dekad. Ma się on cechować dużo większą automatyzacją, niż ma to miejsce w przypadku robota Da Vinci.