Komunikaty PR

Ryzyko przetrenowania. Zdrowe podejście do biegania

2019-10-22  |  17:30
Biuro prasowe
Kontakt
Bartosz Sosnówka
2pr

ul. Kopernika 34/7
00-336 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.04 MB )

Bieganie niesie za sobą szereg realnych korzyści zdrowotnych, które w dłuższej perspektywie pozytywnie wpływają nie tylko na organizm, ale również nastawienie mentalne do codziennych obowiązków i zajęć. Na początku liczy się sam ruch. Z biegiem czasu intensywność rośnie, a pokonywane dystanse wydłużają się. Starty w zawodach i chęć poprawiania własnych wyników stanowią świetną motywację do nieustannego rozwoju. Trenować należy jednak nie tylko ciężko, ale przede wszystkim mądrze.

Przygoda z bieganiem dla wielu stanowi doskonałą odskocznię od codzienności. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia, nawet gdy sportowy rozwój zaczyna się zupełnie od zera. Większość pasjonatów chce biegać szybciej, poprawiać swoje wyniki na poszczególnych dystansach, a z czasem podnosi sobie poprzeczkę, przygotowując się do startów w zawodach ultra. Trenować można przez cały rok, w tym zakresie nic nas nie ogranicza. Wyzwanie stanowi natomiast uniknięcie przeciążenia, aby skutecznie dążyć do uzyskania jak najlepszych efektów.

Przetrenowanie jest zaburzeniem równowagi pomiędzy samym treningiem a właściwą regeneracją. Stanowi długofalowe zmęczenie organizmu, który zwyczajnie nie ma czasu na odpowiednią odbudowę. Zbyt ciężki i intensywny trening może być wyniszczający dla ciała nawet najbardziej zaawansowanego biegacza. Należy również pamiętać o codziennych obowiązkach i nie zaburzaniu swojego rytmu dnia. Wysiłek ponad normę, który jest zbyt wymagający, może przynieść zupełnie inne efekty od zamierzonych. Warto zachować zdrowy rozsądek, ponieważ w parze ze zmęczeniem z reguły idzie demotywacja, a najważniejsza jest przecież radość z biegania – mówi Patryk Muzyk, ambasador Saucony Polska oraz ultramaratończyk.

Antidotum na zbyt duże oczekiwania w stosunku do samego siebie może być optymalny plan treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Każdy ma jednak inną pozycję wyjściową, predyspozycje, doświadczenia sportowe czy tryb dnia. Nie istnieje jeden uniwersalny plan, który powinien być realizowany przez wszystkich biegaczy. Osoby uprawiające aktywność dla relaksu i poprawy kondycji wcale nie muszą wprowadzać dedykowanych środków treningowych. Z ich perspektywy najważniejszy jest ruch, możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz urozmaicenie swojej codzienności. Plan sprawdza się przede wszystkim w przypadku tych biegaczy, którzy zamierzają wspiąć się na wyższy poziom. Punktem wyjścia jest określenie realnego celu, liczby zajęć na przestrzeni tygodnia oraz ich długości. Muszą być one dopasowane do aktualnych możliwości z uwzględnieniem czasu na odpoczynek. Regeneracja to podstawa każdego treningu niezależnie od dyscypliny. Odbudowa z nadwyżką utraconych sił umożliwia sportowy rozwój i minimalizuje ryzyko przetrenowania.

Świadomość własnych potrzeb jest kluczowa na każdym etapie planowania treningu. Nie każdy ma predyspozycje do pokonywania długich dystansów, począwszy od półmaratonu, ale dla wszystkich najważniejsze musi być zdrowie oraz poczucie własnego komfortu. Ważne, aby wiedzieć, kiedy odpuścić. Bez przemyślanej regeneracji organizmu czy odpowiedniej diety progres będzie niemożliwy, ponieważ składa się na niego również wiele pozatreningowych czynników  – dodaje Patryk Muzyk.

Ważniejsza od częstych treningów, jest ich właściwa realizacja. Na przetrenowanie wpływ mają zarówno aspekty fizjologiczne, jak i psychologiczne. Bieżące monitorowanie wysiłku, a także odpowiednie nastawienie mentalne pozwolą czerpać satysfakcję z kolejnych przebiegniętych kilometrów, a także ułatwią start w nawet najbardziej wymagających zawodach.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Marka ASICS nagrodzona za zaawansowane technologie w butach do biegania Biuro prasowe
2020-05-20 | 12:00

Marka ASICS nagrodzona za zaawansowane technologie w butach do biegania

Producent sprzętu sportowego, ASICS został ogłoszony zwycięzcą JEC World Composites Innovation Awards w kategorii „sport i opieka zdrowotna” podczas wirtualnej ceremonii,
Sport Czas na aktywność – złap energię!
2020-05-18 | 11:15

Czas na aktywność – złap energię!

Wiosna to idealny czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Dzięki wyższym temperaturom i promieniami słońca wpadającymi przez okno, jesteśmy bardziej skłonni do ruchu na świeżym
Sport Sezon rowerowy: czas start!
2020-05-14 | 14:00

Sezon rowerowy: czas start!

Rowery bardziej doceniane Prawie dwumiesięczna kwarantanna i brak możliwości korzystania z rozkwitającej za oknami wiosny, mogły sprawić, że pragnienia wielu osób uległy

Więcej ważnych informacji

Moda

Tomasz Jacyków: Gdyby na świecie wszystko było normalnie, byłbym teraz w Tel Awiwie. Miałem tworzyć międzynarodowy projekt

Stylista zaznacza, że przez wybuch pandemii nie mógł zrealizować wszystkich planów zawodowych. Niektóre z nich wiązały się bowiem z zagranicznymi wyjazdami. Mimo to nie narzeka na brak obowiązków – bierze udział w programach telewizyjnych, a także projektuje kostiumy teatralne. Przyznaje, że bardzo bliski jest mu temat ochrony środowiska naturalnego oraz ekologii. Poprzez swoją pracę i działalność w mediach stara się promować odpowiedzialne podejście do mody. Tłumaczy, że jest to ważne także w obliczu obecnego kryzysu.

 
 

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Fundusze unijne

90 mln zł trafi na działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Rusza nabór środków w konkursie ze środków unijnych

Od 25 maja do 31 lipca potrwa nabór wniosków w ramach konkursu na działania w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. 90 mln zł zostanie przeznaczone na uruchomienie co najmniej sześciu kolejnych Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Budowa takich ośrodków, do których mogą zgłaszać się młodzież i rodzice z dziećmi z problemami psychicznymi, to element szeroko zakrojonej reformy psychiatrii skierowanej do tej grupy pacjentów. Pandemia wstrzymała jednak prace nad budową kolejnych etapów opieki psychiatrycznej.

 

Robotyka i SI

Pandemia przyspiesza robotyzację polskich firm. Ludzie są coraz częściej zastępowani przez maszyny [AUDIO]

Firmy rozszerzają sposób korzystania z robotów w celu zwiększenia dystansu społecznego i zmniejszenia liczby pracowników, którzy muszą fizycznie przyjść do pracy. Roboty są również stosowane do wykonywania zadań, których pracownicy nie mogą realizować zdalnie. W Polsce obecnie na 10 tys. zatrudnionych przy produkcji przemysłowej przypadają zaledwie 42 roboty. W sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i telekomunikacyjnym należymy już jednak do europejskiej czołówki.