Komunikaty PR

Sauna w domu: dlaczego warto, i jak ją urządzić?

2013-12-30  |  22:04
Biuro prasowe
Kontakt

Sauny parowe, suche, czy te na podczerwień, cieszą się nieustającą popularnością od wielu lat. W Finlandii sauna jest stałym elementem wyposażenia domów. Ale jej zalety chętnie doceniają też Polacy, szczególnie gdy za oknem zimowe chłody. Sauna ma dobroczynny wpływ na zdrowie, coraz częściej stawia się je więc na działkach i montuje w domach. By w pełni korzystać z dobrodziejstw kąpieli cieplnych, warto wiedzieć jak prawidłowo przystosować pomieszczenie i przeprowadzić cały zabieg.

Łaźnie i chaty parowe znane są od tysiącleci. Ale ich popularyzację zawdzięczamy Finom. Sauna to chyba jedyne słowo fińskie zrozumiałe na całym świecie. Oznacza swego rodzaju kąpiel, rytuał oczyszczania ciała i duszy. I tak właśnie traktują ją mieszkańcy Finlandii. Zgodnie z fińskim powiedzeniem: „Jeśli sauna, wódka i smoła nie pomogą, to znaczy, że zbliżasz się do śmierci”. Jak ważne jest to miejsce w kulturze dobrze obrazuje firm dokumentalny „Para do życia”, który w 2010 r. był fińskim kandydatem do Oskara. Sauna w mroźnej Skandynawii staje na równi z kozetką psychologa, najczęściej przywoływaną jako symbol terapii. - Jest miejscem spotkań towarzyskich i szczerych rozmów oczyszczających umysł. Sauny są obowiązkowym wyposażeniem prywatnych domów – przyznaje Joanna Gręda, kierownik działu marketingu w pochodzącej z Finlandii firmie Oras.

W Polsce klimat nie jest aż tak chłodny jak u naszych północnych sąsiadów. Ale długie zimowe miesiące i dobroczynny wpływ sauny sprawiają, że także Polacy coraz chętniej poddają się korzystnemu działaniu naprzemiennych bodźców w postaci ciepła i zimna. Seans w saunie wspomaga wydalanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza usuwanie z mięsni kwaśnych metabolitów przemiany materii. Dobrze wpływa również na ukrwienie tkanek i dotlenienie skóry, a także – wbrew obiegowej opinii – na układ krążenia i poprawę wydolności serca oraz jego zdolność do pompowania krwi, a w rezultacie na wydolność całego organizmu. Czy parowa kąpiel przeznaczona jest dla każdego? Mimo wielu zalet niestety nie. Pobyt w saunie nie sprzyja zdrowiu osób z trądzikiem różowatym, czy problemami z wątrobą, płucami lub nerkami. Z sauny nie powinny również korzystać ci, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami, np. cukrzycą lub padaczką.

Sauna w domu – na co zwrócić uwagę?
Aby w pełni móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw sauny, należy bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przeciwnym razie, skutek seansu może być nie tylko nieskuteczny, ale w niektórych wypadkach szkodliwy. Decydując się na domową saunę należy przede wszystkim zapewnić sobie swobodny dostęp do wanny lub prysznica, w celu schłodzenia ciała po zabiegu. Sauny łazienkowe to kabiny, które można zamówić na wymiar, z drewna odpornego na wilgoć i o odpowiednich parametrach, np. świerku skandynawskiego lub z drzewa cedrowego. Stawiając saunę przed domem lub projektując ją w pomieszczeniu już na etapie budowy domu, zwrócić należy szczególną uwagę na dostęp do bieżącej wody. Każdy pobyt w saunie kończyć trzeba bowiem schłodzeniem ciała - pod prysznicem lub w zbiorniku z zimną wodą (w warunkach domowych może to być napełniona wanna).

Pomieszczenie, w którym zainstalowana zostanie sauna powinno mieć dobrą wentylację – okno lub kanał wentylacyjny. Pomieszczenie nie musi być duże, na kilku mkw. zamontować można kabinę z sauną o wymiarach ok. 2x2 m, i zostaje jeszcze miejsce na prysznic. Ważnym elementem jest także oświetlenie. By w pełni się zrelaksować w spokojnej atmosferze światło w saunie powinno być przytłumione, nastrojowe. Punkty oświetleniowe dla uzyskania odpowiedniej atmosfery zazwyczaj montuje się na ścianach lub nisko np. pod ławkami.

Woda dopełnia rytuał
Równie ważnym wyposażeniem pomieszczenia z sauną jest dobór odpowiedniej armatury. Z kąpieli korzystać będziemy bowiem za każdym razem, gdy udajemy się do sauny. Czym kierować się w wyborze armatury? Przede wszystkim warto wybrać baterie termostatyczne. Takie modele kranów mają wbudowany w środku termostat, który pilnuje, by woda w czasie kąpieli miała stałą, wybraną przez nas temperaturę. - Nagły wzrost lub spadek temperatury wody wpływa na dyskomfort w czasie kąpieli. Bateria termostatyczna rozwiązuje ten problem – podpowiada Joanna Gręda.

Pobyt w saunie to naturalny sposób oczyszczenia organizmu. O naturze warto pomyśleć też wybierając armaturę. Powinna w sposób łatwy pomagać w oszczędzaniu wody. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, które nie wymagają od użytkownika zbytniego zaangażowania w ekologię - zmniejszają zużycie wody, a jednocześnie nie wpływają na obniżenie komfortu kąpieli. Zestawy wyposażone w ekorozwiązania, jak np. Oras Natura czy  Apollo ze specjalnie zaprojektowaną rączką, zużywają nawet o 50 proc. wody mniej.

Proces wychładzania organizmu po wyjściu z sauny nie powinien jednak trwać zbyt długo. Także tego może pilnować armatura. Bateria z inteligentnej linii Eterna sygnalizuje kolorowym światłem czas trwania natrysku. – Pomaga schłodzić się w optymalnym czasie, bez niepotrzebnego stania pod chłodną wodą. Po 2 min. bateria zasygnalizuje mrugającym czerwonym światłem, że czas kończyć kąpiel. Po 4 min. sama wyłącza strumień  – wyjaśnia Joanna Gręda. Baterię można szybko uruchomić ponownie jednym kliknięciem specjalnego przycisku EkoLed. Automatyczny mechanizm jest jednak niezmiernie pomocny w oszczędzaniu wody i dobraniu odpowiedniego czasu natrysku po wyjściu z sauny.

Wygodne są także deszczownice. Płynąca z nich szerokim strumieniem woda delikatnie, ale efektywnie schłodzi całe ciało. Wśród pań dużą popularnością cieszą się modele, które posiadają dodatkowe funkcje masujące i ujędrniające, jak  np. w serii Hydra. Po oczyszczeniu w saunie można dodatkowo poprawić jędrność skóry wodnym masażem.

Małe udogodnienia
Kąpiel parowa oprócz pozytywnego, fizycznego wpływu na organizm, jest również czasem relaksu i odprężenia psychicznego. Rozgrzanie ciała wpływa na produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, które podnoszą komfort korzystania z sauny. Np. Oras wprowadził w wybranych modelach baterii natryskowych (Hydra, Optima)  dodatkową wylewkę umieszczoną nisko w kranie lub części natryskowej. Ułatwia ona napełnienie naczyń np. wiaderka z wodą, które możemy wykorzystać w saunie do polewania nagrzanych kamieni, szybkiego napełnienia zbiornika z wodą, lub – w wersji ekstremalnej – do oblania całego ciała w celu szybkiego schłodzenia.


5 zasad prawidłowego korzystania z sauny:
1. Przez zabiegiem wystrzegaj się ciężkich posiłków i alkoholu.
2. Przed wejściem do sauny pamiętaj o dokładnym umyciu ciała i załatwieniu potrzeb fizjologicznych.
3. Seans zaczynaj zawsze od najniższej półki, stopniowo przenosząc się ku górze
4. Przed wyjściem pamiętaj, aby w pozycji siedzącej odczekać 2-3 minuty, co pozwoli krążeniu wrócić do normy i uniknąć np. omdlenia lub uczucia słabości.
5. Każdy pobyt w saunie koniecznie zakończ schłodzeniem ciała.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Poremontowe porządki Biuro prasowe
2021-02-26 | 15:00

Poremontowe porządki

Uniknięcie różnego rodzaju zabrudzeń podczas prac remontowo-wykończeniowych w domu lub mieszkania nie zawsze jest możliwe. Za pomocą ściereczek czyszczących Swipex szybko i
Dom 5 najważniejszych zasad korzystania ze zmywarki
2021-02-26 | 15:00

5 najważniejszych zasad korzystania ze zmywarki

Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez zmywarki. Dzięki niej oszczędza się  nie tylko czas, ale też wodę. Aby zmywarka działała skutecznie przez wiele lat
Dom Wyczaruj bajkowy pokój dziecka z Annie Sloan
2021-02-26 | 14:11

Wyczaruj bajkowy pokój dziecka z Annie Sloan

Aranżacja pokoju dziecka powinna rozwijać jego wyobraźnię i pobudzać kreatywność. Ogromną rolę odgrywają przy tym kolory. Z pomocą farb Chalk Paint™ od Annie Sloan przekształcisz

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Media

Gabi Drzewiecka: Należę do grona szczęśliwców, którzy w trakcie pandemii mieli pracę. Nie dotknęło mnie to aż tak bardzo pod względem finansowym

Prezenterka zapewnia, że pandemia nie odbiła się negatywnie na jej sprawach zawodowych. Co prawda w połowie ubiegłego roku po sześciu latach zakończyła współpracę z radiem Chillizet, ale nie wyklucza, że niedługo pojawi się w innej stacji radiowej. Na razie swoją autorską audycję „Gabinet dźwięku” kontynuuje online i jak podkreśla, nadal spotyka się ona z dużym zainteresowaniem odbiorców. Dziennikarkę można też oglądać na antenach telewizji TVN i Canal+, a jednym z największych wyzwań w najbliższych tygodniach będzie udział w programie Music MasterClass Fundacji Fabryki Norblina.

Finanse

Branża muzyczna dotkliwie odczuwa przedłużające się zamknięcie. Odbicie może potrwać co najmniej trzy lata

Polska branża muzyczno-festiwalowa przeżywa trudny okres w związku z pandemią COVID-19. Koncerty na żywo nie odbywają się już od wielu miesięcy, a artyści stracili dochody ze sprzedaży biletów, które są dla nich jednym z głównych źródeł przychodów. W jeszcze trudniejszej sytuacji ekonomicznej znalazły się też tysiące pracowników backstage’owych, takich jak dźwiękowcy, oświetleniowcy, choreografowie czy ekipy scenograficzne. Dziennikarz muzyczny Piotr Metz podkreśla jednak, że publiczność jest spragniona możliwości pójścia na tradycyjny koncert i obcowania z muzyką, dzięki czemu – po zakończeniu przymusowego przestoju – branża muzyczna może przeżyć prawdziwy boom.