Komunikaty PR

Międzynarodowy Seder Paschalny w Warszawskim Getcie

2019-04-19  |  10:00

Międzynarodowy Seder Paschalny
w Warszawskim Getcie

 

Już dziś, 19 kwietnia, 76 lat po powstaniu w Getcie Warszawskim setki Żydów zgromadzą się w stolicy Polski, by wspólnie celebrować Paschalny Seder. Będzie to pierwszy Seder na terenie dawnego Getta z tak wielką liczbą gości zza granicy.

 

Yosef Nachum i Nakmi’a Ben-Shem - Feldschuh przylecą z Izraela, aby wziąć udział w kolacji sederowej. Ich córka Sharon Ben-Shem wyjaśnia: „Cudowne dziecko - Josima Feldschuh, słynna młoda pianistka warszawskiego getta, była moją ciotką. Zginęła ukrywając się, 21 kwietnia 1943 r., na krótko przed swoimi czternastymi urodzinami. Jej ostatni posiłek odbył się poprzedniego wieczoru – w noc Sederu w 1943 roku! W tym roku nasza rodzina będzie obchodzić Seder w Polsce. Brat Josimy (mój ojciec), jej siostra (moja ciotka) i ja (jej siostrzenica) - wszyscy będziemy w Warszawie, w jej mieście, dokładnie w dniu, w którym odeszła”.

„Warszawa była także domem dla najbliższej i dalszej rodziny mojej babci. Z tego względu szczególnie znaczący jest dla nas fakt, iż możemy obchodzić to święto Paschy jako wolni Żydzi w miejscu, w którym tak wielu (w tym członkowie naszej rodziny) zginęło tragicznie”.

Wśród lokalnych gości będą między innymi członkowie rodziny Szpilmanów, których wujek - Władysław  Szpilman był światowej sławy pianistą.

W spotkaniu weźmie także udział Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, które jest obecnie tworzone przez polski rząd.

„Przed wojną około jedna trzecia Warszawy była żydowska” - opowiada Stankowski. - „Upamiętnianie przedwojennej żydowskiej Warszawy i wspieranie rozwoju współczesnej społeczności żydowskiej ma dla nas ogromne znaczenie. Uroczyste obchody Paschy zorganizowane przez rabina Szaloma Stamblera i Chabad Lubawicz są istotną częścią tego procesu. W Muzeum Getta Warszawskiego mamy ten sam cel. Chcemy zachować dla przyszłych pokoleń pamięć warszawskich Żydów, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali uwięzieni za murami getta, a następnie zamordowani w nazistowskich obozach”.

Muzeum Getta Warszawskiego mieści się w zabytkowym budynku dawnego Szpitala Dziecięcego, założonego przez rodziny żydowskie - Bersohnów i Baumanów - jako klinika dla dzieci wszystkich wyznań. Wystawa przy ul. Siennej 60 zostanie otwarta w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W 1991 r. Rebe Lubawicz oświadczył, że w wyniku zmian politycznych otworzyły się nowe możliwości dla odrodzenia życia żydowskiego w Polsce. W rezultacie, rabin Szalom Stambler i jego rodzina zostali wysłani do Warszawy by tę misję realizować. Od tamtej pory Stamblerowie zainwestowali mnóstwo sił i środków w kultywowanie kultury i tradycji żydowskiej w Warszawie, mieście, w którym judaizm został w większości zniszczony podczas wojny. Wspólny, międzynarodowy Seder jest jedną z najnowszych inicjatyw mających na celu odrodzenie wspólnoty oraz odbudowę żydowskiej tożsamości i żydowskiego życia w Polsce. Uczestnicy Sederu zostaną podzieleni na trzy grupy i ceremonia będzie prowadzona równolegle w trzech różnych językach - polskim, hebrajskim i angielskim. Pod koniec wieczoru wszyscy uczestnicy połączą się i wspólnie zakończą Seder.

Gwiazdą wieczoru będzie bez wątpienia Jossi Stambler (13-letni syn rabina Stamblera), który poprowadzi Seder po hebrajsku, podczas gdy jego ojciec pokieruje równoległą ceremonią po polsku. Pomimo młodego wieku Jossi zdobył już reputację utalentowanego mówcy.

Angielskojęzyczny Seder będzie prowadzony przez kilku młodych rabinów z Chabad Lubawicz z USA, którzy przyjadą do Polski specjalnie, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Jeden z nich, rabin Levi Goldschmidt, jest prawnukiem rabina Cwi Herscha Gur-Aryeha, żydowskiego dostojnika przedwojennej Warszawy. Gur-Aryeh został zamordowany w masakrze w getcie w Pesach. Historyk Holokaustu, dr Hillel Zaidman, pisze, że w przeddzień Paschy 1943 r. Rabin Gur-Aryeh i jego rodzina, wraz z innymi chasydami Chabad Lubawicz z narażeniem życia, potajemnie wypiekali i macę, aby móc właściwie wypełniać przykazania związane ze Świętem Paschy. Rabin i jego rodzina zginęli. Jedynym ocalałym członkiem tej znamienitej rodziny była jego córka - Chaja, która wyszła za mąż za rabina Nachuma Goldschmidta i zamieszkała w Tel Awiwie. Historia zatoczyła pełne koło - wnuk Goldschmidta, który na stałe mieszka w Nowym Jorku wróci do ojczyzny swojego przodka, gdzie będzie współgospodarzem Sederu w języku angielskim.

„Bardzo ważne jest dla nas obchodzenie świąt żydowskich, a zwłaszcza wieczoru sederowego, który symbolizuje żydowską wolność i zjednoczenie naszego narodu, w miejscu, gdzie jeszcze niedawno inni próbowali nas zniszczyć” – powiedział Rabin Szalom Stambler.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Zrzuć zbędne kilowaty, czyli zbiórka elektrośmieci Biuro prasowe
2019-05-24 | 20:00

Zrzuć zbędne kilowaty, czyli zbiórka elektrośmieci

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jeśli nie jest utylizowany w prawidłowy sposób, bywa groźny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Dlatego warto bezpiecznie się go pozbywać.
Styl życia 5 NAJPOPULARNIEJSZYCH OBOZÓW TEGO LATA
2019-05-24 | 13:20

5 NAJPOPULARNIEJSZYCH OBOZÓW TEGO LATA

Wakacje spędzone na poznawaniu lub rozwijaniu własnych pasji to zawsze świetny pomysł. A gdy masz okazje robić to w towarzystwie rówieśników na obozach młodzieżowych Almatur,
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2019-05-24 | 13:11

Co robić w niedzielę? Dylemat niejednej mamy

W dzisiejszym świecie większość z nas żyje w permanentnym niedoczasie. Szczególny problem mają rodziny – kiedy rodzice pracują, a dzieci chodzą do szkoły czy przedszkola, ciężko w ogóle znaleźć wspólny

Gwiazdy

Dorota Wellman o hejterach: Nie czytam czegoś, co jest wylaniem czyichś kompleksów. Nie interesuje mnie to

Dziennikarka przyznaje, że na co dzień spotyka się z ogromnym hejtem, ale za nic ma tego typu krytykę. Negatywne komentarze anonimowych osób nie są dla niej w żaden sposób konstruktywne, bo mają na celu tylko obrażanie i poniżanie. Uprzedzając ataki, w swojej najnowszej książce „I ty możesz być modelką” dziennikarka z góry zastrzegła, że poprzez tę publikację nie promuje otyłości.

Seriale

Danuta Stenka: kręcenie scen erotycznych nie należy do przyjemności

Wszystkie sytuacje, które w życiu sprawiają przyjemność, na planie filmowym są koszmarem  mówi gwiazda. Ma na myśli m.in. sceny erotyczne, których kręcenie zawsze wywołuje w niej napięcie nerwowe. Aktorka podkreśla jednak, że dyskomfort ten może zmniejszyć nastrojowe oświetlenie planu oraz umiejętności operatora.

Motoryzacja

Młodych kierowców gubi brawura i małe doświadczenie. Powodują najwięcej wypadków drogowych

Młodzi kierowcy w wieku 18–24 lata stanowią największą grupę zarówno sprawców, jak i ofiar wypadków drogowych. Tylko w Polsce w 2018 roku z 31,7 tys. wypadków ponad 5 tys. spowodowali właśnie młodzi kierowcy. Gubi ich szybka jazda i skłonność do brawury w połączeniu z brakiem doświadczenia oraz stosunkowo niewielkimi umiejętnościami. Niezbędną wiedzę mogą zdobyć na szkoleniach z zawodowymi kierowcami.

Motoryzacja

Rafał Jonkisz: W samochodach dla mnie najważniejsze są aspekty wizualne. Auto musi mieć jeszcze sportowy pazur

Model nie ukrywa, że jest estetą, dlatego dla niego najważniejszy jest niebanalny design samochodu. Najlepiej, by pojazd jednocześnie miał opływowe kształty, bogato wyposażone wnętrze i dużo koni mechanicznych pod maską. Jeśli chodzi o rodzaj nadwozia, to w grę wchodzi wersja sedan albo coupé.