Robotyka i SI”, „E-sport”, „Inteligentny dom” –  nowe kategorie w serwisie agencyjnym Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Komunikaty PR

Międzynarodowy Seder Paschalny w Warszawskim Getcie

2019-04-19  |  10:00
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Świętokrzyska 20
00-002 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213027
www.alfacommnunications.pl

Międzynarodowy Seder Paschalny
w Warszawskim Getcie

 

Już dziś, 19 kwietnia, 76 lat po powstaniu w Getcie Warszawskim setki Żydów zgromadzą się w stolicy Polski, by wspólnie celebrować Paschalny Seder. Będzie to pierwszy Seder na terenie dawnego Getta z tak wielką liczbą gości zza granicy.

 

Yosef Nachum i Nakmi’a Ben-Shem - Feldschuh przylecą z Izraela, aby wziąć udział w kolacji sederowej. Ich córka Sharon Ben-Shem wyjaśnia: „Cudowne dziecko - Josima Feldschuh, słynna młoda pianistka warszawskiego getta, była moją ciotką. Zginęła ukrywając się, 21 kwietnia 1943 r., na krótko przed swoimi czternastymi urodzinami. Jej ostatni posiłek odbył się poprzedniego wieczoru – w noc Sederu w 1943 roku! W tym roku nasza rodzina będzie obchodzić Seder w Polsce. Brat Josimy (mój ojciec), jej siostra (moja ciotka) i ja (jej siostrzenica) - wszyscy będziemy w Warszawie, w jej mieście, dokładnie w dniu, w którym odeszła”.

„Warszawa była także domem dla najbliższej i dalszej rodziny mojej babci. Z tego względu szczególnie znaczący jest dla nas fakt, iż możemy obchodzić to święto Paschy jako wolni Żydzi w miejscu, w którym tak wielu (w tym członkowie naszej rodziny) zginęło tragicznie”.

Wśród lokalnych gości będą między innymi członkowie rodziny Szpilmanów, których wujek - Władysław  Szpilman był światowej sławy pianistą.

W spotkaniu weźmie także udział Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, które jest obecnie tworzone przez polski rząd.

„Przed wojną około jedna trzecia Warszawy była żydowska” - opowiada Stankowski. - „Upamiętnianie przedwojennej żydowskiej Warszawy i wspieranie rozwoju współczesnej społeczności żydowskiej ma dla nas ogromne znaczenie. Uroczyste obchody Paschy zorganizowane przez rabina Szaloma Stamblera i Chabad Lubawicz są istotną częścią tego procesu. W Muzeum Getta Warszawskiego mamy ten sam cel. Chcemy zachować dla przyszłych pokoleń pamięć warszawskich Żydów, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali uwięzieni za murami getta, a następnie zamordowani w nazistowskich obozach”.

Muzeum Getta Warszawskiego mieści się w zabytkowym budynku dawnego Szpitala Dziecięcego, założonego przez rodziny żydowskie - Bersohnów i Baumanów - jako klinika dla dzieci wszystkich wyznań. Wystawa przy ul. Siennej 60 zostanie otwarta w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W 1991 r. Rebe Lubawicz oświadczył, że w wyniku zmian politycznych otworzyły się nowe możliwości dla odrodzenia życia żydowskiego w Polsce. W rezultacie, rabin Szalom Stambler i jego rodzina zostali wysłani do Warszawy by tę misję realizować. Od tamtej pory Stamblerowie zainwestowali mnóstwo sił i środków w kultywowanie kultury i tradycji żydowskiej w Warszawie, mieście, w którym judaizm został w większości zniszczony podczas wojny. Wspólny, międzynarodowy Seder jest jedną z najnowszych inicjatyw mających na celu odrodzenie wspólnoty oraz odbudowę żydowskiej tożsamości i żydowskiego życia w Polsce. Uczestnicy Sederu zostaną podzieleni na trzy grupy i ceremonia będzie prowadzona równolegle w trzech różnych językach - polskim, hebrajskim i angielskim. Pod koniec wieczoru wszyscy uczestnicy połączą się i wspólnie zakończą Seder.

Gwiazdą wieczoru będzie bez wątpienia Jossi Stambler (13-letni syn rabina Stamblera), który poprowadzi Seder po hebrajsku, podczas gdy jego ojciec pokieruje równoległą ceremonią po polsku. Pomimo młodego wieku Jossi zdobył już reputację utalentowanego mówcy.

Angielskojęzyczny Seder będzie prowadzony przez kilku młodych rabinów z Chabad Lubawicz z USA, którzy przyjadą do Polski specjalnie, aby wziąć udział w tym wydarzeniu. Jeden z nich, rabin Levi Goldschmidt, jest prawnukiem rabina Cwi Herscha Gur-Aryeha, żydowskiego dostojnika przedwojennej Warszawy. Gur-Aryeh został zamordowany w masakrze w getcie w Pesach. Historyk Holokaustu, dr Hillel Zaidman, pisze, że w przeddzień Paschy 1943 r. Rabin Gur-Aryeh i jego rodzina, wraz z innymi chasydami Chabad Lubawicz z narażeniem życia, potajemnie wypiekali i macę, aby móc właściwie wypełniać przykazania związane ze Świętem Paschy. Rabin i jego rodzina zginęli. Jedynym ocalałym członkiem tej znamienitej rodziny była jego córka - Chaja, która wyszła za mąż za rabina Nachuma Goldschmidta i zamieszkała w Tel Awiwie. Historia zatoczyła pełne koło - wnuk Goldschmidta, który na stałe mieszka w Nowym Jorku wróci do ojczyzny swojego przodka, gdzie będzie współgospodarzem Sederu w języku angielskim.

„Bardzo ważne jest dla nas obchodzenie świąt żydowskich, a zwłaszcza wieczoru sederowego, który symbolizuje żydowską wolność i zjednoczenie naszego narodu, w miejscu, gdzie jeszcze niedawno inni próbowali nas zniszczyć” – powiedział Rabin Szalom Stambler.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Noc lodożerców Biuro prasowe
2019-08-23 | 01:00

Noc lodożerców

Lody o północy? Czemu nie! 16 sierpnia miłośnicy zimnych deserów spotkali się podczas drugiej „Nocy lodożerców”, organizowanej przez „u Lodziarzy”
Styl życia 5 sposobów jak zapobiegać próchnicy
2019-08-21 | 16:00

5 sposobów jak zapobiegać próchnicy

Dokładna higiena jamy ustnej W zapobieganiu próchnicy zębów istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, która powinna polegać na systematycznym i dokładnym
Styl życia Suwnica Anny Walentynowicz w Stoczni Cesarskiej dostępna dla zwiedzających.
2019-08-21 | 10:30

Suwnica Anny Walentynowicz w Stoczni Cesarskiej dostępna dla zwiedzających.

Zdjęcia do pobrania: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84iIkm2QcawcdyQQJ9Ag Stocznia Cesarska Development, właściciel 16 ha terenów postoczniowych w Gdańsku z okazji ogłoszonego przez

Kalendarium

Media

Robert Janowski: życie nie kończy się na Woronicza. Mam co robić zawodowo

Przez miniony rok tęskniłem za telewizją  mówi prezenter. Po rozstaniu z "Jaka to melodia?" koncentrował się na karierze muzycznej i prowadzeniu audycji w radiu, brakowało mu jednak pracy przed kamerą i rozmów z ludźmi. Zapewnia jednak, że możliwości zawodowe nie kończą się na współpracy z Telewizją Polską.

Gwiazdy

Sasha Strunin: ludzie potrzebują ambitnej sztuki. Musimy edukować przede wszystkim młodych ludzi

Wokalistka nie neguje wartości kultury popularnej – sama chętnie korzysta z niezobowiązującej rozrywki w postaci popularnych seriali. Obawia się jednak, że łatwa w odbiorze kultura komercyjna zdominuje rynek sztuki, wypierając kulturę wysoką. Wokalistka wierzy jednak, że wśród publiczności istnieje, czasem nie do końca uświadamiana sobie, potrzeba obcowania ze sztuką ambitną, a zadaniem artystów jest budzenie tej potrzeby.

 

Ochrona środowiska

Nietoperze mają być lepiej chronione. W Polsce występuje 26 gatunków, ale ich populacja jest coraz mniejsza

W Polsce występuje 26 gatunków nietoperzy. 16 z nich można spotkać na terenie Nadleśnictwa Jabłonna. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwi nadleśnictwu monitoring latających ssaków występujących na tym terenie oraz aktywną ochronę. Więcej ma być miejsc rozrodu, noclegowisk i schronień w okresach migracji. Wszystko po to, by zwiększyć wciąż malejącą populację nietoperzy. Te zwierzęta są niezastąpione w gospodarce leśnej, ale i dla ludzi – w ciągu nocy jeden nietoperz zjada nawet kilka tysięcy komarów.

Gwiazdy

Aleksandra Szwed: Nigdy nie wiem, co przyniesie jutro. Czasem są to fantastyczne rzeczy

Aktorka przyznaje, że ze względu na liczne obowiązki zawodowe wolnego czasu ma jak na lekarstwo, ale wcale nie martwi ją taka sytuacja. Realizuje jednocześnie kilka projektów, a w planach ma już kolejne. Swoich fanów zaprasza przed telewizory – bo będzie ją można oglądać w dwóch serialach oraz do kin, gdyż wkrótce odbędzie się premiera kolejnego filmu z jej udziałem. Z kolei ci, którzy doceniają jej zdolności wokalne, mogą się z nią spotkać na koncertach. Aktorka poprowadzi też nowe reality show w telewizji Polsat.