Komunikaty PR

Wszystko rozbija się o najwyższą jakość produktu

2019-03-14  |  13:00
Biuro prasowe

Nowy rok okazał się nie być łaskawy dla rynku wołowiny.
Niestety. W tym momencie możemy już śmiało mówić o międzynarodowym skandalu z polską wołowiną w tle. Niemniej podkreślić tu należy pewien fakt. W świetle prawa bowiem każde zwierzę przed ubojem musi zostać poddane kontroli w obecności lekarza weterynarii. Jeżeli okaże się, że cierpi ono na choroby, mięso nie może zostać uznane za zdatne do spożycia. Dodatkowo, musi być ono poddane badaniu bezpośrednio po uboju. W sytuacji, gdy nie ma gwarancji pełnej zgodności z przepisami Unii Europejskiej, mięso musi zostać wycofane z rynku. W przypadku ubojni w powiecie Ostrów Mazowiecka tak się po prostu nie stało i – co gorsza - docierały do nas informacje o kolejnych nieprawidłowościach. Ten proceder po prostu musiał zostać zatrzymany.

Tyle, że do Polski wkroczyła już grupa ekspertów, która na polecenie Komisji Europejskiej ma zbadać sprawę nielegalnego uboju krów.
Mając na uwadze zarówno dobro konsumenta, jak i dobrostan zwierząt dobrze się stało, że doszło do wykrycia owych nieprawidłowości. Raport, który przygotowują eksperci na zlecenie KE pozwoli na jeszcze bardziej wnikliwą analizę rynku. Oczywiście, że cała sytuacja źle wpływa na postrzeganie polskiej wołowiny – do tej pory tak cenionej nie tylko w samej Polsce, lecz i na całym świecie. W końcu pod względem jej eksportu Polska mieściła się w ścisłej czołówce – blisko 90 proc. tego, co wyprodukowaliśmy, szło w świat. Niemniej nie od dziś wiadomo, że w wielu polskich rzeźniach źle się dzieje. Warto zatem wyniki raportu KE potraktować jako pewnego rodzaju drogowskaz – co poprawić, o co zadbać, a co zupełnie wyeliminować.

Czy myśli Pan, że echo afery z polską wołowiną dotrze do polskich restauracji, powodując spadek zamówień np. steków?
Nie dotrze, o ile dana restauracja będzie korzystała z zaufanych dostawców. Czyli
mówiąc krótko wszystko rozbija się o najwyższą jakość produktu. Dla przykładu –
klienci naszej Restauracji mają świadomość tego, co pojawia się na ich talerzu i jakie jest pochodzenie naszych składników, w tym również i mięsa. Jest to efekt naszej polityki informacyjnej – nie ukrywamy skąd pochodzi nasza wołowina, co stanowi nasz niewątpliwy atut. Wielokrotnie podkreślamy, że współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami, których zawsze poddajemy starannej weryfikacji – w tym odwiedzając ich ubojnie bądź chłodnie, nie tylko w Polsce, lecz również i w USA czy Japonii. Co ważne, zazwyczaj przygotowywane są one wyłącznie dla Nas, nierzadko według naszych autorskich receptur – mam tu na myśli specjalną kalibrację mięsa.

Czy widzi Pan konieczność zmian, które w przyszłości mogłyby wyeliminować takie sytuacje jak w powiecie Ostrów Mazowiecka?
Oczywiście. Przede wszystkim widzę konieczność wprowadzenia zaostrzonych sankcji karnych dla tych przedsiębiorców, którzy odpowiedzialni są za nielegalny ubój zwierząt. W moim odczuciu nie bez znaczenia jest tu również zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie oraz zakaz wykonywania zawodu dla lekarzy weterynarii, którzy dopuścili się złamania przepisów prawa. Dobrą praktyką, rodem z Francji, może być tu również obowiązkowy całodobowy monitoring - zarówno ubojni, jak i transportu zwierząt.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Wielkanocne przygotowania - Zasmakuj radości w te święta! Biuro prasowe
2019-03-21 | 14:00

Wielkanocne przygotowania - Zasmakuj radości w te święta!

Praktyczne i sprawdzone sprzęty ułatwią gotowanie czy pieczenie, a te ozdobione oryginalnymi motywami graficznymi dodatkowo wprowadzą do kuchni wiosenną atmosferę. Subtelne, pastelowe dekory
Styl życia Zero waste – 100% smaku bez marnowania żywności
2019-03-21 | 14:00

Zero waste – 100% smaku bez marnowania żywności

Uczestniczący w nich blogerzy, wspólnie z prowadzącym spotkanie szefem kuchni Piotrem Kucharskim, przyrządzili wyśmienite potrawy na bazie tych produktów, które
Styl życia Język francuski – lubiany, przydatny, urzędowy
2019-03-21 | 12:00

Język francuski – lubiany, przydatny, urzędowy

Język francuski – obecny w wielu instytucjach na całym świecie, oficjalny język organizacji międzynarodowych, trzeci język najchętniej studiowany w skali globu, urzędowy lub

Zdrowie

Marcin Łopucki: Coraz mniej chodzimy i używamy naszych mięśni. Ważne, aby zachować higienę sportową

Czterokrotny mistrz świata w kulturystyce klasycznej od lat przywiązuje szczególną wagę do zdrowego stylu życia. Regularnie dba o formę, włącza do swojego menu zdrowe, nieprzetworzone produkty, celebruje posiłki z najbliższymi i podejmuje regularną aktywność fizyczną. Jego zdaniem najważniejsze jest znalezienie życiowej równowagi. Po męczącej pracy zawsze trzeba wygospodarować też czas na odpoczynek i nie powinien on polegać tylko na leżeniu na kanapie. Więcej pożytku przynosi bowiem sport.

Gwiazdy

Alżbeta Lenska: Mam dzieci, rodzinę, dom i dużo pracy. Doceniam to i wiem, że trzeba się cieszyć każdym dniem

Aktorka podkreśla, że jej satysfakcja zawodowa przekłada się na udane życie prywatne i odwrotnie – radość z czasu spędzanego razem z rodziną daje jej motywację i chęci do pracy. Aktorka dzieli swój czas pomiędzy wychowywanie dzieci, prowadzenie domu, spektakle teatralne i prace przy realizacji programu „Pozytywka. SuperMagazyn”. To właśnie ten projekt daje jej teraz najwięcej energii. 

Edukacja

Polityka zagraniczna mężczyznami stoi. Kobiety są w mniejszości, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach

Kobiety wciąż stanowią mniejszość wśród polityków, dyplomatów czy posłów do Parlamentu Europejskiego, których wybierać będziemy już za dwa miesiące. Dysproporcja płci widoczna jest zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych, ale także wśród wypowiadających się w mediach ekspertów ds. stosunków międzynarodowych. Pomóc mogłyby m.in. kwoty płci, edukacja i wsparcie instytucjonalne, które ułatwiłoby łączenie roli matki z obowiązkami zawodowymi – wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

 

Handel

Włoska kuchnia od lat króluje w polskim rankingu ulubionych zagranicznych kuchni. Włosi też coraz chętniej sięgają po polskie specjały

Mięsa, zupy i słodkie wypieki to dania kuchni polskiej, na które są gotowi skusić się Włosi. Polacy za to wciąż lubują się w pizzy, sałatce caprese czy makaronach i coraz częściej używają do ich przygotowania oryginalnych produktów sprowadzanych z Półwyspu Apenińskiego. Wymiana handlowa produktów spożywczych między Polską a Włochami rośnie.