Komunikaty PR

Wojna w oczach kobiet. Nowy spektakl Teatru Pieśń Kozła

2019-10-14  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Marcin Wojciechowski
PR Expert

Wita Stwosza
50-448 Wrocław
mwojciechowski|prexpert.com.pl| |mwojciechowski|prexpert.com.pl
500111072
www.prexpert.com.pl

Losy czterech kobiet w obliczu wojny. Spektakle premierowe „Wojownika” już 16 i 17 listopada. Teatr wystąpi na nowej scenie. Bilety w sprzedaży.

Spektakl powstał na podstawie dramaturgii będącej kompilacją oryginalnego dramatu Eurypidesa "Trojanki", adaptacji tego tekstu dokonanej przez Jean Paul Sartre'a oraz współczesnych szkiców i odniesień dokonanych przez Alicję Bral. Twórcy skupiają się wokół losów czterech kobiet z królewskiego rodu zwyciężonej Troi: Hekabe, Kasandrze, Andromache i Helenie.

Mężczyźni wywołują i toczą wojny, ale to kobiety muszą udźwignąć największe brzemię. To kobiety zostają wdowami, matkami tracącymi dzieci, są ofiarami gwałtów, głodu, całego cierpienia, które niesie ze sobą wojna. Losy tych czterech kobiet, niezależnie od kontekstu kulturowego, świetnie to obrazują – mówi Alicja Bral.

Dlaczego tematem jest wojna?

„Wojownik” to druga część trylogii, zapoczątkowanej przez spektakl „Anty-Gone Tryptyk”. W obu przedstawieniach kobiety mierzą się z brutalnością, okrucieństwem,  bezwzględnością i żądzą władzy. 

Żyjemy w czasach ogromnego napięcia, z mroczniejącym horyzontem i powszechnym przeczuciem zbliżającej się zapaści historycznej. W „Wojowniku” przekornie doszukujemy się więc głębokiej wiary we wrażliwość człowieka, choć nasz punkt widzenia może okazać się zaskakujący – zaznacza Alicja Bral.

Dodaje, że „Wojownik” nie jest teatrem reportażowym ani komentarzem do bieżących wydarzeń.

Zawsze zależy nam na uniwersalnej refleksji nad człowiekiem i uzyskaniu pewnej ogólnej wizji. Dlatego w naszym teatrze tak chętnie sięgamy do dramatów antycznych i mitologii. Pozwalają na oddalenie i dystans, które są potrzebne, by móc potem jak w soczewce przyjrzeć się współczesności. Tragedia wojny od starożytności po dzień dzisiejszy pozostaje bez zmian: przegrywają wszyscy – wyjaśnia Alicja Bral.

„Wojownik” bardzo muzyczny

Polifonie, charakterystyczne dla Teatru Pieśń Kozła, komponuje Maciej Rychły, od dawna związany z teatrem. Autorzy przedstawienia zapowiadają jednak, że tym razem warstwa muzyczna będzie jeszcze bardziej rozbudowana, wykorzystane zostaną instrumenty smyczkowe, rogi oraz bębny. Obsada jest międzynarodowa: śpiewacy pochodzą z Polski, Włoch, Słowacji, Ukrainy i Anglii.

Eksplorujemy muzyczność słowa i w tym spektaklu zaprezentujemy zupełnie nowy sposób mówienia znaleziony przez Grzegorza Brala, który nazwać można „śpiewomową” – opowiada Alicja Bral.

Kostiumy stworzone przez Alicję Grucę oraz scenografia autorstwa Roberta Florczaka będą minimalistyczne, co jest charakterystycznym elementem dla spektakli Teatru Pieśń Kozła. Koń trojański, który pojawi się na scenie, będzie miał zaskakującą formę.

Premierowe przedstawienia odbędą się na nowej scenie, w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA przy ul. Księcia Witolda 62–70 we Wrocławiu.

Teatr Pieśń Kozła ma za sobą rok bardzo udanych tournée. Wystąpił na scenie słynnego londyńskiego The Globe, czyli na najbardziej prestiżowej szekspirowskiej scenie na świecie. Wywodzący się z Wrocławia teatr zaprezentował się również m.in. w ramach Shakespeare Festival na Zamku Kronborg w Helsingor oraz 
w CalPerformances w Berkeley.

 

WOJOWNIK

Spektakle premierowe  16.11, 17.11       
Miejsce: Piekarnia I Centrum Sztuk Performatywnych   
ul. Księcia Witolda 62–70  Wrocław 

Reżyser: Grzegorz Bral      
Dramaturgia: Alicja Bral     
Muzyka: Maciej Rychły      
Scenografia: Robert Florczak       
Kostiumy: Alicja Gruca 

Obsada:
Alessandra Donati, Anna Grycan,  Urszula Milewska, Hanna Sosnowska, Magdalena Wojnarowska, Volodymyr Andrushchak, Marek Bełko, Mikołaj Bońkowski, Paweł Frasz, Łukasz Wójcik

Muzycy:

Joanna Paluch, Anna Maria Wałek

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Wrocław.

Więcej o Teatrze Pieśń Kozła: http://piesnkozla.pl/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr Aktorzy Teatru Żydowskiego świętują Chanukę z dziećmi z Lasek Biuro prasowe
2019-12-10 | 13:00

Aktorzy Teatru Żydowskiego świętują Chanukę z dziećmi z Lasek

Żydowskie, radosne święto świateł, nadziei i nowego początku, obchodzone na cześć odzyskania Świątyni Jerozolimskiej, rozpoczyna się w tym roku wieczorem 22 grudnia i potrwa do 30
Teatr Artystyczna Niedziela z Mamą i Tatą
2019-12-06 | 14:01

Artystyczna Niedziela z Mamą i Tatą

W niedzielę 15 grudnia o godzinie 12.30 dzieci obejrzą „Sekrety płaszcza Świętego Mikołaja” - bajkę w wykonaniu objazdowego teatru VAŠKA z Torunia.   Tytułowe
Teatr POWITAJ NOWT ROK NA TEATRALNYM BALU SYLWESTROWYM
2019-11-29 | 15:00

POWITAJ NOWT ROK NA TEATRALNYM BALU SYLWESTROWYM

Czy już wiesz, jak w tym roku spędzisz Sylwestra? Czy będzie to sylwestrowy bal, czas w gronie najbliższych, a może w tym roku wybierzesz się w Sylwestra na przykład do teatru?

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Hanna Lis: Jem coraz mniej mięsa. Ale nie ukrywam, że mam ogromną słabość do hamburgerów

Chociaż Hanna Lis nie jest wegetarianką, coraz rzadziej sięga po mięso. Dziennikarka przyznaje, że potrawą, którą lubi wyjątkowo, i z której najtrudniej jej zrezygnować, jest hamburger. Jego smak budzi w niej wspomnienie dzieciństwa, które spędziła w Szwecji. Hanna Lis uważa również, że bardzo trudno jest zastąpić hamburgera bezmięsnymi substytutami.

Gwiazdy

Olga Buława (Miss Polski 2018): Starałam się przełamywać stereotyp bycia perfekcyjną. Nie budzę się w pełnym makijażu i ze zrobionymi włosami

Tytuł Miss Polski Olga Buława zdobyła już prawie rok temu. Dzięki wygranej w konkursie udało się jej wziąć udział w wielu ciekawych projektach, a także wykazać pomocą podczas zbiórek i akcji charytatywnych. Dziewczyna przyznaje, że na początku korona wywołała w niej poczucie presji. Z perspektywy czasu uważa jednak, że nieustanne dążenie do perfekcji nie jest niczym dobrym. Twierdzi, że aby normalnie funkcjonować, należy odpuścić i po prostu być sobą.

Gwiazdy

Święty Mikołaj: Najwięcej listów pochodzi z Polski. Dzieci proszą w nich często o dobrą atmosferę w domu i szkole

W tym roku Święty Mikołaj przyjechał z dalekiej Laponii do Zabrza na zaproszenie Poczty Polskiej. Ujawnił, o co najczęściej proszą dzieci w listach, które do niego wysyłają. Okazało się, że najmłodsi bardzo często pragną po prostu miłości, spokoju czy rodzinnej atmosfery. Nie zawsze marzą o drogich ubraniach lub najnowszych zabawkach. Mikołaj dodał, że tym razem, podobnie jak w poprzednich latach, duża ilość specjalnie przygotowanych paczek dotrze do Polski, by sprawić radość wyczekującym dzieciom.

 

CES Las Vegas 2020

Gry i rozrywka

Producenci gadżetów erotycznych sięgają po sztuczną inteligencje i VR. Nowe technologie mają zwiększyć odczuwanie przyjemności

Zabawki erotyczne są coraz bardziej inteligentne. Na rynku są dostępne wibratory, które rejestrują ruchy dna miednicy i badają poziom podniecenia. Regulowane pierścienie do noszenia na prezerwatywach mierzą wydajność seksualną, wykrywają różne pozycje i liczą kalorie. Można też znaleźć urządzenia zsynchronizowane z wrażeniami VR z filmów pornograficznych. Crescendo to z kolei pierwszy na świecie wibrator sterowany za pomocą aplikacji mobilnej, który wygina się i dostosowuje do każdego kształtu ciała.