Komunikaty PR

Wojna w oczach kobiet. Nowy spektakl Teatru Pieśń Kozła

2019-10-14  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dawid Bartkowski
PR Expert

Wita Stwosza
50-448 Wrocław
dbartkowski|prexpert.com.pl| |dbartkowski|prexpert.com.pl
512 036 303
www.prexpert.com.pl

Losy czterech kobiet w obliczu wojny. Spektakle premierowe „Wojownika” już 16 i 17 listopada. Teatr wystąpi na nowej scenie. Bilety w sprzedaży.

Spektakl powstał na podstawie dramaturgii będącej kompilacją oryginalnego dramatu Eurypidesa "Trojanki", adaptacji tego tekstu dokonanej przez Jean Paul Sartre'a oraz współczesnych szkiców i odniesień dokonanych przez Alicję Bral. Twórcy skupiają się wokół losów czterech kobiet z królewskiego rodu zwyciężonej Troi: Hekabe, Kasandrze, Andromache i Helenie.

Mężczyźni wywołują i toczą wojny, ale to kobiety muszą udźwignąć największe brzemię. To kobiety zostają wdowami, matkami tracącymi dzieci, są ofiarami gwałtów, głodu, całego cierpienia, które niesie ze sobą wojna. Losy tych czterech kobiet, niezależnie od kontekstu kulturowego, świetnie to obrazują – mówi Alicja Bral.

Dlaczego tematem jest wojna?

„Wojownik” to druga część trylogii, zapoczątkowanej przez spektakl „Anty-Gone Tryptyk”. W obu przedstawieniach kobiety mierzą się z brutalnością, okrucieństwem,  bezwzględnością i żądzą władzy. 

Żyjemy w czasach ogromnego napięcia, z mroczniejącym horyzontem i powszechnym przeczuciem zbliżającej się zapaści historycznej. W „Wojowniku” przekornie doszukujemy się więc głębokiej wiary we wrażliwość człowieka, choć nasz punkt widzenia może okazać się zaskakujący – zaznacza Alicja Bral.

Dodaje, że „Wojownik” nie jest teatrem reportażowym ani komentarzem do bieżących wydarzeń.

Zawsze zależy nam na uniwersalnej refleksji nad człowiekiem i uzyskaniu pewnej ogólnej wizji. Dlatego w naszym teatrze tak chętnie sięgamy do dramatów antycznych i mitologii. Pozwalają na oddalenie i dystans, które są potrzebne, by móc potem jak w soczewce przyjrzeć się współczesności. Tragedia wojny od starożytności po dzień dzisiejszy pozostaje bez zmian: przegrywają wszyscy – wyjaśnia Alicja Bral.

„Wojownik” bardzo muzyczny

Polifonie, charakterystyczne dla Teatru Pieśń Kozła, komponuje Maciej Rychły, od dawna związany z teatrem. Autorzy przedstawienia zapowiadają jednak, że tym razem warstwa muzyczna będzie jeszcze bardziej rozbudowana, wykorzystane zostaną instrumenty smyczkowe, rogi oraz bębny. Obsada jest międzynarodowa: śpiewacy pochodzą z Polski, Włoch, Słowacji, Ukrainy i Anglii.

Eksplorujemy muzyczność słowa i w tym spektaklu zaprezentujemy zupełnie nowy sposób mówienia znaleziony przez Grzegorza Brala, który nazwać można „śpiewomową” – opowiada Alicja Bral.

Kostiumy stworzone przez Alicję Grucę oraz scenografia autorstwa Roberta Florczaka będą minimalistyczne, co jest charakterystycznym elementem dla spektakli Teatru Pieśń Kozła. Koń trojański, który pojawi się na scenie, będzie miał zaskakującą formę.

Premierowe przedstawienia odbędą się na nowej scenie, w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA przy ul. Księcia Witolda 62–70 we Wrocławiu.

Teatr Pieśń Kozła ma za sobą rok bardzo udanych tournée. Wystąpił na scenie słynnego londyńskiego The Globe, czyli na najbardziej prestiżowej szekspirowskiej scenie na świecie. Wywodzący się z Wrocławia teatr zaprezentował się również m.in. w ramach Shakespeare Festival na Zamku Kronborg w Helsingor oraz 
w CalPerformances w Berkeley.

 

WOJOWNIK

Spektakle premierowe  16.11, 17.11       
Miejsce: Piekarnia I Centrum Sztuk Performatywnych   
ul. Księcia Witolda 62–70  Wrocław 

Reżyser: Grzegorz Bral      
Dramaturgia: Alicja Bral     
Muzyka: Maciej Rychły      
Scenografia: Robert Florczak       
Kostiumy: Alicja Gruca 

Obsada:
Alessandra Donati, Anna Grycan,  Urszula Milewska, Hanna Sosnowska, Magdalena Wojnarowska, Volodymyr Andrushchak, Marek Bełko, Mikołaj Bońkowski, Paweł Frasz, Łukasz Wójcik

Muzycy:

Joanna Paluch, Anna Maria Wałek

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Wrocław.

Więcej o Teatrze Pieśń Kozła: http://piesnkozla.pl/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr Teatr na leżakach powraca do Galerii Młociny! Biuro prasowe
2020-07-08 | 13:06

Teatr na leżakach powraca do Galerii Młociny!

  Teatr na leżakach powraca! 9 lipca w Galerii Młociny ponownie rusza autorski cykl spektakli przygotowanych przez Teatr Pijana Sypialnia. Na bielańskich Dechach o godzinie 19:00
Teatr Teatr Polonia i Och-Teatr zagrają w lato plenerowe spektakle w Koneserze
2020-06-24 | 10:30

Teatr Polonia i Och-Teatr zagrają w lato plenerowe spektakle w Koneserze

Centrum kulturalno-rozrywkowe na warszawskiej Pradze zapowiada plenerowe spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru podczas Lata Konesera. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny, a pierwsze
Teatr #TEATRŻYDOWSKIWDOMU – e-repertuar warszawskiego Teatru Żydowskiego
2020-03-18 | 10:00

#TEATRŻYDOWSKIWDOMU – e-repertuar warszawskiego Teatru Żydowskiego

W dobie zagrożenia pandemią, teatr nie chce rezygnować z kontaktu z widzami, jednocześnie dbając o przestrzeganie wszelkich zasad pozwalających opanować pandemię Covid-19.  Teatr

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Daria Widawska: Postanowiłam przejść na dietę sirtfood. Dzięki niej schudła Adele, więc ja też jestem dobrej myśli

Aktorka tłumaczy, że nagły spadek aktywności fizycznej i zmiana dotychczasowego trybu życia sprawiły, że zaczęła przybierać na wadze. Daria Widawska nie chciała bezczynnie patrzeć, jak jej ciało zmienia się na niekorzyść. Zależało jej bowiem na utrzymaniu szczupłej sylwetki i zachowaniu dobrej kondycji. W związku z tym podjęła decyzję o modyfikacji codziennych nawyków żywieniowych. Aby proces chudnięcia był bezpieczny i maksymalnie skuteczny, postanowiła wcześniej zasięgnąć porady dietetyka.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Muzyka

Aleksanda Kurzak: Podczas kwarantanny dawałam koncerty online i dużo gotowałam. Postanowiłam wydać książkę kucharską powiązaną ze słynnymi operami

Sopranistka przyznaje, że podczas kwarantanny związanej z sytuacją epidemiologiczną bardzo brakowało jej występów na scenie i kontaktu z publicznością. Choć w tym czasie dwa razy wystąpiła online, to jednak nie ukrywa, że nieco dziwnie się czuła, śpiewając do ekranu komputera. Ostatnie tygodnie śpiewaczka wykorzystała jednak bardzo efektywnie. Zaprezentowała bowiem swoim fanom kulinarne umiejętności, a gdy szukała nowych przepisów i dzieliła się nimi w sieci, narodził się pomysł, by wydać książkę kucharską związaną z kuchnią i operą.

Kosmos i lotnictwo

W kosmos polecimy balonem. Ziemię z wysokości ponad 30 kilometrów będzie można obejrzeć z kapsuły z widokiem 360 stopni [DEPESZA]

Już wkrótce podróż w kosmos może być w turystyce podobnym zjawiskiem jak np. rejs statkiem. W kosmosie powstają pierwsze hotele, wkrótce mogą też wystartować pierwsze komercyjne loty w przestrzeń kosmiczną realizowane przez prywatne firmy. Ziemię będzie można obejrzeć nie tylko z perspektywy statku kosmicznego, lecz także balonu stratosferycznego. Studio PriestmanGoode opracowało koncepcję wysokowydajnego balonu i kapsuły ciśnieniowej dla Space Perspective, aby zabrać turystów kosmicznych w rejs wokół stratosfery. Loty testowe mają się rozpocząć już w 2021 roku.