Komunikaty PR

UNICEF alarmuje: rok 2014 był katastrofalny dla dzieci

2014-12-09  |  12:30
Kontakt
Monika Kacprzak
Stowarzyszenie UNICEF Polska

ul. Rolna 175 D
02-729 Warszawa
mkacprzak|unicef.pl| |mkacprzak|unicef.pl
+48 509 224 588
www.unicef.pl/

15 milionów dzieci uwikłanych w poważne konflikty

Nowy Jork/Genewa, 8 grudnia 2014 r. – rok 2014 był pełen grozy, strachu i rozpaczy dla milionów dzieci. Toczące się na świecie konflikty naraziły je na skrajną przemoc i jej najtragiczniejsze konsekwencje. Dzieci były przymusowo rekrutowane do oddziałów zbrojnych i stawały się celem ataków walczących stron. Wiele konfliktów pozostaje niezauważonych – alarmuje dzisiaj UNICEF.

Dla milionów dzieci to był druzgocący rok – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Dzieci ginęły w czasie nauki w szkole i podczas snu w swoich łóżkach; zostawały sierotami, były porywane, torturowane, werbowane do armii, gwałcone, a nawet sprzedawane jako niewolnicy. Nigdy w ostatnich latach tak wiele dzieci nie stało się ofiarami tak ekstremalnych aktów brutalności.

Konflikty toczące się w Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Sudanie Południowym, Palestynie, Syrii i na Ukrainie dotyczą 15 milionów dzieci, wliczając w to dzieci, które zostały uchodźcami. Szacuje się, że obecnie na całym świecie 230 milionów dzieci żyje w krajach i na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

W 2014 roku setki dzieci zostało porwanych ze szkół lub w drodze do szkoły. Dziesiątki tysięcy zostało zrekrutowanych przez uzbrojone grupy. W wielu miejscach zwiększyła się liczba ataków na placówki medyczne i edukacyjne.

  • Konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej dotknął 2,3 miliona dzieci, około 10 000 dzieci zostało wcielonych do rebelianckich armii, a ponad 430 dzieci zginęło lub zostało okaleczonych – trzykrotnie więcej niż w 2013 roku
  • W Gazie 54 000 dzieci straciło domy na skutek 50-dniowego konfliktu toczącego się latem. Zginęło 538 dzieci, a 3 370 zostało rannych
  • Konflikt w Syrii dotknął ponad 7,3 miliona dzieci, 1,7 mln dzieci zostało uchodźcami. Od stycznia do września tego roku ONZ odnotował 35 ataków na szkoły, podczas których 105 dzieci zginęło, a 300 odniosło rany. W Iraku, gdzie konflikt dotknął około 2,7 miliona dzieci, co najmniej 700 dzieci zostało okaleczonych, zabitych lub dokonano na nich egzekucji. W obu krajach dzieci są ofiarami, świadkami, a nawet sprawcami coraz bardziej brutalnych i ekstremalnych aktów przemocy
  • W Sudanie Południowym około 235 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia cierpi z powodu  ostrego niedożywienia. Prawie 750 tysięcy dzieci zostało przesiedlonych, a ponad 320 tysięcy zostało uchodźcami. Według danych ONZ w tym roku zginęło ponad 600 dzieci, ponad 200 okaleczono, a około 12 000 dzieci jest obecnie wykorzystywanych przez siły zbrojne

 

Liczba kryzysów, które toczyły się w 2014 roku sprawia, że o wielu z nich szybko się zapomina lub nie przyciągają uwagi świata. Przedłużające się kryzysy w krajach takich jak Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sudan i Jemen zabierają coraz więcej istnień i odbierają przyszłość tysiącom dzieci.

W tym roku pojawiło się także nowe ogromne zagrożenie dla zdrowia i jakości życia dzieci związane z wybuchem epidemii wirusa Ebola w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, na skutek której tysiące dzieci zostało sierotami, a około 5 milionów przestało chodzić do szkoły.

Pomimo ogromnych wyzwań, jakie napotykają dzieci w 2014 roku jest nadzieja dla milionów dzieci dotkniętych konfliktami i kryzysami. W obliczu ograniczonego dostępu do wielu miejsc, braku bezpieczeństwa i wyzwań finansowych organizacje humanitarne, w tym UNICEF, współpracują ze sobą w celu udzielenia pomocy ratującej życie i zapewnienia innych krytycznych świadczeń, takich jak edukacja i opieka medyczna.

  • W Republice Środkowoafrykańskiej trwa kampania, której celem jest umożliwienie powrotu do szkoły 662 tysiącom dzieci
  • Prawie 68 milionów dawek doustnej szczepionki przeciwko polio zostało dostarczonych do krajów Bliskiego Wschodu (głównie Iraku i Syrii)
  • W Sudanie Południowym ponad 70 000 dzieci jest leczonych z ciężkiego niedożywienia
  • W krajach dotkniętych ebolą trwają prace nad zwalczaniem wirusa w lokalnych społecznościach, szkoleni są pracownicy medyczni i prowadzone są kampanie uświadamiające ryzyko zarażenia. Wsparcie dociera także do dzieci, których rodzice zmarli na ebolę

Jest wiele smutnej ironii w tym, że obchodząc 25-lecie uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, możemy z jednej strony świętować postęp, który się dokonał na całym świecie, a z drugiej prawa wielu milionów innych dzieci są tak brutalnie łamane powiedział Anthony Lake. Przemoc czyni więcej szkody niż tylko wpływa na jedno dziecko – ona osłabia siłę całych społeczeństw. Świat może i musi zrobić więcej, aby rok 2015 był znacznie lepszy dla każdego dziecka. Bo każde dziecko, które dorasta silne, bezpieczne, zdrowe może w przyszłości przyczynić się do wzmocnienia swojej rodziny, społeczności, narodu – do poprawy naszej wspólnej przyszłości.

***

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

 

Więcej informacji:

 

Monika Kacprzak

Biuro Komunikacji i Marketingu Internetowego

UNICEF Polska

mkacprzak@unicef.pl

22 568 03 81, 509 224 588

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Bezpłatny teatrzyk „Zwierzęta są wśród nas” w Piątym Wymiarze Biuro prasowe
2020-09-24 | 15:00

Bezpłatny teatrzyk „Zwierzęta są wśród nas” w Piątym Wymiarze

Już w najbliższą sobotę 26 września br. w Piątym Wymiarze w Atrium Promenada odbędzie się bezpłatny pokaz teatralny dla dzieci „Zwierzęta są wśród nas”.
Dziecko Najnowsze wydanie poradnika żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia
2020-09-23 | 08:25

Najnowsze wydanie poradnika żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia

W dobie łatwego dostępu do informacji liczba źródeł, z których można czerpać wiedzę na temat diety małego dziecka jest większa niż kiedykolwiek. To pozytywne zjawisko,
Dziecko Biedronka nagrodzi uczniów!
2020-09-22 | 14:45

Biedronka nagrodzi uczniów!

Rywalizację szkół w konkursie „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków” będą wspierać przedstawiciele czterech żywiołów, a jednocześnie – członkowie Gangu:

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Patronat Newserii

Media

Kinga Sawczuk: Kiedyś nie potrafiłam marzyć i miałam kompleksy. W szkole czasami słyszałam, że mi się nie uda i że wstawiam głupie filmiki

Influencerka poprzez swoją działalność w social mediach stara się zmotywować ludzi do spełniania marzeń. Tłumaczy, że jeszcze parę lat temu nie wierzyła w siebie i brakowało jej odwagi. Postanowiła jednak stawić czoła wewnętrznym słabościom i lękom. Decyzja okazała się słuszna. Obecnie obserwuje ją na Instagramie ponad milion osób. Kinga Sawczuk chce wykorzystać popularność jak najlepiej. Niedawno premierę miała jej książka pod tytułem „Kompleksiara. Jak zaistnieć w necie i być sobą?”.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Media

Mariusz Pudzianowski: Zawsze miałem do siebie dystans. Podchodzę do programu „Anything Goes. Ale Jazda!” na luzie i dobrze się bawię

Zawodnik MMA bierze udział w nowym programie telewizyjnym emitowanym na TVP2  „Anything Goes. Ale Jazda!”. Tłumaczy, że jego formuła jest bardzo specyficzna i dlatego z pewnością nie każdy dobrze się w niej odnajdzie. Gwiazdy mają za zadanie rozbawić publiczność oraz widzów przed telewizorami. W konsekwencji muszą wykazać się kreatywnością, ale także sporym poczuciem humoru. Strongman zaznacza, że na planie produkcji czuje się bardzo komfortowo, ponieważ do życia podchodzi z dystansem i nie boi się nowych wyzwań.

Gwiazdy

Agata Załęcka: Preferuję minimalistyczny tryb życia. Oduczyłam się zbieractwa. Gromadzić należy jedynie wspomnienia

Aktorka stara się dbać o środowisko naturalne. Zaznacza, że ekologia w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Agata Załęcka nie kupuje niepotrzebnych rzeczy, ponieważ nie lubi otaczać się nadmiarem produktów. Gdy otoczenie urządzone jest w minimalistycznym stylu, znacznie łatwiej jest się jej odnaleźć oraz skupić na poszczególnych zajęciach. Przyznaje, że coraz częściej rezygnuje również z mięsa. Jadłospis artystki przepełniają głównie warzywa i owoce, które pozwalają jednocześnie zadbać o sylwetkę oraz generować mniej plastiku.