Komunikaty PR

Użytkowanie i czyszczenie podłogi drewnianej: najczęściej popełniane błędy

2014-11-03  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Kaźmierczak
Blue Ocean Communication Experts

ul. Św. Michała 73
61-005 Poznań
kswoboda|niebieskiocean.pl| |kswoboda|niebieskiocean.pl
+48532363046
www.niebieskiocean.pl

Jeszcze nie jest tak brudno, czyli rzadkie sprzątanie

Nie jest to dobra wiadomość dla leniuchów. Mimo iż drewno - zwłaszcza lakierowane - nie jest aż tak bardzo wymagającym materiałem, regularne sprzątanie to klucz do sukcesu. Kurz, piasek i wszelaki brud, który zbyt długo jest wdeptywany w powierzchnię podłogi, może być z czasem bardzo kłopotliwy do usunięcia. Będzie wymagał zastosowania bardziej radykalnych środków i użycia większej ilości sił – może się także okazać, że pewnych odbarwień nie da się już usunąć.

Podłogę warto sprzątać na bieżąco (zwłaszcza w przypadku miejscowych zabrudzeń), a raz w tygodniu należy odkurzyć całą powierzchnię i w razie potrzeby ją także umyć. Tak traktowana podłoga odwdzięczy się pięknym wyglądem i przedłużoną trwałością.

To tylko kilka ziarenek piasku, czyli lekceważenie małych zagrożeń

Niedokładnie oczyszczone na wycieraczce buty, łapy psa, który wrócił ze spaceru – to idealne nośniki piasku, który po wyschnięciu rozproszy się i stanie niemal niewidoczny. Niestety to, że go z daleka nie widać, nie oznacza, że problem zniknął. Jeśli, chcąc oszczędzić sobie wysiłku, zignorujemy zalegające na deskach drobinki, mogą się one zemścić w bardzo perfidny sposób.

- Ziarenka piasku, które wnieśliśmy do mieszkania i których nie usunęliśmy, szybko „rozejdą się” po całej powierzchni podłogi. Wtedy zadziałają niczym papier ścierny – powolutku zaczną rysować parkiet, aż ten zmatowieje, a w skrajnych przypadkach zniszczą wykończenie podłogi i konieczna będzie renowacja – wyjaśnia Dariusz Turski, ekspert marki PALLMANN – środków do wykończenia i pielęgnacji podłóg drewnianych.

I pomyśleć, że można temu zapobiec chwytając niezwłocznie za zmiotkę i szufelkę lub mop na sucho, które pomagają na bieżąco pozbyć się niechcianych drobinek. To bardzo proste, a jakie korzystne!

Drewno jest wytrzymałe, czyli ostre traktowanie podłogi

Nowoczesne lakiery i oleje zabezpieczające podłogi rzeczywiście są bardzo odporne. Jednak nie możemy zakładać, że nic ich nie zniszczy. Podłodze przyda się odrobina uwagi. Oczywiście podstawową kwestią jest zabezpieczenie podłogi przed zarysowaniami, które powstają przy przesuwaniu mebli – aby temu zapobiec wystarczy podkleić ich nóżki podkładkami filcowymi. Bardzo ważne jest także stosowanie mat ochronnych pod krzesła na kółkach – bez nich mamy gwarantowane uszkodzenie podłogi w miejscu styku plastikowych kółek z powierzchnią drewna.

Przy sprzątaniu z kolei jest ważne używanie odpowiedniej końcówki do odkurzacza – spośród dostępnych opcji, wybierajmy raczej te z miękkimi szczotkami. Dzięki temu ryzyko spowodowania przypadkowych rys zostanie zminimalizowane.

A jak na nasz parkiet mogą wpłynąć popularne „domówki”? Wiadomo przecież, że szpilki to przyjaciółki wielu kobiet, jak zatem pojawić się na imprezie bez nich? Niestety drewno i buty na obcasie nie są dobrym połączeniem. Lepiej unikać takich sytuacji, co oczywiście nie oznacza, że musimy naszym gościom nakładać tuż za progiem filcowe kapcie. – Jeśli wiemy, że nasz dom będzie często odwiedzany przez gości, już na etapie wykańczania warto pomyśleć o zastosowaniu na podłogę lakieru lub oleju o wyższej wytrzymałości – np. takiego, który stosuje się w przypadku powierzchni w miejscach użyteczności publicznej. Nowoczesne lakiery charakteryzuje naprawdę wysoka wytrzymałość – za przykład może posłużyć lakier Pall X 98, którym została wykończona podłoga w… lotniczym hangarze! – radzi Dariusz Turski.

Ostro potrafią traktować podłogę także… dzieci. Niezliczona ilość rozlanych płynów, kilometry wyjeżdżone małymi rowerkami czy samochodzikami, niszczycielska moc klocków czy piękne dzieła sztuki malowane wprost na parkiecie… Z tym wszystkim musi zmierzyć się nasza podłoga. Tymczasem by zapobiec trwałym uszkodzeniom, wystarczy jedynie dość szybko reagować – wycierać rozlane soczki, farbki, a naszych milusińskich namawiać do zabawy na dywanikach.

Lanie wody, czyli zbyt obfite zmywanie podłogi

Podstawowym, często popełnianym błędem przy czyszczeniu podłogi drewnianej, jest używanie zbyt dużej ilości wody. Przyzwyczajeni do szorowania ociekającym mopem płytek w łazience, zapominamy, że drewno to materiał higroskopijny, a zatem „pobierający” wodę z otoczenia. Jeśli do jej zmywania będziemy używać dużej ilości płynów, drewno wchłonie część wilgoci i podłoga może się wypaczyć. Parkiet wystarczy przecierać wilgotnym płaskim mopem z dodatkiem odpowiedniego środka. Wszystkie płyny, które rozleją się na podłogę, należy bez specjalnej zwłoki usuwać, by nie doprowadzić do miejscowych uszkodzeń.

Co za dużo to niezdrowo, czyli brak umiaru w stosowaniu środków pielęgnacyjnych

- Wielokrotnie zdarza mi się odpowiadać na pytania, dlaczego podłoga po stosunkowo krótkim czasie użytkowania matowieje – mówi Dariusz Turski, ekspert PALLMANNa. – Zwykle powód jest prozaiczny – na powierzchni podłogi znajduje się zbyt duża ilość środków pielęgnacyjnych.

Dzieje się tak, ponieważ wiele osób nie zmywa przed nałożeniem środka pielęgnacyjnego jego poprzednich warstw. Optyka podłogi znacznie się pogarsza, a powierzchnia staje się bardziej podatna na zabrudzenia. Można temu jednak bardzo łatwo zapobiec – kiedy chcemy zastosować środek pielęgnacyjny, przed jego użyciem należy dokładnie oczyścić podłogę za pomocą odpowiedniego preparatu, tak zwanego zmywacza.

Twierdzenie, że podłoga drewniana jest szczególnie wymagająca pod względem użytkowania, nie jest do końca słuszne. Wystarczy bowiem przestrzegać kilku zasad, by cieszyć się piękną podłogą przez wiele lat. Jeśli jednak posadzka z biegiem lat przestanie spełniać nasze wymogi estetyczne – wystarczy ją odnowić, by zyskać praktycznie taki sam efekt, jaki mieliśmy po jej zamontowaniu. To magia dostępna tylko dla posiadaczy drewnianych podłóg.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Karnawał z Fyrklӧvern Biuro prasowe
2020-01-29 | 14:00

Karnawał z Fyrklӧvern

CELEBRATION to propozycja dla osób, które pragną by aranżacja karnawałowego stołu przybrała delikatny i romantyczny charakter. Ten kobiecy, biały serwis o opływowym kształcie
Dom Nowe trendy we wnętrzach. Geometryczne motywy
2020-01-29 | 11:00

Nowe trendy we wnętrzach. Geometryczne motywy

W miejskich wnętrzach z roku na rok rośnie popularność prostych, industrialnych rozwiązań opartych na elementach związanych z betonem architektonicznym. Jest to jeden z fundamentów
Dom Trendy wnętrzarskie na 2020 rok według ekspertów Salonów Agata
2020-01-28 | 15:17

Trendy wnętrzarskie na 2020 rok według ekspertów Salonów Agata

Nowy rok to idealna okazja do wprowadzenia zmian aranżacyjnych w domu. Zachęcają do tego oryginalne, inspirujące trendy na 2020 rok – wśród nich motywy z poprzednich dekad i

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Gwiazdy

Macademian Girl: Jakby przyszedł właściwy moment i właściwa osoba, tobym już dawno była żoną i miała dziecko

Zdaniem blogerki na wszystko w życiu przychodzi odpowiedni moment, więc jeśli do tej pory nie udało jej się założyć rodziny, to widocznie nie jest to jeszcze jej czas. Macademian Girl wierzy, że w przyszłości będzie dobrą żoną i matką. Na razie dba o to, by przez liczne projekty zawodowe nie ucierpiały jej stosunki z rodziną i przyjaciółmi. Nie przejmuje się kolejnymi urodzinami, bo jak podkreśla, dopiero po trzydziestce, a nawet po czterdziestce zaczyna się prawdziwe życie.

Gwiazdy

Milena Sadowska: Ta moja wymarzona korona wcale nie była taka lekka, jakby się mogła wydawać. Spłynęło na mnie mnóstwo obowiązków

Miss Polonia 2018 podsumowuje rok dzierżenia korony najpiękniejszej Polki i z całą stanowczością przyznaje, że te miesiące nie należały do najłatwiejszych. Tytuł Miss Polonia wiąże się bowiem nie tylko z przyjemnościami, ale również z wieloma obowiązkami.

 

Sprzęt i gadżety

Opracowano oczyszczacz powietrza w formie naszyjnika. Usuwa niemal wszystkie cząstki PM2,5 i alergeny

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do śmierci nawet ok. 8,8 mln osób rocznie. Dla porównania palenie odpowiada za nieco ponad 7 mln zgonów. Rośnie więc popularność filtrów powietrza, w miastach pojawiają się antysmogowe chodniki, ulice czy farby. Powstały także przenośne oczyszczacze powietrza w formie naszyjników czy bransoletek. Ible Technology stworzyło rozwiązanie oparte na olbrzymiej ilości ujemnych jonów, które łączą się z zanieczyszczonymi cząsteczkami i opadają na ziemię.