Komunikaty PR

Użytkowanie i czyszczenie podłogi drewnianej: najczęściej popełniane błędy

2014-11-03  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Kaźmierczak
Blue Ocean Communication Experts

ul. Św. Michała 73
61-005 Poznań
kswoboda|niebieskiocean.pl| |kswoboda|niebieskiocean.pl
+48532363046
www.niebieskiocean.pl

Jeszcze nie jest tak brudno, czyli rzadkie sprzątanie

Nie jest to dobra wiadomość dla leniuchów. Mimo iż drewno - zwłaszcza lakierowane - nie jest aż tak bardzo wymagającym materiałem, regularne sprzątanie to klucz do sukcesu. Kurz, piasek i wszelaki brud, który zbyt długo jest wdeptywany w powierzchnię podłogi, może być z czasem bardzo kłopotliwy do usunięcia. Będzie wymagał zastosowania bardziej radykalnych środków i użycia większej ilości sił – może się także okazać, że pewnych odbarwień nie da się już usunąć.

Podłogę warto sprzątać na bieżąco (zwłaszcza w przypadku miejscowych zabrudzeń), a raz w tygodniu należy odkurzyć całą powierzchnię i w razie potrzeby ją także umyć. Tak traktowana podłoga odwdzięczy się pięknym wyglądem i przedłużoną trwałością.

To tylko kilka ziarenek piasku, czyli lekceważenie małych zagrożeń

Niedokładnie oczyszczone na wycieraczce buty, łapy psa, który wrócił ze spaceru – to idealne nośniki piasku, który po wyschnięciu rozproszy się i stanie niemal niewidoczny. Niestety to, że go z daleka nie widać, nie oznacza, że problem zniknął. Jeśli, chcąc oszczędzić sobie wysiłku, zignorujemy zalegające na deskach drobinki, mogą się one zemścić w bardzo perfidny sposób.

- Ziarenka piasku, które wnieśliśmy do mieszkania i których nie usunęliśmy, szybko „rozejdą się” po całej powierzchni podłogi. Wtedy zadziałają niczym papier ścierny – powolutku zaczną rysować parkiet, aż ten zmatowieje, a w skrajnych przypadkach zniszczą wykończenie podłogi i konieczna będzie renowacja – wyjaśnia Dariusz Turski, ekspert marki PALLMANN – środków do wykończenia i pielęgnacji podłóg drewnianych.

I pomyśleć, że można temu zapobiec chwytając niezwłocznie za zmiotkę i szufelkę lub mop na sucho, które pomagają na bieżąco pozbyć się niechcianych drobinek. To bardzo proste, a jakie korzystne!

Drewno jest wytrzymałe, czyli ostre traktowanie podłogi

Nowoczesne lakiery i oleje zabezpieczające podłogi rzeczywiście są bardzo odporne. Jednak nie możemy zakładać, że nic ich nie zniszczy. Podłodze przyda się odrobina uwagi. Oczywiście podstawową kwestią jest zabezpieczenie podłogi przed zarysowaniami, które powstają przy przesuwaniu mebli – aby temu zapobiec wystarczy podkleić ich nóżki podkładkami filcowymi. Bardzo ważne jest także stosowanie mat ochronnych pod krzesła na kółkach – bez nich mamy gwarantowane uszkodzenie podłogi w miejscu styku plastikowych kółek z powierzchnią drewna.

Przy sprzątaniu z kolei jest ważne używanie odpowiedniej końcówki do odkurzacza – spośród dostępnych opcji, wybierajmy raczej te z miękkimi szczotkami. Dzięki temu ryzyko spowodowania przypadkowych rys zostanie zminimalizowane.

A jak na nasz parkiet mogą wpłynąć popularne „domówki”? Wiadomo przecież, że szpilki to przyjaciółki wielu kobiet, jak zatem pojawić się na imprezie bez nich? Niestety drewno i buty na obcasie nie są dobrym połączeniem. Lepiej unikać takich sytuacji, co oczywiście nie oznacza, że musimy naszym gościom nakładać tuż za progiem filcowe kapcie. – Jeśli wiemy, że nasz dom będzie często odwiedzany przez gości, już na etapie wykańczania warto pomyśleć o zastosowaniu na podłogę lakieru lub oleju o wyższej wytrzymałości – np. takiego, który stosuje się w przypadku powierzchni w miejscach użyteczności publicznej. Nowoczesne lakiery charakteryzuje naprawdę wysoka wytrzymałość – za przykład może posłużyć lakier Pall X 98, którym została wykończona podłoga w… lotniczym hangarze! – radzi Dariusz Turski.

Ostro potrafią traktować podłogę także… dzieci. Niezliczona ilość rozlanych płynów, kilometry wyjeżdżone małymi rowerkami czy samochodzikami, niszczycielska moc klocków czy piękne dzieła sztuki malowane wprost na parkiecie… Z tym wszystkim musi zmierzyć się nasza podłoga. Tymczasem by zapobiec trwałym uszkodzeniom, wystarczy jedynie dość szybko reagować – wycierać rozlane soczki, farbki, a naszych milusińskich namawiać do zabawy na dywanikach.

Lanie wody, czyli zbyt obfite zmywanie podłogi

Podstawowym, często popełnianym błędem przy czyszczeniu podłogi drewnianej, jest używanie zbyt dużej ilości wody. Przyzwyczajeni do szorowania ociekającym mopem płytek w łazience, zapominamy, że drewno to materiał higroskopijny, a zatem „pobierający” wodę z otoczenia. Jeśli do jej zmywania będziemy używać dużej ilości płynów, drewno wchłonie część wilgoci i podłoga może się wypaczyć. Parkiet wystarczy przecierać wilgotnym płaskim mopem z dodatkiem odpowiedniego środka. Wszystkie płyny, które rozleją się na podłogę, należy bez specjalnej zwłoki usuwać, by nie doprowadzić do miejscowych uszkodzeń.

Co za dużo to niezdrowo, czyli brak umiaru w stosowaniu środków pielęgnacyjnych

- Wielokrotnie zdarza mi się odpowiadać na pytania, dlaczego podłoga po stosunkowo krótkim czasie użytkowania matowieje – mówi Dariusz Turski, ekspert PALLMANNa. – Zwykle powód jest prozaiczny – na powierzchni podłogi znajduje się zbyt duża ilość środków pielęgnacyjnych.

Dzieje się tak, ponieważ wiele osób nie zmywa przed nałożeniem środka pielęgnacyjnego jego poprzednich warstw. Optyka podłogi znacznie się pogarsza, a powierzchnia staje się bardziej podatna na zabrudzenia. Można temu jednak bardzo łatwo zapobiec – kiedy chcemy zastosować środek pielęgnacyjny, przed jego użyciem należy dokładnie oczyścić podłogę za pomocą odpowiedniego preparatu, tak zwanego zmywacza.

Twierdzenie, że podłoga drewniana jest szczególnie wymagająca pod względem użytkowania, nie jest do końca słuszne. Wystarczy bowiem przestrzegać kilku zasad, by cieszyć się piękną podłogą przez wiele lat. Jeśli jednak posadzka z biegiem lat przestanie spełniać nasze wymogi estetyczne – wystarczy ją odnowić, by zyskać praktycznie taki sam efekt, jaki mieliśmy po jej zamontowaniu. To magia dostępna tylko dla posiadaczy drewnianych podłóg.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Ceramika Paradyż wznawia współpracę z Polską Grupą Ceramiczną Biuro prasowe
2020-09-25 | 14:30

Ceramika Paradyż wznawia współpracę z Polską Grupą Ceramiczną

Ceramika Paradyż nie zwalnia tempa, realizując kolejne etapy konsekwentnego rozwoju. Rodzinna firma właśnie nawiązała współpracę z Polską Grupą Ceramiczną, największą na
Dom Na straży domowego bezpieczeństwa - Nowoczesne Ogrodzenie Frontowe Ametyst
2020-09-25 | 14:00

Na straży domowego bezpieczeństwa - Nowoczesne Ogrodzenie Frontowe Ametyst

Estetyczny wygląd, trwałość i solidność to ważne zalety każdego ogrodzenia. Rodzice małych dzieci i właściciele niewielkich zwierząt domowych często przy jego wyborze zwracają uwagę
Dom Rzeka urzeka – Geberit zachęca do udziału w akcji WWF Polska
2020-09-25 | 12:30

Rzeka urzeka – Geberit zachęca do udziału w akcji WWF Polska

27 września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. Z tej okazji Fundacja WWF Polska ruszyła z akcją „Rzeka urzeka”. W projekt, którego celem jest wzbudzenie w Polakach sympatii i

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Patronat Newserii

Media

Kinga Sawczuk: Kiedyś nie potrafiłam marzyć i miałam kompleksy. W szkole czasami słyszałam, że mi się nie uda i że wstawiam głupie filmiki

Influencerka poprzez swoją działalność w social mediach stara się zmotywować ludzi do spełniania marzeń. Tłumaczy, że jeszcze parę lat temu nie wierzyła w siebie i brakowało jej odwagi. Postanowiła jednak stawić czoła wewnętrznym słabościom i lękom. Decyzja okazała się słuszna. Obecnie obserwuje ją na Instagramie ponad milion osób. Kinga Sawczuk chce wykorzystać popularność jak najlepiej. Niedawno premierę miała jej książka pod tytułem „Kompleksiara. Jak zaistnieć w necie i być sobą?”.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Media

Mariusz Pudzianowski: Zawsze miałem do siebie dystans. Podchodzę do programu „Anything Goes. Ale Jazda!” na luzie i dobrze się bawię

Zawodnik MMA bierze udział w nowym programie telewizyjnym emitowanym na TVP2  „Anything Goes. Ale Jazda!”. Tłumaczy, że jego formuła jest bardzo specyficzna i dlatego z pewnością nie każdy dobrze się w niej odnajdzie. Gwiazdy mają za zadanie rozbawić publiczność oraz widzów przed telewizorami. W konsekwencji muszą wykazać się kreatywnością, ale także sporym poczuciem humoru. Strongman zaznacza, że na planie produkcji czuje się bardzo komfortowo, ponieważ do życia podchodzi z dystansem i nie boi się nowych wyzwań.

Gwiazdy

Agata Załęcka: Preferuję minimalistyczny tryb życia. Oduczyłam się zbieractwa. Gromadzić należy jedynie wspomnienia

Aktorka stara się dbać o środowisko naturalne. Zaznacza, że ekologia w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Agata Załęcka nie kupuje niepotrzebnych rzeczy, ponieważ nie lubi otaczać się nadmiarem produktów. Gdy otoczenie urządzone jest w minimalistycznym stylu, znacznie łatwiej jest się jej odnaleźć oraz skupić na poszczególnych zajęciach. Przyznaje, że coraz częściej rezygnuje również z mięsa. Jadłospis artystki przepełniają głównie warzywa i owoce, które pozwalają jednocześnie zadbać o sylwetkę oraz generować mniej plastiku.