Komunikaty PR

Jak się leczą 30-latkowie?

2019-10-14  |  12:19

30-latkowie to grupa najczęściej korzystająca ze zwolnień lekarskich. Wśród specjalistów, do których chodzą najwięcej, są ginekolog, dermatolog, ortopeda oraz endokrynolog. Swój stan zdrowia sprawdzają regularnie. Badania laboratoryjne stanowią ponad połowę świadczeń medycznych, z których korzystają.

Ze statystyk absencji chorobowej gromadzonych przez ZUS wynika, że grupą wiekową, która najczęściej korzysta ze zwolnień lekarskich, są osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia[1]. Wystawiono im 27% ogółu zaświadczeń lekarskich, a ich długość stanowiła prawie 28% łącznego czasu nieobecności chorobowej wszystkich pracowników. W związku z tym SALTUS Ubezpieczenia postanowił sprawdzić, do jakich lekarzy najczęściej chodzą i z jakich badań korzystają.

Najczęściej 30-latkowie korzystają z diagnostyki laboratoryjnej, to ponad połowa zamawianych przez nich świadczeń medycznych. Na drugim miejscy znajdują się konsultacje specjalistyczne, a na trzecim diagnostyka obrazowa. Wizyty u internisty to jedynie niecałe 7% usług zdrowotnych, z których korzystają. Choć sporo ze świadczeń związanych jest z ciążą, to mimo to statystyki potwierdzają niestety, że pokolenie Y cierpi na więcej problemów zdrowotnych, niż ich rodzice w tym wieku – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Do jakich specjalistów chodzą 30-latkowie?

Wśród specjalistów, do których najczęściej chodzą osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia ubezpieczone w SALTUS TUW, znajdują się:

 • ginekolog,
 • dermatolog,
 • ortopeda,
 • endokrynolog,
 • laryngolog.

Porady ginekologiczne stanowią 28% konsultacji, z których co miesiąc korzysta ta grupa wiekowa. 12% to wizyty dermatologiczne, a 11% to porady ortopedyczne. O pomoc do endokrynologa zwracają się w 10% przypadków, a do ortopedy w 7%. W dalszej kolejności korzystają z konsultacji okulistycznych, neurologicznych, alergologicznych, kardiologicznych i gastrologicznych.

Te statystyki dają wgląd w to, z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się przedstawiciele Millenialsów. Fakt największego zainteresowania wizytami ginekologicznymi wynika z tego, że są to w znacznej większości porady związane z ciążą. O wiele istotniejsze w kontekście analizy stanu zdrowia 30-latków są pozostałe konsultacje specjalistyczne, które odbywają. Wysoki odsetek wizyt ortopedycznych i endokrynologicznych potwierdza, negatywne trendy zdrowotne, które obserwowane są już od kilku lat. Rosnący odsetek osób prowadzących siedzący tryb życia oraz fakt, że wykonywanie wielu współczesnych zawodów wiąże się z długotrwałym przebywaniem w wymuszonej pozycji ciała, sprawia, że coraz więcej osób boryka się z nabytymi wadami postawy, już w młodym wieku.

Bardzo istotnym zjawiskiem, którego nie można bagatelizować, jest fakt, że wielu 30-latków zmaga się z zaburzeniami hormonalnymi. Żadna inna spośród 5 analizowanych przez nas grup wiekowych nie odbywa miesięcznie tylu konsultacji endokrynologicznych, co oni. Ich wizyty stanowią 27% ogółu. Problemy hormonalne mogą być powodowane m.in. przez nadmierny stres oraz zbyt małą aktywność fizyczną, czyli zjawiska powszechne wśród Millenialsów – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Jak badają się Millenialsi?

Osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia są też grupą, która wykonuje najwięcej badań laboratoryjnych – 24% ogółu. Najczęściej są to podstawowe badania profilaktyczne, czyli:

 • morfologia krwi,
 • sprawdzenie poziomu TSH,
 • badanie ogólne moczu,
 • kontrola fT4,
 • analiza poziomu glukozy.

W dalszej kolejności wykonują próby wątrobowe, sprawdzają poziom fT3, kreatyniny oraz kontrolują poziom cholesterolu za pomocą lipidogramu. Fakt, że aż 3 z 10 najczęściej wykonywanych badań dotyczy problemów hormonalnych, potwierdza, że zaburzenia pracy tarczycy są bardzo istotnym problemem w tej grupie wiekowej.

Z kolei do najczęściej wykonywanych badań obrazowych należą:

 • USG miednicy,
 • USG piersi,
 • USG jamy brzusznej,
 • USG tarczycy,
 • EKG spoczynkowe.

 


[1] Absencja chorobowa w 2018 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Warszawa 2019.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Puszka dla Maluszka od NAN 2 Biuro prasowe
2020-05-28 | 13:00

Puszka dla Maluszka od NAN 2

W Kreatywnej Pracowni NAN 2 możesz zaprojektować wyjątkową etykietę magnetyczną z imieniem i zdjęciem swojego maluszka! Jak? 1. Kup jednorazowo* dwie 800 gramowe
Zdrowie RAK KOLCZYSTOKOMÓRKOWY drugi najczęściej występujący rak skóry
2020-05-28 | 12:00

RAK KOLCZYSTOKOMÓRKOWY drugi najczęściej występujący rak skóry

Z roku na rok liczba nowotworów skóry rośnie. Eksperci szacują, że niebawem w Polsce, co druga osoba po 60 roku życia zachoruje na nowotwór skóry[1]. - Już teraz
Zdrowie Zadbaj o zdrowie i szczupłą sylwetkę na lato
2020-05-28 | 04:00

Zadbaj o zdrowie i szczupłą sylwetkę na lato

Zbliżające się lato to dla wielu z nas dobry pretekst do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze. Podpowiadamy jakie produkty wybierać o tej porze roku, by cieszyć się szczupłą

Więcej ważnych informacji

Żywienie

Kinga Zawodnik: Kobiety utożsamiają się ze mną i moją historią. Nie przypuszczałam, że mogłabym być dla kogoś wzorem do naśladowania

Bohaterka i prowadząca program TVN Style „Dieta czy cud?” tłumaczy, że podczas walki o zgrabną sylwetkę niezwykle ważne są zdrowy rozsądek i odpowiedzialne podejście do odchudzania. Utrata kilogramów to wieloetapowy proces i duże wyzwanie. Kinga Zawodnik nie spodziewała się, że już po emisji pierwszego odcinka zostanie zasypana wiadomościami od kobiet, którym daje motywację do schudnięcia.

 
 

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Żywienie

Same kosmetyki nie zagwarantują pięknej cery. Duży wpływ na wygląd skóry mają odpowiednia żywność i dobre nawodnienie

Zbilansowana dieta, bogata w składniki pozytywnie wpływające na stan skóry, jest podstawą zdrowej cery. Niektóre produkty spożywcze charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami i pomagają w walce z niedoskonałościami. Aby cieszyć się promienną i gładką skórą, należy dbać o nią kompleksowo. Oprócz zewnętrznej pielęgnacji ważne są również nawodnienie i odpowiedni jadłospis.

 

Transport

Pandemia sprzyja większej brawurze na drogach. Bezpieczeństwo mają poprawić wyższe kary i ograniczniki prędkości w samochodach

Z powodu koronawirusa na niektórych drogach krajowych liczba aut spadła nawet o 80 proc. W czasie pandemii Polacy jeżdżą mniej, za to bardziej niebezpiecznie – tylko od 24 kwietnia do 6 maja w wypadkach zginęło 76 osób, czyli średnio sześć–siedem dziennie. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość, bo puste ulice zachęcają do większej brawury. O bezpieczną jazdę apelują producenci samochodów. Volvo wprowadza automatyczne ograniczenie prędkości we wszystkich swoich autach do 180 km/h. Kierowca będzie też mógł zaprogramować dodatkowe ograniczenia prędkości maksymalnej.