Komunikaty PR

5 zasad bezpieczeństwa dziecka w samochodzie

2016-11-29  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania fotelik ( 0 MB )

Polacy nie żałują pieniędzy na dobry fotelik samochodowy dla dziecka. Wybieramy te, które spełniają wysokie normy bezpieczeństwa, są testowane przez niezależne instytucje badawcze oraz są wygodne dla naszego malucha. Wiemy jaki typ wybrać, natomiast błędy popełnimy w przypadku mocowania lub zapinania dzieci w fotelikach oraz nieprawidłowego doboru modelu urządzenia do wagi dziecka.

W minionym roku miało miejsce 2,8 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat (dane Komendy Głównej Policji). W zdarzeniach tych 70 dzieci poniosło śmierć, a ponad 3 tys. doznało obrażeń. Przed kolejną falą wyjazdów rodzinnych w sezonie zimowym przypominamy ważne zasady dotyczące wyboru i typów fotelików samochodowych.

Bezpieczeństwo, komfort i cena – to główne czynniki, którymi kierują się rodzice kupujący fotelik dla swojego dziecka. Jak podkreślają eksperci, pod uwagę powinniśmy wziąć testy bezpieczeństwa  oraz to, czy dany fotelik pasuje do naszego samochodu i dziecka.

  1. Nowy i dopasowany do wagi dziecka

Choć ceny używanych fotelików kuszą na portalach aukcyjnych, to warto zainwestować w nowy sprzęt, by mieć gwarancję, że zakupiony fotelik nie brał udziału w kolizji i jest całkowicie bezpieczny. Pierwszym fotelikiem, który zakupimy dla naszego maluch to tzw. nosidełko  – większość rodziców zwraca uwagę na prawidłowy montaż tego urządzenia oraz, by spełniał on najwyższe normy bezpieczeństwa i wysokie noty w niezależnych testach. – Pamiętajmy jednak, że nasz maluch rośnie  i wraz z jego rozwojem powinniśmy wymieniać foteliki na kolejne modele, tak by nigdy główka dziecka nie wystawała choć odrobinę ponad jego górną część. Wybór odpowiedniego sprzętu ułatwi również podział na pięć różnych grup fotelików, zgodnych z europejskimi normami (ECE R44), które dopasowane są do odpowiedniej wagi dziecka  – wyjaśnia Marcin Baranowski, CEO firmy Lionelo, producenta fotelików samochodowych.

5 grup fotelików:

  • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg
  • 0+ – dla dzieci o wadze 10-13 kg
  • I – dla dzieci o wadze 9-18 kg
  • II – dla dzieci o wadze 15-25 kg
  • III – dla dzieci o wadze 22-36 kg

Foteliki są podzielone według poszczególnych grup wagowych. Dla noworodków i niemowląt przewożonych w pozycji leżącej używa się tzw. Nosidełka lub fotelika z funkcją leżenia – jak np. Liam – można zamontować go tyłem do kierunku jazdy w pozycji leżącej idealnej dla niemowląt. Zakwalifikowane są one do grupy 0/0+ i służą maluchom od urodzenia do osiągnięcia 15 miesięcy oraz wagi do 13 kg. Następnie nosidełka zastępuje się fotelikami, w których starsze dzieci można już przewozić na siedząco.  Dzieci w wieku do 3-4 lat należą do grupy I, i powinny być przewożone w fotelikach od 9 do 18 kg. A dla starszych - siedzenie podwyższające z oparciem czyli grupa II-III (15-36 kg).

  1. Testy bezpieczeństwa i montaż

Bezpieczeństwo to najważniejsze, co możesz zapewnić swojemu dziecku podczas podróży. Wybierajmy takie foteliki, które gwarantują nie tylko komfort, ale i najlepszą możliwą ochronę podczas jazdy. Przed zakupem sprawdźmy, czy fotelik był testowany przez niezależne instytucje badawcze oraz jakie osiągnął wyniki. – Warto też zwrócić uwagę na mocowanie oraz czy posiada tzw. uchwyt mocujący ISOFIX. W przypadku tego typu uchwytów cały fotelik samochodowy jest połączony bezpośrednio ze szkieletem nadwozia, co sprawia że w przypadku kolizji fotelik wraz z maluchem nie zmieni swojego położenia. Baza  takiego fotelika przyczepiana jest do specjalnych uchwytów, ulokowanych w stelażu tylnej kanapy, tak samo jak są przymocowane zatrzaski pasów bezpieczeństwa. Foteliki, które nie posiadają tej funkcji również są bezpieczne, ale statystyki wskazują, że niewiele osób montuje je poprawnie, dlatego tak ważne jest zapoznajmy się z instrukcją obsługi i dopasowanie go do naszego samochodu – wyjaśnia Marcin Baranowski, CEO firmy Lionelo, producenta fotelików samochodowych. Uchwyt ISOFIX posiad m.in. fotelik samochodowy SEM.

Zanim kupimy fotelik, koniecznie przymierzmy go w samochodzie, ponieważ nie każdy fotelik da się poprawnie i stabilnie zamocować w każdym typie samochodu. Stabilne mocowanie fotelika jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływa na bezpieczeństwo twojego dziecka w samochodzie.

 

  1. Dla starszych fotelik dobieramy do wzrostu, nie do wagi!

To ważna zasada, która została zmieniona w minionym roku, ale o której  wielu rodziców jeszcze nie słyszało lub jest przez nich lekceważona. Kiedyś każde dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia musiało być przewożone w foteliku. Po zmianie przepisów w 2015 roku, konieczność przewożenia pociech w fotelikach zależy od ich wzrostu. Dopóki dziecko nie będzie miało więcej niż 150 cm wzrostu, będzie musiało podróżować w taki właśnie sposób. Ze wzrostem dziecka związane są jeszcze dwa zapisy. Przepisy zabraniają przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm na przednim fotelu bez fotelika bezpieczeństwa. Dopuszczają za to możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci, które mierzą minimum 135 cm. Warunkiem jest zapięcie dziecku pasów.

  1. Rozrywka dla malucha podczas jazdy

 

Pamiętajmy, aby bezwzględnie nie wyjmować dziecka z fotelika podczas jazdy nawet na chwilę. Jeśli malucha trzeba nakarmić, przewinąć, zabawić, najlepiej zjechać z trasy, odpocząć i załatwić wszystkie potrzeby dziecka. Jeśli podróż trwa kilka godzin, tym bardziej powinniśmy wszystko dokładnie przygotować i poukładać rzeczy w samochodzie, tak by wszystko co niezbędne było pod ręką. Dobrym rozwiązaniem jest organizer na fotel. Dzięki niemu dziecko zawsze może samo sięgnąć po picie, przekąskę lub zabawkę. Na drogę przyda się cały wachlarz zabaw,  ulubione książki, przytulanki, piosenki, atlas dla dzieci do śledzenia drogi i przy okazji świetna lekcja geografii. Niezwodnym umilaczem drogi są nagrane na smarfon lub  tablet ulubione bajki lub gry dla dzieci.

  1. Dobrze zaplanuj podróż

Zanim wyruszycie w drogę sprawdź stan techniczny samochodu oraz dobrze zaplanuj podróż. Prześledź trasę oraz monitoruj na bieżąco dane o utrudnieniach na drodze oraz informacje o nowych objazdach. Jeśli wybierasz się do innych państw, sprawdź jakie przepisy dotyczące bezpieczeństwa jazdy samochodem tam obowiązują, np. podróżując po Francji w aucie powinny znaleźć się kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów.

www.lionelo.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak odżywić mózg przed klasówką? Czas na drugi konkurs SIŁA UMYSŁU! Biuro prasowe
2018-02-19 | 12:00

Jak odżywić mózg przed klasówką? Czas na drugi konkurs SIŁA UMYSŁU!

Mózg - centrum dowodzenia organizmu. Ludzki mózg waży ok. 1400 gramów i stanowi w przybliżeniu 2% masy ciała człowieka. Mimo to, jest organem pochłaniający 20%
Dziecko ABC komponowania diety maluszka
2018-02-19 | 12:00

ABC komponowania diety maluszka

Troskliwi rodzice powinni pamiętać, że organizm niemowlęcia i małego dziecka wyjątkowo intensywnie się rozwija, a jednocześnie jest bardzo delikatny i wrażliwy. Właśnie dlatego tak
Dziecko Rodzeństwo – jak wspierać relację i nie potęgować konfliktów?
2018-02-16 | 13:40

Rodzeństwo – jak wspierać relację i nie potęgować konfliktów?

Więź jaka łączy rodzeństwo jest wyjątkowa, choć często pełna skrajnych emocji. Stawia to przed rodzicami wyzwanie – kłótnie, zazdrość, niezrozumienie z powodu

Media

Anna Wendzikowska wraca na plan serialu „M jak miłość”

Staram się dobrze łączyć oba moje zawody – mówi gwiazda TVN. Na co dzień pracuje jako dziennikarka zajmująca się tematyką filmową, co pewien czas staje jednak przed kamerą również jako aktorka. W tym roku ponownie wcieli się w postać Moniki w serialu „M jak miłość”.

Film

Piotr Stramowski: Bardzo mi dobrze z łatką aktora Patryka Vegi. To fajny przywilej

Patryk Vega jest teraz na Mount Evereście polskiej kinematografii – uważa aktor. Jego zdaniem sukces reżysera „Botoksu” może denerwować hejterów i powodować krytykę jego kolejnych dokonań. Aktor zapewnia też, że bardzo lubi pracować z Patrykiem Vegą.

Farmacja

W Polsce co czwarty chory na raka nie ma dostępu do radioterapii. Głównie przez brak ośrodków i sprzętu

Radioterapia jest jedną z głównych i najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów. Dostęp do niej w Polsce jest jednak utrudniony ze względu na zbyt małą liczbę wyspecjalizowanych ośrodków i sprzętu. Ponad połowa pacjentów chorujących na raka powinna być leczona radioterapią, ale w rzeczywistości ok. 25 proc. z nich nie otrzymuje leczenia, które mogłoby być skuteczne – wynika z danych ESTRO Cancer Foundation (ECF), założonej przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii i Onkologii.

Media

Żora Korolyov: Mam znakomitą partnerkę w „Tańcu z gwiazdami”. To bardzo ciekawa osobowość

Tancerz powraca na parkiet „Tańca z gwiazdami” i ma nadzieję, że wraz ze swoją taneczną partnerką uda im się dotrzeć do finałowego odcinka. Przyznaje, że udział w show, choć pochłania dużo czasu, to przynosi również wiele satysfakcji. W ósmej edycji programu będzie partnerował Martynie Kupczyk – architekt znanej widzom z programu „Nasz nowy dom”.