Komunikaty PR

Kradzież dokumentów. Jak uniknąć przykrych konsekwencji?

2016-02-18  |  01:00
Biuro prasowe

Sprzęt RTV, biżuteria, dzieła sztuki czy gotówka to nie jedyne przedmioty, które padają łupem włamywaczy. Wbrew pozorom ich zainteresowaniem cieszą się również dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy czy karty płatnicze. Sprawdź, jakie konsekwencje może nieść za sobą ich utrata, gdzie należy zgłosić ich zaginięcie oraz jak uzyskać nowe. 

Według danych GUS* w Polsce na koniec 2014 r. było 14 mln mieszkań, z czego najwięcej z nich znajdowało się w pięciu największych polskich miastach, tj.: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Jak wynika ze statystyk, z roku na rok przybywa mieszkań, a chętnych na ich zakup nie brakuje. Zanim jednak zdecydujemy się na własne M często okresem przejściowym jest wynajem. Dla wielu osób zakup mieszkania wiąże się ze stabilizacją. To właśnie dopiero wtedy zaczynają one zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo. – Fakt, że nie jesteśmy właścicielem mieszkania sprawia, że kwestie bezpieczeństwa spadają na dalszy plan. Takie podejście może przysporzyć wielu problemów, gdyż mieszkanie staje się łatwym łupem dla włamywaczymówi Radosław Pallach, ekspert ds. smart home security z firmy Elephant. 

Najczęściej zdajemy sobie z tego sprawę po odkryciu włamania. I choć mogłoby się wydawać, że największą materialną stratą w takiej sytuacji będzie dla nas kradzież sprzętu elektronicznego, biżuterii, czy innych wartościowych przedmiotów, to nic bardziej mylnego. Łupem złodziei mogą paść także dokumenty. Konsekwencje ich utraty mogą być o wiele bardziej dotkliwe finansowo niż skradziony laptop czy telewizor. 

Jak wyjaśnia Radosław Pallach, ograniczenie strat np. tylko do uszkodzonego zamka w drzwiach wcale nie jest takie trudne. – Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, m. in. zamykać drzwi mieszkania nawet jeśli idziemy tylko wynieść śmieci, reagować kiedy przy drzwiach sąsiada znajduje się podejrzana osoba, czy też zaopatrzyć się w system alarmowy, który uruchomi głośną syrenę dźwiękową zanim nieproszony gość wejdzie do środka mówi Radosław Pallach ekspert ds. smart home security z firmy Elephant. Co jeśli jednak włamywaczowi udało się dostać do wewnątrz, a z naszego mieszkania zniknęły nie tylko wartościowe przedmioty, ale również dokumenty?

Najważniejszy pierwszy krok

Jeśli doszło do kradzieży dokumentów należy bezzwłocznie poinformować o tym fakcie odpowiednie instytucje – w przypadku:

  • dowodu osobistego: policję, dowolny urząd gminy oraz bank, w którym posiadamy konto,
  • prawa jazdy: policję, wydział komunikacyjny starostwa powiatowego oraz bank,
  • karty płatniczej: policję oraz bank,
  • dowodu rejestracyjnego: policję oraz wydział komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta oraz bank,
  • paszportu: policję, jeden z punktów paszportowych (przebywając za granicą jednostkę konsularną) oraz bank.

 

Kradzież dowodu osobistego, prawa jazy czy też paszportu można zgłosić w innym banku niż w tym, w którym posiadamy konto. Co ważne, coraz więcej banków umożliwia także zastrzeganie dokumentów tym, którzy nigdy nie korzystali z usług bankowych. Dlaczego? Ponieważ osoby nie będące wcześniej klientami żadnego banku są szczególnie narażone na próby wyłudzeń dokonywanych z wykorzystaniem cudzej tożsamości. Informacje o takich osobach nie znajdują się w bazach bankowych i bankom trudniej jest zweryfikować tożsamość takiego klienta.

Warto także podkreślić, że po zastrzeżeniu dokumentów informacje trafiają do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, a następnie są przekazywane do wszystkich placówek i okienek bankowych oraz firm i instytucji korzystających z Systemu. Skradziony dowód osobisty można także bezpłatnie zgłosić w bazie Dokumentów Zastrzeżonych poprzez stronę www Biura Informacji Kredytowej.

Ochrona dokumentów albo kara

Zaginięcia dokumentów nie należy lekceważyć. W przeciwnym razie oprócz czasu poświęconego na wyrobienie nowego dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy możemy ponieść duże straty finansowe. W przypadku kradzieży karty płatniczej złodziejowi wystarczy czasem kilka, kilkanaście minut, aby pozbawić nasz wszystkich środków na koncie. To nie jedyne niespodzianki, które mogą nas czekać, jeśli podczas włamania straciliśmy dokumenty. – Skradziony dowód osobisty może posłużyć nie tylko do wyłudzenia kredytu czy pożyczki, ale również zawarcia umowy z operatorem komórkowym czy kradzieży auta z wypożyczalni, a karta kredytowa do opłacenia zakupów dokonanych w sieci lub pokoju hotelowego – mówi Radosław Pallach, ekspert ds. smart home security w firmie Elephant. Dokumenty, które trafią w ręce złodziei, służą także do zakładania fikcyjnych firm w celu zaciągania zobowiązań finansowych lub prania brudnych pieniędzy, a nawet sprzedaży czyjegoś mieszkania.

Przed konsekwencjami kradzieży dokumentów chroni nas w pewnym stopniu bank. Dla przykładu, do czasu zastrzeżenia karty płatniczej bank przejmuje pełną odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje dokonane kartą powyżej kwoty 150 euro. Należy jednak pamiętać, że nie bierze on na siebie odpowiedzialności za transakcje potwierdzone kodem PIN, gdyż właściciel karty zobowiązany jest do nieujawniania nikomu tego numeru. Ewentualne nadużycia związane z kradzieżą dokumentów możemy również zniwelować samodzielnie dokonując ich natychmiastowego zastrzeżenia w odpowiednich instytucjach oraz decydując się na aktywację alertów BIK (koszt 19 zł/rok). Osoby korzystające z tej usługi mają możliwość kontrolowania na bieżąco historii kredytowej. W przypadku wpłynięcia wniosku kredytowego na ich dane zostaje wysłany do nich SMS lub e-mail.

Nowy dokument

Jeśli uporamy się z już z zastrzeżeniem dokumentów kolejnym krokiem powinno być wyrobienie nowych. Gdzie należy się udać, aby je uzyskać i jaki jest maksymalny czas oczekiwania na nie? Wniosek o wydanie nowego:

  • dowodu osobistego można złożyć poprzez internet lub w dowolnym urzędzie gminy, czas oczekiwania do 30 dni,
  • prawa jazdy przyjmuje urząd starostwa powiatowego w miejscu zamieszkania, urząd miasta (jeśli mieszkamy w mieście na prawach powiatu), urząd dzielnicy właściwej dla twojego miejsca zamieszkania (jeśli mieszkamy w Warszawie), czas oczekiwania do 9 dni roboczych od dnia, w którym urząd dostał potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
  • karty płatniczej przyjmuje bank, w którym posiadamy konto, czas oczekiwania najczęściej ok. 14 dni,
  • dowodu rejestracyjnego przyjmuje wydział komunikacji starostwa lub urzędu miasta właściwego do miejsca zamieszkania, czas oczekiwania do 30 dni,
  • paszportu przyjmuje dowolny punkt paszportowy w urzędzie wojewódzkim, czas oczekiwania do 30 dni.

 

W niektórych przypadkach możemy poprosić o wydanie zaświadczenia o kradzieży dokumentu. Pamiętajmy jednak, że potwierdzenie utraty dokumentu wprowadza pewne ograniczenia. Tak jest np. w przypadku kradzieży prawa jazdy. Samo zaświadczenie nie uprawnia do prowadzenia pojazdu. Jeśli zdecydujemy się na jazdę bez nowego prawa jazdy, musimy liczyć się z nałożeniem na nas mandatu.

* Badanie Gospodarka Mieszkaniowa w 2014 r.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Luksusowy, elegancki, wyrafinowany. Welur wraca na salony Biuro prasowe
2018-05-19 | 18:30

Luksusowy, elegancki, wyrafinowany. Welur wraca na salony

Zdecydowanym hitem zarówno modowym, jak i wnętrzarskim tego sezonu jest welur! Ta miękka, luksusowa tkanina to coś więcej niż zwykły trend. Welurowy akcent sprawia, że wnętrze
Dom NOWOŚĆ: Kolekcja lamp PLANT marki Nowodvorski Lighting
2018-05-18 | 15:00

NOWOŚĆ: Kolekcja lamp PLANT marki Nowodvorski Lighting

Czasem znalezienie dodatków, które uczynią wnętrze kompletnym, stanowi prawdziwe wyzwanie. Wiedzą o tym szczególnie liczni wielbiciele skandynawskiego minimalizmu i stylu
Dom Wybieramy stół do jadalni – na jakie kwestie zwrócić uwagę?
2018-05-18 | 14:00

Wybieramy stół do jadalni – na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Kiedy ktoś zadaje pytanie o najważniejszy element wyposażenia jadalni, odpowiedź może być tylko jedna – stół. To przy nim spożywa się posiłki, zarówno te codzienne,

Gwiazdy

Grażyna Szapołowska: Mam coraz mniej zaufania do ludzi. Moi przyjaciele w momentach stresowych okazywali się nieprzyjaciółmi

Aktorka przyznaje, że bardzo zawiodła się na wielu osobach z bliskiego otoczenia. Jest rozczarowana ich postawą, bo w wtedy, kiedy najbardziej potrzebowała ich wsparcia, odwróciły się od niej. Zdaniem aktorki w środowisku artystycznym trudno o prawdziwą, szczerą przyjaźń, bo wcześniej czy później wkrada się zazdrość o popularność czy sukcesy.

 

Gwiazdy

Barbara Kurdej-Szatan: Kompletnie nie rozumiem burzy wokół mojej kąpieli z córką

Filmik, na którym Barbara Kurdej-Szatan wraz z córeczką śpiewają w wannie podczas wspólnej kąpieli, wywołał skrajne emocje i lawinę komentarzy. Jedni internauci byli zbulwersowani tym, że dorosła kobieta kąpie się razem z dzieckiem, bo ich zdaniem jest to niehigieniczne, a inni – że absolutnie nie powinno się upubliczniać takich intymnych chwil. Aktorka zupełnie nie rozumie tego oburzenia, bo film nie epatuje nagością. Podkreśla, że z 6-letnią Hanią od dzieciństwa ma ulubione rytuały, a jednym z nich jest właśnie śpiewanie podczas kąpieli.

Gry i aplikacje

Uczniowie z Polski opracowują aplikację inteligentnego domu dla niepełnosprawnych. Za pomocą komend głosowych otworzy drzwi, a nawet zamówi jedzenie

Coraz więcej urządzeń wchodzi w skład inteligentnego domu. Nie są to już wyłącznie telewizory czy tablety, ale również pralki, odkurzacze, a nawet lodówki. Nowe możliwości do komunikacji z podłączonymi do internetu urządzeniami gospodarstwa domowego otwierają asystenci głosowi. Wystarczy jedno polecenie, by włączyć telewizor lub zmienić kanał. Polscy uczniowie postanowili połączyć ideę inteligentnego domu z obsługą głosową. Projekt DAREK powstaje z myślą o niepełnosprawnych i ma pomóc im w codziennym poruszaniu się po domu. Za pomocą głosu otworzą drzwi, rozwiną żaluzje, a nawet uzupełnią lodówkę.

IT i technologie

Kevin Aiston: Chciałem być strażakiem od 6 roku życia. Jestem dumny, że należę do polskiej straży pożarnej

Polska straż pożarna to numer 1 na świecie – twierdzi Brytyjczyk. Jego zdaniem strażacy w Polsce są świetnie wyszkoleni i mają dostęp do nowoczesnego sprzętu pomagającego im w pracy. Kevin Aiston zapewnia też, że czuje dumę z pracy w szeregach Państwowej Straży Pożarnej.