Startuje Brave Kids 2015
Fotografia dziewczynki z plemienia Kayapo, z tradycyjną fryzurą i malunkiem na ciele, została zrobiona podczas wyprawy medycznej „Expedicionarios da Saude" (Brazyliska Wyprawa Medyczna) w społeczności Kikretum w Sao Felix, w północnej Brazylii.
– W oczach dziewczynki ze zdjęcia widać radość i ciekawość świata. To samo wyczytamy w spojrzeniu odważnych dzieci z różnych kultur i kontynentów, mimo trudnych warunków pełnych energii i twórczej pasji. Dlatego twarz tej dziewczynki jest doskonałym symbolem Brave Kids – mówi Justyna Warecka, producent wykonawczy projektu Brave Kids.
Indianie Kayapo, rdzenni mieszkańcy Amazonii, dopiero od lat 60. XX w. są w kontakcie ze światem zachodnim. Kultywują tradycje i żyją w pełnej symbiozie z naturą. Stali się symbolem ochrony amazońskich lasów deszczowych. – Amazonia to ich świat, zagrożony tak samo, jak kultura Kayapo. Ich sytuacja pokazuje, że powinniśmy chronić różnorodność świata – dodaje Justyna Warecka.
20 grup i 120 historii
W 6. edycji projektu weźmie udział 20 grup z 17 krajów. W sumie przyjedzie do Polski 120 młodych artystów. Dlaczego o Brave Kids mówi się, że to najodważniejsze dzieci świata? Często pochodzą z miejsc dotkniętych rozmaitymi problemami społecznymi i borykają się z trudną sytuacją materialną.
– To niezwykłe dzieci. Mimo przeciwności rozwijają swoje talenty i odważnie kultywują tradycje. Każdy mały artysta ma swoją, niepowtarzalną historię – mówi Justyna Warecka.
Brave Kids to projekt edukacyjny. Umożliwia spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. W czasie pobytu w Polsce dzieci uczestniczą w warsztatach i spotkaniach, a także przygotowują niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których łączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji.
Ugość dzieci świata
W czasie trwania projektu dzieci przez dwa tygodnie mieszkają w polskich domach. Rodziny, które gościły Brave Kids podczas poprzednich edycji, podkreślają często, że takich doświadczeń nie daje żadna podróż. – Dzięki tym dzieciom poszerzamy swoje horyzonty. To niezapomniana przygoda także dla naszych dzieci. Uczy tolerancji i otwartości na świat. Dlatego z perspektywy uczestnika zachęcam wszystkie odważne rodziny do włączenia się w to niezwykłe przedsięwzięcie – mówi Laryssa Kowalczyk z Wrocławia, której rodzina dwa lata temu gościła chłopców z Indii, a rok temu dziewczynki z Indonezji.
W 2015 roku Brave Kids potrwa od 20 czerwca do 12 lipca. Projekt odbędzie się równolegle we Wrocławiu, w Warszawie, Wałbrzychu, Puszczykowie koło Poznania oraz w Przemyślu, a dwutygodniowa część wspólna odbędzie się w Zagórzu Śląskim. We wszystkich miastach rozpoczęła się już rekrutacja rodzin, które chciałyby gościć najodważniejsze dzieci świata.
Chcesz wziąć udział w Brave Kids? Zgłoś się!
http://bravekids.eu/pl/p/host-children-and-leaders

Emirates wprowadzają letni rozkład lotów

Lexus RX L to naziemna klasa biznes dla całej rodziny

Wielkanoc po włosku w Południowym Tyrolu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Tamara Arciuch: Teraz pracuję dużo więcej niż przed pandemią. Myślenie o sobie „jestem gwiazdą i czekam” jest błędne
Aktorka przyznaje, że pracuje teraz dużo więcej niż przed pandemią. Wtedy była bowiem na urlopie macierzyńskim i wycofała się nieco z życia zawodowego, a później siłą rzeczy propozycje nie przychodziły. Nie chciała już jednak dłużej bezczynnie siedzieć i czekać. Wzięła sprawy w swoje ręce i dlatego teraz jest w zupełnie innym miejscu swojej kariery. Jej zdaniem takie zmiany są w życiu potrzebne, po to, by na nowo złapać wiatr w żagle i sprawdzać się na innych płaszczyznach. Mocno kibicuje więc tym koleżankom i kolegom po fachu, którzy również zawalczyli o siebie i wypełnili pustkę związaną z lockdownem i brakiem pracy.
Moda
Dorota Goldpoint: Moją ostatnią kolekcją chciałam złożyć hołd kobietom mieszkającym w Emiratach Arabskich. One są naprawdę niezwykłe

Projektantka nie ukrywa, że jest dumna z kolekcji, którą stworzyła specjalnie na International Fashion Week w Dubaju. Przygotowanie tradycyjnych strojów arabskich było nie lada wyzwaniem, ale doskonale sobie z nim poradziła i zachwyciła swoimi propozycjami kobiety mieszkające w Emiratach Arabskich, które szybko zapragnęły mieć w swoich szafach abaje uszyte w polskiej pracowni. Choć w kolorystyce kolekcji dominuje czerń i złoto, to nie mogło też zabraknąć sukien w kolorze białym i czerwonym.
Transport
W czasie pandemii sklepy notowały sprzedaż rowerów elektrycznych większą nawet o 800 proc. W najbliższej dekadzie to elektryki będą napędzać cały rynek

Pandemia spowodowała, że wielu Polaków przesiadło się na rowery. Ponad 40 proc. osób wybiera jednoślad zamiast innych środków transportu, a co piąty rowerzysta jeździ obecnie więcej niż przed rokiem – wynika z badania „Rowerowa Rewolucja”. Blisko połowa nie zrezygnowała z jazdy nawet zimą. Rynek napędza zwłaszcza szybko rosnąca sprzedaż rowerów elektrycznych. Z badania YouGov wynika, że co czwarty Polak chciałby posiadać elektryczny rower. W czasie panujących obostrzeń coraz chętniej kupujemy je przez internet. Centrumrowerowe.pl zanotowało w 2020 roku wzrost sprzedaży e-bike’ów o 786 proc.
Prawo
Ponad 70 proc. artystów teatralnych pracuje online. Mimo to wielu z nich ze względu na trudną sytuację rozważa zmianę zawodu

Trzy czwarte artystów teatralnych przeniosło swoją aktywność do sieci, najczęściej dramaturdzy, aktorzy i reżyserzy, a najrzadziej scenografowie – wynika z badania przeprowadzonego z inicjatywy Instytutu Teatralnego. Ci, którzy się na ten krok nie zdecydowali, najczęściej mówili o braku takiej możliwości. Problemem był brak odpowiedniego sprzętu, dobrego łącza internetowego lub kompetencji, wielu z nich internet kojarzy się z gorszą jakością. Praca online stała się sposobem na przetrwanie w czasie, gdy teatry są zamknięte, jednak badanie ujawniło niepokojący trend – wielu artystów nie widzi przyszłości w świecie sztuki i chce całkowicie zmienić branżę.