Komunikaty PR

Poprzeczka coraz wyżej

2014-11-24  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania informacja ( 0 MB )

Nie istnieją przeszkody nie do pokonania. Udowadnia to pochodzący z Tarnowa Michał Derus – mistrz świata w biegu na 100m osób niepełnosprawnych. Nie pozwolił na to, by niepełnosprawność stała się ograniczeniem uniemożliwiającym realizację marzeń. Każdego dnia pokonuje własne słabości i dąży do sukcesów. A te są niebagatelne. Z kolejnych mistrzostw Michał wraca z nowymi medalami. I wciąż ma ochotę na kolejne zwycięstwa.

 

Nie ma przeszkód nie do pokonania

 

Michał Derus urodził się z dysmelią, czyli dysfunkcyjną wadą lewej ręki. Jednak nie stanowiła ona dla niego przeszkody w zrealizowaniu marzenia o tym, by zostać profesjonalnym sportowcem. Musiał tylko znaleźć na to sposób. Z pomocą przyszedł przypadek. Pochodzący z Tarnowa Michał odkrył, że w jego mieście funkcjonuje klub sportowy, zrzeszający osoby niepełnosprawne. Trafił do niego, kiedy uczęszczał do trzeciej klasy gimnazjum.

 

„Wiedziałem, że chcę uprawiać sport, ale jeszcze nie miałem pewności, co konkretnie chcę robić. Początkowo zaangażowałem się w pływanie, dopiero po kilku miesiącach trafiłem do sekcji lekkoatletycznej. Okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Odkryłem, że mam talent sprinterski. Doskonale czuję się na krótkich dystansach. Największą frajdę sprawiało mi bieganie na 100 i 200 metrów, więc zacząłem trenować pod te konkretne dystanse” – tak Michał Derus opisuje swoje początki kariery sprinterskiej.

 

Zwycięstwo ekscytuje i wzrusza

 

Ubiegły rok na pewno na długo pozostanie w pamięci sprintera. Z lipcowych Mistrzostw Świata Niepełnosprawnych, rozgrywanych we francuskim Lyonie, polska reprezentacja przywiozła 26 medali. Dwa z nich wywalczył właśnie Michał Derus, startujący w kategorii T46 (po amputacjach). Sportowiec wywalczył złoto na najbardziej prestiżowym dystansie 100 metrów, osiągając czas 10.93(-0.1 m/s). Miał 0,03 sekundy przewagi nad zajmującym drugą lokatę Australijczykiem. Kilka dni wcześniej zdobył wicemistrzostwo świata na dystansie 200 metrów. Z kolei we wrześniu, w Krakowie, ustanowił swój nowy życiowy rekord.

 

„Bardzo miło wspominam starty w Lyonie. Zależało mi na zwycięstwie w biegu na 100 metrów. Wciąż odczuwam wielką satysfakcję z tego, że udało mi się zrealizować ten zamiar. Natomiast srebrny medal na dystansie 200 metrów zaskoczył mnie i mojego trenera, bo obaj nie spodziewaliśmy się, że uda mi się pobiec poniżej 22 sekund. Możliwość stanięcia na podium i wysłuchania hymnu była niezapomnianym przeżyciem. Przyznam szczerze, że byłem tym nie tylko podekscytowany, ale też nieco wzruszony i zestresowany. Miałem nadzieję, że jeszcze kiedyś przeżyję to ponownie”.

 

Kolejną okazją do wysłuchania Mazurka Dąbrowskiego stały się tegoroczne Mistrzostwa Europy Osób Niepełnosprawnych, rozegrane w Swansea w Walii. Podczas sierpniowych zawodów Michał stanął na wysokości zadania i przywiózł dwa złote medale. Dystans 100 metrów pokonał w 11,04 sekund, a  200 metrów przebiegł w 22,47 sekundy.  Jego determinacja w dążeniu do sukcesów została dostrzeżona w kraju. Już po Mistrzostwach Świata w Lyonie Michał Derus otrzymał roczne stypendium Ministra Sportu, zaś Grupa Azoty postanowiła wesprzeć go finansowo.

 

„Zwycięstwa takiej klasy sportowców, jak Michała Derusa są dowodem na to, że wytrwałość i poświęcenie składają się na sukces. To powód do dumy, że możemy wspierać sukcesy utalentowanych, młodych sportowców. Sportowe zmagania Michała ilustrują wartości, które Grupa Azoty pragnie promować. Wspierając sportowców lokalnych chcemy pokazywać, że nieprzekraczalne na pozór granice da się przekroczyć  nie tylko w sporcie, ale również w biznesie” – stwierdza Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Witold Szczypiński.

 

Droga do Rio

 

Kolejne cele młodego Tarnowianina są jeszcze bardziej ambitne. Każdego dnia trenuje z myślą o złotym medalu na olimpiadzie w Rio de Janeiro. Chce być w świetne formie i stale się rozwijać. Wówczas, nawet jeśli światowa czołówka podniesie poprzeczkę poziomu rywalizacji, sprinter nie pozostanie w tyle. Przede wszystkim koncentruje się obecnie na treningach.

 

Marzę o tym, by zostać powołanym do kadry Polski. Myślę, że to jak najbardziej realny cel. Dlatego skupiam się na treningach. Stale się rozwijam i przygotowuję, by osiągnąć szczytową formę i zdobyć medal na igrzyskach w Rio” – Michał Derus zdradza plany na kolejne sezony.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Maciej Kozakiewicz | Slow Sport #1 w Empiku Arkadia Biuro prasowe
2019-04-17 | 15:53

Maciej Kozakiewicz | Slow Sport #1 w Empiku Arkadia

Slow sport #1 – Maciej Kozakiewicz 17 kwietnia, godz. 18:00 Empik Arkadia   Więcej zdrowia, więcej radości, więcej witalności. Slow jogging ma wszystkie zalety
Sport Sporty wirtualne – jak to działa?
2019-04-12 | 09:13

Sporty wirtualne – jak to działa?

Jak pokazują badania, Polacy coraz chętniej korzystają z oferty legalnych firm bukmacherskich w internecie. Postawienie zakładu online na Ligę Mistrzów czy Ekstraklasę nie stanowi dla
Sport WKS Śląsk Wrocław pomaga Dzieciom chorym na nowotwory!
2019-04-12 | 01:00

WKS Śląsk Wrocław pomaga Dzieciom chorym na nowotwory!

Kupując kubek Śląska Wrocław oznakowany specjalną naklejką, wspierasz działania Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” – na konto fundacji trafi 5 zł ze

Gwiazdy

Agata Młynarska: Wszystkim rozwodzącym się życzę, aby nie dewastowali swojego życia i życia swojej drugiej połowy. Mimo złości trzeba się porozumieć

Dziennikarka przyznaje, że rozwód to bardzo trudne emocjonalnie doświadczenie, traktowane zwykle jako osobista porażka. Po rozstaniu trzeba poradzić sobie z pustką, żalem i poczuciem niespełnienia. Musi minąć sporo czasu, zanim byli małżonkowie podniosą się, spojrzą na wszystko z dystansem i znajdą siły, by zbudować wszystko od nowa. Dziennikarka radzi, by niezależnie od tego, w jakich okolicznościach przebiega rozwód, oszczędzić sobie i partnerowi dodatkowego stresu, przykrości i przerzucania obelgami.

Partner sekcji zdrowie

Gwiazdy

Monika Jarosińska: Wielkanoc to dla mnie szansa na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi. W ciągu roku każdy jest zabiegany i ma swoje sprawy

Wokalistka nie ukrywa, że jest minimalistką w kwestii przygotowań do Wielkanocy. Z reguły nie maluje pisanek i nie przygotowuje okolicznościowych dekoracji, za to stawia na dobre jedzenie i miłą atmosferę. Święta aktorka najchętniej spędza z rodziną lub znajomymi, odpoczywając od bieganiny i codziennych obowiązków.

Prawo

Polacy mają blisko 12 mld zł długów alimentacyjnych. Każdy z dłużników ma do spłaty średnio ok. 39 tys. zł

Alimentów nie płaci około 315 tys. rodziców. Łącznie mają oni do spłaty długi alimentacyjne o wartości ponad 12 mld zł – wynika z danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej SA. Średnio każdy z nich zalega ze spłatą alimentów o wartości niemal 39 tys. zł. Zdecydowana większość dłużników alimentacyjnych to mężczyźni. Dzieci, które nie otrzymują alimentów od swoich rodziców, mogą otrzymać pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Od 2019 roku próg uprawniający do pobierania świadczenia wzrósł do 800 zł. Dzięki temu świadczenie może otrzymać o 60 tys. dzieci więcej.

Bankowość

Z bankowych korytarzy do muzealnych sal. Kolekcja sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego trafiła na wystawę w Muzeum Narodowym

Ponad 30 prac ze zbioru dzieł polskiej sztuki współczesnej zgromadzonych przez PKO Bank Polski trafiło na wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wśród nich znajdują się obrazy i rzeźby artystów takich jak Stefan Gierowski, Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Edward Dwurnik, Marek Chlanda, Zofia Kulik czy Zbigniew Makowski. Wystawa jest elementem wieloletniej współpracy Muzeum Narodowego z PKO Bankiem Polskim, który jest jednym z największych w Polsce mecenasów kultury i sztuki.