Komunikaty PR

Startuje VIII edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

2016-09-15  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania ABP_start ( 0.27 MB )

Z początkiem roku szkolnego wystartowała VIII edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka”, edukacyjnego programu skierowanego do uczniów I klas szkół podstawowych. Celem akcji jest pokazanie dzieciom, jak uniknąć zagrożeń, na które będą narażone podczas codziennych aktywności – na drodze, w szkole, w domu, a także podczas zabawy, czy korzystania z Internetu. Uczestnictwo w programie jest w pełni bezpłatne. Aby otrzymać zestaw merytorycznych materiałów edukacyjnych, wystarczy zgłosić szkołę do udziału w akcji. „Akademia Bezpiecznego Puchatka” realizowana jest współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.

 

Wielki świat małego człowieka

Rozpoczęcie edukacji to jeden z przełomowych momentów w życiu człowieka. Jednak w początkowym okresie stawia przed maluchami wiele wyzwań. Dziecko wkracza w nowe sytuacje i nie zawsze wie, jak się zachować, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zagrożenia pojawiają się wszędzie – w drodze do i ze szkoły, w nowych sytuacjach społecznych, podczas samodzielnego pobytu w domu, zabawy na podwórku, czy poznawania świata w Internecie. - Dzieci często ulegają wypadkom, bądź narażają się na zagrożenia w wyniku braku zachowania ostrożności oraz niewiedzy – powiedział inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i dodał: – Potwierdzeniem tego są niestety statystyki policyjne. Wystarczy spojrzeć np. na te drogowe. Tylko w zeszłym roku odnotowano 2 043[1] wypadków z udziałem dzieci, z czego aż 667 spowodowanych było przez niewłaściwe zachowania czy reakcje właśnie dzieci. Część z nich wynika z nieostrożnego zachowania na drodze. Warto również podkreślić, że często najmłodsi ulegają wypadkom samochodowym, których przyczyną jest nieostrożna jazda rodziców oraz niezapinanie pasów bezpieczeństwa.

 

Czego uczy Akademia Bezpiecznego Puchatka?

Akademia Bezpiecznego Puchatka to największy program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do pierwszoklasistów w całej Polsce. Do tej pory w akcji wzięło udział już ponad milion dzieci! Celem Akademii Bezpiecznego Puchatka jest edukacja dzieci, które wraz z pójściem do I klasy muszą wykazać się większą samodzielnością i odpowiedzialnością. Szkoły uczestniczące w programie otrzymują zupełnie bezpłatnie komplet materiałów edukacyjnych. W skład zestawu wchodzą: płyta CD z kompleksowymi scenariuszami lekcji dla nauczycieli, atrakcyjne książeczki z ćwiczeniami i edukacyjnymi zabawami dla Dzieci oraz przydatnymi radami dla Rodziców, dotyczącymi bezpieczeństwa najmłodszych, a także certyfikat, potwierdzający udział szkoły w programie. Wszystkie materiały opracowane zostały przez wykwalifikowanych pedagogów – metodyków, przy współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Podczas realizacji programu dzieci dowiadują się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze, w szkole, w domu, a także podczas zabawy, wypoczynku, czy korzystania z Internetu. Uzupełnienie materiałów dotyczących bezpieczeństwa stanowią treści związane z tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności.

 

Jak wziąć udział w Akademii Bezpiecznego Puchatka?

Akademia Bezpiecznego Puchatka kierowana jest do uczniów I klas szkół podstawowych. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Każdy dyrektor i pedagog, zainteresowany edukacją dzieci w zakresie tematyki bezpieczeństwa, może zgłosić szkołę do programu wypełniając formularz na stronie: akademiapuchatka.pl/pl/nauczyciele/formularz-zgloszeniowy. Do wszystkich zgłoszonych szkół rozesłane zostaną bezpłatne materiały edukacyjne. Po zrealizowaniu zajęć wszystkie dzieci biorące udział w programie obowiązkowo podchodzą do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, utrwalającego pozyskaną wiedzę i sprawdzającego jej poziom. Każda szkoła biorąca udział w programie nabywa prawo do posługiwania się prestiżowym certyfikatem Akademii Bezpiecznego Puchatka.

- Udział dziecka w tym programie to szansa na zadbanie o jego bezpieczeństwo w wielu obszarach i sytuacjach, które niosą różnorodne zagrożenia. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo najmłodszychprzekonuje inspektor Marek Konkolewski.

 


[1]Wypadki z udziałem dzieci 7-14 lat w 2015 roku. Raport „Wypadki Drogowe w Polsce w 2015 roku” opracowany przez Komendę Główną Policji Biuro Ruchu Drogowego (2016 rok).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Mamo, wracasz do pracy? Dowiedz się, jak karmić niemowlę Biuro prasowe
2018-12-11 | 12:00

Mamo, wracasz do pracy? Dowiedz się, jak karmić niemowlę

Macierzyństwo to czas, który całkowicie odmienia życie kobiety. Dzięki nowym doświadczeniom i wyzwaniom okres ten jest jednym z najcenniejszych – zarówno dla mamy,
Dziecko Nianie w Polsce w coraz lepszej sytuacji
2018-12-11 | 11:43

Nianie w Polsce w coraz lepszej sytuacji

Z danych serwisu Niania.pl wynika, że rodzice najczęściej poszukują opiekunek dla swoich pociech w styczniu. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące na rynku niań warto szukać pracy w tym
Dziecko Opłatek w Podlaskim Hospicjum Dziecięcym
2018-12-10 | 01:00

Opłatek w Podlaskim Hospicjum Dziecięcym

9 grudnia 2018 r. w Podlaskim Hospicjum dla Dzieci „Obok Nas” miały miejsce wyjątkowe wydarzenia. Był opłatek, kolędy, poświęcenie Klubu Seniora i mnóstwo ciepłych

Gwiazdy

Anna Popek: Gdybym mogła cofnąć czas o 20 lat, byłabym bardziej odważna. Teraz chcę rozwinąć swój warsztat pisarski

Dziennikarka podkreśla, że 50. urodziny były dla niej przełomowym momentem, w którym zamknęła pewien etap swojego życia i otworzyła nowy. Prezenterka zrobiła bilans pięciu dekad i zastanowiła się na tym, co w jej życiu było udane, a co można było zrobić nieco lepiej. Niezależnie jednak od tego, czy mówi o sukcesach, czy o porażkach, za wszystko jest wdzięczna losowi, bo z każdej sytuacji wyciągnęła wnioski na przyszłość. Gwiazda TVP przyznaje, że ma też wiele planów na kolejne lata, m.in. chce doskonalić warsztat pisarski. Zamierza też zwiedzać kraje ościenne.

 

Moda

Joanna Horodyńska: Polki są bacznymi obserwatorkami mody. Nie zawsze wybierają z niej jednak to, co dla nich właściwe

Polki nie słuchają siebie – uważa stylistka. Jej zdaniem kobiety w Polsce obserwują trendy, nie potrafią jednak wybierać tych, które najbardziej im pasują. Zamiast inspirować się modą, kopiują styl znanych pań lub koleżanek. Zbyt mocno obawiają się też opinii innych kobiet, żeby odważyć się na bardziej szalone stylizacje.

 

Żywienie

W Europie rośnie popularność żywności wegańskiej i wegetariańskiej. To ważne ze względów zdrowotnych i środowiskowych

Z danych Europejskiego Związku Wegetarian wynika, że w krajach Unii Europejskiej jest coraz więcej wegetarian i wegan. Liderem pozostają Niemcy, gdzie na diecie bezmięsnej jest już co dziesiąta osoba. Także w Polsce ekologiczne i wysokojakościowe produkty roślinne cieszą się coraz większą popularnością. Z badań Instytutu Homo Homini przeprowadzonych na zlecenie firmy LightBox wynika, że 3,7 proc. respondentów określa się wegetarianami, a 1,6 proc. przestrzega diety wegańskiej. Intensywnie reaguje na to branża spożywcza. Coraz częściej w dużych marketach możemy kupić produkty wegańskie takie jak tofu, tempeh czy jogurty sojowe.

 

Gwiazdy

Jacek Rozenek: dobro można czynić każdego dnia. Julia Wróblewska: od dziecka widziałam problemy w Polsce i na świecie i starałam się je rozwiązywać

W okresie przedświątecznym Polacy chętnie pomagają innym. W akcje charytatywne angażuje się też coraz więcej znanych osób. Robią to z różnych powodów – jedni twierdzą, że los jest dla nich wyjątkowo hojny, więc chcą się podzielić tym, co mają z innymi, kolejni natomiast – wykorzystują swoją rozpoznawalność, by zwrócić uwagę na trudną sytuację osób potrzebujących. Wszyscy zgodnie przyznają, że kluczowa nie jest tutaj wartość prezentu czy przekazana kwota, najważniejszy jest gest i nagłośnienie ważnego problemu społecznego.