Komunikaty PR

5 skutków ubocznych noszenia wysokich obcasów

2016-11-15  |  10:00
Kontakt
Marta Bujakiewicz
Neuron Agencja Public Relations

ul. Ursynowska 34/2
02-605 Warszawa
m.bujakiewicz|neuron.pl| |m.bujakiewicz|neuron.pl
535 352 423
www.neuron.pl

Szpilki nosi 90% Polek w wieku 20-50 lat. Dzięki nim nogi są smuklejsze, a ciało wygląda szczuplej. Tymczasem, chodzenie w takich butach może powodować liczne patologie, z których najpoważniejsze wymagają interwencji chirurgicznej. Szczególnie narażone na urazy spowodowane chodzeniem na wysokich obcasach, są kobiety po 40 r.ż., u których szybciej dochodzi do przeciążeń i urazów*.

Przedstawiamy 5 skutków ubocznych chodzenia w szpilkach wyższych niż 5cm.

  1. Bóle kręgosłupa

Najczęściej są to dolegliwości bólowe związane z dolnym odcinkiem kręgosłupa, ale nie tylko – przeciążenia, które występują podczas chodzenia na obcasach, pojawiają się także w krzyżu oraz w odcinku szyjnym.

Kiedy chodzimy w szpilkach zwiększa się aktywność szyjnych mięśni przykręgosłupowych. Dlatego, jeśli cierpimy z powodu nawracającego bólu w okolicach odcinka szyjnego, zwróćmy uwagę na wysokość obcasa w naszych butach. Długotrwałe napięcie mięśni w okolicach kręgosłupa może bowiem prowadzić do poważnych urazów odcinka szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego – mówi dr n. med. Robert Jonak, lekarz specjalista rehabilitacji medycznej z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

  1. Kontuzje i choroby stawów

Drastyczne zaburzenie stabilizacji ciała podczas chodzenia na obcasach, ma duży wpływ na wszystkie stawy, które biorą udział w lokomocji i może powodować różne kontuzje, począwszy od zwichnięcia kostki, przez zwyrodnienia stawów kolanowych, aż po urazy miednicy i stawu biodrowego.

  1. Napięcia mięśniowe w dolnym odcinku kręgosłupa

Jak wynika z badań dr hab. Anny Miki z krakowskiej AWF*, długotrwałe używanie obcasów jest niebezpieczne dla kręgosłupa i prowadzi do przewlekłego zmęczenia mięśni w okolicy lędźwiowej. Szczególnie uważać powinny kobiety po 40 r.ż., u których szybciej dochodzi do przeciążeń i urazów.

  1. Wrastające paznokcie

Szpilki zazwyczaj są tak wyprofilowane, że palce nie układają się swobodnie, a raczej bardzo ściśle do siebie przylegają. Dodatkowo ułożenie stopy w bucie na obcasie z naciskiem na przodostopie powoduje, że paluch uciskany jest przez pozostałe cztery palce. W konsekwencji, jeśli nie obcinamy paznokcia na prosto, płytka, zamiast rozwijać się bez przeszkód, zaczyna wrastać w skórę.

  1. Haluksy

Częste chodzenie w szpilkach powoduje przeciążenia w przedniej części stopy, zwiększony nacisk na paluch i w konsekwencji deformacje stopy, czyli tzw. haluksy. Jest to bolesna dolegliwość, w przypadku której nie zawsze pomoże leczenie zachowawcze – niekiedy konieczna jest operacja.

W przypadku dolegliwości bólowych i napięcia mięśni, zazwyczaj wystarczy zrezygnować z obcasów i skorzystać z fizjoterapii, np. masaży, laserów, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Poważniejsze urazy należy konsultować ze specjalistą ortopedii bądź rehabilitacji, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i zabiegi.

Dodatkowe informacje:

  • *Badania dr hab. Anny Miki na temat wpływu obcasów na aktywność mięśni
  • Rehabilitacja w Centrum Medycznym Falck w Katowicach

 

*****

O FALCK

Falck jest największym dostawcą usług ratownictwa medycznego w Polsce oraz istotnym podmiotem zapewniającym opiekę medyczną dla firm, osób prywatnych oraz instytucji publicznych. Na terenie całego kraju Falck posiada 25 placówek medycznych, 66 stacji pogotowania ratunkowego oraz 150 nowoczesnych ambulansów. Zatrudniając 3000 osób, Falck zapewnia usługi dla ponad 2,5 miliona osób.

Działalność operacyjna spółki podzielona jest na dwie części: ratownictwo medyczne oraz nowoczesna opieka medyczna.

Więcej informacji na stronie www.falck.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Uroda Jak dbać o skórę podczas ekspozycji na słońce? Biuro prasowe
2017-06-23 | 10:57

Jak dbać o skórę podczas ekspozycji na słońce?

Słońce jest najważniejszym źródłem witaminy D – dzięki syntezie skórnej, która odbywa się pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, możliwe jest pokrycie
Uroda Trądzik u osób dorosłych – jak z nim walczyć?
2017-06-23 | 08:00

Trądzik u osób dorosłych – jak z nim walczyć?

Trądzik i powstałe po nim przebarwienia i blizny to problem, który wbrew pozorom dotyczy nie tylko nastolatków. Zdarza się, że nie znika on po okresie dojrzewania, a
Uroda SERIA GOLD LIFT EXPERT EVELINE COSMETICS QLTOWYM KOSMETYKIEM 2017
2017-06-23 | 01:00

SERIA GOLD LIFT EXPERT EVELINE COSMETICS QLTOWYM KOSMETYKIEM 2017

Seria kosmetyków ze złotem Gold Lift Expert to wyjątkowe produkty inspirowane zabiegiem złotych nici liftingujących. Wykorzystano w nich odmładzające właściwości 24-karatowego

Kalendarium

Uroda

Rafał Maślak: promowana jest sylwetka osy. Zmieniłoby się to, gdyby na ściankach było więcej kobiet o krągłych kształtach

Model będzie jurorem w nowym programie „Supermodelka Plus Size”, gdzie rywalizują panie noszące rozmiar 42 lub większy. Dzięki udziałowi w tym show mają nie tylko niepowtarzalną okazję na zrobienie kariery w modelingu, lecz także walkę z własnymi słabościami i kompleksami. Jego zdaniem program może zmienić postrzeganie kobiet o krągłych kształtach.

Gwiazdy

Katarzyna Sowińska: Jestem dowodem na to, że Los Angeles spełnia marzenia. Takich samych sukcesów życzę Edycie Górniak

Kibicuję moim koleżankom – Edycie Górniak i Magdzie Mielcarz. Trzymam za nie kciuki i chciałabym je zobaczyć na światowej scenie i w zagranicznych formatach – mówi Katarzyna Sowińska. Wokalistka podkreśla, że Los Angeles otwiera wiele drzwi i daje dużo możliwości rozwoju. Wszystko to jednak wymaga ciężkiej pracy, wytrwałości, motywacji i samozaparcia.

Telekomunikacja

Coraz więcej firm angażuje się w wolontariat pracowniczy. Projekty społeczne równie ważne jak działania biznesowe

Działalność CSR przestaje być postrzegana przez przedsiębiorstwa jako tańszy zamiennik marketingu. Jedną z form prospołecznych działań staje się firmowy wolontariat. W Orange Polska, gdzie taki projekt jest prowadzony od przeszło 10 lat, co roku w wolontariacie działa ok. 3,5 tys. pracowników, których czas i zaangażowanie są wyceniane na około milion złotych. Dla firmy to nie tylko wizerunkowa korzyść, lecz także realna inwestycja w zasoby ludzkie.

Patronat Newserii

Żywienie

Śniadania Polaków mało urozmaicone. Posiłki spożywamy w pośpiechu i najczęściej zawierają niewielką ilością składników odżywczych

Z badań wynika, że na pierwszy, bardzo ważny dla naszego organizmu, posiłek najczęściej wybieramy kilka standardowych przekąsek, jak chociażby kanapka z szynką czy żółtym serem. Dietetycy zachęcają, by urozmaicać swoją dietę i stawiać na przykład na koktajle owocowo-warzywne czy musli z orzechami. Im większe zróżnicowanie dań, tym większa szansa na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.