Komunikaty PR

5 skutków ubocznych noszenia wysokich obcasów

2016-11-15  |  10:00
Kontakt
Marta Bujakiewicz
Neuron Agencja Public Relations

ul. Mińska 25
03-808 Warszawa
m.adamska|neuron.pl| |m.adamska|neuron.pl
535 352 423
www.neuron.pl

Szpilki nosi 90% Polek w wieku 20-50 lat. Dzięki nim nogi są smuklejsze, a ciało wygląda szczuplej. Tymczasem, chodzenie w takich butach może powodować liczne patologie, z których najpoważniejsze wymagają interwencji chirurgicznej. Szczególnie narażone na urazy spowodowane chodzeniem na wysokich obcasach, są kobiety po 40 r.ż., u których szybciej dochodzi do przeciążeń i urazów*.

Przedstawiamy 5 skutków ubocznych chodzenia w szpilkach wyższych niż 5cm.

  1. Bóle kręgosłupa

Najczęściej są to dolegliwości bólowe związane z dolnym odcinkiem kręgosłupa, ale nie tylko – przeciążenia, które występują podczas chodzenia na obcasach, pojawiają się także w krzyżu oraz w odcinku szyjnym.

Kiedy chodzimy w szpilkach zwiększa się aktywność szyjnych mięśni przykręgosłupowych. Dlatego, jeśli cierpimy z powodu nawracającego bólu w okolicach odcinka szyjnego, zwróćmy uwagę na wysokość obcasa w naszych butach. Długotrwałe napięcie mięśni w okolicach kręgosłupa może bowiem prowadzić do poważnych urazów odcinka szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego – mówi dr n. med. Robert Jonak, lekarz specjalista rehabilitacji medycznej z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

  1. Kontuzje i choroby stawów

Drastyczne zaburzenie stabilizacji ciała podczas chodzenia na obcasach, ma duży wpływ na wszystkie stawy, które biorą udział w lokomocji i może powodować różne kontuzje, począwszy od zwichnięcia kostki, przez zwyrodnienia stawów kolanowych, aż po urazy miednicy i stawu biodrowego.

  1. Napięcia mięśniowe w dolnym odcinku kręgosłupa

Jak wynika z badań dr hab. Anny Miki z krakowskiej AWF*, długotrwałe używanie obcasów jest niebezpieczne dla kręgosłupa i prowadzi do przewlekłego zmęczenia mięśni w okolicy lędźwiowej. Szczególnie uważać powinny kobiety po 40 r.ż., u których szybciej dochodzi do przeciążeń i urazów.

  1. Wrastające paznokcie

Szpilki zazwyczaj są tak wyprofilowane, że palce nie układają się swobodnie, a raczej bardzo ściśle do siebie przylegają. Dodatkowo ułożenie stopy w bucie na obcasie z naciskiem na przodostopie powoduje, że paluch uciskany jest przez pozostałe cztery palce. W konsekwencji, jeśli nie obcinamy paznokcia na prosto, płytka, zamiast rozwijać się bez przeszkód, zaczyna wrastać w skórę.

  1. Haluksy

Częste chodzenie w szpilkach powoduje przeciążenia w przedniej części stopy, zwiększony nacisk na paluch i w konsekwencji deformacje stopy, czyli tzw. haluksy. Jest to bolesna dolegliwość, w przypadku której nie zawsze pomoże leczenie zachowawcze – niekiedy konieczna jest operacja.

W przypadku dolegliwości bólowych i napięcia mięśni, zazwyczaj wystarczy zrezygnować z obcasów i skorzystać z fizjoterapii, np. masaży, laserów, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Poważniejsze urazy należy konsultować ze specjalistą ortopedii bądź rehabilitacji, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i zabiegi.

Dodatkowe informacje:

  • *Badania dr hab. Anny Miki na temat wpływu obcasów na aktywność mięśni
  • Rehabilitacja w Centrum Medycznym Falck w Katowicach

 

*****

O FALCK

Falck jest największym dostawcą usług ratownictwa medycznego w Polsce oraz istotnym podmiotem zapewniającym opiekę medyczną dla firm, osób prywatnych oraz instytucji publicznych. Na terenie całego kraju Falck posiada 25 placówek medycznych, 66 stacji pogotowania ratunkowego oraz 150 nowoczesnych ambulansów. Zatrudniając 3000 osób, Falck zapewnia usługi dla ponad 2,5 miliona osób.

Działalność operacyjna spółki podzielona jest na dwie części: ratownictwo medyczne oraz nowoczesna opieka medyczna.

Więcej informacji na stronie www.falck.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Uroda Jak przygotować skórę do zimy? Biuro prasowe
2017-11-21 | 16:30

Jak przygotować skórę do zimy?

Niskie i zmienne temperatury nie są łaskawe dla naszej skóry. Na jej kondycję negatywnie wpływa również mroźny wiatr czy zanieczyszczone smogiem powietrze. Możemy jednak
Uroda Konferencja prasowa z finalistkami konkursu Miss Polonia 2017 Delia Cosmetics o
2017-11-20 | 17:00

Konferencja prasowa z finalistkami konkursu Miss Polonia 2017 Delia Cosmetics o

Miss Polonia to konkurs piękności z wieloletnią tradycją. Od 87 lat jest skupia na sobie uwagę milionów obserwatorów z całego świata. Finał tego konkursu odbędzie się 26
Uroda Piękna na Święta? Zacznij od pielęgnacji i nawilżenia
2017-11-20 | 11:20

Piękna na Święta? Zacznij od pielęgnacji i nawilżenia

Okres zimowy to trudny czas dla skóry twarzy – słabną jej naturalne mechanizmy obronne, co sprawia, że traci nawilżenie niemal dwukrotnie szybciej niż latem. Mróz, wiatr i

Patronaty medialne

Obsługa konferencji prasowych i innych wydarzeń

Agencja informacyjna Newseria realizując zleconą obsługę wydarzenia przygotowuje pełny zapis konferencji, a także nagrywa wywiady z gośćmi i uczestnikami wydarzenia.

> Zobacz pełne informacje o naszej ofercie.

Moda

Magdalena Antosiewicz: nie nadaję się na modelkę. Mój czas już minął

Gwiazda nie zamierza zostać modelką. Twierdzi, że jej prawdziwą pasją jest prowadzenie bloga, po wybiegu powinny natomiast chodzić młodsze dziewczęta. Blogerka nie uważa jednak swojego wieku za problem, uważa bowiem, że czas po 40. urodzinach to idealny moment w życiu kobiety.

Gwiazdy

Michał Kucharczyk świętuje narodziny syna

Piłkarz podkreśla, że narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, to spora rewolucja w życiu rodziców. Piłkarz Legii Warszawa na razie jednak nie narzeka na zmęczenie czy brak snu. Docenia natomiast to, że zarówno synek Oskar, jak i jego mama Róża czują się bardzo dobrze. Kucharczyk zapowiada też, że w przyszłości nie będzie za wszelką cenę zachęcał syna do tego, by poszedł w jego ślady.

Gwiazdy

Powstała kolejna edycję charytatywnego kalendarza „Businesswoman & life”. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie działalności Fundacji „Akogo?” i Kliniki „Budzik”

To bardzo cenna inicjatywa, bo dzięki niej zyskujemy dodatkowe finanse na naszą działalność, a ludzie mają większą empatię. Chcą dowiedzieć się więcej o tym, co robimy – podkreśla Ewa Błaszczyk. W przygotowaniu kalendarza „Businesswoman & life 2018” wzięło udział 28 wyjątkowych kobiet: reprezentantki polskiego biznesu, show-biznesu, dziennikarki, aktorki i piosenkarki. Ekskluzywne zdjęcia wykonała Katarzyna Marcinkiewicz, a panie pozowały w duetach. To już siódme wspólne wydawnictwo redakcji czasopisma „Businesswoman & life” i Fundacji „Akogo?”.

 

Transport

Co trzeci zawodowy kierowca wozi dla bezpieczeństwa przedmioty do obrony. Obawy wzmacniają zagrożenia terrorystyczne

31 proc. zawodowych kierowców czuje się zagrożonych – wynika z badania Inelo. Co trzeci kierowca wyposażył się w przedmioty służące do obrony. Najpopularniejsze to gaz pieprzowy czy paralizator, jednak eksperci podkreślają, że takie narzędzia nie zwiększają znacząco bezpieczeństwa. Ważna jest profilaktyka, np. wykluczenie z mapy miejsc niebezpiecznych czy systemy natychmiastowego powiadamiania spedytora lub służb. Do tego potrzebne są jednak rozwiązania telematyczne.