Komunikaty PR

Kreatywne gotowanie z marką BackMit

2018-04-17  |  14:00
Biuro prasowe

Przygotowując samodzielnie dania czy desery często musimy mierzyć się z dopadającą nas rutyną. W takiej sytuacji z pewnością przydatne okażą się tarte produkty marki BackMit, które w łatwy i szybki sposób pomogą stworzyć nietuzinkowe pyszności.

Smacznie i szybko

Gotowanie czy pieczenie nierzadko kojarzy się z trudnym i żmudnym procesem, który na dodatek nie zawsze kończy się powodzeniem. Co więcej, z czasem zaczyna brakować nam pomysłu na oryginalne przysmaki. Niezawodne rozwiązanie tego problemu, które przy okazji pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz wysiłku, stanowią tarte produkty marki BackMit. W skład serii wchodzą: Tarte Migdały, Tarte Orzechy laskowe, Tarte Orzechy włoskie, Tarty Słonecznik, Tarte Pestki dyni oraz Mak mielony. Będą one m.in. świetnym zamiennikiem mąki w ulubionym cieście lub w wytrawnej tarcie. Doskonale odnajdą się także w ulubionym pesto, koktajlu, owsiance, farszu, nadzieniu lub deserze. Niezależnie od naszego wyboru dana potrawa z pewnością nabierze nie tylko nowego, kreatywnego charakteru, ale również smaku oraz wartości odżywczych. 

Jakość w cenie

Wybierając markę BackMit zyskujemy pewność, że nasze dzieło kulinarne zostało wykonane z najlepszych składników i to bez dodatków szkodliwych substancji chemicznych. Najwyższej jakości mak zostaje bowiem poddany dokładnemu procesowi mielenia, przez co jest gotowy do użycia od razu po otwarciu. Z kolei surowiec każdego produktu tartego jest z osobna ścierany w trakcie jednego cyklu produkcyjnego. Dodatkowo wszystkie artykuły pakowane są w atmosferze specjalnego spożywczego gazu obojętnego, a następnie umieszczane w opakowaniach chroniących zawartość przed światłem, dzięki czemu oznaczają się przedłużoną przydatnością do spożycia.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Komunikaty PR”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy (media)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Elektryczne skutery przyszłością dostaw jedzenia Biuro prasowe
2018-09-21 | 09:00

Elektryczne skutery przyszłością dostaw jedzenia

Nowoczesne miasta stawiają na innowacyjne rozwiązania urbanistyczne i oszczędne gospodarowanie surowcami. Coraz ważniejsze staje się także wykorzystanie technologii dla ich
Żywienie Jeżyki White Coconut w edycji limitowanej
2018-09-20 | 14:00

Jeżyki White Coconut w edycji limitowanej

Jeżyki to oryginalne ciasteczka z portfolio marki Goplana, najeżone bakaliami i oblane aksamitną czekoladą. We wrześniu do rodziny tych charakterystycznych ciastek dołączył w
Żywienie Fanex: Bogacenie się społeczeństwa pozytywnie wpływa na gastronomię
2018-09-19 | 13:00

Fanex: Bogacenie się społeczeństwa pozytywnie wpływa na gastronomię

Polska branża gastronomiczna z roku na rok notuje wzrost wyników. Czynnikiem który niewątpliwie wpływa na systematyczną poprawę sytuacji przedsiębiorców z tego sektora,

Gwiazdy

Anna Dereszowska: W szkole podstawowej wyczekiwałam początku roku szkolnego. W liceum już mniej

Od czasów liceum szkoła kojarzyła się aktorce ze stresem, choć miała dobrych nauczycieli i miłych rówieśników. Gwiazda chce oszczędzić tego rodzaju nerwów swoim dzieciom, choć zauważa, że obecne czasy sprzyjają raczej ciągłej rywalizacji. Twierdzi też, że jest mamą wspierającą i niestawiającą dzieciom nadmiernych wymagań.

 

Moda

Maja Sablewska: Postanowiłam być wierna swojemu stylowi. Szczególnie bliskie mojemu sercu są ramoneski

Stylistka przyznaje, że od pewnego czasu stara się rozważnie dobierać garderobę, a w jej szafie królują przede wszystkim ponadczasowe ramoneski. Ze swojego doświadczenia wie, że nie warto zbyt dosłownie interpretować sezonowych trendów i z każdą ich zmianą wychodzić z galerii z torbą pełną ubrań, które za kilka miesięcy i tak wylądują na dnie szafy.

Motoryzacja

Tylko w 15 na 100 przypadków Polacy udzielili pierwszej pomocy przed przyjazdem karetki. Coraz częściej do wypadków dochodzi w pracy

Ponad 40 proc. Polaków deklaruje, że było w przeszłości świadkami wypadku bądź stłuczki na drodze. Jednak statystycznie tylko w 15 na 100 przypadków poszkodowanym udzielana jest pierwsza pomoc przed przyjazdem karetki, a większość Polaków ostatni kontakt z wiedzą ratowniczą miało podczas kursu na prawo jazdy. Tę wiedzę warto odświeżać na kursach pierwszej pomocy. Również pracodawcy coraz częściej włączają je w standardowe szkolenia z zakresu BHP – zwłaszcza w branżach szczególnie narażonych na urazy i wypadki, jak budownictwo, logistyka czy przetwórstwo przemysłowe. 

 

Gwiazdy

Adam Zdrójkowski: Złapałem złodzieja. Był dreszczyk adrenaliny, ale nie czuję się bohaterem

Aktor podczas wakacji w Lizbonie na gorącym uczynku złapał kieszonkowca, który chciał okraść starsze małżeństwo. Adam Zdrójkowski szybko uniemożliwił tę próbę i na swoim Instagramie apelował do followersów, by pilnowali swoich portfeli i saszetek z dokumentami. Ostatnio Kuba Boski z Rodzinki.pl przestrzegał także przed – jego zdaniem – nieuczciwym taksówkarzem, który pracuje dla jednej z warszawskich korporacji.