Newsy

Czarne lub brokatowe usta hitem sylwestrowego makijażu

2016-12-29  |  06:40

Najmodniejszy sylwestrowy look to mocno podkreślone, wyraziste usta w intensywnym kolorze. Klasyczną czerwień warto zastąpić odcieniami pomarańczy lub czerni. Paniom, które wolą akcentować oko, makijażyści proponują grube czarne kreski na górnej powiece lub mocno wytuszowane rzęsy, sprawiające wrażenie posklejanych. 

Makijaż na sylwestrową imprezę ma zwracać uwagę, dlatego powinien być spektakularny, a nawet ekstrawagancki. Zamiast sprawdzonych, stosowanych na co dzień technik makijażowych i neutralnych kosmetyków, warto się zdecydować na nieco mniej standardowe rozwiązania. Inspiracji można poszukać m.in. na światowych wybiegach. 

Proponowane są intensywne kolory ust, brokat aplikowany nie tylko na powiekach, lecz także na ustach, bardzo modny w tym sezonie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anna Ampulska, makijażystka. 

Panie, które obawiają się eksperymentów, ale chcą podkreślić wyjątkowy charakter sylwestrowej nocy, mogą się zdecydować na pomadkę w odcieniach mocnego pomarańczu lub klasycznej czerwieni. Odważniejszym kobietom do gustu przypadnie natomiast lustrzana czerń prezentowana na niedawnych pokazach Dior Make-up. 

– Do wykonania takiego makijażu potrzebna nam jest po prostu czarna szminka i bardzo gęsty bezbarwny błyszczyk, który aplikujemy na szminkę – mówi Anna Ampulska. 

Lustrzana czerń na ustach gwarantuje odważny, ekstrawagancki, a jednocześnie niezwykle kobiecy look. W tym roku bardzo modna jest również gruba, czarna kreska na powiekach, znacznie bardziej wyrazista niż w klasycznych makijażach wieczorowych. Na czasie są też mocno wytuszowane rzęsy, sprawiające wrażenie posklejanych. 

– To są trendy na ten sezon. Warto może nie wszystko na raz, ale któryś z tych elementów wykorzystać podczas wykonywania makijażu sylwestrowego – mówi Anna Ampulska. 

Mało które kobiety mogą sobie pozwolić na ekstrawagancję zarówno w makijażu, jak i w stroju. Dlatego stosując tak odważny makijaż sylwestrowy, warto się zdecydować na spokojniejszą, klasyczną w kroju kreację. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zawsze nieśmiertelna mała czarna. 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.