Newsy

Agnieszka Dygant: Być może sukces twórców „Zimnej wojny” zainspiruje innych filmowców i jakoś mentalnie ich pootwiera

2019-01-25  |  06:31

Aktorka nie ma wątpliwości, że twórcy „Zimnej wojny”, zdobywając trzy nominacje do tegorocznych Oskarów, już odnieśli historyczny sukces. Jej zdaniem to wynik ciężkiej pracy, wielkiego zaangażowania i determinacji wielu osób. I niezależnie od tego, czy produkcja wywalczy jakąś statuetkę, czy nie, to duże znaczenia ma już sama świadomość, że polska kinematografia również może sięgać po światowe trofea. To najlepsza motywacja dla pozostałych filmowców z rodzimego podwórka.

Dzieło Pawła Pawlikowskiego już zyskało ogromne uznanie na całym świecie, o czym świadczyć mogą liczne nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych, w tym pięć Europejskich Nagród Filmowych oraz Złota Palma na Festiwalu w Cannes. Z kolei 22 stycznia Amerykańska Akademia Filmowa nominowała „Zimną wojnę” do Oscara w trzech kategoriach. Agnieszka Dygant wierzy, że to najlepsza motywacja do owocnej pracy dla kolejnych polskich twórców, bo jak pokazuje powyższy przykład, charyzma i dobre pomysły zostają zauważone i docenione.

–  Każdy sam pracuje na swój sukces. W tym przypadku aktorzy i reżyser zachwycili świat i to jest na pewno ich wielki sukces. Jak to się ma i czy to się przełoży na sukces polskiej kinematografii – nie wiem. Być może to zainspiruje innych filmowców, jakoś mentalnie pootwiera ich, że wszystko jest możliwe, że kiedy zrobisz dobry film, to on się może spodobać wszędzie, na wszystkich konkursach, festiwalach, również w Hollywood – mówi agencji Newseria Lifestyle Agnieszka Dygant, aktorka.

Dygant przyznaje, że nie podoba jej się stwierdzenie, że nominacje do Oscara dla „Zimnej wojny” to początek wielkiej fali sukcesów dla polskiej kinematografii. Choć oczywiście chciałaby, żeby tak było i żeby jeden sukces pociągnął za sobą kolejne.

Nie lubię uogólnień i takich określeń „to będzie wielki początek”, bo to zawsze tak niefajnie brzmi. Nie od dziś dla wielu wielkim marzeniem jest, żeby być w Los Angeles, być i tam grać. I to dzisiaj coraz częściej się dzieje – mówi Agnieszka Dygant.

Gala wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.